Megarecenze Palm Centro (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (4. část)

Autor: Badel - 31.03.2008, 11701 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešním pokračování zevrubného zkoumání historicky nejsubtilnějšího smartphonu od Palmu se podíváme, jak je na tom s baterií a také si ještě jednou provedeme porovnání velikosti Centra s jinými přístroji; tentokrát již jen v malé fotogalerii.V minulosti jsme se setkali již minimálně se dvěma přístroji z "oranžové stáje", které byly povětšinou přijímány celkem pozitivně, ale vysloužily si kritiku za nedostatečnou výdrž baterie - jednalo se o dnes již legendární Tungsten|T3 a přeci jen méně populární, přesto v podstatě úspěšné Treo 680. Zdálo by se, že Palm se z této dvojí chyby snad již musí poučit. Výsledky našich měření ovšem prozrazují, že Centro o moc lepší baterii do vínku žel nedostalo. Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat na naměřená data...

Každé měření probíhalo minimálně dvakrát, v případě přehrávání MP3 a filmů jsme prováděli měření ještě mnohem vícekrát a výsledné hodnoty představují zaokrouhlený průměr.


Tabulka vlevo umísťuje Centro vysoko nad zmíněný Tungsten|T3 a to bez ohledu na nastavení podsvětlení a dalších zatěžujících faktorů včetně aktivního GSM modulu. To je dobrá zpráva. Píše se ale rok 2008 a tak si nemůžeme vystačit s porovnáním tohoto posledního zástupce palmistické evoluce s takřka prehistorickým kouskem. Zajímavější bude srovnání s Treem 680. Stačí letmo nahlédnout do 4. části recenze z minulého roku, abychom zjistili, následující hodnoty z BaterryTIME:
Treo 680 při aktivních bezdrátech (GSM + Bluetooth + IrDA) a podsvícení na 100% vydrželo kolem 4 hodin zátěžového testu, zatímco Centro totéž přežilo zhruba o 50 minut déle. Dočkali jsme tedy jistého pokroku, ačkoliv máme k dispozici o 50 mAh slabší akumulátor. Při vypnutých bezdrátech a podsvícení nastaveném na 30% se Treo 680 udrželo při vědomí nějakých 6:15 hod, zatímco Centro získává ještě 15 minut k dobru. Nyní je tedy rozdíl méně znatelný a tím se dostáváme ke slabině tohoto typu měření. Na první pohled by se totiž mohlo zdát, že Centro disponuje nějakým lepším power managementem, snížíme-li ale podíl displeje na spotřebě energie, rázem zjistíme, kde je ve skutečnosti zakopaný pes. Lepší výdrž Centra spočívá pouze v tom, že jeho displej disponuje menšími fyzickými rozměry a tudíž odebírá znatelně méně energie (navíc je mnohem méně podsvětlena klávesnice). To ostatně dosvědčují další testy, které nespoléhají na poněkud jednostranně zaměřený BatteryTIME, ale vycházejí z více praktického využití. Nejprve jsme zjišťovali, jestli se Centro osvědčuje coby MP3 přehrávač. Jako obvykle jsme k tomu zneužili PocketTunes a jak ukazuje tabulka níže, zde již Centro na svého předchůdce poměrně dost ztrácí. Je tedy evidentní, že BatteryTIME se v celkovém hodnocení nelze příliš spoléhat. Není-li ve hře displej, podává Centro překvapivě špatné výsledky. Důkazem toho je i měření výdrže při přehrávání videa (poslední sloupec v tabulce), kde Centro se Treem 680 vychází úplně nastejno, i když by Centro mělo vzhledem k menším rozměrům displeje teoreticky vítězit. Na vině bude patrně vyšší svítivost (a tím i lepší kvalita) displeje Centra, o níž jsme psali minule. Jinak z tabulky níže si můžete sami udělat závěr, jak je na tom Centro v porovnání s jinými palmy - nejlepší dosažené hodnoty jsou vyznačeny tučně.


Zleva: vypnuté bezdráty + displej na 30% | zapnuté bezdráty + displej na 100% | nabíjení při vypnutých bezdrátech a displeji na 30%.

Hrozivě vypadají čísla vztahující se k době nabíjení. Přes 4 hodiny z úplné nuly na 100% při zapnutých bezdrátech a displeji naplno, to je opravdu bezkonkurenčně nejhorší dosavadní výsledek. Na tomto místě je ovšem nutno podotknout, že i v případě Trea 680 jsme se nad podobnými hodnotami svého času rozčilovali a po delší době používání se nakonec ukázalo, že se baterie nějak vzpamatovala a nabíjela se přeci jen rychleji. Doufejme, že tomu tak bude i u Centra. Také je potřeba si uvědomit, že BatteryTIME v tomto směru vlastně měří nesmysly, protože obyčejně nebudete nabíjet s permanentně zapnutým displejem (tedy pokud Centro neumístíte do kolíbky např. se zapnutým zobrazováním analogových hodin). Při zapnutých bezdrátech a vypnutém displeji nám nabití z nuly na 100% trvalo něco kolem tří hodin. ...no ani to ale není moc pozitivní výsledek.

přístroj (výsledky v hodinách)

BTime - bezdráty off, 30% displej

BTime - bezdráty on, 100% displej

MP3 - bezdráty off, 50% volume repro

MP3 - bezdráty off, 30% volume sluchátka

MP3 - bezdráty on, 30% volume sluchátka

Video - bezdráty off, 30% displej, 20% volume repro

Centro

6:30 (nabití 3:31)

4:51 (nabití 4:10)

6:35

7:20

6:05

6:15

Treo 680

6:15 (nabití 3:05)

4:05 (nabití 3:40)

5:50

8:40

7:40

6:15

Palm T|X

5:21 - 50% displej (nabití 0:55)

5:04 (wi-fi místo GSM)

-

-

-

-

Palm Z22

6:12 (displej "low")

4:30 (jen IrDA)

-

-

-

-
Porovnání výdrže akumulátoru jednotlivých modelů v rozličných zátěžových situacích.


Vedle těchto objektivně měřitelných hodnot je tu ještě subjektivní dojem z výdrže Centra při každodenním použití. V tomto směru mohu říci, že jak Treo 680, tak i Centro jsem používal především na telefonování a psaní SMS a ve výdrži obou přístrojů nepozoruji prakticky žádný rozdíl, což jinými slovy znamená, že Centro není ve výdrži žádný přeborník. Při průměrném využití - tzn. nějakých 300 - 400 hovorových minut za měsíc, nějaké ty SMS, práce s PIM plus něco málo navíc - odhaduji výdrž do dvou dní maximálně. S menší zátěži bude jistě možné dostat se i na tři dny, "heavy useři" ale Centro vyždímají již během jediného dne.

Jak bychom to tedy celé shrnuli? Zlaté časy Trea 650 se nekonají. Na druhou stranu kdo přivyknul nutnosti častějšího dobíjení u Trea 680, s přechodem na Centro nebude mít žádný problém. Pochvalu si od nás Palm ovšem v žádném případě nevyslouží. Dle našeho názoru mohl použít stejnou nebo dokonce i lepší baterii než u Trea 680 a hlavně vylepšit power management (kdepak je konec dva roky starému patentu Palmu na přepínání mezi barevným a černobílým zobrazováním?).
A na závěr slíbená minigalerie demonstrující "kolibříčí" rozměry Centra...

Pokračování recenze:
Megarecenze Palm Centro (5. část)
Megarecenze Palm Centro (6. část)
Megarecenze Palm Centro (7. část)
Předchozí části recenze:
Megarecenze Palm Centro (3. část)
Megarecenze Palm Centro (2. část)
Megarecenze Palm Centro (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Centro (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Centro (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Uni (email je skrytý) - 31.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
jj, na Tréo 650 nedám dopustit. Zcela předběhl dobu svoji užitnou hodnotou, obdobně jako svého času Nokia 3310, Nokia 6210 apod. legendy.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412