Megarecenze Palm Centro (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (5. část)

Autor: Badel - 15.04.2008, 5666 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes se konečně podíváme na softwarovou část Centra. Stejně jako ve svých minulých dílech bude recenze postavena především na srovnávání vůči Treu 680. Začneme mj. preferencemi a skončíme u PIM a komunikačních aplikací.





Překvapí nás Centro něčím novým?

Filozofie prodeje Centra je patrně stejná jako u Trea 680, které po technické stránce vykazovalo jen pramálo inovací oproti Treu 650, ale bylo menší a levnější. Tak je tomu i u Centra. Abychom našli faktické rozdíly vůči Treu 680, nezbude, než vzít Centro pod příslovečný drobnohled. První, co nás v takovém případě vždy zajímá, jsou systémová nastavení a základní "vestavěné" aplikace, kde se většina rozdílností objevuje nejsnadněji. Když už je řeč o systému, máme pro vás jednu potěšující zprávu. Pokud vám také pije krev dlouho trvající restart u některých novějších palmů, Centro vás zas tolik nervovat nebude. Od resetu do plného naběhnutí uplyne nějakých 45 vteřin, což znamená, že se Centro polepšilo o nějakých 10 sekund ve srovnání s T680. v ostatních operacích jsou Treo 680 a Centro subjektivně stejně rychlé. Co do objektivnějšího posuzování lze odkázat na benchmarkovou aplikaci Speedy, která tento dojem potvrzuje - obě zařízení vykazují zcela shodně 291/294% výkonu Palmu Vx - viz obrázek vpravo. Další drobné zlepšení objevíme záhy po tapnutí na ikonku Preferences a to v záložce Power. Zde přibyla možnost volby, jestli se má displej po zvolené době během telefonování přepnout do úsporného režimu (funkce dim) nebo se úplně vypnout (viz obrázek vlevo). Mohlo by se to jevit jako bezvýznamná záležitost, ale mě osobně vypínání displeje u delších hovorů dost iritovalo. Když je pak totiž potřeba rychle vyvolat nějakou softwarovou funkci v průběhu hovoru, je to dost problém. Pouhé ztmavnutí podsvícení je tak mnohem lepším řešením. Tím jsme ovšem v preferencích skončili; žádný další rozdíl jsme již neobjevili (pomineme-li poněkud americké móresy projevující se v defaultním namapování tlačítka s piktogramem obálky na aplikaci VersaMail namísto SMS, tak jak jsme to znali z Trea). Nesmím však opomenout jedno vylepšení, které na první pohled není zcela patrné - nastavení v panelu Network. Po zevrubném ohledání zde sice žádnou novou nebo pozměněnou funkci nenajdete, ale k jisté softwarové úpravě přeci jen došlo. Centro je totiž první palm, kde funguje internetová konektivita bez jakéhokoliv dodatečného nastavování. Stačí jen vložit SIM kartu a nastavení GPRS konektivity je kompletně hotové a ihned připravené k použití. U Trea 680 žel bylo vždy nutné doplnit alespoň APN bod. Stejně přátelsky se chovají i MMS. Testování jsme sice prováděli jen v síti TO2, ale snad bude vše obdobné i u ostatních operátorů (za případné komentáře pod článkem budeme vděční).
Čekali jsme trochu odvážnější zásahy do uživatelské konfigurace systému, ale co se dá dělat. Nebyly přitom ani vyřešeny některé drobné potíže, z nichž snad nejnepříjemnější je neschopnost přístroje udržet v chodu systémový čas v průběhu restartu. Naštěstí se dočkáme i několika mála zásadnějších softwarových zlepšení u vybraných aplikací...



"Mé Centro" & "rychlá exkurze"

MyCentro je průvodce ovládáním přístroje, který nahrazuje analogickou aplikaci MyTreo. Došlo u ní k lehkému přeuspořádání záložek, snad zde lze najít i jistá vylepšení, ale ta docení jen málokdo vzhledem k faktu, že české lokalizace této aplikace se nikdy nedočkáme. Za pozornost ovšem stojí jiná věc. V nové záložce Home lze provést uživatelskou on-line registraci, díky níž obratem získáme nárok na bezplatné stažení několika bonusových aplikací, které jsou jinak placené. V záložce Bonus lze následně stáhnout tyto tituly:

  • Astraware Solitaire - poměrně solidní solitér
  • Astraware Sudoku - úspěšná Palm OS adaptace japonského fenoménu Sudoku
  • Files - trochu přihlouplý souborový správce implantovaný do Centra z LifeDrivu
  • Vox Mobile - mobilní klient pro tvorbu vlastního blogu

    Ani v jednom případě na nás sice nečeká žádný zázrak, ale za to malé upsání dušičky palmovskému spammingu to jistě stojí.
    Vedle fulltextové nápovědy ani Centro nepostrádá přímočařejšího pomocníka pro začátečníky - Quick Tour. Ten je zpracován identicky jako u Trea 680 a přestože je v angličtině, je dostatečně názorný na to, aby byl alespoň zčásti použitelný i pro našince. Absolvování Quick Tour na obou smartphonech každého uživatele pouze utvrdí v dojmu, že se jedná o dva zcela totožné přístroje. Najedeme zde sice odlišné pořadí snímků a trochu jiné obrázky, na rozdílné funkce ale nenarazíme.



    PIM aplikace

    Číslování verze aplikace Calendar povýšilo z 1.3.3 na 1.3.4. Navzdory obvyklé logice to neznamená žádné viditelné zlepšení, ba právě naopak! V menu Record zcela zmizela volba pro vzdálené synchronizování. V době, kdy RIMM převálcovává Palm díky propracované push technologii, je to opravdu těžko pochopitelné. Jediná další změna, kterou jsme v kalendáři zaznamenali, je nahrazení loga Palm za ACCESS v okně About, což dává tušit, odkud vítr vane. Japonci se z neznámých důvodů prostě rozhodli pro okleštění diáře. Poprvé jsme toho mohli být svědky při vydání nové verze Palm Desktopu. Žel že toto může být pro nejednoho uživatele argumentem, aby o pořízení Centra přestal uvažovat (ačkoliv samozřejmě existují i jiná SW řešení vzdálené synchronizace).

    Také aplikace Contacts doznala povýšení aktuální verze a to dokonce z 3.0D na 3.5A, rozdílů by tedy mělo být více. Logika ovšem opět selhává. Změny totiž nenajdeme žádné kromě již oplakaného zrušení vzdálené synchronizace. Ze základních PIM aplikací již zbývá jen Memos, Tasks a World Clock, ani zde se ale nedočkáme jakéhokoliv vylepšení vyjma opětovného formálního povýšení verze u první z jmenovaných (snad byly alespoň odstraněny nějaké ty bugy...).



    Komunikační software

    Zde se konečně dočkáme pozitivních změn. První, co nelze přehlédnout, je nová aplikace VoiceDial 2.0, která slouží k hlasovému ovládání přístroje. Jedná se o poměrně povedenou záležitost, která je ale dávnou samozřejmostí i u obyčejných hloupých telefonů a je ostudou Palmu, že ji doplnil až nyní. Navíc je v tomto syrovém stavu jen těžko použitelná, bylo by zapotřebí ji více integrovat přímo do systému, respektive je chybou, že se jedná o samostatnou aplikaci. Nutností jejího spouštění uživatel de facto ztrácí výhodu hlasového ovládání.
    Co nás zajímalo nejvíce, jsou e-maily. VersaMail povýšil z verze 3.5.5 na 4.0.1 a tentokrát se vylepšení přeci jen dočkáme (žel že opět i ochuzení o jednu podstatnou funkci). V konfiguraci účtů přibylo velmi užitečné tlačítko pro otestování korektního nastavení. Je tu i několik dalších vylepšení, mezi jinými potěší především stahování mailů na pozadí, které funguje opravdu skvěle a to i v rámci aplikace samotné (chtělo by se říci, že Palm má konečně i multithreading). Uživatel si již nemusí sám pojmenovávat vytvořené účty, VersaMail tuto činnost automatizuje. Jedná se sice o detail, ale právě toto některé uživatele dokázalo občas trochu zmást (zkušenosti z linky technické podpory). Dále na nás čekají vylepšené volby upozorňování na nově příchozí maily. Stahování mailů je nyní indikováno šipkou rotující do kruhu v pravém dolním rohu. Mrzuté je, že jakmile začnete jednou stahovat, bez násilného ukončení spojení proces nepřerušíte, jelikož autoři jaksi pozapomněli aplikaci vybavit odpovídajícím tlačítkem. Nově přibyla také možnost přednastavit si výchozí stav zaškrtnutí/nezaškrtnutí checkboxu v requesteru dotazujícím se na smazání mailu ze serveru v momentu, kdy jej mažete z palmu. Z voleb naopak vypadla možnost vypnout/zapnout akustickou indikaci chybových hlášek, zato ale přibyla volba vibračního upozornění na nově došlé e-maily.
    Nový VersaMail i nadále zvládá protokoly POP3, IMAP4 a MS-Exchange (původně jsem se domníval, že ten tu chybí, ale byl jen přejmenován na "EAS"). Teď ta horší zpráva: je to k neuvěření, ale v nové verzi zcela chybí možnost sestavování filtrů pro nechtěnou poštu!

    Mohlo by se snad zdát, že nový VersaMail není žádným velkým pokrokem, ale opak je pravdou. Konečně je možno říci, že VersaMail pracuje opravdu skvěle. Dle našich testů byly odstraněny některé chyby, které se dlouhodobě táhly napříč různými modely palmů (stahuje se již jen to, co má a skutečně se to stahuje, nejsou problémy s editací defaultního účtu atd.). Za těch pár týdnů, co Centro používám, jsem si VersaMail zamiloval jako nikdy dříve. Dokáže účinně spravovat několik účtů najednou, funguje opravdu spolehlivě, vyniká dokonalým jednoručním ovládáním a je velmi rychlý. Pokud by tuzemský výrobce lokalizace ještě zapracoval na podpoře diakritiky (alespoň pro odesílané e-maily to přeci není žádný problém), zasloužil by VersaMail ve své čtvrté verzi jedničku s hvězdičkou.

    Messaging - SMS/MMS aplikace patřila již dříve k hlavním zbraním Trea. Tedy ne že by na ní nebylo co vylepšovat, ale absence jejího updatu by byla klidně omluvitelná. Přesto jsme se dočkali nové verze s pořadovým číslem 2.7 (oproti 2.6.3 u Trea 680). Žel že se znovu musíme smiřovat spíše s ústupky, než se zlepšeními - chybí volba aktivace doručenek (testováno v síti TO2)! A co tedy nějaká ta vylepšení? Nic moc. Jednak nám u náhledu chat komunikace přibyla ikonka zobrazující, jestli byl posledním komunikujícím majitel přístroje nebo protistrana (viz obrázek vpravo) a dále - což je mnohem zajímavější - vylepšením prošla predikce zadávání příjemce zprávy při tvorbě nové SMS/MMS. Přístroj nyní konečně dokáže poznat, jestli zapisujete telefonní číslo nebo jméno a průběžně nabízí odpovídající možnosti z databáze aplikace Contacts. Zdá se také, že se mírně zvýšila rychlost načítání dlouhých chat historií, ale zatím jsme neměli možnost to opravdu exaktně ověřit.

    Nyní k tomu nejpodstatnějšímu, ostatně co je důležitějšího u smartphonu, než aplikace Phone? Verze se zvýšila z 3.0D na 3.5A. Ovšem jediná změna, kterou jsme zaznamenali, je v historii volání, kam se nám naštěstí vrátila informace o délce jednotlivých hovorů. Nesmíme ale opomenout fakt, že došlo k výraznému zlepšení kvality zvuku jak přes sluchátkový reproduktor, tak přes hlasitý odposlech. Je sice evidentní, že jde o zásluhu nového hardwaru, ale kdo ví, jestli se na tom nějak nepodílí i softwarová část... Co je ale nejdůležitější - aplikace Phone je zatím nejstabilnější za celou historii svojí existence! Při opravdu dlouhodobém a dost vytíženém provozu jsme nezaznamenali žádné vytuhnutí nebo několikavteřinové prodlevy při přijímání hovoru ani jiné podobné veselosti známé jak z Trea 650, tak i Trea 680. Je sice pravdou, že z telefonních vychytávek jsme používali pouze Ringo a B'Alerted, ale případné chyby v aplikacích třetích stran beztak nejsou adekvátním argumentem v neprospěch Centra. Jsme zvědavi, jak se stabilitou a rychlostí Centra zacvičí lokalizace (až bude dostupná).
    Pomineme-li prozatím bonusový GoogleMaps, zbývá nám z komunikačního softwaru již jen Blazer (Web). Zde nás ale žádné novinky nečekají, aplikace přichází ve zcela nepozměněné verzi. Jen se nám zdá, že je surfování stabilnější, než dříve, ale to bude spíše věcí implementace systému v přístroji než webovým prohlížečem samotným. V internetových fórech se také diskutovaly potíže se stabilitou či dokonce vůbec funkčností Javy a s tím související Operou. Takové problémy jsme ale absolutně vůbec nezaznamenali a nedávno uvolněná poslední verze Opery šlape jak z praku.




    To je pro dnešek vše, ve zkoumání softwarové výbavy Centra budeme ale pokračovat i příště.


  • Pokračování recenze:
    Megarecenze Palm Centro (6. část)
    Megarecenze Palm Centro (7. část)
    Předchozí části recenze:
    Megarecenze Palm Centro (4. část)
    Megarecenze Palm Centro (3. část)
    Megarecenze Palm Centro (2. část)
    Megarecenze Palm Centro (1. část)




     
       Související odkazy
    · Více o tématu Hardware a příslušenství
    · Další články od autora Badel


    Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
    Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


       Hodnocení článku
    Průměrné hodnocení: 4.83
    Účastníků: 6

    Výborný

    Zvolte počet hvězdiček:

    Výborný
    Velmi dobré
    Dobré
    Povedený
    Špatné


       Možnosti

     Vytisknout článek Vytisknout článek


    Související témata

    Hardware a příslušenství

    "Megarecenze Palm Centro (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 12 komentářů | Vyhledávání v diskusi
    Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: mh (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
    Nevim jak u 680, ale u Trea 650 nebylo treba kolem GPRS nikdy nic nastavovat. Proste je muj operator v databazi a vse funguje ihned po zasunuti SIM karty a prihlaseni do site.
    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: Badel (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
     
    A s jakým operátorem?
    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: mh (email je skrytý) - 16.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
     
    TM i O2 bez problemu. Vodafone nevim. S tim jsem nikdy do styku neprisel.

    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: selmi (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
    na treo680 som nemusel kvoli nastaveniu gprs robit nic, vsetko sa nastavilo automaticky so SIM. ale napriklad sa mi ani na treo650 ani na treo680 nikdy nepodarilo pouzivat vstavany webbrowser (blazer). vzdy zavrie gprs spojenie, vytoci wap a prehlasi ze stranku nevie najst. vsetky ostatne aplikacie co robia s internetom funguju (mail, opera, icq, google maps...). som trochu zvedavy ako by to slo na centre ked sa tam zjavne nieco v tejto oblasti menilo

    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: Knihomol94 (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
    Jenom k mereni rychlosti: Speedymu bych rozhodne neveril, zkousel jsem mereni na Zire 72 a LifeDrive a ukazoval mi u Z72 podstatne vyssi hodnotu a u LD zase podstatne mensi, takze nevim jestli se takto namerenemu vysledku da verit.

    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: Badel (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
    Omlouvám se všem, ale nový VersaMail MS-Exchange přeci jen podporuje, jen je tato volba skryta pod nenápadnou zkratkou "EAS". V článku už jsem to opravil. Snad jsem nikoho tímto od Centra neodradil... :-)

    Re: Megarecenze Palm Centro (5. část) (Hodnocení: 1)
    Od: Czechnology (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
    Takže na Centru nefungujou vůbec doručenky? pro mě je to celkem důležitá funkce...

    Stabilita (Hodnocení: 1)
    Od: tondapirko (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
    Jsem překvapen absolutní stabilitou CENTRO, od té doby co preventivně 1x týdně CENTRO resetuji. Asi to bude také tím, že jsem tentokrát RAM nepřekopíroval ze staršího Trea, ale poctivě instaloval jednu aplikaci po druhé. Při čem CENTRO spolehlivě žuchne je flush DBcache v Resco Exploreru nebo Resco Backup. Taky se CENTRO spolehlivě zamyká po nastavené době a dokonce nezatuhává (štronzo). Prostě svatý grál pro palmistu. K Versa mailu jsem měl velký despekt, možná ho přece jen vyzkouším. Myslím, že maily stále nelze uložit na SD card.
    Re: Stabilita (Hodnocení: 1)
    Od: Badel (email je skrytý) - 15.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
     
    To nejde, ale dost dobře si neumím představit, k čemu je ukládání mailů na kartu dobré (pokud tedy Centro nepoužíváš jako jediný mailový, což by byl ovšem očistec).
    Re: Stabilita (Hodnocení: 1)
    Od: tondapirko (email je skrytý) - 16.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
     
    No zejména přílohy zabírají dost místa v RAM, tak je lepší je mít na kartě. Dneska jsem Versamail zkusil s hláškou Out of memory. Asi nějak nemám štěstí na Versamail :-) Jináč CENTRO je dost rychlé při čtení z karty a i jinak mi přijde rychlejší než Treo 680.
    Re: Stabilita (Hodnocení: 1)
    Od: Badel (email je skrytý) - 16.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
     
    To jako stahuješ všechny přílohy do palmu? To je sebevražda, ne? Já teda natáhnu vždycky jen hlavičky v pravidelných 30minutových intervalech a pokud něco náhodou opravdu potřebuju, tak to dotáhnu. Mobil přece nemá a nemůže nahrazovat stolní PC.
    Re: Stabilita (Hodnocení: 1)
    Od: tondapirko (email je skrytý) - 16.04.2008
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
     
    Jasně že stahuji jen přílohy,které potřebuju,ale i tak to můžou být jednotky až desítky MB.

    Reklama / Ceník
    Vstup pro inzerenty




     


    Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



    PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412