HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)

Autor: Musketeer - 23.12.2008, 2066 čtenářů


Software Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Úvodní část týkající se představení a instalace již máme za sebou, takže se můžeme směle vrhnout do vlastního zkoušení!

4. Začínáme!

Novému uživateli se skutečně může stát, že bude zpočátku množstvím vlastností, které program HandyShopper zvládá, doslova zahlcen. A to dokonce možná až do té míry, že aplikaci raději smaže, nežli by do ní celé dny pronikal. Abychom podobné situaci zabránili, jsme tu my a naše začátečnická sekce "Začínáme", v níž si položíme základy práce s programem. Díky těmto základům pak bude snazší jak základní seznámení s aplikací, tak i samotná práce později.


4.1. Kontextová nápověda


Jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější cestou k získání nápovědy je v případě programu HandyShopper kontextová nápověda. Ta je sice v jazyce anglickém, ovšem je stále po ruce, jelikož je vestavěna přímo do programu - stačí tapnout na univerzální symbol "i" v kolečku vpravo nahoře a hned se dozvíme, jaké ovládací prvky se na obrazovce nalézají, i jakou mají funkci. Náš seriál jde na každý pád mnohem více do hloubky, ovšem mít stále po ruce rychlé připomenutí funkcí, určitě není na škodu.


4.2. Vytváříme novou databázi

Ihned poté, co program poprvé spustíme, jsme HandyShopperem automaticky upozorněni na nutnost vytvoření úvodní databáze. Tapněme proto na tlačítko [New...], které nám toto umožní i s dalšími podvolbami.
1. Pro začátek dejme databázi unikátní jméno ve stylu "Honzovy nákupní seznamy". Unikátní jméno je doporučeno hlavně z toho důvodu, že všeobecné názvy typu "obchod" či "seznam" může přemazat databáze, kterou obdržíme od někoho jiného infraportem či kterou stáhneme z Internetu. Někteří lidé k běžným názvům přidávají svoje iniciály, což také není špatný nápad. My bychom mohli napsat např. něco jako: "Seznamy PH".
2. Poté jsme vyzváni k výběru stylu databáze (o těch budeme hovořit v sekci věnované nastavení). Tímto výběrem programu pouze naznačíme, aby použil ta či ona výchozí nastavení. Pro začátek nechejme Shopping list a položku per-store prices prázdné.
3. Jestliže chceme, můžeme si změnit ikonu databáze. Ta se poté bude objevovat jak v seznamu databází, tak i po svém otevření v záhlaví vedle jména. Za předpokladu, že máme nainstalovánu pouze standardní sadu ikon, je výchozí ikonou pro Shopping list ikona nákupního vozíku. Ikonu změníme velmi prostě tím, že na ni tapneme a poté vybereme z objevivšího se seznamu ikonu jinou.
4. Potvrdíme tapnutím na tlačítko [OK], což nás přesune do nastavení programu, jmenovitě na záložku DB. Jelikož se sem můžeme kdykoliv vrátit, prozatím opět potvrdíme [OK].


4.3. Vytváříme obchody

Vzápětí poté, co si vytvoříme databázi a opustíme nastavení, se před námi objeví prázdný seznam.
Toto je hlavní pohled, v němž se bude odehrávat většina našich akcí s programem. Jelikož sem ale dosud nemáme vloženy žádné údaje, zatím jej necháme být a přesuneme se na malý moment k vytváření obchodů.

1. Tapněme do horní části na rozevírací seznam s nápisem All Stores.
2. Zde poté na Edit Stores....
3. Na obrazovce Edit Stores stiskněme tlačítko [New].
4. Vložme jméno obchodu.
5. Potvrďme vložení nového obchodu tlačítkem [OK].

Pro účely předvedení nám bude zatím stačit jediný vytvořený obchod. Vyberme nahoře v seznamu jeho jméno a opět stiskneme tlačítko [OK], čímž opustíme podbrazovku Edit Screen. Mimochodem, stejným postupem si kdykoliv smíme vložit obchodů, kolik jen budeme chtít.

Za předpokladu, že máme v plánu přeorganizovat si zadané obchody jinak, nežli jen a pouze dle abecedy, můžeme použít jednoduché metody spočívající ve vkládání čísla na začátek - "1. Obchod XXX", "2. Obchod AAA" atd. atd.


4.4. Vytváříme kategorie

Přidat si do databáze kategorie je minimálně stejně důležité, jako přidat si do ní obchody. Ovšem není třeba obav, je to proces srovnatelně jednoduchý:

1. Klepněme vpravo nahoře na rozevírací seznam se štítkem "All".
2. Zde vyberme položku Edit Categories....

3. Klepněme na tlačítko [New].
4. Zadejme jméno kategorie a případně k němu připojme ikonu dle přání.
5. Potvrďme tlačítkem [OK].
6. Proces přidávání či změny kategorie lze opakovat stejně jako při vytváření/změnách obchodů. Dovolíme si připomenout, že limit je 15 kategorií, kde každá smí mít jméno max. 15 znaků dlouhé počítaje v to i mezery. Stejně jako v případě obchodů i kategorie si smíme setřídit nestandardním řazením s využitím čísel: "1 Pekárny", "2 Supermarkety"...
7. Tlačítkem [OK] se vraťme zpět do hlavního pohledu.

Nyní vyberme jednu z kategorií, do které hodláme přidávat další položky a klepněme na její jméno. Dotyčná se aktivuje a my si příště povíme, jak do ní přidávat první položky...

Pokračování článku:
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)
HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - menu Edit (16. část)
HandyShopper - menu DB (17. část)
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.25
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412