Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 680 (4. část)

Autor: Badel - 07.02.2007, 6827 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes jsou na řadě baterie. Téma jsme pojali velmi detailně, takže na jiné oblasti se tentokrát nedostane...

Akumulátory a reálná výdrž Trea 680

Back Cover Dnešní část recenze patří testům výdrže baterií. Jelikož toto téma je ve vztahu k posuzovaní celkových kvalit předmětného smartphonu zdaleka nejdiskutovanější, dali jsme si opravdu záležet, abychom vám přinesli skutečně fundované informace. Důvod, proč tento díl našeho seriálu vychází s tak obrovským zpožděním, je ten, že jsme veškeré testy museli provádět celkem natřikrát. To proto, že se vždy po dokončení měření objevila nějaká nová metoda, jak výdrž baterií vylepšit. Nejprve to byl tzv. battery reset, o němž jsme psali v článku Částečné řešení nízké výdrže Trea 680 a následně patch Camera Update, o kterém si můžete přečíst v článku Konec trablů s výdrží baterie u Trea 680. Objevily se i některé další "zaručené" zlepšováky, jejich účinek jsme ale ověřili jako zcela marginální, pokud vůbec nějaký (příkladně jmenujme vypínání automatického vyhledávání sítě při roamování). Na druhou stranu jsme ale díky této odmlce alespoň mohli zcela exaktně porovnat, nakolik jsou obě uvedené metody skutečně užitečné.
Možná někdo podobné pitvání může považovat za přehnané, jednu nepopiratelnou výhodu to ale přináší. Jelikož jsme totiž obdobné testy prováděli i v případě předchozích Palm modelů, můžeme dnes skutečně objektivně porovnat reálnou výdrž nového Trea oproti jiným přístrojům a vyhnout se tak více či méně subjektivnímu hodnocení.


...začněme obligátním screenshotem z BatteryTIME (viz obrázek vpravo). Ačkoliv se dnes již jedná o dost obstarožní utilitku a její výsledky vlastně neříkají nic podstatného pro reálné použití, jeden zásadní význam přeci jen mají. Naměřené hodnoty nám totiž výborně poslouží jako výchozí bod pro srovnání s ostatní palmy, kde jsme již stejné testy také provedli. Letmým pohledem na tabulku zjistíme dvě důležité skutečnosti. Za prvé T680 není z hlediska výdrže baterií zdaleka takový zoufalec, jak o něm tvrdí zlé jazyky. I při zapnutých bezdrátech (Bluetooth a IrDA), aktivním GSM (v pohotovostním režimu) a plném podsvícení displeje je na tom lépe než slavný Tungsten|T3. Naměřené hodnoty kulminovaly většinou nad 4 hodinami, nejméně jsme naměřili 3 hodiny 57 minut (viz obrázky vlevo). Pokud bychom ale na chvíli zapomněli na bezdráty a GSM (což lze ovšem v případě smartphonu je stěží), můžeme T680 srovnávat rovnocenně s klasickými PDA. Při podsvícení nastaveném na nějakých 30% dosáhneme hodnoty 6 hodin 15 minut, což je úroveň, na níž nedosáhne prakticky žádný moderní palm! Jen pro představu: Palm T|X vykázal lepší výsledky jen v případě úplného vypnutí podsvícení, ještě o několik minut hůře při stejném nastavení dopadl LifeDrive. Prakticky stejné výdrže dosahuje pouze Palm Z22, který má ale nesrovnatelně horší displej, o dalších parametrech jako je procesor ani nemluvě! ...a to ještě T680 musí vydávat nemalou energii na kvalitní podsvícení klávesnice. Jinak nevím, jestli mi to někdo potvrdí, ale mám za to, že bez instalace Camera Updatu Treo před přechodem do stand-by režimu nejprve provedlo ztlumení podsvícení. Toto chování následně nežádoucím způsobem ovlivňovalo naměřené hodnoty v BatteryTIME. Pro úplnost dodejme, že jinak instalace patche na výdrž Trea v BatteryTIME neměla žádný vliv.

Pojďme ale k praktičtěji zaměřeným testům. Asi nejvíce bude každého zajímat tzv. "běžné použití". Tzn. telefonování, nějaké ty hrátky s modrozubem, práce v nejrůznějších aplikacích a třeba i občasné přehrávání MP3. Exaktní měření výdrže v "běžném použití" je samozřejmě zhola nemožné, protože nelze přesně určit, co pro koho znamená ono slůvko "běžné". Sám za sebe ale mohu říci asi tolik, že přístroj při svém "běžném použití" vybiji ze 100% na nulu za 24 až 36 hodin zpravidla dle vytíženosti telefonní části (přitom se domnívám, že telefonuji nadstandardně - cca 700 minut měsíčně). Pro účely takovéhoto testování Treo nebylo vypínáno na noc. V tomto ohledu lze již říci, že výše uvedený patch výrazně pomohl. Díky němu se přístroj přestal samovolně vybíjet ve chvílích, kdy ležel jen tak ladem. Domnívám se, že nárůst výdrže díky Camera Updatu může být až 30%, ale je to jen velmi hrubý a těžko podložitelný odhad. Uvedených hodnot smartphone dosahoval při 100% podsvícení a zapnutých bezdrátech, což znamená, že při úspornějším nastavení dosáhnete o pár hodin lepších hodnot, což jsme i v praxi ověřili. Pro méně náruživého telefonistu při vypínání GSM na noc by tak neměl být problém se s výdrží dostat pohodlně přes dva dny.

Battery Detail


Ověřitelnějších výsledků z praxe můžeme dosáhnout při měření výdrže během přehrávání MP3 a videa...
Při vypnutých bezdrátech i GSM a 50% hlasitosti
Treo dokázalo vyhrávat ze zabudovaného minireproduktoru nepřetržitě po 5 hodin 50 minut. Nutno přitom podotknout, že Treo 680 je i např. oproti Treo 650 velmi hlasité (ačkoliv při maximální hlasitosti je zvuk nepoužitelně zkreslen a "křápe") a nastavení na 50% rozhodně není žádný tichý režim. Je zajímavé, že hudbu Treo dokáže přehrávat podstatně kratší dobu než např. Palm T|X.
Pokud budeme audio poslouchat ze sluchátek, pak při vypnutých bezdrátech i GSM a hlasitosti na 30% (více již také není zrovna příjemné) hudba hraje nepřetržitě po dobu 8 hodin 40 minut.
Více běžné bude ale stejné nastavení se zapnutým GSM, kdy v pohotovostním režimu (tj. s 0 minutami uskutečněných hovorů) Treo hraje 7 hodin 40 minut; tedy přesně o hodinu méně.
Dále jsme měřili výdrž při přehrávání videa. Předpokládejme, že na film se budete dívat spíše v klidu na kanapi nebo v posteli, takže hlasitost ani podsvícení nebude nutno příliš navyšovat. Při 20% hlasitosti ze zabudovaného reproduktoru, 30% podsvícení displeje a vypnutých bezdrátech i GSM můžete sledovat filmy nepřetržitě po dobu 6 hodin 15 minut. To je naopak lepší výsledek než v případě T|X i LifeDrive, což znamená, že Treo zachází nehospodárně se zvukem, zatímco menší displej je i přes jeho velkou "svítivost" energeticky méně náročný.

Při srovnání výdrže v praktických testech před a po instalaci Camera Updatu jsme zpozorovali jen minimální rozdíly (téměř žádné u MP3, neznámo proč došlo ke zlepšení spíše u videa). Potvrdilo se tak, že tento patch zabraňuje spíše samovolnému vybíjení ve chvílích, kdy Treo nevykonává takřka žádnou činnost ve stand-by režimu.

Zklamáním je doba nabíjení, která trvá z nuly na maximum celé 3 hodiny 40 minut při zapnutých bezdrátech i GSM ve stand-by režimu (před instalací Camera Updatu to bylo dokonce 4 hodiny 20 minut!). Palm Z22 to zvládne zhruba za hodinku, podobně je na tom i Palm T|X a i nejpomalejší LifeDrive to zvládne jen za 1 hodinu 45 minut. Ani výmluva na aktivní GSM modul neobstojí, protože po jeho vypnutí se nabíjení stále nedostane pod 3 hodiny! Odstavit přístroj na takovouto dobu k elektrické zásuvce může být velmi nepříjemné, zvláště jedná-li se o mobilní telefon.

Jak tedy zhodnotit Treo z hlediska chování akumulátorů? Výše provedená měření a srovnání myslím poměrně jasně prokázala, že Treo 680 si nezaslouží takovou kritiku, jaká se na něj v tomto ohledu nezřídka snáší. Výdrž naopak považujeme za velmi dobrou a ztenčení těla přístroje považujeme za krok správným směrem. Vždyť kdo preferuje delší výdrž před rozměry, nic mu nebrání pořídit neoriginální baterii s dvojnásobnou kapacitou (viz obrázek vpravo). Ačkoliv pak Treo trochu ztloustne, stále bude drobnější než Treo 650. Naše hodnocení chování akumulátorů v novém Treu je tedy překvapivě veskrze pozitivní!
V další části nás čeká další porovnávání Trea 680 s Treem 650. Tentokrát se ale zaměříme na softwarové záležitosti.


Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (5. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (6. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (7. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Palm Treo 680 (3. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (2. část)
Megarecenze Palm Treo 680 (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Treo 680 (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 12 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: tomt (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
A co takhle srovnání s výdrží baterie TREa 650, nebylo by objektivnější než s "netelefonními" palmy?
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
 
Jo jo, souhlas, takhle je to trochu jako srovnání jablek a hrušek. Ostatně brát hodnoty z battery time jako skutecne overene taky neni dobre. Dodnes nechapu, proc je tam treba Zire71 nekde uplne dole na smesnych 3:55 (mel jsem TRI kusy tohoto palmu, vsechny jsem behem casu pouzival, a vsechny mely vynikajici vydrz - az k 7-8 hodinam). Rovnez mam nyni Z72 a do rukou se mi dostaly dalsi dva kusy a o nich mohu rici, ze vydrz s originalni baterkou je max. 4 hodiny (coz da se rici sedi s 4:25 v batt time). Dale mi VUBEC nesedi hodnota 4:39 u Palmu Vx... Proste program je to dobry, ale naprosto zavadejici informace, chapu ze udelat vsem palmum objektivni testy pri stejnych podminkach je pro Pajdu nemozne, takhle mu to asi posilal kazdy clovek z ruznych podminek a s palmy v ruznem stavu. Jako smernou hodnotu pro porovnani zde mohu brat jen a pouze palmy podrobene stejnym testum a vasi redakci. Jinak muj osobni nazor na vydrz T680 je, ze je to slabe... ale nemuze za to Treo, vsechny PDA a telefony kde je hodne zarizenicek jsou na tom slabe. Uz aby byly nejake nove zdroje energie. Jinak ja osobne bych radeji palmum pridal na vaze a dal tam ALESPON 2x vetsi baterii abych si nemusel brat na vikendy nabijecku (nehlede na to, ze nekdy do lesa :))
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro (petr.bendl@bbs.cz) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Objektivností měření v BatteryTime jsme neměl na mysli porovnávání s hodnotami uvnitř aplikace, ale právě ony testy prováděné v minulosti naší redakcí. Nakonec v tomto duchu je článek také sepsán...
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
urcite by to objektivnejsie bolo a myslim, ze T650 by vysiel jednoznacne vitazne (uz vzhladom k silnejsiemu akumulatoru). ale to by bol o dalsi dovod menej, preco si T680 namiesto T650 kupit ;)
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro (petr.bendl@bbs.cz) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ano to by bylo ideální. Veškeré testy jsme ale prováděli dvakrát (v tomto případě žel natřikrát dvakrát) a to trvá mnoho a mnoho dní. Porovnávali jsme pak vše s přístroji, které si u nás už podobnými testy prošly. Treo 650 to ale žel není, protože v době uvedení tohoto přístroje na trh náš portál teprve startoval svou existenci. Navíc pro objektivnost bychom tady museli mít nové nepoužité Treo 650 a to nemáme. :-(

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
Teda nevim nevim, jestli tahle cast recenze nedokazuje, ze s tvym Treem 680 je neco v neporadku. Za 1. sice netelefonuju zdaleka tak hodne jako ty (tak 100 minut mesicne provolam ja, prichozi hovory budou cca to same), Treo pouzivam se ztlumenym podsvicenim, ale i tak - vydrzim fungovat dva dny bez problemu a mnohdy i 3 dny. Navic mi nedalo to s tim nabijenim - tak jsem to zkusil, Treo jsem kompletne vyzdimal a dal jsem ho v 15:33 nabijet. Ted je 17:21 a Treo na indikatoru ukazuje 98%, takze je defacto nabite... Takze temer 4 hodinove nabijeni asi opravdu znaci nejaky problem...
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro (petr.bendl@bbs.cz) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
K tvé první poznámce mohu říci jen tolik, že v tom nevidím žádný rozpor. Pokud máš ztlumené podsvícení a provoláš 7x méně než já, tak to by v tom byl čert, aby ti Treo nevydrželo o den déle!
K druhé poznámce: ano, nabití na 98% je relativně rychlé, ale velmi dlouho pak trvá, než dojde k nabití posledních 2 až 3%. Tipuji, že by se mohlo jednat o vadný ukazatel reálného stavu nabití (software to možná nedokáže zcela přesně zobrazit, což jsem již odpozoroval i u jiných palmů).

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Doufejme ze se zjisti ze ty 4 hodiny nabijeni jsou nejaka chybka - bude nekdo testovat i pro dvojnasobnou baterku? Jen doufam ze nenabiji 8 hodin.
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro (petr.bendl@bbs.cz) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Určitě ne chybka měření - ta byla provedena tuším celkem 4 (s GSM ON) a toto je průměr.
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: jirkahrbek (email je skrytý) - 13.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ono to s tou spotřebou a záplatou foťáku ještě pořád nebude OK. Po nainstalování se mi okamžitě prodloužila doba provozu z cirka 12 hodin na 3 dny, ale po dvou nabití se opět pokrátila na cirka 1 den. Na BatteryGrafu je vydět, že aniž by se cikoli zaplo napětí šlo přez noc zkopce
Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: macan (email je skrytý) - 20.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
hmm, ja naopak po camera updatu si muzu jen chvalit. Predtim jsem pri beznem prac. vytizeni vydrzel max. 1,5 dne. Ted vydrzim bez problemu 3 (a to jeste zbyde pres 10% batekry). Irda mam vypnute, BT zapinam jen v pripade potreby, GSM zapnute porad, podsvit kolem 30%.

Re: Megarecenze Palm Treo 680 (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
Tak se zdá, že po delší době používání se baterka trochu probouzí k životu (?) a dobíjení trvá o něco kratší dobu. Aktuální hodnota z minulého týdne:
Při vypnutých všech bezdrátech z absolutní nuly na absolutních 100% 3 hodiny a 20 minut. Pořád je to ale příšerně dlouhá doba. A jinak u těch měření bacha na to, jestli je přístroj opravdu úplně vybit a jestli ukončíte nabíjení při úplném nabití. Poslední 2% se nabíjejí pekelně dlouho.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412