HandyShopper - menu DB (17. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 HandyShopper - menu DB (17. část)

Autor: Musketeer - 17.03.2009, 1726 čtenářů


Software Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Již máme za sebou menu Record i Edit, přišel tím pádem čas menu dalšího. Dnes jím bude to s názvem DB, jež využijeme při práci s databázemi.

7.4. Menu DB

Menu s názvem DB nabízí v rámci aplikace HandyShopper všechny důležité příkazy pro práci s databázemi - najdeme zde dokonce i rychlé setřídění. Mimochodem, autor aplikace sdělil, že si je vědom chybějícího příkazu Copy Database a že jej má v úmyslu jednou zaimplementovat...

7.4.1. Databases

Tapnutím na Databases se přesuneme na obrazovku, která slouží ke správě databází. Na té v jednoduchém "seznamovitém" výpisu najdeme všechny naše nainstalované (a tudíž i používané) databáze/seznamy. V souvislosti s nimi aplikace zvládá funkce Rename (přejmenovat), Delete (smazat), Beam (poslat skrze infraport) a Move to/from card (přesunout na kartu/z karty). K funkcím se dostaneme tak, že u požadované databáze vždy tapneme na malý obrácený trojúhelníček nacházející se napravo od jejího jména. Databáze se otevírají velmi intuitivně - zkrátka na požadovanou tapneme a je to. Jestliže se chceme vrátit na minule otevřenou databázi, i to jde - s pomocí tlačítka [Back]. Lze zde však nové databáze/seznamy i zakládat a to s pomocí tlačítka [New]. Pokud máme databází opravdu velké množství, nic nám samozřejmě nebrání v nich listovat s pomocí hardwarových tlačítek. Příkaz Databases smíme spustit i prostřednictvím rychlé zkratky "/E".

7.4.2. Choose Icon

I poté, co již máme vytvořený nějaký ten seznam a pro něj i vybranou ikonku, můžeme si ji kdykoliv dodatečně změnit na jinou. Tapnutím na funkci vyvoláme okno s nabídkou aktuálně nainstalovaných ikon, z nichž vybereme požadovanou. Funkce používá zkratku "/V".

7.4.3. Choose Row Color

V poslední verzi programu HandyShopper můžeme s pomocí funkce Choose Row Color nastavit barvu, kterou má aplikace použít ke zdůraznění každého lichého řádku (prvním počínaje). Toto funguje pouze na přístrojích vybavených minimálně Palm OS 3.5 nebo lepším operačním systémem. Je tomu tak z toho důvodu, že právě od této verze má Palm OS podporu barevné škály a palety 16 odstínů šedé. Jestliže se o to pokusíme na přístrojích, které tímto OS nedisponují, HandyShopper nás na to upozorní příslušnou systémovou hláškou. Naopak před majiteli Palm OS 3.5 se objeví tato krásná paleta, z níž si dotyčnou barvu smíme zvolit.
Aplikace svede barvu nastavit i skrze přímé míchání R, G a B složek. Postačí k tomu zvolit položku RGB z rozevíracího seznamu vpravo dole se štítkem Palette. Hned nato se před námi objeví jednoduché menu s trojicí posuvníků a s náhledem na zatím vytvořenou barvu v horní části.
Jakmile vybranou barvu potvrdíme tlačítkem [OK], je obratem náš seznam převeden do barevného stylu "položka dle vybrané barvy, běžná položka, položka dle vybrané barvy, běžná položka...". Funkce je mimochodem přístupná i přes zkratku "/W".

7.4.4. Security

S pomocí Security můžeme určit, jak se má OS chovat k privátním záznamům. Když vybereme Show Records, tak budou všechny privátní záznamy viditelné. Pokud byly před tím zamaskovány (Palm OS 3.5+) nebo ukryty, budeme nejprve dotázáni na heslo (jestliže jsme systémové aplikaci Security nějaké přidělili). Vybrání Mask Records (opět Palm OS 3.5+) způsobí, že záznamy budou překryty šedým štítkem a jejich obsah nebude vidět. A konečně zvolení Hide Records způsobí, že všechny privátní záznamy zmizí z běžného seznamu. Funkce nemá rychlou zkratku.

7.4.5. Sort by Name


Rychlý způsob, jak změnit výpis tak, aby byl setříděný pouze dle jména. Nezapomínejme, že dojde k permanentnímu přetřídění, které lze vrátit pouze tak, že si na třetím nastavovacím panelu Sort změníme položky na předchozí stav. Sort by Name aktivuje pouze primární sort v A/Z stylu, sekundární ani terciární nikoliv. Z tohoto důvodu se nedoporučuje při již nastaveném a odladěném komplexním sortování na panelu Sort používat rychlou funkci Sort by Name, jelikož ta tu původní přepíše, zkrátka daň za rychlost... Funkce má rychlou zkratku "/M".

7.4.6. Sort by Aisle

Po vzoru sortování dle jména, Sort by Aisle provede naprosto totéž, ovšem tentokrát rychle setřídí záznamy dle uličky. Opět musíme zdůraznit, že dojde k přepsání nastaveného sortu na panelu Sort na stav: Aisle (A/Z)/Nic/Nic. Funkce má rychlou zkratku "/L".

7.4.7. Edit stores

Pokud vybereme poslední funkci z celého menu DB se jménem Edit stores, objeví se před námi obrazovka Edit Stores sloužící k editaci obchodů - smíme zde upravit ty již existující, případně vytvářet nové.
Informace zde můžeme dokonce i kopírovat z jednoho obchodu do druhého s pomocí funkce Copy, jejíž použití vyvolá výše zobrazené sympatické okénko. Jeho prostřednictvím lze zkopírovat informace o položkách, cenách nebo uličkách, případně jejich libovolnou kombinaci. Před vlastním zkopírováním je ještě nutno dole s pomocí dvojice rozevíracích seznamů vybrat, odkud a kam se bude kopírovat.

Funkce Edit Stores má rychlou zkratku "/I".Pokračování článku:
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - menu Edit (16. část)
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"HandyShopper - menu DB (17. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412