Megarecenze Palm Centro (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (3. část)

Autor: Badel - 13.03.2008, 9797 čtenářů


Hardware a příslušenství Konektivita, displej, zvuk a úložný prostor; to jsou oblasti, které dnes podrobíme detailnímu zkoumání. Tato část recenze bude z převážné většiny opět založena na srovnávání s Treem 680 a částečně i s dalšími přístroji.Konektivita

Z technických specifikací uvedených v první části recenze je patrné, že co do konektivity si na nás Centro nepřichystalo žádné překvapení. Různé neoficiální zdroje uvádějí, že přístroj je hardwarově připraven na Bluetooth 2.0, Palm OS však na moderní komunikační výdobytky prostě není připraven a to se do příchodu nástupce tohoto postaršího systému již určitě nezmění. Budeme se tak muset smířit s tím, že Centro na nás bude cenit modrý zub jen ve verzi 1.2. Nedočkáme se proto ani UMTS či stále žádanějšího wi-fi, které sice u smartphonu dané cenové kategorie nelze automaticky nárokovat, jeho implementací by se však z Centra rázem stal bezkonkurenční prodejní šlágr. Infraport je naštěstí stále zachován, jen byl přemístěn z horního okraje do horní třetiny na pravobok hned nad slot pro microSD kartu. Pro komunikaci s notebooky je to nešťastné umístění, protože u mnohých budete muset mít Centro "vzhůru nohama". To jsou ale nepodstatné detaily. Více nářků bude jistě zaznívat nad užitím nestandardního 2,5mm audio Jacku. Je ovšem otázkou, jestli se z tohoto menšinového formátu časem nestane nový standard, protože Palm již není jediný, kdo jej užívá a postupující minituarizaci každé zmenšení přijde vhod. Proti této logice ale jde implementace proprietárního palmovského synchronizačního + napájecího Multiconnectoru (viz obrázek vpravo, mimochodem všimněte se úchytu pro poutko na krk napravo od konektoru, který je u palmu použit vůbec poprvé). MiniUSB by jistě uvítala drtivá většina nově příchozích uživatelů. Navíc si dovolím tvrdit, že úhledně droboučkému Centru tento masivní konektor moc nesluší. Na druhou stranu tu ale bude i nemalá část těch, kteří na Centro přejdou z některého staršího palmu, u nichž je "Athena Multiconnector" také použit (Treo 650, Treo 680, Treo 750, Tungsten|E2, Tungsten|T5, Palm T|X, LifeDrive, ...) a ti budou moci bez problémů využít již zakoupeného příslušenství. Bůh suď, který ze dvou uvedených zájmů nakonec převažuje. Navíc Palm si tímto krokem zajistí lepší prodejnost originálního příslušenství a to se jistě také počítá...


Displej

Je 6 oblastí, jejichž perfektní zvládnutí u přístroje jako je Centro považuji za stěžejní pro každodenní praktické použití. Jsou jimi:
 • kompaktnost/zpracování
 • klávesnice
 • displej
 • kvalita GSM části
 • rychlost odezvy
 • stabilita
 • Minule jsme posuzovali kompaktnost a zpracování, které jsou vynikající a také klávesnici, která z našeho dosavadního testování - i přes handicap stísněného prostoru pro tlačítka - vyšla překvapivě dobře. I když tím předbíhám dalším částem recenze, mohu předem prozradit, že ani v ostatních oblastech si Centro nevede vůbec špatně. To platí i pro displej, u kterého můžeme směle prohlásit, že je vůbec nejlepší v porovnání s jakýmkoliv dosavadním palmem. Jeho relativním mínusem jsou samozřejmě menší fyzické rozměry, nutno ovšem podotknout, že 55 mm úhlopříčky Centra oproti 63 mm Trea 680 není až tak fatální rozdíl. Je totiž nutno odečíst 2 falešné bílé pixely po okrajích displeje Trea 680. Centro má konečně černé lemování zobrazované plochy, takže si např. pro rozumné přehrávání filmů již nebudete muset vypomáhat různými nevyzpytatelnými utilitkami nezávislých vývojářů. U běžných aplikací nebudete mít s menší zobrazovací plochou žádný problém, ale pro použití menšího než standardního fontu (na místě je to např. u Resco Exploreru nebo ve webovém prohlížeči) je již vyžadován opravdu dobrý zrak.


  Porovnání displejů Palmu T|X, Trea 680 a Centra (zleva) při 30% podsvícení. Popisované rozdíly mezi Treem 680 a Centrem na obrázku žel nejsou zcela patrné, archaičnost displeje Palmu T|X je však z fotografie zřejmá (pro zvětšení klikněte na obrázek).


  Při plném podsvícení za úplné tmy již klávesnice Trea 680 takřka oslňuje, zatímco u Centra je podsvícení nastaveno na neregulovatelnou, ale dostačující a pro oči příjemnou úroveň.  Ale zpět ke kvalitě displeje. Ten je oproti displeji předchozích modelů lepší snad ve všech srovnatelných parametrech. Bílá je opět bělejší. I když vám to tak jinak možná nepřijde, postavíte-li vedle sebe Treo 680 a Centro, zjistíte, starší bráška má již poněkud zažloutlý úsměv. Kromě toho je obraz na Centru kontrastnější a barvy sytější. V minulém týdnu jsme si mohli vychutnat jeden nezvykle slunečný den, jal jsem se tedy testovat displej v záři ostrých jarních paprsků. Byl jsem velmi potěšen, že SMSky jsem mohl bez problémů číst i na přímém slunci, tak jako dosud na žádném palmu. Možná na rozdíl od většiny ostatních uživatelů jsem zvyklý jakýkoliv palm přes den používat s maximálním podsvícením a co do svítivosti Centro strčí do kapsy všechna Trea. Když už je řeč o podsvícení, zatímco u Trea 680 bylo možno spolu s displejem plynule regulovat i podsvícení klávesnice, u Centra zůstává podsvícení tlačítek konstantní. Jsou přitom podsvícena relativně decentně. To nepovažuji za nevýhodu, možná právě naopak. U Trea 680 klávesnice zbytečně zářila, což bylo v noci skoro nepříjemné a vlastně se tak zbytečně vybíjela baterie. Jinak svůj nemalý díl zásluh na krásném zobrazování grafiky nese jistě i kombinace relativně vysokého rozlišení 320 x 320 bodů s drobnějšími fyzickými rozměry. Díky tomu je obraz nádherně ostrý a náznaky rastru lze pozorovat jen ostřížím zrakem.


  Zvuk

  Dostáváme se k další významné veličině ve světě smartphonů. Co je nakonec u telefonu podstatnějšího než kvalita zvuku při telefonování? Provedli jsme několik různých testů a výsledek je z našeho pohledu jednoznačný. Kvalita poslechu při hovoru na straně uživatele Centra je jednoduše lepší jak v porovnání s Treem 680, tak i např. Treem 750. Lakonicky řečeno, Centro se může chlubit vynikajícím zvukem během hovoru. Nejsem v tomto ohledu sice žádný znalec, ale mohu prohlásit, že zvuk je plnější, reproduktor patrně mnohem lépe zvládá basy. Tím ale naše pochvala nekončí. Znatelný rozdíl v kvalitě ve prospěch Centra můžeme pozorovat nejen u vnitřního, ale i u vnějšího reproduktoru umístěného tradičně na zádi vedle kamerky (viz foto vlevo), díky čemuž drobounké Centro překvapí mnohem lepší reprodukcí při hlasitém odposlechu. Zatímco Treo 680 vydává poněkud plechové zvuky a při maximální hlasitosti dost nepříjemně křapí, Centro se nám výborně osvědčilo v praxi při komunikaci skupinky čtyř osob s telefonující protistranou (méně nepříjemného křapení se ovšem můžete dočkat i u Centra). Mikrofon bez problémů snímal vstupy jednotlivých účastníků na vzdálenost jednoho až dvou metrů, přičemž vnější reproduktorek celkem obstojně ozvučil celý obývací pokoj. Rozdíl je ještě patrnější při přehrávání hudby na hlasitý odposlech. Stejné srovnání (vnější i vnitřní reproduktor) jsme narychlo provedli i vůči několika běžným mobilním telefonům a Centro je vždy hravě strčilo do kapsy.
  Co se týče audio výstupu přes 2,5mm Jack, zde jsme žádné kvalitativní rozdíly nepozorovali, v tomto směru samozřejmě záleží především na kvalitě použitých sluchátek.


  Úložný prostor

  Velikost operační paměti dostupné uživateli se blíží 70 MB, což je hodnota shodná se "šestsetosmdesátkou" a na platformě Palm OS se jedná o hodnotu více než velkorysou (uživatelé musí občas bojovat spíše s velikostí volné heap memory). Téma NVFS je již tisíckrát oddiskutované a nemá smysl se k němu znovu podrobněji vracet. Jistě bude opět způsobovat dílčí nestabilitu starších aplikací spoléhajících na častou manipulaci s datovými bloky napříč operační pamětí, která na to již není stavěna. Horší je zpomalení přístroje v momentu, kdy na pozadí běží příliš mnoho procesů, již Treo 650 však na tom v tomto směru bylo velmi dobře a Centro vás se svou rychlostí určitě nezklame (na druhou stranu starý dobrý Tungsten|T3 to není...). Zájemci o bližší analýzu využití paměti nechť jsou ukojeni těmito údaji z Resco Exploreru těsně po vyčištění dbCache:
  Dynamic memory: 8115/10354
  MaxChunk 5917K
  Storage: 70472 (jak už bylo řečeno na začátku recenze, uživatelskou kapacitu lze ještě trochu očistit od některých aplikací přesunutých do RAM z ROM po hard resetu)
  DbCache: 17121/17711
  MaxChunk 9124K
  Vedle vnitřní paměti je Centro připraveno polykat pidikartičky formátu microSD a to až do kapacity 4GB (jak klasické, tak i SDHC). Ne že by se jednalo o nedostatečnou kapacitu, ale Palm je opět krok za nejlepšími, když nepodporuje karty o dvojnásobné velikosti. Trochu nepříjemná je nutnost sejmout zadní kryt baterie, abyste se k microSD kartě vůbec dostali a to i přesto, že slot je vizuálně přístupný podobně jako u Trea 680. Stačilo by přitom do krytky jen vyříznout malinké vyklenutí jako je tomu právě u Trea 680. Ale abych nebyl nařčen z mystifikací: za pomoci nehtu lze odklopení krytky přeci jen relativně snadno dosáhnout i bez snímání krytu baterie. Stačí nejprve krytku zatlačit do těla přístroje, prostrčit tam nehet a jeho vzpříčením krytku odklopit (viz obrázek vpravo). Je to ale tak trochu proti záměru konstruktérů, kteří se snad snažili více posichrovat nechtěné otevírání krytky.  To je pro dnešek všem příště se vrhneme na rozsáhlé testování výdrže baterie. Případné nejasnosti k výše uvedenému se pokusíme zodpovědět v diskuzi pod článkem.

  Pokračování recenze:
  Megarecenze Palm Centro (4. část)
  Megarecenze Palm Centro (5. část)
  Megarecenze Palm Centro (6. část)
  Megarecenze Palm Centro (7. část)
  Předchozí části recenze:
  Megarecenze Palm Centro (2. část)
  Megarecenze Palm Centro (1. část)
   
     Související odkazy
  · Více o tématu Hardware a příslušenství
  · Další články od autora Badel


  Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
  Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


     Hodnocení článku
  Průměrné hodnocení: 4.71
  Účastníků: 7

  Výborný

  Zvolte počet hvězdiček:

  Výborný
  Velmi dobré
  Dobré
  Povedený
  Špatné


     Možnosti

   Vytisknout článek Vytisknout článek


  Související témata

  Hardware a příslušenství

  "Megarecenze Palm Centro (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
  Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Czechnology (email je skrytý) - 14.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
  Co myslíte "archaičností" TXka?
  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 15.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Nepsal jsem o archaičnosti TXka, ale o jeho displeji, který je dnes již skutečně poněkud za zenitem.
  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Czechnology (email je skrytý) - 16.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
   
  okok, chápu, mě spíš zajímalo co přesně? Světlost? Jediné co mi na TX displeji vadí je že při sledování filmu v horizontální poloze vidí každé oko něco trochu jiného (jiný úhel) a není to příjemné na oči...
  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 16.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  No to chce vidět oba displeje vedle sebe (TX a Centro). Ten novej displej je po všech stránkách lepší. Když koukáš na TX, je to vedle Centra, jak kdyby ses díval přes nějakou šedou clonu :-)

  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Knihomol94 (email je skrytý) - 15.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
  Tak to jsem fakt nevedel ze Zire 72 ma Multiconnector... Ja sem vzdycky myslel ze je to miniUSB, ale kdyz myslite:D
  Re: Megarecenze Palm Centro (3. část) (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 15.03.2008
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  To je samozřejmě chyba. Již je to opraveno. Díky.

  Reklama / Ceník
  Vstup pro inzerenty
   


  Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů  PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412