Megarecenze Palm Centro (7. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (7. část)

Autor: Badel - 05.05.2008, 9354 čtenářů


Hardware a příslušenství Je před námi poslední část rozsáhlého zkoumání Centra. Podíváme se v něm na obsah originálního CD-ROM a podělíme se s vámi o dlouhodobé zkušenosti s Centrem. Jaký je celkový verdikt nad nejnovějším smartphonem s logem Palm na kapotě? To se dozvíte v celkovém shrnutí negativ a pozitiv tohoto zařízení. Úplně nakonec jsme připojili ještě malou fotogalerii.

Obsah přibaleného CD

Instalační procedura základního synchronizačního softwaru - podobně jako zbylý obsah CD - již roky přichází se stejnou politikou - je oproti předchozímu modelu (Treo 680) navenek lehce pozměněna, fakticky ale nic moc nového nepřináší (spíše naopak; viz dále). Logika organizace dat na CD je absolutně nepozměněná, změnou je ale obsah samotný. Fakticky toho tentokrát na CD moc nenajdeme, nachází se zde totiž jen linky na web, odkud se obsah teprve stahuje. V době totální "internetizace" je to sice pochopitelný krok, ne každému ale musí vyhovovat a nemálo uživatelům tak může bonusový software zůstat zcela zapovězen. Výhoda je nicméně zřejmá - aplikace mohou být trvale udržovány v aktualizovaném stavu a popř. mohou být doplňovány i o další nové.


Inovovaný obsah CD? Zdání klame - instalace, bonusový software ani uživatelská dokumentace ničím nepřekvapí.


Z obrázku výše je patrné, co uživatele čeká po vložení CD:

Pod nadpiskem learn se nacházejí dva PDF manuály a jeden aktivní link (Visit Support online) na rozcestník pro národní weby internetové podpory Palmu (doby, kdy by mezi nimi uveden i PalmHelp.cz, jsou žel již pryč).
Položka Read your manual je zástupcem vedoucím k originálnímu PDF manuálu. V našem případě jej však takto nebylo možné otevřít a byli jsme nuceni procházet přímo odpovídající složky na CD. Zdá se tak, že průvodce po CD si neporadí se situací, kdy je v počítači přítomno vícero CD/DVD jednotek. Rozsah manuálu již tradičně osciluje kolem tří stovek stran, tentokrát jich je 290. Český překlad je již připraven, leč se čeká na jeho schválení samotným Palmem, což žel trvá již nepěkně dlouho. Jakmile bude schválen, neprodleně jej umístíme k nám na portál do odpovídající kategorie sekce tipy&triky.
Set up your email by měl vést k PDF příručce k VersaMailu verze 4 o rozsahu 108 stran, v našem případě jsme jej opět museli ručně dohledat na cédéčku. Jeho česká varianta se nechystá, nastavení e-mailu na Centru ostatně není nijak složité. Ti méně zkušení se nakonec mohou obrátit na naší linku technické podpory.

Druhý nadpisek expand představuje cestu k bonusovému softwaru. Learn how to install bonus software nabízí jednoduché vysvětlení postupu instalace přímo do Centra bez desktopu přes již vzpomínanou aplikaci MyCentro (po instalaci lokalizace dojde k jejímu přejmenování na Centro). Dále je zde odkaz na web MyCentro pro stáhnutí bonusovek přes desktop. Oproti Palm OS verzi zde navíc najdete pár desktopových záležitostí: Avvenu Remote Desktop (desktopový klient umožňující vzdálený přístup k datům na stolním počítači z Centra) a dále poněkud pofidérní trojici Adobe Reader + Apple QuickTime Player + Windows Media Player. Pofidérní proto, že s výjimkou Adobe Readeru není zcela zřejmé, jakou přímou souvislost mají tyto aplikace s Centrem. Stránky MyPalm ovšem vedle nabídky aplikačních doinstalací slibují ještě brzkou dostupnost jakýchsi bonusových služeb, zatím ale odpovídající podstránka zeje prázdnotou.
Poslední, co ještě nebylo vzpomenuto, je Change the desktop application you sync to, což je pouhý přepínač synchronizace s Palm Desktopem versus MS Outlookem. Pokud máte dojem, že v dosavadním výčtu ještě něco chybí, máte pravdu. Palm zcela rezignoval na multimediální výuku obsluhy přístroje. Ve skutečnosti to ale není tak úplně pravda, tato "služba" byla jen trvale přesunuta na web, což je relativně snad i lepší řešení, chybou však je, že výrobce na tuto skutečnost uživatele jaksi zapomněl viditelně upozornit.
Druhé, co můžete v hlavním menu postrádat, je instalátor Palm Desktopu/HotSyncu. Palm totiž nově vychází z předpokladu, že jakmile máte jednou synchronizační software nainstalován, pak jej již nepotřebujete. Snad je takovéto pojetí ku prospěchu laické části uživatelské veřejnosti, pokročilejším palmistům to ale vyhovovat nemusí. Je ovšem fakt, že právě pro tyto uživatele nebude problém odpovídající EXE soubor ručně dohledat na CD. Pikantní je, že když provedete přeinstalaci již existujícího účtu Centra v Palm Desktopu, nový detekční nástroj od ACCESSu vám přesune do složky aplikací podezřelých z nekompatibility s Palm OS 5 např. i soubory náležející k předinstalovaným Documents To Go.Dlouhodobé zkušenosti

Troufnu si tvrdit, že na tuto část recenze nemálo čtenářů čeká s největším napětím. Ostatně co je důležitějšího, než ověření přístroje praxí? Megarecenze Centra se nám poněkud protáhla, díky čemuž jsme měli příležitost jej opravdu detailně otestovat. Tak jak můžeme na jedné straně naříkat, že Palm spolu s Centrem nepřinesl prakticky nic nového, na druhou stranu se jedná o perfektně vychytaného pokračovatele řady Treo. Je to nejen nejstabilnější smartphone v historii Palmu, ale i jeden z nejstabilnějších palmů vůbec. Co do samovolných resetů a systémových "výtuhů" bychom během dvou měsíců intenzivního používání napočítali sotva pětici případů. To přitom nemluvíme o Centru ve stavu po hard resetu, ale s celou řadou doinstalovaných aplikací! Jsme docela zvědaví, jestli se vůbec objeví nějaký update firmware, tak jako tomu bylo u všech předešlých modelů. Zatím se zdá, že to snad ani nebude zapotřebí. Samozřejmě není problém Centro dostat do nestabilního stavu právě za pomoci doinstalovaných aplikací, nicméně přístroj je po této stránce neobyčejně odolný. Také je velmi zajímavé, že i když jsme v jedné z minulých částí recenze dokazovali, že Centro a Treo 680 jsou prakticky stejně rychlými přístroji, po doinstalovávání dalšího softwaru je na tom Centro výrazně lépe. Samozřejmě i Centro postupně ztrácí dech úměrně tomu, jak moc jej zaplevelíme ne zcela korektně naprogramovanými aplikacemi. Vyvarujeme-li se ale instalací utilit proslulých svou agresivitou a zaměříme se na to, aby se jednalo vždy o poslední verze, které jsou již uzpůsobené pro Centro, není třeba se obávat přístroj dovybavit i slušnější porcí programů. Při výběru vhodných softwarových titulů vám může vydatně pomoci osvědčený seznam testovaných aplikací na serveru PalmFocus.
Dost ale bylo pochval, přejděme také ke kritice. První, co se ukázalo být slabým místem, je zadní kryt baterie. Na první pohled se tento kus plastu nijak neliší od zbytku krytu, ale v praxi právě toto místo ne zcela odolává běžnému opotřebení. Přestože jsme smartphone nosili takřka výhradně ve velmi kvalitním pouzdru Covertec, kryt je již viditelně poškrábaný. Jak jsme zjistili od jiných uživatelů, jedná se žel skutečně o vadu celé série, neboť stejný problém se objevuje často. Po dvou měsících používaní to je překvapivě brzy, jsme zvědavi, jak bude kryt vypadat po půl roce. Dost nás to překvapilo, protože dosud žádné Treo podobný problém nemělo. Druhý problém, který se ukázal větší, než se původně zdálo, je hluboké usazení displeje. V kombinaci s příšerným prohýbajícím se stylusem je tapání u okrajů malého displeje poměrně dost nepohodlné, protože vám neustále překáží jeho plastový okraj. Drobné fyzické rozměry displeje tak nakonec nejsou ani tak problematické co do zobrazovacích schopností, jako spíš z hlediska ovládání. Když už jsme se zmínili o nevyhovujícím stylusu, dodejme ještě, že i v tomto případě Palm použil nevhodně měkký plast, který nejenže se prohýbá při psaní, ale je navíc také nedostatečně odolný proti opotřebení. Pokud jste zvyklí si stylus občas přidržet mezi zuby, brzy jej budete mít nevzhledně okousaný.
Další výtku berte s rezervou, může se jednat o subjektivní záležitost. Na jednu stranu je rozložení tlačítek pro příjem a ukončení hovoru na okrajích těla přístroje zajímavě a i účelně provedeno, ale mám s tím i jednu nepříjemnou zkušenost. Pokud budete smartphone nosit v horizontálně orientovaném opaskovém pouzdru, možná se vám - stejně jako mně - bude stávat, že při snaze přístroj uchopit a vyjmout z pouzdra stisknete omylem červené tlačítko, kterým příchozí hovor odmítnete dříve, než se vůbec podíváte na displej, abyste zjistili, kdo že vám to vlastně volá.
Poslední kritické slovo bude na otřepané téma - lokalizace. Již druhý den ji testujeme a zdá se, že bude OK. Žel její dostupnost po více než dvou měsících je tristní a to ještě doufejme, že se jí tento týden skutečně dočkají koncoví uživatelé. Něco takového by si jiní výrobci nemohli dovolit. Ostatně jsme již zaznamenali nemálo případů, kdy si zákazník právě kvůli chybějící lokalizaci raději pořídil úplně jiný smartphone. A to ještě nezmiňujeme skutečnost, že dosud není známo, kdy se dočkáme malé verze lokalizace, kterou mnozí upřednostňují.Závěr

Ve shrnujícím hodnocení bychom téměř mohli opsat text z recenze na Treo 680. I tehdy byl totiž verdikt podobný. Deklarovali jsme naše přesvědčení, že se jedná o model, který sice nepřináší mnoho nového (Centro dokonce ještě méně), ale praktická použitelnost přístroje je vyšší. V tomto ohledu zabodovalo právě Centro. Jeho subtilní rozměry v kombinaci s jedinečným ovládáním a skvěle rychlým systémem jsou skutečně bezprecedentní. Není se čemu divit, že se Centro v USA tak skvěle prodává. Nakonec i u nás získalo Centro od časopisu Mobility ocenění mobil měsíce, přičemž bylo zároveň uznáno za nejlevnější přístroj s qwerty klávesnicí na našem trhu. To je věru zabijácká kombinace! Osobně jsem s Centrem nadmíru spokojen a momentálně bych jej nevyměnil za žádný hit typu Nokia N95 nebo Apple iPhone. Rozměrově odpovídá běžnému mobilu a funkčně Treu 680. Stabilitu a rychlost mu mohou ostatní produkty jen závidět, přičemž cenově se k němu konkurence ani nepřibližuje. To je dohromady konstelace, která nás přesvědčila k udělení ocenění, se kterým jinak velmi velmi šetříme - PalmHelp doporučuje. O výlučnosti Centra svědčí fakt, že toto ocenění od nás zatím obdržel jen jeden jediný model Palmu, který si to ve své době jistě zasloužil - Treo 650. Centro je druhým smartphonem od Palmu, který má předpoklady k tomu, aby se stal celosvětovým šlágrem. Doufejme, že mu to vyjde!Celkové hodnocení

+ Rozměry
+ Super cena
+ Stabilita
+ Minimální prodlevy během ovládání a vůbec vysoká rychlost celého systému
+ Prvotřídní ovládání
+ Vynikající klávesnice
+ Jedinečná práce s SMS/MMS
+ Kvalitní ozvučení
+ Špičkový dotykový displej (bez bílého rámečku)
+ VersaMail 4.0.1
+ DocumentsToGo 10.002
+ Pocket Tunes 4.0.6
+ Barevné varianty


- Žádný technologický pokrok oproti Treu 680
- Neudrží aktuální nastavení systémového času po resetu
- Chybějící doručenky v SMS
- Chybí podpora Mass Storage
- Příliš hluboko posazený displej
- Plastový stylus
- Příliš měkký plast na krytu baterie
- Černé lesklé provedení je příliš náchylné na otisky a mastnotu
- Umístění SIM karty pod baterií
- Nepohodlné vyjímaní paměťové karty
- Proprietární datový/napájecí konektor
- 2,5mm audio výstup
- Některé vestavěné aplikace z nepochopitelných důvodů trpí i některými ústupky popsanými samostatně v recenzi
- Dosavadní nedostupnost barevných variant mimo USA
- Dlouhodobá nedostupnost lokalizace
Minigalerie

Předchozí části recenze:
Megarecenze Palm Centro (6. část)
Megarecenze Palm Centro (5. část)
Megarecenze Palm Centro (4. část)
Megarecenze Palm Centro (3. část)
Megarecenze Palm Centro (2. část)
Megarecenze Palm Centro (1. část)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.87
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Centro (7. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412