Recenze Palm Pre (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Palm Pre (1. část)

Autor: nexus6 - 09.06.2009, 7728 čtenářů


Hardware a příslušenství Nejen námi oblíbený server Palminfocenter.com vydal ještě těsně před startem prodeje rozsáhlou recenzi očekávaného Palmu Pre. My vám již tradičně přinášíme její překlad doplněný o některé vlastní zkušenosti s tímto úžasným přístrojem.

Palm Pre je dlouho a dychtivě očekávaný smartphone nové generace od společnosti Palm Inc. Poprvé byl představen na Consumer Electronics Show v Lednu letošního roku za velkých ovací a od té doby se stal doslova miláčkem médií.

Prodávat se začalo 6. června. Pre je hmatetelným výsledkem dlouhodobé restrukturalizace společnosti Palm a za jeho uvedením stojí obrovská spousta zákulisní práce. Kromě operátora Sprint se Pre začalo prodávat i v prodejnách Best Buy a Wall-Mart a to za cenu 199 dolarů za dotovaný telefon s dvouletým úvazkem. Cena bez úvazku je stanovena na 549 dolarů.

Ačkoliv i operátoři AT&T a Verizon několikrát deklarovali, že hodlají Pre zařadit i do své nabídky, Sprint má na Pre v USA exkluzivitu minimálně do konce roku 2009. Plánována je také GSM verze, která by se měla nejprve objevit v Evropě a pak ve zbytku světa, zatím ale nejsou známy žádné konkrétní plány na uvedení.

Design Palm Pre

Palm Pre je velmi elegantně navržené zařízení, ze kterého máte velmi přirozený pocit. Celý zevnějšek (a vlastně i samotný webOS) má kolem sebe auru oblosti a lesku. Něco tak uhlazeného jsme zatím ve světě smartphonů neviděli a rozhodně ne ze Sunnyvale.

V zavřeném stavu je přední strana Pre velmi dobře promyšlenou ukázkou minimalismu vyvedenou v zářivě černém lesku. Samozřejmě tam, kde je lesk, se okamžitě objevují otisky prstů, Palm naštěstí v balení dodává hadřík na čištění, který vám pomůže s otisky bojovat. Dobrou věcí na volitelném krytu z Touchstone nabíječky je, že má pogumovanou povrchovou úpravu. To vylepšuje pocit při držení telefonu v ruce a také minimalizuje šmouhy.

Displej zcela přirozeně splývá s čelním panelem a to tak, že není vůbec poznat, že by mohlo jít o oddělenou oblast. Kvalitě displeje se budeme věnovat v hardwarové sekci této recenze. Oblast displeje je navrchu ohraničena sluchátkem a na spodní straně displej lemuje plocha pro gesta, centrální tlačítko a mikrofon. Zatlačením na spodní část odhalíte vysouvací qwerty klávesnici Pre.Zadní strana Pre pokračuje v tématu leštěného kamene a v jejím středu najdeme logo výrobce. Pravý horní roh ukrývá čočku fotoaparátu a blesk, v opačném rohu je pak hlasitý reproduktor. Je také dobré zmínit se o tom, co na Pre nenajdeme. Pre se totiž obejde bez tak obvyklých nálepek, log nebo sériových čísel.

Strany zařízení jsou také velmi hladké a obsahují jen několik funkčních tlačítek. Navrchu můžeme najít standardní stereo jack konektor, vždy užitečný přepínač vyzvánění a lehce vystouplé zapínací tlačítko. V horní části levé strany najdeme kolébkové dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, pravá strana ukrývá microUSB konektor.Pokud je klávesnice otevřená, odhalí zadní strana ještě rozsáhlou zrcadlovou oblast. To, co často bývá opomíjená oblast, Palm proměnil ve velké zrcátko, které může sloužit pro pořizování autoportrétů nebo důmyslné toaletní zrcátko.

Přední tlačítko má jednoduchou funkci "home" tlačítka a je analogické k jedinému tlačítku u iPhonu. Jeho jediným účelem je vyvolat card view, který zobrazí karty momentálně spuštěných aplikací a panel pro rychlé spuštění. Tlačítko je osvětlené lehkým bílým světlem ve chvíli, kdy je plocha pro gesta aktivní. V této plošce se občas rozsvítí i další světla po stranách a to ve chvíli, kdy je provedeno některé gesto. Máme trochu pocit, že středové tlačítko je tak trochu zmeškanou příležitostí. Bylo by hezké, kdyby mělo více funkcí, třeba kdyby dovedlo probudit zařízení. Mohlo by také poblikávat ve chvíli, kdy máte nějaké zameškané události. A už vůbec bychom se nezlobili, kdyby šlo o trackball.Palm Pre má rozměry 59,57 x 100,53 x 16,95 mm v zavřeném stavu. Váží 135 gramů. Velikostně je tedy srovnatelné s většinou hi-endových smarthponů na trhu. Co se tloušťky týče, Pre rozhodně není Palm V, ale jeho zaoblené křivky a nízká hmotnost z něj dělají příjemné zařízení do kapsy.

Náš komentář: Design Palmu Pre je opravdu úžasný a zpracování také vypadá velmi dobře. Obojí jsme si mohli ověřit při prezentaci Palmu Pre již na Mobile World Congress v Barceloně. Pre je takový oblázek, ze kterého máte veliký pocit jistoty. Zvolené řešení, kdy čelní strana prakticky nemá žádné spáry, má jednu velkou výhodu. Nikde se zde nebude ve škvírách usazovat špína, kterou byste museli z telefonu po čase složitě dostávat. Pre tak vždy bude stačit pouze otřít a opět se bude lesknout jako nové. Zdá se, že by použité materiály mohly být i dobře odolné proti poškrábání. Vyzkoušet jsme si nemohli pogumovaný zadní kryt baterie a tak zatím nemůžeme říci, zda nebude na telefonu kombinace lesklého předku a matné zadní strany působit trochu podivně.

Krabice

Dokonce i balení Pre dává jasně najevo nový přístup Palmu k průmyslovému designu. Stejně jako Treo Pro i Pre dostaneme ve velmi malé krabičce. Nové balení je vlastně poloviční oproti původním krabicím produktů Palm a obejde se bez CD, přebytečných plastových pytlíků a hromady papírů navíc. Krabice samotná je vyrobena z recyklovaných materiálů a k potisku byl použit netoxický sójový inkoust.Náš komentář: Inu, ekologie je jedna věc, důležité ale také je, že vám po koupi nebude krabice v šuplíku zabírat tolik místa. Stejně už máte podobných krabic beztak plný byt a pomalu je není kam dávat, takže je chvályhodné, že výrobci prodejní balení zmenšují.

Hardware Palmu Pre

Vnitřnosti Pre obsahují špičkový čipset TI OMAP 3430, což je především velmi dobře integrovaný procesor jehož specifikacemi vás zde nebudeme nudit. Přesný takt procesoru prozatím nebyl Palmem odhalen, ale všeobecně se očekává, že to bude kolem 600 MHz. Telefonní část používá duální 850/1900 MHz CDMA2000 modul s podporou dat EVDO Rev. A.

Pre je velmi svižné zařízení. Dokonce i při precizní grafice a hromadě animací reaguje na uživatelské pokyny vcelku rychle. Existují sice aplikace, které dovedou Pre zpomalit, ale telefon si s tím poradí a multitasking zvládá s velkou lehkostí. Po letech používání neustále vylepšovaných Palm OS a Windows Mobile palmů je Pre opravdu svěžím větrem v tomto oddělení.Náš komentář: I svižnost Pre jsme mohli vidět už v Barceloně. Telefon není bleskurychlý, ale žádný louda to rozhodně nebude. Navíc můžeme zcela jistě očekávat, že teprve časem se Pre dostane k těm pravým výkonům. Prvních pár měsíců bude Palm novinku jistě ladit a vychytávat všelijaké mouchy.


To je pro dnešek vše, zítra se těšte na pokračování recenze!Pokračování recenze:
Recenze Palm Pre (2. část)
Recenze Palm Pre (3. část)
Recenze Palm Pre (4. část)
Recenze Palm Pre (5. část)
Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Palm Pre (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze Palm Pre (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: Czechnology (email je skrytý) - 09.06.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
Příště prosím také odkaz na původní stránku, díky ;) http://www.palminfocenter.com/news/9813/palm-pre-review/

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412