HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)

Autor: Musketeer - 14.04.2009, 1338 čtenářů


Software Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Dnes si povíme a rozebereme, jaká úskalí, možnosti a funkce na nás čekají při pokusech editovat naše databáze/seznamy na nejvyšší úrovni a také to, jak svoje data posílat přes infraport nebo přesouvat mezi kartou a RAM pamětí.
Ještě před tím, nežli se začtete do dalšího dílu našeho seriálu, pár důležitých slov na úvod. Aplikace HandyShopper pod slovy "seznam" a "databáze" rozumí obvykle stejnou věc a této tradice se držíme v našich článcích i my.

9. Práce s databázemi

Každá z věcí i událostí v našem vesmíru u něčeho začíná i končí (vzpomeňme jen naše ranní rituály). Výjimkou není ani program HandyShopper, u nějž jakákoliv práce se seznamy začíná i končí u operací s databázemi na nejvyšší úrovni. Jak taková obrazovka vypadá, si můžeme prohlédnout na tomto screenshotu:
Standardně zde vidíme veškeré nainstalované databáze (obsahující seznamy) seřazené dle abecedy. Pokud jsme některé z databází přiřadili ikonku, pak uvidíme i tu.

Menu s nabídkou funkcí týkajících se operací s databázemi, nalezneme pod malým obráceným trojúhelníčkem napravo. Stačí jediné tapnutí a objeví se následující funkce:

9.1. Rename

V dialogovém okně, které se ihned po tapnutí na funkci objeví, smíme změnit jméno právě aktivní databáze. V souvislosti s přejmenováváním je důležité si pouze zapamatovat, že vždy musíme zvolit funkci ze stejného řádku, v jakém chceme dotyčnou databázi přejmenovat. Znovu připomínáme, že jména databází mohou být dlouhá 27 pozic zahrnujíc v to i mezery a další ne-alfabetické znaky. Je to mimochodem jediný způsob, jak databáze přejmenovat.

9.2. Delete

Tapnutím na Delete vyvoláme ve spodní části displeje dialogové okno velmi podobné tomu z předchozí funkce, zde však bude mít funkci naprosto rozdílnou. Tentokrát se nás nebude ptát na nové jméno, ale obligátními tlačítky [OK] a [Cancel] se nás dotáže, zda zvolenou databázi chceme opravdu smazat.

9.3. Beam

S pomocí funkce Beam lze poslat zvolenou databázi prostřednictvím infraportu do jiného palmu - kolegovi, známému či někomu z rodiny.

9.4. Move to card/handheld


Na zařízeních disponujících nějakým tím VFS diskem (a že to budou v době SD/MMC karet všechny) nám nic nebrání ani v tom, přesunout některou z databází na paměťovou kartu. Program na VFS vždy ukládá databáze do adresáře "/Palm/Programs/HandyShopper/". Pokud z nějakého důvodu seznam na kartě nechceme, lze jej opět vrátit do RAMky. Předpokládáme, že to je metoda užitečná spíše pro zpřehlednění sbírky databází, než aby k tomu někoho nutil nedostatek místa. Nákupní seznamy o velikosti 2 - 3 MB neměl snad ani Rockefeller.

9.5. New

Tentokrát již nikoliv v menu vpravo, ale ve formě obdélníčku vlevo dole najdeme tlačítko [New], s jehož pomocí lze snadno vytvořit zcela novou databázi.

9.6. Back

Za předpokladu, že jsme na obrazovku Databases přešli přímo z programu (a tudíž i logicky z nějakého otevřeného seznamu) pomocí menu DB -> Databases, objeví se vedle [New] ještě tlačítko [Back], s jehož pomocí se vrátíme do naposled otevřené databáze.Pokračování článku:
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu DB (17. část)
HandyShopper - menu Edit (16. část)
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412