Megarecenze Palm Treo 680 (6. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 680 (6. část)

Autor: Badel - 12.03.2007, 4897 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešním pokračování rozsáhlého zkoumání nejnovějšího Palm OS přístroje na trhu dokončíme porovnávání softwarových rozdílů oproti Treu 650.

V předchozí části jsme se věnovali systémovými nastavením a aplikacím obstarávajícím hlasovou i elektronickou komunikaci. Dnes se zaměříme na zbytek softwarové výbavy o srovnáme ji s předchůdcem - Treem 650.


Documents To Go 8Tomuto kancelářskému balíku kompatibilnímu s MS-Word, MS-Excel MS-PowerPoint a Adobe Acrobat dokumenty se nebudu podrobněji věnovat. Jednak na toto téma u nás již vyšel podrobný manuál a jednak je možno najít celou řadu dalších samostatných článků o DTG. Hlavním přínosem verze 8.002 dodávané s T680 je kompatibilita s nativním formátem PowerPointu a PDF (k Treu 650 je přibalována ještě verze 7). Nezanedbatelnou předností je ovšem také skutečnost, že větší paměť Trea 680 dovolila přítomnost DTG již přímo v ROM, čímž odpadá nutnost instalace z CD-ROM, která pro méně zdatné uživatele představovala nemalý problém. Instalaci se sice nakonec nevyhnete kvůli desktopové části aplikace, mnozí ji ale určitě oželí vzhledem k možnosti otevírat všechny dokumenty bez předchozí konverze.
Někdo by možná mohl být zklamán, že není dodávána poslední verze 9. Ve skutečnosti se však pro našince jedná o výhodu, protože poslední verze má nepřekonatelné potíže se zobrazováním diakritiky. Aplikace nabízí možnost bezplatného updatu na verzi 8.003, ale přímo z Trea se mi její stažení nezdařilo. Závěrem ještě doplním, že aplikace při práci s obsáhlejšími dokumenty není právě nejsvižnější a např. takové otevírání výkladového slovníku ve formátu PalmDOC je opravdovým utrpením.


Správa multimédiíDříve to byla aplikace prostě nazývaná Media, nyní se dočkala přejmenování na výstižnější Pictures & Videos. Kromě zcela překopaného menu na nás čeká několik převážně drobnějších, ale příjemných změn. Zajímavou, ale trochu nepraktickou novinkou je náhled obsahu alba v 3D perspektivě. U obrázků si nyní můžete nechat zobrazit velmi podrobné EXIF detaily, u prezentací můžete nově vybírat ze šesti různých přechodových efektů včetně náhodného. Velmi pěknou novinkou je možnost volby skladeb z Pocket Tunes, které mají hrát na pozadí slide show. Podivná změna se odehrála v nastavitelnosti časové prodlevy mezi jednotlivými snímky. Zatímco dříve bylo na výběr mezi hodnotami 1, 2, 3 a 5 vteřin, nyní je to 5 a 8 vteřin a nebo 1 minuta. Větší uživatelská svoboda by v tomto bodu byla jistě na místě. Přímo ze zobrazeného snímku je dostupná volba pro jeho uložení jakožto identifikačního obrázku k libovolnému kontaktu. Spodní ovládací lišta má nyní účelnější a modernější provedení (tak trochu ve stylu iTunes, které je napodobováno i v Pocket Tunes) a při slide show ji lze i skrýt. Na zobrazené obrázky lze aplikovat jeden ze tří zoom režimů: Actual Size, Fit to Screen a Fill Screen. Lepší než nic, ale opět by větší svoboda ve výběru nebyla od věci.


Audio přehrávačO Pocket Tunes padla zmínka již v předešlém odstavci. Oproti RealPlayeru se jedná o skvělou změnu, u posledních modelů Palmu je to již ale samozřejmě zcela standardní výbava. Přímo v ROM je uložena "Bundle" verze 3.1.8, kterou lze přímo z Trea přes Blazer updatovat na plnou placenou verzi 4.0.1 za 29,95$.


DiktafonTreo 680 konečně defaultně obsahuje slušnou aplikaci pro záznam zvuku. Velmi pěkné provedení opět jakoby z oka vypadlo iTunes a nabízí tak jednotný design a tím i ovládání jako Pictures & Videos a výchozí skin Pocket Tunes. Přímo z menu aplikace lze zaznamenaný audio záznam připojit k MMS zprávě nebo uložit jako vyzváněcí tón.


Správa HF sadySpráva HF sady byla mově vyčleněna do samostatné aplikace Wired Car, která ale nabízí jen dvě funkce: automatická odpověď a automatický bezdrátový mód.To je asi tak vše podstatné, co se týče softwarových rozdílů mezi Treem 650 a Treem 680. Malá drobnost s obrovsky praktickým významem, kterou jsem dosud nezmínil, se skrývá pod tlačítkem Home neboli "domečkem". Její běžná funkcionalita zůstala pochopitelně zachována, novinkou je všem zobrazení posledních osmi spuštěných aplikací při jejím přidržení s možností jejich opětovného spuštění. Běžná funkce na klasických PDA? Ano, nikoliv ale na Treu!
Příště tento seriál již uzavřeme brouzdáním po přibalovaném CD, zhodnocením dlouhodobých zkušeností stability a kompatibility přístroje a provedeme shrnutí všech negativ a pozitiv.


Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (7. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (5. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (4. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (3. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (2. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Treo 680 (6. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (6. část) (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 12.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
ja by som este chcel upozornit na utilitku Files, ktora pribudla oproti programovej vybave T650 a je pomocou nej mozne pracovat so suborovym stromom na SD karte. chyba tam ale jedna zasadna vec - a sice moznost presunu poloziek medzi kartou a internou pamatou, takze v podstate je tym padom tento program viac-menej zbytocny. diktafon neposkytuje moznost nahravania telefonickych hovorov, co je tiez drobne minus - ale aspon tam konecne nejaky diktafon je (no ale co je to v porovnani s napr. CallRec ... ). a co este Palm nedotiahol, je nativna podpora modu mass storage po pripojeni k PC, co je uz u vacsiny PDA standard. dokedy este budeme platit za rozne Card Exporty?
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (6. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 12.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Hm a na co tam ta utilitka Files teda je? Pokud neumi presouvat data, je podle me nanic. Podpora USB mass storage bude, az se aspon jeden manazaer z Palmu prasti necim tezkym do hlavy a vzpomene si, ze vyvoj tohoto programu (Drive Mode) je jiz zaplacen a staci ho pridavat do ROM vsech novych palmu se slotem na kartu.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412