Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 680 (1. část)

Autor: Badel - 07.12.2006, 14008 čtenářů


Hardware a příslušenství PalmHelp jako první v ČR přináší podrobnou recenzi nejnovějšího smartphonu od Palmu. Zvažujete-li pořízení nějakého lepšího komunikátoru pod stromeček, určitě prostudujte i tento seriál!

Nové Treo je v maloobchodním prodeji teprve od včerejšího dne, ale mezi zájemci již vyvolalo opravdové pozdvižení. Ačkoliv mnohé zpravodajské servery k tomuto produktu zaujaly poměrně chladný postoj a vyzdvihovaly spíše malý pokrok oproti Treu 650, reálný zájem zákazníků slibuje Palmu alespoň v Česku předvánoční žně. Při porovnání s jakýmkoliv jiným produktem Palmu jsme dosud na PalmShopu nezaznamenali takovou poptávku. Odpovídá takovýto zájem skutečným kvalitám nového Trea nebo se jedná jen o ukájení hladu po dlouhodobém produktovém půstu? Fakta, která vám postupně předložíme v tomto seriálu, by vám měla pomoci, abyste na tyto otázky našli sami objektivní odpověď. Přestože jsme portálem spolupracujícím přímo s výrobcem a jeho dovozcem do ČR, můžete se spolehnout, že recenze bude stejně jako v minulosti zcela objektivní a v rámci možností i maximálně kompetentní.

Dost ale úvodních proslovů, na scénu vstupuje Palm Treo 680 smartphone!Přehled technických specifikací jistě nepřispěje ke čtivosti tohoto článku, vyhnout se mu ale nemůžeme:

Front Procesor:
Intel PXA270 312 MHz

Operační systém:
Palm OS Garnet 5.4.9

Displej:
3.77" 320 x 320 pixelů dotykový TFT, přes 65 000 barev

Paměť:
NVFS 64 MB uživatelsky dostupných (dle výrobce), ale v praxi po hardresetu 66,8 MB, neznámá velikost uživatelsky nedostupné ROM části paměti obsahuje např. Documents To Go 8.002 nebo PocketTunes 3.0.9

Velikost a hmotnost:
113 x 59 x 21 mm, 157 gramů

Rozšiřitelnost:
1x MMC/SD/SDIO slot

Docking:
Palm 'Athena' Multiconnector; USB kabel

Komunikace:
Bluetooth 1.2, IrDA (infraport)
GSM/GPRS/EDGE třídy 10
Quad band (850/900/1800/1900 MHz)

Audio:
2,5mm stereo jack na sluchátka (přes stereo headset adaptér na 3,5 mm) a headset
zadní reproduktor (speaker)
Polyfonní WAV a MIDI vyzvánění
Hardwarové přepínání dvou režimů ozvučení + vibrace

Digitální kamera:
VGA rozlišení fotografií, video 352 x 288 bodů, automatická korekce jasu, dvojnásobný digitální zoom, zrcátko pro pořizování autoportrétu

Baterie:
vyjímatelná Lithium Ion 3,7V min. 1200mAh
přes 4 hodiny hovorového času a přes 300 hodin v pohotovostním režimu

Ovládání:
Podsvícená QWERTY/Z klávesnice se softwarově přepínatelnou numerickou částí, tlačítka pro ovládání hlasitosti, dvoupolohový přepínač zvukových režimů, min. 7 dalších funkčních tlačítek s možností svobodného přemapování + 5cestné navigační tlačítko včetně zapínacího/vypínacího (stand-by režim) tlačítka, dotykový displej, plastovo-kovový stylus v těle přístroje


Barevné modifikace:
Arctic (bílá), Graphite (grafitová - černá), Copper (měděná - oranžová), Crimson (malinově červená)
- v ČR/SR minimálně do konce roku 2006 dostupná jen barva Graphite


O technické vybavenosti nebo spíše nevybavenosti toho bylo napsáno již mnoho ještě dávno před uvedením Trea na trh. Tyto výtky jsou sice oprávněné, ale je potřeba si uvědomit, že se nemá jednat o žádný top model. Lze také protiargumentovat tím, že např. energetická náročnost Wi-Fi beztak značně omezuje možnost častějšího použití této technologie a nebo že přístroje s integrovanou GPS stojí u konkurence přeci jen o něco více. Problém je však spíše v tom, že Palm zatím nenabízí žádnou byť dražší adekvátní alternativu nabízející zmíněné technologie. O absenci UMTS ani nemluvě. Z hlediska parametrů, kterými se přístroj může pochlubit, je tedy nutno dát částečně za pravdu kritikům. Na nějaké hodnocení je ale z tohoto pohledu brzy, vyčkejme dalších částí seriálu, kde se na jednotlivé schopnosti Trea podíváme přeci jen podrobněji, než může nabídnout seznam "exaktních" technických specifikací...Obsah balení a první dojem

Front První dojem by jistě neměl patřit mezi nejpodstatnější aspekty v hodnocení takovéhoto produktu, nebýt ovšem skutečnosti, že je to právě onen "haló efekt", který často rozhoduje o koupi jakéhokoliv výrobku. Z tohoto pohledu musím konstatovat, že Treo působí velmi lákavým dojmem. Všichni lidé, kterým jsem jej během včerejška ukazoval (a nebylo jich málo), se s ním takříkajíc pomazlili. Sám pracuji již roky ve společnosti, která obchoduje s mobilními telefony, takže je pochopitelné, že mě hned tak nějaký telefon neokouzlí. Naopak musím říci, že se dnešní obrovskou nabídkou cítím poněkud přesycen a nejposlednější výkřiky světa mobilních komunikací mě prostě již příliš neberou. Treo 680 na mě ale v tomto ohledu zapůsobilo opravdu nezvykle pozitivně. Je to přesně ten případ, kdy přístroj neustále potěžkáváte, obracíte a prohlížíte ze všech stran, až se přistihnete, že emocionální část vašeho já říká "tohle chci nosit u pasu". Možná je to jen image, který Palm kolem svých smartphonů šíří podobně jako třeba Apple iPod, ale podstatné je, že to funguje. Avšak i z hlediska chladného hodnocení designu a kvality zpracování je možno konstatovat, že Treo 680 patří k lepší části současné produkce, ze které se i přes plagiátorské snahy konkurence stále vymyká dostatečně na to, abyste s ním ohromovali své okolí (toužíte-li po tom). Z Trea 680 totiž vyřazuje jakási exklusivita, což pro určitou skupinu zákazníků může patřit k rozhodujícím argumentům.

Front Co se týče balení produktu, je prodáván ve slušivé papírové krabici, jaké byly dosud určeny jen pro dražší skupinu PDA od Palmu. Obsah balení ničím nepřekvapí a snad ani nezklame. Na kolíbky nebo pouzdra v základní ceně jsme si snad již všichni u Palmu odvykli a některé bonusy jako druhý stylus nebo paměťovka známé u konkurence, se u Palmu nikdy příliš nenosily. Osobně to považuji za plus, každý má tak svobodu volby v příslušenství a nepřiplácí za něco, co by možná ani nevyužil.

Uvnitř tedy najdeme následující:

 • Obligátní papírovou dokumentaci v šesti světových jazycích, mezi něž naše mateřština samozřejmě nepatří. Českou příručku si budou moci v dohledné době uživatelé tradičně stáhnout z našeho serveru ve formátu PDF.
 • Uvnitř nejsilnější z příruček najdete univerzální vystřihovací fólii na displej. Jedná se o totožnou fólii, jaké jsou dodávány ve značkovém balení Palm Screen protectors multipack. Jejich kvalita je poměrně mizerná, na druhou stranu displej Trea nebývá zdaleka tak namáhán jako u klasických PDA bez klávesnice.
 • Přiložený CD-ROM nabízí standardní, nicméně poměrně zajímavý obsah, kterému se budeme samostatně věnovat v jedné ze závěrečných částí tohoto seriálu.
 • Kabelový headset nenadchne, ale ani neurazí, snad jen zamrzí absence ovládacích prvků hlasitosti, bez nichž jste během hovoru nuceni vytahovat Treo z pouzdra. Opravdoví "telefonisté" se ale beztak neobejdou bez Bluetooth headsetu, který lze v ceně očekávat jen ztěží. Totéž platí o lepších sluchátkách.
 • Synchronizační USB kabel může jen těžko něčím ohromit, narozdíl od většiny neznačkových náhrad je ale jeho předností hardwarové HotSync tlačítko.
 • Napájecí kabel je opět ve standardním palmím provedení, který pomocí vyměnitelných koncovek nabízí kompatibilitu se zásuvkami v celé známé části naší galaxie. ...na chytrých řešeních není důvod nic měnit.
 • Za součást balení lze svým způsobem považovat i dvě samolepky na krabici doplněné českým distributorem. Ta první vás opravňuje k bezplatnému zaregistrování malé nebo velké češtiny Locale (dle vašeho výběru), druhá se týká naší maličkosti a upozorňuje na možnost využití bezplatné telefonické podpory na lince PalmHelp.
  V dalších částech recenze se zaměříme na vnější provedení, konektivitu, displej, zvuk, provedeme praktické testy výdrže akumulátoru, softwarové vybavení a na závěr zhodnotíme praktické zkušenosti.
 • Pokračování článku:
  Megarecenze Palm Treo 680 (2. část)
  Megarecenze Palm Treo 680 (3. část)
  Megarecenze Palm Treo 680 (4. část)
  Megarecenze Palm Treo 680 (5. část)
  Megarecenze Palm Treo 680 (6. část)
  Megarecenze Palm Treo 680 (7. část)
   
     Související odkazy
  · Více o tématu Hardware a příslušenství
  · Další články od autora Badel


  Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
  Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


     Hodnocení článku
  Průměrné hodnocení: 4.36
  Účastníků: 11

  Velmi dobré

  Zvolte počet hvězdiček:

  Výborný
  Velmi dobré
  Dobré
  Povedený
  Špatné


     Možnosti

   Vytisknout článek Vytisknout článek


  Související témata

  Hardware a příslušenství

  "Megarecenze Palm Treo 680 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 18 komentářů | Vyhledávání v diskusi
  Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Uni (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Už se těším na pokračování, sice o něm neuvažuji jako o náhradě Tréa 650, ale možná je to kandidát pro slečnu, ať si hraje Sudoku, Bejeweled, 3D mines na svém, ne?:-) Fkatem je, že Tréo 650 jakožto naproto funkcionalistické zařízení hezčí část lidské populace jistě nijak neoslovovat (vlastní zkušenost), o to více tleskám záměru Palm s Tréem 680 a jeho barevným variacím a zmenšení přístroje.....

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: mjandora (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Docela by mne zajimalo, jestli se doTrea680 da pouzit akumulator z Trea650, docking a další příslusenstvi?
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Lze použít všechno kromě akumulátoru, protože v Treu 680 je slabší baterie.
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: jacktalking (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  ad baterie - slyšel jsem že by baterie pro 680 měla být od Samsungu, respektive Hitachi. Dá se to potvrdit, jestli na štítku něco je?
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: mjandora (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  Ted jsem to dostal, rozbalil a na stitku nic takoveho neni
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: jacktalking (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  myslel jsem tím na štítku baterie.. :) Jen mě to zajímá, nic víc :D
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: mjandora (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  a kdes myslel ze jsem se dival?? ;-)
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: jacktalking (email je skrytý) - 07.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  Jenom pro jistotu :))) Občas píšu stručně a lidi po mě musí luštit :D
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Uni (email je skrytý) - 08.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  No hlavně, že to není baterie Sony:-)

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: nexus6 (email je skrytý) - 08.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
  Mno. Jelikož také třímám jednu 680ku v prackach, rozhodl jsem se, ze do toho budu Badelovi trochu kafrat :-) Parametry ponechám trochu stranou, je pravda, ze by na tom 680ka je jen o trochu lépe, než 650, ale třeba více paměti ej určitě příjemná záležitost. U designu se stále nemohu rozhodnout. Je fakt, že Treo zůstává pořád docela originálem a to je určitě dobře. Překvapivě však nové Treo vypadá na fotografiích hubenější, než ve skutečnosti je. Zmenšenou tloušťku tak v praxi oproti Treu 650 nepoznáte. Ztrátou antény a zaoblením designu se z Trea stal takový malý bumbrlíček. V oblasti konstrukce musím souhlasit s Badelem, 680ka patří k tomu lepšímu v současné produkci. Na úplnou špičku se nedostává ale jen díky použitým plastům, které působí trochu obyčejně. Kvalita dílenského zpracování je špičková, Treo 680 je pevné jako kámen. Další komentáře až zase u dalších kapitol...

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: nox (email je skrytý) - 08.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
  No docela se tesim na test vydrze baterie. A zvlaste pak jestli nekdy bude nekde test s rozsirenou 3200mAh verzi.

  Problém s tlačítkem PHONE (Hodnocení: 1)
  Od: Sonicx29 (email je skrytý) - 08.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Ahoj, u mého trea 680 se při stisku tlačítka phone (úplně na levo s logem telefonu) spustí vestavěný diář a ne aplikace pro volání. Je možné to nějak spravit, případně nějakým programem? Díky

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Fojtik (email je skrytý) - 09.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Kde se dá stáhnout návod k použití v pdf pro Treo 680.
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 09.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Na překladu manuálu se teprve pracuje. Až bude dokončen, pověsíme jej sem: http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Tipy&myfaq=yes&id_cat=20&categories=Manu%E1ly+pro+Palm+produkty

  Exchange ActiveSync (Hodnocení: 1)
  Od: Jaku6 (email je skrytý) - 09.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  U 650 a Versamailu 3.1 mám problém s tímhle: "The Treo 650 supports only server SSL certificates and does not support client-side certificates." Nevíte někdo jestli to je u 680 odstraněno nebo jestli to řeší upgrade na PalmOS 5.4.9 (mám 5.4.8) nebo VersaMail 3.5 ??? Díky za odpověď.
  Re: Exchange ActiveSync (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 09.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Pokud nám na odpovídajícím serveru zřídíte testovací účet, můžeme to vyzkoušet. Ale toto byste měl řešit přes hotline...

  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Sonicx29 (email je skrytý) - 10.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Ahoj, mam od minuleho tydne treo 680, tak se s vami podelim o par zkusenosti. 1) + treo je o poznani lehci, tensi a alespon dle meho nazoru mnohem hezci a konecne bez antenky 2) - po soft resetu startuje hrozne dlouho - nekolikrat dele nez 650, coz by nebylo dulezite, kdyby nebylo restart potreba vyuzivat tak casto - viz nize 3) - tlacitko PHONE nefunguje jak ma - pri stisku se nespusti aplikace pro telefonovani, ale vestaveny diar, i kdyz mate treba jako ja nainstalovany agendus, hlavne toto tlacitko nejde premapovat. Pokud byste vedeli o reseni, tak sem s nim 4) ted po par dnech pouzivani mi prestalo fungovat zelene tlacitko pro prijem hovoru, musim jej prijmout "tapnutim" na display 5) velmi caste resety, i kdyz jsem na 650 nepouzival prilis mnoho aplikaci, tak rozhodne zapomente na to, ze cely svuj profil si pretahnete do noveho pristroje. 6) treo je velmi nestabilni, ted se mi zrovna restartuje pokazde, kdyz chci spustit vestaveny MP3 prehravac, predevcirem se mi restartovalo vzdy, kdyz jsem "tapl" na tlacitko synchronizace - pomohl az hard reset 7) baterie - neprovadel jsem zadne testy, ale dle zkusenosti vydrzi zhruba polovinu co na 650 8) + 680 se mi zda oproti 650 rychlejsi - napriklad aplikace messaging, kde mam prijatych cca 2tis zprav se uz na 650 trhala a na 680 nejde poznat zadne zpomaleni. Kdyz to shrnu, tak dobry pristroj, ale doufam, ze co nevidet bude nejaky velky update, ktery vyresi hlavne tu nestabilitu. Jinak nejde urcite o chybu jen meho pristroje, protoze jsme jich koupili do firmy 12 a jen si s kolegy volame co to komu dela za problemy :-(
  Re: Megarecenze Palm Treo 680 (1. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 10.12.2006
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Dovolil bych si tvrdit, že vaše problémy jsou softwarového charakteru. Tlačítko Phone totiž funguje, jak má a ani potíže se stabilitou zatím žádné nepozorujeme.

  Reklama / Ceník
  Vstup pro inzerenty
   


  Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů  PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412