Megarecenze Palm Centro (6. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (6. část)

Autor: Badel - 24.04.2008, 14640 čtenářů


Hardware a příslušenství V šesté části recenze projdeme zbytek softwarové výbavy. Jmenovitě se budeme bavit o kancelářském softwaru, multimediálních aplikacích a zvláštní zastavení si uděláme u GoogleMaps.Documents To Go opět povýšil

Jeden z nejpovedenějších kancelářských balíků napříč mobilními platformami přichází opět v nové verzi. Nyní si již za název připojuje číslovku 10 (oproti osmičce u Trea 680). Ihned při prvním spuštění můžete provést další update z verze 10.000 (334) na verzi 10.002 (464). Cesta k updatu je teoreticky triviální; v menu Options by mělo stačit jen tapnout na volbu Check for Updates. Online update přes GSM slibuje možnost otevírat soubory typu PowerPoint 2007 a otevírat/vytvářet/editovat soubory typu MS Word a Excel 2007. V praxi jsem ale s updatem neskutečně zápasil, jako ostatně již tradičně v případě produktů od Dataviz. Nemohu si pomoci, ale tahle firma online komunikaci a vůbec systém updatování řeší nějak podivně. Posuďte sami:
Při prvním pokusu o update jsem byl nejprve vyzván k registraci, po jejímž absolvování ale jaksi zmizel updatovací soubor ke stažení (vše probíhá přes Blazer). Zkusil jsem tedy updatovat znovu tapnutím na Check for Updates s představou, že coby registrovaný již začnu rovnou stahovat. Ale ouha! Hoši z Dataviz ode mě znovu chtěli registraci. Ani opětovné opakování celého procesu nevedlo ke kýženému výsledku. Podobný problém jsem měl i při pokusu o online registraci přímo z prostředí aplikace (bez použití Blazeru), ke kterému je uživatel vyzván po prvním spuštění DTG. Po dlouhém experimentování jsem pokusy o registrování zcela vzdal. Registrační software mi totiž neustále tvrdil, že jsem nevyplnil svojí e-mailovou adresu, ačkoliv jsem jich postupně vyzkoušel hned několik. K updatu jsem se nakonec prokousal až přes desktopový (!) browser. Ani zde to ale nebylo o mnoho jednodušší. Intuitivitě nakloněné uvažování vás totiž nakonec vždy dovede k nějakému z placených typů updatu, ačkoliv Centro hrdě hlásí, že výše uvedený update je zcela zdarma. Nakonec jsem tedy musel provést přihlášení pod účtem vytvořeným původně na Centru (musíte přitom z displeje Centra opsat i registrační číslo), pak kliknout na Redownload or Update Software a dále na Click to download software. Stahovat takto začnete žel celý 14MB instalátor včetně desktopové části. Když už jsem si myslel, že mám vyhráno, přelstil mě zase instalátor, když po mě chtěl opět registrační číslo. Naivně jsem zadal to samé, se kterým na webu Datavizu nebyl problém, nyní se mu ale nelíbilo. Musel jsem tedy využít druhé možnosti a to zadání příjmení a e-mailu, pod nímž byla provedena registrace. Následně mi byl zaslán e-mail se správným registračním a aktivačním klíčem. Jak se ukázalo, tento registrační kód se od kódu v Centru zcela liší. Proč, to opravdu netuším. K uvedené anabázi ještě podotknu, že ještě méně úspěšní jedinci riskují totální ztrátu nároku na update, protože na stažení instalačního balíku Dataviz poskytuje pouze 3 pokusy!


Instalace Documents To Go není žádný med. Na Centru ani na desktopu. Jinak ale tento kancelářský balík patří ke špičce ve své oblasti.


No nic, měl jsem vše potřebné, tak hurá na instalaci! Správně tušíte, že legráckám ještě není konec. Instalátor se ve druhé třetině instalace pozastavil a ohlásil nějakou podivnou chybu (podotýkám, že jsem měl na desktopu již přítomnou verzi 8 z Trea 680), ale po doinstalování jsem žádné problémy nezaznamenal. Tedy nepočítaje jediný, ale o to horší. Kromě Centra totiž používám ještě Palm T|X, s ním ovšem verze pro Centro není kompatibilní. Našel jsem sice částeční řešení, ale zveřejňovat jej nebudu, protože to není tak úplně košer. Tolik tedy k instalaci/updatu DTG. Jestli to jde jednodušeji, pak opravdu netuším jak. Toto je ovšem hotový očistec. Centro se přitom tváří, že by se mělo jednat jen o stažení nějakého menšího souboru přes Blazer. Omlouvám se všem, koho jsem touto záležitostí trochu nudil, ale DTG je z mnoha pohledů klíčový produkt, takže považuji za důležité uvedené problémy popsat. Pokud budete mít jiné zkušenosti, uvítáme, když se o ně podělíte v diskuzi pod článkem. Jinak informace o nových funkcích Documents To Go 10 najdete v samostatném článku Documents To Go 10 - co přináší nového?Multimédia

Tak jako jsou pro někoho klíčové kancelářské aplikace, jiný si bude Centro pořizovat kvůli multimédiím. Ani takový člověk by neměl být zklamán. Centro sice nabízí jen ubohý prohlížeč fotografií + rádoby přehrávač filmů přímo od Palmu, ale není problém doinstalovat bezplatný TCPMP + další freewary. Co se týče audia, je tu opět poslední verze Pocket Tunes, jíž snad není co vytknout. Verze 4.0.6 mimo jiné přináší podporu pro sdílení hudby s Windows Vista/Windows Media Player 11, rychleji startuje a vykazuje rychlejší přenos dat u některých typů paměťových karet. Naopak již zmíněná aplikace Pics&Videos nepřináší nového vůbec nic. Někomu se možná může hodit, že k původní aplikaci Camera přibyl druhý zástupce Camcoder, který ji spouští rovnou v režimu kamery namísto fotoaparátu. Ani aplikace pro obsluhu diktafonu nepřináší zhola nic nového, dobrou zprávou tak je alespoň existence nové verze výtečné (placené) aplikace RecorderX, která již nemá problémy nejen s updatovaným Trem 680, ale ani s Centrem. Po multimediální stránce tedy Centro ničím nenadchne, ale ani neurazí. Naštěstí (bohužel) ani konkurence v tomto směru nepředvádí žádné zázraky (pomineme-li Apple iPhone).GoogleMaps

Hezká aplikace pro on-line práci s mapami/leteckými snímky. Mohl bych se zde o ní dlouze rozepisovat, ale opět odkáži na samostatný článek GoogleMaps na palmu? Proč ne?!


Vlevo červeně označené sídlo PalmHelpu. Vpravo snímek Děčína - za chybějící diakritiku nenese vinu Google, ale stálá absence lokalizace pro Centro.


Vadou na kráse je de facto pozastavený vývoj Palm OS verze ze strany Googlu. Také nás zklamalo, že jsme na Centru nedokázali rozchodit aplikaci MyLocation, s níž by využitelnost GoogleMaps byla mnohem vyšší.
Doplnění po datu vydání: Aplikace MyLocation začala hned druhý den bez potíží fungovat, takže tuto informaci je třeba brát tak, jak je - někdy/někde to funguje, jindy/jinde zřejmě nikoliv.To je z vestavěného softwaru vše. Je škoda, že Palm do svých přístrojů nepředinstalovává více freewarových titulů, jako to udělal právě v případě GoogleMaps. Ne každý má chuť a čas shánět se po aplikacích, jako je např. zmíněný videopřehrávač The Core Media Player, souborový manažer FileZ, lepší browser Opera Mini, USB Mass Storage, kterým již disponoval LifeDrive, zálohovací program NVBackup nebo lepší čtečka eBooků jako je PalmFiction. Přitom by to Palm nestálo ani dolar... Ano, již slyším marketingový klérus, jak odříká mantry typu "přibalujeme jen software s odpovídajícím supportem", "uživatelé by se takovou nabídkou aplikací cítili zmateni" či "tyto aplikace nesplňují naše obecnější požadavky na jednoduché ovládání". Ano, to vše je i pravda, ale nevěřím, že by nakonec výhody nepřevážily.
Vedle freewarově řešitelných nedostatků má však Centro - stejně jako všechna předchozí Trea - své stále nevyřešené softwarové dluhy vůči uživatelům. Za nejpalčivější z nich považuji absenci nějakého instant messangeru (rozuměj kecálku typu ICQ), což nelze uspokojivě vyřešit žádným freewarem. Také není stále dostatečně vhodně implementováno ovládání hlasem a filtrování hovorů + nastavení více profilů. I v této oblasti bezplatné aplikace víceméně selhávají. Záměrně jsme ve výčtu freewarových udělátek nezmínili MiniTones nebo MusicTones. Nemožnost pohodlného nastavení MP3 vyzvánění přímo na systémové úrovni totiž považujeme za až příliš velký anachronismus!Tímto se pomalu blížíme k závěru naší megarecenze. Příště již jen prozkoumáme přibalené CD, prozradíme zkušenosti z dlouhodobého používání a provedeme celkové shrnutí plus vyřkneme závěrečný verdikt.

Pokračování recenze:
Megarecenze Palm Centro (7. část)
Předchozí části recenze:
Megarecenze Palm Centro (5. část)
Megarecenze Palm Centro (4. část)
Megarecenze Palm Centro (3. část)
Megarecenze Palm Centro (2. část)
Megarecenze Palm Centro (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Centro (6. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Centro (6. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 24.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Jsem vdecny hlavne za zminku o chybejicim freewaru. Je dobre, ze se to konecne nektery z pda webu rozhodl otevrene napsat. Alespon nejaky rozumny zaklad by v kazdem pda / komunikatoru mel byt.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412