Megarecenze Palm Centro (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Centro (2. část)

Autor: Badel - 10.03.2008, 9838 čtenářů


Hardware a příslušenství Pokračování recenze Centra bude ve znamení zkoumání vnějšího provedení. V této souvislosti budeme také trochu srovnávat a to především s Treem 680.Vnější zpracování

Zatímco v recenzi Trea 680 jsme si posteskli, že menší velikost a nižší hmotnost oproti Treu 650 není v praxi nijak moc znatelná, Centro je na tom v tomto ohledu konečně mnohem lépe. Podle fotografií níže se to tak sice nemusí jevit, ale přístroj je pro běžné telefonování opravdu mnohem vhodnější a není problém jej nosit v kapse jako jakýkoliv normální mobil. Obrázek vlevo dokládá, že s menšími mobily typu Nokia 6230 lze sice Centro srovnávat jen stěží, ale existuje i celá řada běžných mobilů, které jsou oproti Centru ještě o dost větší (viz Motorola E1000 napravo od Centra). To co lze na fotografiích stěží zachytit, je rozdíl v tloušťce smartphonů Treo 680 a Centro. Je tomu tak proto, že zatímco Treo 680 má trochu "vajíčkovitý" tvar, přední strana Centra je zcela plochá. Zato rozdíl v hmotnosti není příliš patrný (ostatně zkuste si potěžkat 33 gramů...).
O povrchové úpravě byla řeč již minule. Po týdnu používání musím žel konstatovat, že mé prvotní obavy se naplnily. Lesklý povrch je teoreticky velmi pěkný, ale v praxi je tomu díky neustálému zapatlání právě naopak. Navíc je použitý materiál značně kluzký, což je alespoň pro mě mnohem ne zcela příjemné. Budeme-li pokračovat ve srovnávání, přejděme možná k tomu nejpodstatnějšímu co se vnějšího zpracování týče a to ke klávesnici. Za nutnou daň útlejšího provedení jsem bral nutnost smířit se s horší klávesnicí. A vskutku; při psaní oběma palci je komfort psaní nižší. Není to dáno ani tak velikostí tlačítek (většina z nich si překvapivě zachovává velikost těch z Trea 680), ale jejich rozestupem. Jsou totiž mnohem více natlačené na sebe a to ergonomii psaní zrovna moc neprospívá. K mému velkému překvapení jsem ale zjistil, že tento ústupek je ve skutečnosti výhodou při psaní jednou rukou, kdy nejste nuceni přehmatávat palcem na tak velké ploše. Dále se jako přínos projevilo provedení kláves z průhledné gumy. U tak malé klávesnice, jakou má Centro, je totiž zcela zásadní, aby vám nehet palce po tlačítku nesklouzával a právě tomu gumovitý povrch bezpečně zabraňuje. První dojem z klávesnice je tak díky použitému materiálu sice trochu horší (působí laciněji), pragmatický přístup Palmu je ale v tomto směru bezesporu na místě.
Co se týče funkčních tlačítek soustředěných těsně pod displejem, i zde jsem měl velké obavy. Snahu využít část designu LifeDrivu na smartphonu Centro jsem vnímal jako pošetilost a jsa zvyklý na víceméně stejné ovládání od Trea 600 pro Treo 680 jsem se takovéto proměně předem bránil. Naštěstí i zde jsem svůj původní negativní postoj musel nakonec přehodnotit. Na stříbrném pruhu, který účelně kontrastuje s okolní černou barvou, najdeme staronové středové tlačítko + čtyři tlačítka pro spuštění sedmi aplikací a launcheru (viz zmíněný LifeDrive), úplně na okrajích se nově nacházejí tlačítka pro zvednutí/položení hovoru. Takovéto řešení má přeci jen něco do sebe. Předně je rozdělení klíčových funkcí přístroji přehlednější. Zelené a červené tlačítko mají mnohem jemnější stisk než předchozí Trea, což je docela přínosné. Navíc - přestože nejsou vystouplá nad okolní povrch - jsou díky umístění úplně na okrajích přístroje dobře "nahmátnutelné". Aplikační tlačítka nejsou tlačítky v pravém smyslu slova. V podstatě jen prohýbáte stříbrnou část krytu, což zní trochu šíleně, ale funguje to. Stisk je sice tužší, než bych si představoval, ale u aplikačních tlačítek to zrovna není až taková tragédie. Pěticestné tlačítko funguje výborně jako obvykle.
Postranní tlačítka sloužící pro ovládání hlasitosti a aktivování diktafonu/potlačení vyzvánění (defaultně) si ovšem pochvalu nezaslouží. Jsou příliš utopena v těle přístroje a ani jejich stisk není zrovna nejlepší.
K dalším vnějším prvkům jako je přepínač profilů, konektory vespod, či infraport není potřeba nic dodávat, vše je řešeno podobně jako u Trea 680. Pozastavit bychom se ale měli u stylusu (správně česky "u stylu", ale to zní dost hrozně :-/). Treo 680 jsme stylus pokárali za to, že jeho větší část je plastová, Centro přihází se stylusem celoplastovým. Ke všemu je pochopitelně tenčí a kratší. Jeho použití je vskutku tristní. Při psaní jej prakticky necítíte v ruce, jak je lehoučký, a navíc se pod sebemenším tlakem hrozivě prohýbá. Doufejme, že se v PalmShopu brzy objeví kovová alternativa. Konstrukce Centra je natolik stísněná, že stylus překáží manipulaci se SIM kartou, proto je nutné jej před jejím vyjmutím/vsunutím nejprve povytáhnout. Jinak se zdá, že stylus by i po delší době používání mohl v Centru dobře držet (na rozdíl od Trea 650), ale Treo 680 má tvar stylusu pro tento případ přeci jen vyřešen lépe. Když už jsme u rozebírání Centra, zadní kryt se poměrně obtížně sundavá, díky tomu ale ještě lépe lícuje a při zatlačení méně vrže než u Trea 680. Další rizikovou mechanickou částí je krytka microSD karty. Ta je řešena stejně jako u Trea 680/750. Kdysi vyjadřované obavy, že plastové pantíky, na nichž je krytka uchycena, by se časem mohly utrhnout, se nenaplnily (nezaznamenali jsme dosud ani jediný případ). Jinak použití microSD karty v případě Centra považujeme za opodstatněné, beztak se z tohoto formátu pomalu stává nový standard.
Po odklopeném krytu je na řadě baterie. Ta je asi o milimetr tenčí (a tím i o 50mAh méně výdrží) než u Trea 680/750. Jelikož to na první pohled není patrné, Palm její nechtěné záměně předešel odlišně řešenými kontakty. Nechce se však věřit, že konstrukci Centra nebylo možné vyřešit tak, aby pojalo původní baterii.
Pod baterií najdeme slot pro SIM kartu. O potížích se stylusem jsme už mluvili, ani po jeho vysunutí není ale manipulace se SIMkou zrovna nejjednodušší. Výrobce u tohoto zařízení asi hodně bojoval s místem, výsledkem čehož si každé vyjmutí karty z Centra dobře rozmyslíte. Palm si toho je zjevně vědom, protože problematické místo opatřil drobným nákresem vysvětlujícím nutnost kartu před vysunutím nejprve nadzvednout. Díky umístění SIMky pod krajním plastem je to ale poněkud eskamotérský kousek a navíc nákres je tak nezřetelný, že není vlastně jasné, kterou stranou kartu do slotu zasunout.Zvenku jsme tedy Centro prozkoumali dostatečně. Pokud by bylo něco potřeba více objasnit, rádi zodpovíme dotazy v diskuzi pod článkem. Příště nás čeká testování displeje, zkoumání možností konektivity, zvuk a úložný prostor.

Pokračování recenze:
Megarecenze Palm Centro (3. část)
Megarecenze Palm Centro (4. část)
Megarecenze Palm Centro (5. část)
Megarecenze Palm Centro (6. část)
Megarecenze Palm Centro (7. část)
Předchozí část recenze:
Megarecenze Palm Centro (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Centro (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm Centro (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 11.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
pokial ide o instalaciu SIM, dovolim si tvrdit, ze je navysost intuitivna, relief slotu vylucuje akykolvek omyl - navyse manual to popisuje dokonale, extrakcia SIM je standardne obtiaznejsia, ako je tomu ale takmer u vsetkych mobilnych telefonov, napr. Nokia... postranne tlacitka - vec subjektivneho pohladu, ja mam stihle prsty a v pohode, rovnako dobre sa mi pise dvomi rukami na klavesnici, isteze T680 to nie je, ale vyhovujuce... ... uz sa tesim, ked sa dostanete k recenzii zvukovych vlastnosti - mne sa zda zvuk omnoho kvalitnejsi oproti T680...
Re: Megarecenze Palm Centro (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 11.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Se vším, co uvádíte souhlasím, ale jde o porovnání s Treem 680, kde to vše bylo přeci jen o trochu lepší.
Re: Megarecenze Palm Centro (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: selmi (email je skrytý) - 15.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
sim bol najlkepsi na treo650. toho idiota co vymyslel ze kvoli zmene sim karty treba dat prec baterku a tym resetnut treo by som najradsej opekal na malom ohni, natacal to na high definition video so surround zvukom a pustal si to pred spanim.
Re: Megarecenze Palm Centro (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 15.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
:-D Vidím to podobně.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412