Megarecenze Z22 (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Z22 (3. část)

Autor: Badel - 04.01.2006, 3171 čtenářů


Hardware a příslušenství Hodnocení nového Z22 krok za krokem dnes bude pokračovat zamyšlením nad multimediálností tohoto nepříliš multimediálního přístroje a seznámením s výsledky testů akumulátorů.

Displej

12bitový displej by za jiných okolností nebylo možné pokládat za žádné terno, u přístroje v této cenové kategorii si ale nedovolím říci jediné kritické slovo. Odmyslíme-li si ale, že před sebou máme nejlevnější PDA na trhu, použitý displej se sám o sobě nemá příliš čím pochlubit. Omezený počet barev se pochopitelně negativně projevuje na kvalitě grafiky, kdy barevné přechody připomínají časy osmibitových počítačů a absence aktivního překreslování časy prvních notebooků. U sytých tmavších barev se projevuje nedostatečná obnovovací frekvence mžitkami běhajícími přes displej. Z určitého úhlu je také jasně vidět nerovnoměrné rozvržení podsvícení. Na testovaném kusu bylo při zobrazení celoplošné světlé plochy patrno 8 nezřetelných svislých světlých čar. I při všech uvedených negativech je ale možno říci, že barvy jsou velmi výrazné a živé a podsvětlení příjemně silné. Kontrast je plně regulovatelný, prakticky použitelná je ale jen přednastavená střední pozice. Podsvětlení lze regulovat jen v intencích "nízké" a "vysoké"; tzn. že softwarový přepínač je jen dvoupolohový. Obojí najde své uplatnění, citelně ale chybí možnost úplného vypnutí podsvětlení pro případ nočního čtení e-knih.
V prostém srovnání s běžnými displeji dnešní doby by tento tedy neobstál. Takové srovnání by ale bylo v podstatě bezpředmětné, protože velikost displeje s úhlopříčkou 60 mm a chybějící slot pro paměťovou kartu prakticky vylučují použití Z22 pro vážnější multimediální využití typu práce s fotografiemi nebo hraní propracovanějších her. Zato pro organizaci času poskytuje zvolená technologie plný komfort.


Zvuk

O nějakých zvukových možnostech lze v případě Z22 hovořit jen s notnou dávkou nadsázky. Ne že by tento palmík nevydával žádné zvuky, ale použitý speaker spíše pípá než hraje. Navíc chybí jakékoliv otvory pro zvukový výstup, takže zvuk se k uživateli dobývá "odněkud z pozadí" a kromě bídné kvality nemůže nabídnout ani dostatečnou hlasitost a tak i obyčejný systémový alarm je o poznání tišší než je u palmů zvykem. I tentokrát se ale Z22 zastanu v podobném duchu jako výše. Lepší zvuk by vzhledem k zacílení a koneckonců i k technické výbavě tohoto přístroje nabízel jen těžko využitelný luxus.


Akumulátory a reálná výdrž Z22

Jestliže chybějící multimediální schopnosti lze u Z22 omluvit prostě proto, že by je u něj nikdo ani neměl očekávat, ve výdrži akumulátorů Z22 nesmíme nic odpustit. Existuje-li nějaký důvod pro pořízení levného palmu uživatelem, který nemá právě hluboko do kapsy, pak je to vyšší užitná hodnota pro organizaci času. Po technické stránce to znamená nízkou hmotnost, malé rozměry a rozumnou výdrž akumulátorů. Posledně jmenovaný faktor je však v rozporu s přínosy Z22 oproti svým low-endovým předchůdcům - relativně výkonný procesor a barevný displej podstatně zvyšují nároky právě na akumulátory. Pojďme se tedy podívat, jak to dopadlo...

Nejprve klasické testy pomocí Battery Time. Jak je patrné z obrázků, Z22 si ve srovnání s ostatními palmy vede velmi dobře. 6:08 hod a 6:16 hod jsou dva různé výsledky téhož měření - podsvětlení na "low" a vypnutý infraport. Při plném podsvětlení a zapnutém IrDA byl však výsledek o poznání horší a pohyboval se kolem 4:30 hodin. Veškeré uvedené hodnoty byly vykázány při 10% zbytkové kapacitě akumulátoru. Pro úplnost jsme provedli také testy dobíjení. Jak ukazuje obrázek vpravo, dobíjení nikoliv přímo z elektrické zásuvky, ale z USB při vypnutém displeji trvá zhruba 1,5 hodiny, což je až o 30 minut déle než klasickým způsobem. Výsledky jsou to tedy poměrně slušné, ale ve srovnání s mnohem výkonnějším a vybavenějším Palm T|X nejsou vůbec ohromující. Jedna věc jsou ale teoretické testy, druhá praktické zkušenosti. A ty ukazují, že díky tomu, že Z22 sám o sobě nedovoluje žádné náročnější využití, vydrží v praxi také déle nabitý než výkonnější modely. Nicméně je nutno konstatovat, že rádoby multimediální facelift se na výdrži Z22 podepisuje opravdu dost negativně - starý dobrý Zire má výdrž dvojnásobnou a přitom pro použití PIM aplikací poslouží stejně dobře. Taková je holá pravda. Pokud bych měl ale volit mezi černobílým Zire a barevným Z22, určitě bych se rozhodl pro barvičky. Výdrž nového low-endu již sice není tak oslňující jako tomu bývalo za starých časů, ale i tak je velmi dobrá a využití barev dnes již rozhodně nelze považovat jen za otázku módního rozmaru...V dalším pokračování na nás čeká letmé seznámení se softwarovou výbavou, praktické zkušenosti a závěrečné shrnutí + zhodnocení.


Pokračování článku:
Megarecenze Z22 (4. část)
Megarecenze Z22 (5. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Z22 (2. část)
Megarecenze Z22 (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Z22 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Z22 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox - 04.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Jen doufam ze ten dislej neni v realu tak neostry jako na fotkach. Bidna kvalita zvuku v dane kategorii nevadi, ale hlasitost? K cemu je mi alarm, kdyz jej neuslysim?
Re: Megarecenze Z22 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel - 04.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Vzhledem k pisklavosti systémového alarmu je tento realtivně dobře slyšet i při nižší hlasitosti. Fotky jsou opravdu rozmázlé, v reálu obraz pěkně ostrý.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412