Megarecenze Palm Treo 680 (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 680 (3. část)

Autor: Badel - 05.01.2007, 6560 čtenářů


Hardware a příslušenství V další části seriálu o novém Treu půjdeme ve šlépějích předešlých megarecenzí a zaměříme se na výstupní komunikační porty a na multimediální vybavenost.

Konektivita

Nové Treo se svým okolím dokáže komunikovat za pomoci většiny standardních možností kromě wi-fi, což je problém, nad kterým jsme hořekovali již v první části megarecenze.
Na umístění ani způsobu využitelnosti infraportu se nic nezměnilo. Jsem rád, že tomu tak je, protože pomalu nastává doba, kdy výrobci od tohoto rozhraní upouštění. Je to sice pochopitelné a nikoliv tragické, sám ovšem IrDA ještě nezřídka využívám a myslím, že nejsem sám... U infraportu jsem ovšem objevil jednu anomálii. Navázání spojení pro HotSync přes IrDA na mém notebooku se podařilo až po mnoha marných pokusech. Může se sice jednat o problém na straně PC, ale s různými jinými palmy vše běhá vždy na první pokus.
Multiconnector Nejzajímavější novinkou je Bluetooth ve verzi 1.2, který nabízí možnost současné komunikace s více zařízeními ve stejném čase. V této souvislosti je jako příklad často uváděno spojení s hands-free sadou v autě a zároveň s GPS receiverem, což je skutečně stále častějším požadavkem. Žel že tato možnost je Treu prozatím zapovězena, protože Palm OS jako takový ji přímo nepodporuje a odpovídající softwarové aplikace na to zatím nejsou připraveny. V praxi tak můžete dosáhnout maximálně toho, že v momentu, kdy budete chtít spojit hovor, opustíte navigační software a posléze se do něj opět vrátíte. K opětovnému spárování dojde automaticky.
Pomineme-li dnes již standardizovaný Multiconnector, zbývá zmínit ještě 2,5mm stereo jack. Nelze tvrdit, že by se jednalo o úplný nestandard (jsou jím vybaveny i některé Nokie), ale je škoda, že Palm nevyslechl dlouhodobé stesky po 3,5mm konektoru, který najdeme u všech ostatních palmů. 2,5 mm má na Treu nicméně jisté opodstatnění kvůli odpovídajícím headset soupravám nezávislých výrobců.Displej

Byly časy, kdy displeji Trea nesahala konkurence ani po kotníky. Ty časy jsou již sice pryč, Treo ale i dnes patří k absolutní špičce.
Min
Srovnání displejů zleva při minimálním podsvětlení: Treo 680, Palm T|X, Treo 600 a Nokia N93. Jak vidno, Treo 680 nabízí možnost ztlumení až k samé hranici viditelnosti (T|X ovšem dokáže totéž po doinstalování utilitky Brightness Fix).

Max
Také při maximálním podsvětlení vítězí Treo 680, které doslova září.


T680vsTX
Souboj klasické PDA koncepce s nejnovějším smartphonem hovoří ve prospěch Trea 680, i když z fotografií to není zcela patrné.

T680vsN93
Pomineme-li i dnes unikátní rozlišení 320*320 bodů, ani v ostatních parametrech nezůstává displej Trea nic dlužen novinkám jako je Nokia N93 a to ještě nesmíme zapomenout, že raritou je stále i dotykovost displeje...


Na rozdíl od klasických palmů je obsah dobře čitelný na slunci, displej mnohem více svítí, má jasnější barvy a díky menším fyzickým rozměrům je obraz perfektně jemný a ostrý. Jak je na tom ale ve srovnání s Treem 650? Na Internetu se objevují zprávy, že Treo 680 má displej lepší. K této informaci jsem byl ale od počátku trochu skeptický. Dlouho jsem zkoumal, jak to vlastně je a můj závěr je takový, že displej je trochu jiný, není ale lepší ani horší. Prvně je nutno říci, že jsem porovnával více kusů Trea 650 a ne všechny displeje vykazovaly stejné zobrazovací vlastnosti, z čehož je patrné, že jakékoliv srovnání při minimálních reálných rozdílech nemůže mít příliš vysokou vypovídací hodnotu. Dále jsem musel konstatovat, že bílá barva na Treu 680 chytá lehce naoranžovělý nádech, takže v tomto směru vykazuje jednoznačně horší vlastnosti než displej jeho staršího brášky. Ostatní barvy se mi ale líbí více na Treu 680, protože jsou trochu sytější. Výsledný dojem tak sice hraje spíše ve prospěch T680, vítězství je to ale velmi relativní.
Novinkou je to, že displej se nezhasíná současně s klávesnicí; má lehce znatelný náskok.Zvuk

Repro Vnější ozvučení je tradičně slabší stránkou palmů a Treo se v tomto ohledu nesnaží o revoluci, takže stále disponuje jen obyčejným speakerem, který při plné hlasitosti nepříjemně "křapí". O nějaké poslechové kvalitě rozhodně nemůže být řeči. Přesto přináší jedno důležité zlepšení a to poměrně výrazně vyšší hlasitost, která u některých vyzváněcích melodií dokáže být i pořádně nepříjemná. Tentokrát tak ani příliš nevadí, že docela masivní reproduktor je umístěn zezadu, kde je tlumen, kdykoliv přístroj položíte třeba na stůl. Snažil jsem se také o srovnání audio výstupu, ale neměl jsem k dispozici natolik kvalitní sluchátka, abych byl schopen zaznamenat nějaký rozdíl. Domnívám se, že zde se nic nezměnilo. Co se týče audio výstupu z telefonního reproduktoru, tomu se budeme samostatně věnovat v části pojednávající o telefonních schopnostech Trea.Úložný prostor

SDIO2 Pozitivní změna na nás překvapivě číhá u SD/MMC/SDIO slotu. Mezi řadou jiných serverů jste se i na serveru PalmInfocenter.com mohli dočíst, že Treo 680 umí pracovat s 4 a 8GB SDHC kartami. Jsou zde sice určitá funkční omezení, díky kterým Palm tuto věc neoznámil oficiálně, ale uživatelé potvrzují, že normálnímu použití to nijak nebrání. Jen se budete muset smířit s tím, že u 8GB karet před zaplněním prvních 4 GB Treo hlásí jen 4GB kartu. Skvělé naopak je, že s velkými kartami si rozumí aplikace třetích stran jako je CardExport II, které vaše Treo promění v moderní čtečku (naříkat, že Mass Storage by mělo Treo zvládat již na systémové úrovni, snad už ani nemusím...). Pro zajímavost ještě uveďme, že po zkopírování souborů MMSDCard.prc a SlotDriver%3A SDIO-sdsd.prc z Trea 680 do Trea 700p si "velkých karet" užijete i na tomto modelu. Jestli lze totéž provést i na jiných palmech, jsme zatím neměli možnost otestovat (nicméně např. Palm T|X umí se 4GB kartami pracovat defaultně díky zabudované podpoře FAT32).
Uživatelsky dostupná operační paměť nám povyrostla na reálných 66,8 MB (fakticky více než trojnásobek oproti Treu 650!), což je pro většinu asi hlavní přínos nového Trea. Neméně významným přínosem je ovšem nárůst tzv. "heap memory", díky čemuž se již nemusíte prát s jejím čištěním před spuštěním některých aplikací, které na to samy "zapomínají" (TomTom 6) nebo používat různé "udělávky" typu UDMH pro rozběhání náročnějších her. Konkrétní složení NVFS paměti vypadá následovně: 10,56 MB Dynamic Memory + 70,69 úložný prostor, ROM 30 MB. MaxDynChunk 6,79 MB a MaxStorChunk 6,37 MB. Tyto údaje jsou vyčteny z Resco Explorer, FileZ ukazuje mírně odlišné (nic podobného ovšem nevyčtete z žádném z oficiálních datasheetů).Povídání o multimédiích jsme ještě zcela nevyčerpali, protože jsme nezmínili integrovanou kamerku. K té se tedy ještě dostaneme v příštím pokračování, kdy se trochu více ponoříme do softwarové části Trea.


Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (4. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (5. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (6. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (7. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (2. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.37
Účastníků: 8

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Treo 680 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 05.01.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
Mno, s mizenim infraportu se budeme muset pomalu, ale jiste smirit. Ja osobne jsem se s timto faktem jiz smiril, ackoli bych jeste pred nekolika mesici povazoval jeho absenci za velke minus. To ze jej 680ka ma je fajn, ale do budoucna to nebude nikterak dulezity fakt. K displeji - je opravdu spickovy a prave diky faktu, ze je dotykovy, jedna se o veliky unikat. Windows Mobile komunikatory se tomu proste nemohou rovnat, kvalitativne snesou prime porovnani pouze displeje symbianovych komunikatoru. Pokud se budeme bavit o displejich v mobilech obecne, samozrejme bude Treo trochu ztracet, at uz mluvime o WM smartphonech, nebo spickovych displejich u Samsungu, ktere pouzivaji v obou pripadech QVGA rozliseni. Jenze tohle je logicke, tyto displeje mivaji temer polovicni plochu oproti Treu. Treo se opravdu nema z co stydet, ve sve kategorii je dokonce porad neprekonane, ackoli se Symbianova konkurence dotahla... Ad reproduktor. Musim pouze potvrdit, ze Treo dovede byt pri svych zvukovych projevech velmi hlasite. Je to jeden z nejhlasitejsich telefonu, jake jsem zazil... S absenci Mass Storage se proste vyrovnat nechci, umi to dneska kazdy druhy telefon, smartphony a komunikatory to umi naprosto vsechny. Nechapu, proc mam platit 15 dolaru za program, ktery nabizi takto samozrejmou funkcionalitu...
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 05.01.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
No myslim ze kdyby vetsina vyrobcu davala do PDA infraporty s lepsim dosahem a do ROM aspon jednoduchy soft na dalkove ovladani, tak by se jejich pouzivani vzilo a nemusely by je dnes odebirat. Je potom problem dostat v terenu neco do starsiho PDA. S Mass storage vrele souhlasim, program na to uz prece vyvinuli (drive mode), tak proc ho tam nedaj kdyz by je to nic nestalo? Predpokladam ze driv nebo pozdeji ho na Treu nekdo zkusi a uvidime. Platit 15 dolaru za de facto ovladac, kde to jsme? Je nejaky rozdil mezi SD a SDHC kartou? Nejak mi to splyva.
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 05.01.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
S tim infraportem a dalkovym ovladanim to nevidim jako zadne terno, toho by vyuzilo stejne jen minimum uzivatelu. Jasne, problem s posilanim do starsich pristroju tu bude, ale jen po prechodnou dobu, pak se z nej stane rovnez okrajova zalezitost. Vzdyt pred infraportem take byl problem, jak vubec neco poslat... Bluetooth dneksa proste ziskava konecne na sile, tak mu dzrme palce.

Co se SD a SDHC karet tyce, je tu jeden jednoduchy rozdil. Klasicky SD format je postaven na standardu FAT16, ktery umoznuje zvladat kapacitu pouze do velikosti 2GB. SDHC standard ma ve svych specifikacich format FAT32, ktery umozni vyrabet karty az s kapacitou 32GB. Tudiz, starsi zarizeni s SD slotem SDHC karty neprectou, protoze umi cist pouze FAT16... Da se to resit novymi drivery, ovsem zname ochotu vyrobcu delat nejaka vylepseni pro starsi modely.

Smartphone? (Hodnocení: 1)
Od: pavelbures (email je skrytý) - 27.01.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Můžete mi prosím vysvětlit, proč Trea řadíte ke smartphonům? Většině webů se daří rozlišovat komunikátory a smartphony, jen Palmhelp (o jiném webu nevím) má pro multifunkční zařízení jen jednu kategorii a tam cpe všecko. V poslední dobou se mě na tohleto dělení ptá čím dál tím víc lidí a většina je zmatena z toho, když se srovnávají všechny přístroje dohromady.
Re: Smartphone? (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 09.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
To není náš nápad. Na platformě Palm OS prostě komunikátory neexistují. Všechno jsou buď handheldy nebo smartphony.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412