Recenze Palm Pre (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Palm Pre (2. část)

Autor: nexus6 - 10.06.2009, 4751 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes nás čeká druhá část recenze dlouho očekávaného Palmu Pre. Recenzi přebíráme ze serveru PalmInfocenter.com a v této části překladu se podíváme na displej, klávesnici, datové schopnosti Pre a zhodnotíme fotoaparát. Samozřejmě nezůstanete ochuzeni o naše vlastní postřehy a komentáře.





Displej

Displej Palmu Pre je jednoduše řečeno perfektní. Barvy a jejich živé podání tohoto displeje nemohou být podceňovány. Displej má rozlišení HVGA, tedy 320 x 480 pixelů s podporou 24bitových barev. Displej je velmi jasný v interiéru s velmi dobrým nasycením barev a výborným podáním černé, funguje velmi dobře i na přímém slunci. Hustota pixelů je velmi vysoká.

Horní stavová lišta na displeji dokonce vypadá, jako by byla součástí hardwaru zařízení – tak elegantně toto místo splývá s okolním krytem. To samé platí pro upozornění, která se objevují ve spodní části obrazovky. Ta jakoby vyplují odnikud. Dalším kladem je, že displej se při zapnutí rozsvítí na plný jas postupně a postupně také zhasíná.

Palm Pre používá, na rozdíl od všech dosavadních Palmů za posledních 12 let, kapacitní displej místo rezistivního. Takže namísto přesného stylusu vyžaduje pro zaregistrování pokynu dotyk lidské kůže. Tato změna vyměňuje nějakou tu přesnost a možnost ručního psaní písma za možnost snadného ovládání pouze prsty.

Když mluvíme o ovládání prsty, musíme zmínit, že oblast která registruje dotyk, je rozšířena i na plochu pod displejem. Tato oblast gest je používána pro různé systémové a navigační příkazy. Kromě skrolování a listování umí systém nebo různé aplikace rozeznávat speciální příkazy, které pomůžou s navigací nebo vyvolají určitou funkci. Nejobvyklejším gestem je jednoduchý tah prstem po plošce směrem doleva. To je příkaz pro návrat zpět nebo o jednu úroveň výš. Další gesto vyvolává třeba zkratkovou „vlnu“ a to jednoduše tažením prstu z plošky směrem vzhůru na displej.



Náš komentář: I s tvrzením o naprosto špičkovém displeji musíme souhlasit. Málokteré zařízení dneška má prostě tak dobrý displej. Je pravda, že některá Windows Mobile zařízení s VGA nebo WVGA displeji mají rastr třeba ještě jemnější, jenže displeje s digitizérem nemají zdaleka tak dobré podání barev, jako ty kapacitní. Lepší je i čitelnost kapacitních displejů na přímém slunci. Na Internetu se ale začaly objevovat první potíže s displeji Palmu Pre. Někteří uživatelé hlásí nerovnoměrnou saturaci barev ve spodní části displeje, jindy zase nacházejí vadné pixely. Vzhledem k tomu, že displej je zcela nový, daly se podobné výrobní problémy také čekat. Časem snad vymizí. Na výše zmíněné potíže se samozřejmě vztahuje záruka.

Klávesnice

Kromě nového webOS je dalším trumfem Pre jeho vysouvací klávesnice. Dlouhodobí uživatelé smartphonů Treo tu budou jako doma, klávesnice má shodné rozložení a design. Celkově je velmi podobná klávesnici Trea Pro, jen má trochu vylepšené rozložení a i mezery mezi tlačítky jsou o něco větší. Je to velmi dobře použitelná klávesnice, ale přeci jen je trochu stísněná. Samozřejmě že množství překlepů na takové klávesnici je daleko nižší, než na jakékoliv klávesnici virtuální. Pre navíc některé běžné překlepy automaticky opravuje.

Náš komentář: právě klávesnice Palmu Pre bude mnohé uživatele rozdělovat. Někdo by si představoval klávesnici daleko větší, jinému bude zcela vyhovovat. Upřímně řečeno, tyto dohady nám připadají jako zcela zcestné. Pre prostě klávesnici má a podle našich barcelonských zkušeností je kvalitní. Domníváme se, že o něco lepší než u Palmu Centro. Hardwarová klávesnice je pochopitelně výrazně lepší volbou než klávesnice virtuální.

Bezdrátová data

Palm Pre využívá datové sítě Sprint EVDO Rev A. 3G síť operátora je schopna dosahovat přenosových rychlostí 600 kbit/s až 1,4 mbit/s. Připojení u Palmu Pre se nám zdálo rychlejší, než u kteréhokoliv předchozího Palmu. Příjem signálu v naší oblasti byl dobrý a surfování po Internetu bylo poměrně rychlé. Pre také nabízí možnost připojení přes wi-fi s podporou standardu 802.11 b nebo g a šifrováním WPA, WPA2, WEP a 802.1x. Palm dokonce doporučuje nechat wi-fi aktivní doma nebo v práci kvůli lepší výdrži baterie. Pre má být při přenosech přes wi-fi energeticky úspornější.

Datové úložiště

Palm Pre přichází na trh s 8 GB pevně vestavěné vnitřní flash paměti. Z ní je asi 7,4 GB dostupných uživateli. Paměť nelze žádným způsobem rozšířit, což považujeme za závažný nedostatek. 7,4 GB je asi tak minimum, které bychom dnes považovali za použitelné, pro některé uživatele to ale samozřejmě bude více, než budou potřebovat.

Pro Palm, který začal již v roce 2001 podporovat SD karty u modelu m500, je stažení jakékoliv možnosti snadného rozšíření nebo výměny paměťové karty důkazem, že se snaží opičit po Applu a jeho nepřátelském postoji k rozšiřujícím kartám.



Do vnitřní paměti zařízení lze přistupovat skrze microUSB konektor umístěný na boku zařízení. Pokud je Pre zapojeno k počítači, telefon dá na výběr ze tří módů – USB disk, média mód nebo jen nabíjení přístroje. V Media Sync módu se telefon při připojení tváří jako Apple iPod a lze jej synchronizovat s Apple iTunes jak na PC tak na Macu. Synchronizovat můžete hudbu nechráněnou DRM, videa a podcasty.

USB mód funguje jako klasický USB Flash disk, na který lze libovolně kopírovat data. V kterémkoliv z těchto dvou módu ale nemůže Palm Pre přijímat hovory nebo textové zprávy.

Náš komentář: 8 GB bude u Pre hodně kritizovaná kapacita, obzvláště teď po představení nového iPhonu 3G S. Ten totiž za stejnou dotovanou cenu (alespoň v USA) nabídne dvojnásobek paměti. Sami se ale domníváme, že i v dnešní době je 8 GB pro drtivou většinu uživatelů dostatečná kapacita. Stejně jako recenzenti z PalmInfocenter ale nechápeme, proč Palm k tomuto kroku přistoupil. A podle informací kolujících po Internetu u něj na nějakou dobu asi zůstane. Doufejme, že Palm nakonec nebude Apple napodobovat až tak důsledně a přeci jen se nakonec nějakého webOS přístroje s podporou paměťových karet dočkáme. Druhou nepochopitelnou věcí je nutnost vypnout telefonní modul v případě kopírování dat. Jistě, mnohé telefony dneška to vyžadují, ale existují i důkazy o tom, že to jde i bez toho. A jelikož je webOS ten nejmodernější operační systém, očekávali bychom, že takovou malichernost bude řešit s lehkostí...

Fotoaparát

Palm Pre disponuje třímegapixelovým fotoaparátem s malou LED jako bleskem. Palm tvrdí, že fotoaparát poskytuje rozšířenou hloubku obrazu díky vestavěnému DSP. V současné chvíli umí fotoaparát pouze pořizovat snímky, nahrávání videa není možné. Opět chyba. Fotoaparát se ovládá pomocí virtuálních tlačítek na displeji, jako spoušť může fungovat i mezerník na klávesnici. Kromě tlačítka pro fotografování jsou dalšími možnostmi jen nastavení blesku do automatického, vynuceného nebo vypnutého módu a fotoaparát pořizuje snímky v neobvyklém rozlišení 1520 x 2032 pixelů. Pre také umí do fotografie vložit informace o poloze jejího pořízení.

Na to, že se jedná o fotomobil, považujeme kvalitu pořízených snímků za více než dostatečnou. Snímky jsou v horších světelných podmínkách zašuměné a barvy jsou často trochu mimo. Venku fotoaparát odvádí velmi dobrou práci a je skvělý pro pořizování momentek. Rychlost závěrky je opravdu vysoká, takže vám fotoaparát dovolí pořídit několik snímků v rychlém sledu. Blesk pomáhá ve tmě jen na blízko a umožní pořídit nějaké ty noční snímky.

Níže vidíte několik neupravených ukázkových snímků pořízených Palmem Pre. Poslední snímek byl pořízen zcela ve tmě, abychom ukázali schopnosti blesku.



Náš komentář: To, že považují redaktoři Palm Infocenter kvalitu fotoaparátu Pre za dostatečnou, je možná dáno tím, že nepoužívají nic jiného, než přístroje od Palmu. Snímky z Pre jsou ale při srovnání s dnešními špičkovými fotomobily doslova tragické. Šum, který redaktoři popisují, je převážně způsoben brutální kompresí. Ta způsobuje mapy na snímcích.


To je konec druhé části recenze, ale již brzy se přihlásíme s třetím dílem.





Pokračování článku:
Recenze Palm Pre (3. část)
Recenze Palm Pre (4. část)
Recenze Palm Pre (5. část)
Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
Předchozí část recenze:
Recenze Palm Pre (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Palm Pre (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412