HandyShopper - menu Edit (16. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 HandyShopper - menu Edit (16. část)

Autor: Musketeer - 10.03.2009, 2062 čtenářů


Software Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Naposled jsme si prošli menu Record a dnes přišel čas na pohodově nenáročné menu Edit, jež nám pomůže s úpravami a dokonce i trochu nečekaně s rychlým vkládáním nových položek.

7.3. Menu Edit

Jméno druhého z programových menu, o kterém dnes bude řeč, bezesporu bude všem zkušeným uživatelům palmů (a nakonec i běžné počítačové techniky) připadat i znít velmi povědomě. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je zbytečné jej zmiňovat, učiníme tak, a to hned ze tří důvodů: 1. abychom měli popis programu naprosto kompletní. Za 2. aby jej potenciální uživatel viděl v kontextu používání s jinými funkcemi programu HandyShopper a za 3. Protože se HandyShopper v jisté situaci chová trochu neobvykle a mazaně, což by byla škoda nevyužít.
Menu Edit je přístupné, stejně jako menu Record probrané v minulé části (skrze tlačítko [Menu] na Graffiti plošce), nyní však ale nejde o menu na první, ale na druhé pozici. I tentokrát si posvítíme na jeho položky, pěkně jednu po druhé...


7.3.1. Undo

Funkce Undo, aneb po našem "Zpět" či "Vrať", slouží uživateli jako jakýsi záchranný kruh. Když ji totiž aktivujeme, vrátí nám HandyShopper naposled provedený krok. Tímto krokem může být naprosto jakákoliv operace s databází - změna stavu, úprava datové položky... Funkce Undo má rychlou zkratku "/U".

7.3.2. Cut

Druhá funkce v menu Edit jménem Cut, tedy česky něco jako "Vyřízni" či "Vyjmi", má opět velmi průhledný význam - zkrátka nám vyjme z celého textu jen právě stylusem vybranou část. Platí přitom, že se text vyseklý s pomocí Cut smaže z původního místa a zároveň i umístí do schránky. S tímto kouskem textu ve schránce poté smíme manipulovat tím způsobem, že jej můžeme vložit v libovolném počtu kopií do dalších polí či kam zkrátka potřebujeme. Mimochodem, funkci Cut lze velmi elegantně použít i k rychlému smazání označené části textu, kdy zkrátka ignorujeme fakt, že máme nějaký text po provedení Cut ve schránce.

7.3.3. Copy

Funkce v zásadě fungující stejně jako Cut, ovšem v tomto případě se při kopírování znaků do schránky původní zdrojový text nemaže, ale zachovává. I tentokrát můžeme vkládat zkopírovaný úsek kolikrát jen chceme. Rychlá zkratka pro Copy je "/C".

7.3.4. Paste

Po vybrání Paste vložíme text ze schránky (ten je do ní umístěn s pomocí Cut či Copy) na pozici kurzoru. Zde je třeba věnovat zvýšenou pozornost pochopení, jak HandyShopper pracuje. Je bezpodmínečně nutné tapnout stylusem na místo, kam chceme text vložit. Pokud to totiž neuděláme, vytvoří nám program ze zvoleného textu novou položku a do jejího pole se jménem vloží právě kopírovaný text. Tuto specialitku samozřejmě můžeme provádět i zcela cíleně. Ani Paste není ochuzeno o rychlou zkratku - "/P".

7.3.5. Select All

Příkaz Select All je určen k usnadnění výběru u opravdu velmi dlouhých polí táhnoucích se klidně i přes několik obrazovek. Jestliže tuto funkci potvrdíme (případně použijeme její rychlou zkratku "/S"), pak nám HandyShopper označí jako aktivní (tj. "vybere" text jako stylusem) všechen obsah právě aktivního pole. Příkaz funguje pouze u polí textově-popisného typu.

7.3.6. Keyboard


Tapnutím na Keyboard (popřípadě použitím klávesové zkratky "/K") programu sdělíme, že k zadávání textu na vybraném místě máme v úmyslu použít virtuální klávesničky. K jejímu zobrazení lze sáhnout i po tradičním palmovském chvatu zahrnujícím tapnutí stylusu na písmena "ABC" či "abc" nacházející se vlevo dole na virtuální nebo reálné Graffiti plošce. Praktické je to hned za dvou situací: když chceme zadat nějaký speciální znak, k němuž neznáme Graffiti glyf, případně tehdy, když jsme mistři v tapání na klávesničku, ale Graffiti nám naopak nic moc neříká.

7.3.7. Graffiti

Pokud vybereme z menu Graffiti (resp. použijeme rychlou zkratku "/G"), přikážeme tím HandyShopperu, aby nám ukázal systémovou mapu Graffiti glyfů. Po připomenutí příslušného znaku a našem zvolání "Aha! Tak TAK se to píše!" nápovědu zavřeme tapnutím na tlačítko [Done].Pokračování článku:
HandyShopper - menu DB (17. část)
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.2
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"HandyShopper - menu Edit (16. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412