Máme před sebou druhou část podrobného zkoumání nejnovějšího smarphonu z produkce Palmu. Dnes se budeme zabývat vnějším zpracováním a to především v porovnání s Treem 650.
Vnější provedení
Treo 680 padne do ruky stejně dobře jako Treo 650. Možná byste čekali, že novinka na tom bude vzhledem k nižší hmotnosti a menším rozměrům jasně lépe, ale rozdíly jsou v praxi překvapivě zanedbatelné a výsledné zmenšení je nakonec tak trochu zklamáním. Nicméně dlouhodobý uživatel staršího Trea při každodenním použití rozdíl určitě pozná a ocení. Kdykoliv T680 bezděky uchopím, podvědomě očekávám rozměry a hmotnost T650 a vždy znovu jsem příjemně překvapen. Žel že se ale nejedná o takový rozdíl, aby mohl být sám o sobě argumentem pro "upgrade" z T650 na T680.
Největší rozdíl ve vizáži a rozměrech má ale na svědomí anténa. Je bez diskuze, že její odstranění je pozitivním krokem, který se vedle zmenšení podepsal především na elegantnějším designu (i když se najdou i tací, kteří tvrdí opak!). Z praxe vím, že masivní antéta Trea 650 byla nezřídka důvodem, proč běžný zákazník tento přístroj odmítal. Je zajímavé, že jsou to především evropští zákazníci, kteří jsou vychováni vnímat smartphone jakožto nemoderní, pokud se antény dosud nezbavil. I proto si Palm může na americkém kontinentu dovolit stále nabízet nejmodernější sedmistovková Trea včetně antény. Osobně její absenci také vítám, ale zároveň potvrzuji obavy zkušených treonautů, že T650 se díky možnosti uchopení za anténu mnohem pohodlněji lovilo z pouzdra nebo z kapsy. Jinak případné obavy z potíží při slabším signálu nejsou na místě, protože Palm hlásí vylepšení citlivosti antény, ačkoliv je integrovaná. Testovaný kus skutečně vykazoval schopnost udržet signál v místech se slabým pokrytím déle než Treo 650, které v tomto ohledu mívalo vůbec poněkud potíže.
Začali jsme srovnáváním staršího a nového Trea a v tomto duchu budeme pokračovat i nadále. Zpracování obou generací přístrojů se příliš neliší, většina drobných rozdílů však hraje ve prospěch mladšího modelu. Hodnocení designu je vždy dost subjektivní záležitostí, za krásnější hračku si ale dovolím prohlásit Treo 680. Činím tak proto, že jsem se až dosud nesetkal s opačným názorem. Jako líbivější je obvykle chápáno méně hranaté pojetí, za hezčí ovšem považuji i detaily typu rozmístění a tvar tlačítek, tvarování šasi (zvláště boky a záď), prostor pro kameru + reproduktor, lemování konektorů, umístění stylusu ad. Ne vše je však praktičtější, ale o tom až níže. Ve prospěch Trea 680 mluví bezesporu také možnost výběru ze čtyř velmi pěkných barevných modifikací, přičemž hezčí se mi jeví i recenzovaná tmavá varianta "Graphite".
Možná i díky nabídce barevných variací nové Treo již méně skrývá svůj "plastový původ". Zpracování je ale natolik dokonalé, že to není na překážku. Nyní pojďme prozkoumat jednotlivé vnější detaily...
Vnější rozměry
Již bylo řečeno, že papírově se vnější rozměry liší jen minimálně. Konkrétně jsou to 2 milimetry na tloušťku a 21 gramů na hmotnost. Praktický rozdíl ale není ani tak znatelný opticky, jako spíše po hmatu. Příjemné je také méně bachraté provedení Trea 680 (viz foto vpravo).
Klávesnice a boční tlačítka
Každá změna v rozmístění tlačítek s sebou již tradičně přináší vlnu kritiky. Domnívám se však, že ta je oprávněná jen zčásti. Zvyk je prostě železná košile a změny má rád málokdo. Pamatuji, jak uživatelé Trea 600 kritizovali totéž, když na trh přišlo Treo 650 a kde že jsou jejich nářky dnes... Ale pojďme se podívat, co se vlastně změnilo. Materiál i zdvih tlačítek se zdá totožný. Úroveň podsvětlení je o chlup lepší u T680, jedná se ale nejspíš o vedlejší efekt než o záměr konstruktérů.
Tlačítka alfanumerické klávesnice již nejsou zkosená, což nejenže podtrhuje konzistentnější design, ale přispívá i k přehlednosti a snad i k lepší práci. Přejdeme-li k horní funkční části kláves, budeme se potýkat s nutností změnit zaběhané návyky. První, co bývá nyní Palmu vytýkáno, je spojení dříve čtyř různých tlačítek do dvou dvojtlačítek. Snaha o designové sladění s levobočními tlačítky pro ovládání hlasitosti je zjevná. Osobně se nicméně nedomnívám, že se jedná o ústupek funkčnosti. Právě naopak! Tato část klávesnice se tímto zásahem zpřehlednila a i po hmatu je jednodušší určit tu kterou funkci. Dalším plodem této úpravy je větší osamostatnění a také fyzické prodloužení tlačítek pro příjem a ukončení hovoru, což je jen dobře! Změn doznalo i pěticestné tlačítko. Hranatější úprava opět koresponduje s novým designem ostatních kláves a opět se tím zlepšila i funkčnost. Čtyři základní směry jsou určitelné mnohem přesněji a při stisku již nekladou žádný nepříjemný odpor (narozdíl od T650). Stisk je navíc doprovázen tichým klapnutím, které perfektně podtrhuje jistotu stisku. To už vůbec nemluvím o tom, že na T650 se toto centrální tlačítko tak trochu viklá, s čímž se nyní již nesetkáte. Méně příjemným rozdílem je absence podsvětlení čtyř směrů této multifunkční klávesy. V praxi to ale naštěstí nepředstavuje vůbec žádný problém, protože s klávesou si v noci zcela vystačíte jen po hmatu. Zbývá probrat méně příjemné změny. K osamostatnění klávesy pro aplikaci Telefon od klávesy pro přijímaní hovorů vývojáře patrně vedla snaha po větší intuitivitě. Docela to chápu, protože začátečníci s tímto problém skutečně mívají. V dlouhodobějším horizontu nad novým rozdělením ale každý jen spláče. Klávese Telefon totiž padla za oběť jiná veledůležitá klávesa a to Menu, která se musela přestěhovat vpravo dolů na místo pravého Shiftu, který na klávesnici již nenajdeme vůbec. Bez pravého přeřazovače se dá žít, i když při psaní dvěma palci by se hodil. Umístění klávesy Menu je ale naprosto nevhodné. Zatímco Shift byl na této pozici při psaní obouruč umístěn naprosto ideálně, Menu budete při ovládání jednou rukou aktivovat značně obtížně. Jste-li praváci, budete nuceni přehmatávat palcem do polohy, která je velmi nepříjemná.Ze všech méně zdařilých konstrukčních úprav považuji tento neduh za nejhorší. Za skvělé umístění bych naopak považoval levý horní roh, kde tak trochu zbytečně trůní symbol telefonku, který lze úplně vypustit a samozřejmě bych také vrátil pravému Shiftu zpět jeho ztracenou pozici. Kéž by se zase našla dobrá programátorská duše, která by nám tlačítkový diktát výrobce dovolila obejít svobodným přemapováním...
Boční tlačítka pro ovládání hlasitosti se vzdala kovového vzhledu, což jim ovšem v kontextu nového faceliftu nijak neuškodilo. Jejich stisk je naopak jistější než dříve a mírné zapuštění do těla přístroje je nejen slušivé, ale i praktické. Když už jsme u těch pozitivních změn - škoda jen, že se Palm neodvážil umístit na protější bok ještě např. tlačítko pro diktafon...
Ostatní vnější prvky
Pohled na horní boční část Trea je příjemnější než dříve. Díky absenci antény a slotů pro SIM kartu i paměťovku je vše hezky přehledné a úhledné. Zbyl je infra zářič, který se proměnil v pěkné lemování nyní méně nápadného přepínače zvukových profilů (jeden z nedoceňovaných plusů Trea vůbec). Přepínač profilů je nyní nejen barevně ale i fakticky "utopen" do těla přístroje, jehož povrch přesahují jen tři nenápadné vroubky. Přepínání je tužší než dříve. To vše zabraňuje náhodnému přepnutí, což se tak rádo stávalo na T650 a díky čemuž jsem zmeškal již mnoho hovorů! Přepnutí do polohy tichého režimu je navíc nově signalizováno oranžovou barvou na přepínači (viz obrázek více vpravo) + krátkou vibrací celého přístroje.
Na spodní boční hraně přístroje nás nečeká žádné překvapení, což je útěchou minimálně v tom smyslu, že peníze investované do stávajícího příslušenství pro Treo 650 nepřijdou vniveč. Jednu změnu bych přesto ocenil - nevidím jediný důvod, proč udržovat při životě hloupý 2,5mm audio konektor, když je zde dostatek místa pro klasický 3,5mm. Pro poslech MP3 na klasických sluchátkách se tak i nadále neobejdeme bez odpovídající redukce. Jinak i tuto část Trea postihly drobné designové úpravy nesoucí se opět ve znamení zjednodušení, takže mikrofon je decentně ukryt v pravé části lemování konektorů. Přesun MMC/SD/SDIO slotu na pravý bok se může jevit jako nepodstatný detail, nicméně pominu-li, že se jedná o další krok k vizuálnímu zkrášlení Trea, lze za přínos považovat zejména nový jistící mechanismus bránící paměťovou kartu proti náhodné ztrátě (sám jsem tuto neblahou zkušenost absolvoval). Doufejme jen, že záklopný a výsuvný mechanismus bude dostatečně odolný proti hrubšímu zacházení a nebo i jen proti zubu času. Toto by totiž mohlo být určité riziko zvláště pro uživatele navyklé měnit paměťové karty jak v mariáši.
Pomalu jsme dostali k zadní části přístroje, kde je mj. umístěn stylus. Způsob jeho ukotvení v těle Trea nese evidentně známky poučení z neblahých zkušeností na Treu 650, kde snad každý stylus po čase začal z Trea vypadávat. Tím jsme si odbyli tu lepší část zkoumání stylusu, přejděme k té horší - nový stylus je z větší části plastový. Díky tomu je nepřirozeně lehký a velmi špatně se s ním píše. Použitý plast je navíc nezvykle pružný, takže stylus se vám při psaní ohýbá v ruce.
V kombinaci s jeho titěrností se jedná opravdu o velmi špatný stylus a musím říci, že nepamatuji, že bych za celou historii Palmu v ruce držel horší. Navíc si troufám prorokovat, že se tato křehká párátka budou nezřídka lámat. Palm zase jednou šetřil na nepravém místě... Ještě štěstí, že budu mít tu čest vás v dalších částech recenze seznámit se stále dokonalejším uživatelským rozhraním, díky kterému budete stylus vytahovat patrně jen svátečně.
Zadní část Trea je opět o něco elegantnější než u jeho předchůdce. Za mnohem zdařilejší lze také označit zadní kryt baterie. Ten mnohem lépe lícuje s tělem Trea, drží na něm podstatně pevněji a na rozdíl od T650 vůbec nevrže.
Rovněž sloučení kamery, zrcátka a reproduktoru do jediného designerského celku vypadá velmi zdařile a lstivě slibuje i další pozitivní změny. Opak je však pravdou. Schopnostem kamery se budeme věnovat v jiné části, na tomto místě ale musím upozornit, že její přesun směrem dolů s sebou nese jedno velké negativum. Snaha udržet přístroj v rovnováze při snímání okolí vede k podepírání Trea ukazováčkem přesně v té oblasti, kde se dnes nachází čočka kamery. Myslím, že se jedná o naprosto zbytečnou konstrukční chybu, kterou se mělo podařit odhalit na předvýrobních prototypech.
K vnějšímu prozkoumání Trea 680 zbývá již jen poslední krok a to otevření krytu baterie. Vedle skvělého dojmu z kvalitního zpracování nás mohou překvapit 3 novinky: chybějící tlačítko pro soft reset, útlá baterie a nový mechanismus pro umístění SIM karty. Soft reset je tedy nyní nutno provádět krátkodobým vyjmutím baterie, což ale nepředstavuje žádný funkční ústupek.
Dle mých zkušeností již většina uživatelů Trea 650 používala stejný postup ve snaze nezdržovat se vytahováním stylusu. Co se týče baterie, její menší tloušťka znamená pochopitelně menší kapacitu a tím i kratší výdrž Trea. Zatím nebudu prozrazovat praktické dopady tohoto kompromisu mezi rozměry a výdrží. Treo 680 si nicméně bez potíží rozumí i s baterií Trea 650, což znamená, že je jen otázkou času, kdy bude tento problém řešitelný upraveným krytem baterie.
Co říci k novému umístění SIM karty pod baterii? Někdo tento krok zatratí, jiný uvítá. Patřím do druhé kategorie, protože držák SIM karty u Trea 650 se mi již jednou podařilo ztratit a být "obyčejným smrtelníkem", nevím, jestli bych jej kdy vůbec sehnal. Chápu ale, že pro notorické "měniče" operátorů za chodu byl Treo 650 zázrakem seslaným z nebes ;-)
Tímto jsme vyčerpali zevní zkoumání, příště se vrhneme na softwarovou část. Máte-li jakékoliv dotazy k již řečenému, pokusíme se je zodpovědět v diskuzi pod článkem.
U minulé části recenze jsem slíbil, že do toho budu Badelovi trochu kafrat. Takže si to u dnešní části nemohu odpustit :-) S Badelem musím souhlasit v případě klávesnice, její reorganizace vyústila v daleko lepší přehlednost. Nevadí mi však přestěhování klávesy menu do pravého dolního rohu, možná proto, že zhruba tam byla u Tungstenu C, který jsem používal, možná proto, že jsem levák... Klávesa telefon je ale naprosto zbytečná, protože zelená klávesa pro přijetí hovoru nemá v pohotovostním stavu žádnou funkci...
V dalším s Badelem víceméně souhlasím. Zarazím se až u stylusu, který je sice na Palm nezvyklý, ale osobně mi nepřipadá zdaleka tak špatný, u konkurence najdeme podstatně horší výtvory. Otázkou je, jak snadno se bude dát zlomit. Poslední poznámku mám k fotoaparátu, potíže se zakrýváním rozhodně nemám, tady dost záleží na tom, kdo má jakou ruku a jak je zvyklý přístroj držet...
Ty reci o antene opravdu nechapu. Ja osobne si myslim, ze to neni nic jineho nez vysledek reklamni masaze tady v Evrope, ktere autor recenze podlehl. Antena (a ta na T650 obzvlast) vubec neprekazi, da se podle ni identifikovat rychle poloha pristroje v obleceni, ma daleko lepsi vlastnosti nez antena integrovana - je mene smerova, je citlivejsi, osobne odhaduji, ze diky ni vam GSM modul tolik nepali do hlavy, kdyz vysila (nepotrebuje takovy vykon).
Odstraneni anteny z telefonu ci komunikatoru je spise podbizenim se masovemu konzumentovi, patricne zmasakrovanemu marketingem Nokie apod., ktera mu vsugerovala, ze se jedna o jakysi pokrok. Zadny pokrok to samozrejme neni. Jen cingrlatko.
Že se jedná spíše o výsledek masáže od Nokie, jsem psal v recenzi také. Stejně tak jsem psal, že T650 se díky anténě lépe vytahovalo z kapsy. O pokrok se ale určitě jedná z hlediska rozměrů a to je argument dost podstatný. Mám tedy dojem, že se tak trochu "vlamujete do otevřených dveří" a že jsme to oba charakterizovali v podstatě stejně. Souhlasit s Vámi ale nemohu ohledně vlastností antény. Treo 680 má dle našich testů a i dle prohlášení Palmu lepší signál než T650 (je to také uvedeno v recenzi). Úvahy o směrovosti antény jsou v případě mobilů zcela lichým argumentem a pálení mobilů do hlav je prokazatelně také jen honem na čarodejnice.
>Úvahy o směrovosti antény jsou v případě mobilů zcela lichým argumentem a
>pálení mobilů do hlav je prokazatelně také jen honem na čarodejnice
Mate to podepreno nejakymi argumenty nebo to je jen takovy vykrik ? Z ciste technickeho pohledu to tak pravdepodobne opravdu je a myslim, ze to i nekdo pred par lety dokazal pomoci mereni.
Co se tyce urciteho slabeho vlivu mikrovln na mozkovou tkan, ten je nesporny. Jen to neni vyhodne pro mocne lobby vyrobcu a operatoru, proto se o tom prilis nemluvi. Az to vyhodne bude - treba v pripade hypotetickeho prechodu k jine technologii, kdy bude zajem na tom, aby se to prodavalo a upustilo se od klasiky, budou toho plna media. Ja osobne znam cloveka, ktery je na to velmi citlivy a dokaze pomerne bezpecne detekovat vysilajici telefon, pokud mu jej prilozite k hlave.
Těch výzkumů byla provedena již celá řada snad na všech kontinentech světa. Já nejsem vědec a vy také ne, takže zbývá jen věřit. Ale čeho konkrétně se obáváte? Ohřevu tkáně o necelý stupeň? To na zdraví přeci nemá absolutně žádný vliv. ...jak říkám, je další hon na čarodějnice a spiklenecká teorie ;-)
Hm, recenze pěkná, ale když ono se to celý dá shrnout do pár odrážek a netřeba to takhle pitvat (tedy podle mne):
+ paměť
- foťák
- 21g za menší baterii
ostatní záleží na názoru uživatele (SIM, Karta, Tlačítka, ...)