Recenze Palm Pre (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Palm Pre (4. část)

Autor: nexus6 - 24.06.2009, 3735 čtenářů


Hardware a příslušenství Po jisté odmlce se vracíme s dalším dílem překladu recenze Palmu Pre ze serveru Palminfocenter.com doplněné o naše vlastní poznatky. Tentokrát se podíváme na jeho velmi zajímavé funkce. V centru pozornosti se ocitl internetový prohlížeč, schopnost vyhledávání a také práce s multimédii a zprávami všeho druhu.







Internetový prohlížeč

Silná slova stranou, ale jednoduše nejúchvatnější součástí Pre a webOS je internetový prohlížeč. Ten je postaven na stejné open-source technologii jako Safari nebo Google Chrome a je schopen zobrazovat stránky na displeji v takové podobě, v jaké se objevují na displejích počítačů. Při stahování přes wi-fi nebo EVDO se stránky nahrávají docela rychle a práce s nimi a navigace po nich jsou svižné.

Pokud jste zvyklí na Blazer, připravte se na to být ohromeni. Pokud jste doposud používali iPhone, vaše zkušenost bude srovnatelná, ne-li lepší. Prohlížeč se zdá být rychlejší, než jakýkoli jiný, který jsme na mobilním zařízení mohli vyzkoušet. Trvalo to dlouho, ale použitelný a plnohodnotný web konečně dorazil na displeje zařízení od Palmu.



Většina stránek se zobrazí v odzoomovaném celkovém pohledu tak, jak byste je viděli na displeji. Pro přiblížení stačí dvakrát poklepat na vybranou oblast nebo použít populární gesto dvěma prsty pro určení přesné úrovně přiblížení. Nejlépe stránky vypadají ve chvíli, kdy je zařízení naležato. Pak se totiž prohlížeč automaticky přepne do fulscreen zobrazení a nepřekáží žádné ovládací prvky. Je ale pravda, že v takovém případě musíte telefon zase pootočit zpět, abyste mohli použít klávesnici.

Při našem krátkém testu se nám nikdy nepodařilo prohlížeč kompletně dovést k pádu, ale několik menších potíží jsme zaznamenali. Někdy prohlížeč odmítal vykreslovat stránky i po stisknutí „refresh“, jindy si trochu pletl data z cache a ukazoval obrázky tu a tam na špatných místech. Šlo ale jen o malá zaškobrtnutí, která nepokazí výbornou uživatelskou zkušenost.

Náš komentář: Opět budeme trochu kritičtí. Je pravda, že prohlížeč Pre je opravdu výborný. Jenže jak výborný je ve skutečnosti, by mohl ukázat třeba výsledek testu kompatibility Acid3. Je sice hezké, že dnes patří prohlížeč v Pre na špici ze subjektivního uživatelského hlediska, ale nedostatky browseru se mohou projevit časem s tím, jak bude postupovat vývoj webových technologií. Jen momentální prakticky stoprocentní kompatibilita s Acid3 standardy může zaručit použitelnost takového prohlížeče na dlouhou dobu. Palm má na Pre stále co vylepšovat a je otázka, jak intenzivně se bude browseru, který funguje velmi dobře, v nejbližších měsících věnovat. Třeba Fennec, mobilní verze prohlížeče Firefox, slibuje opravdu stoprocentní kompatibilitu s Acid3. U prohlížeče integrovaného ve webOS zatím konkrétní čísla neznáme. Je pravda, že jádro WebKit by mělo zaručit dobrý výsledek, ale špičkový výsledek již musí zařídit programátoři Palmu.

Universal search

Další funkcí která stojí za vyzdvihnutí, je schopnost systému vyhledávat informace. Jednoduchým vysunutím klávesnice a psaním lze začít vyhledávání přímo z hlavní obrazovky. S každým stiskem klávesy se zařízení pokusí upřesnit výsledky vyhledávání a předloží seznam kontaktů nebo aplikací, které zadané sekvenci odpovídají. Pokud není nalezena shoda s některou položkou v telefonu, přístroj nabídne možnost vyhledání daného hesla online pomocí Google, Google Maps, Wikipedie nebo Twitteru. Je to velmi efektivní cesta jak vytočit kontakt, zaslat na něj zprávu a dokonce je to snadný nástroj pro urychlení vyhledávání na Internetu.

Náš komentář: Inteligentní vyhledávání je něco, s čím koketuje spousta výrobců. A je až překvapivé, u kolika zařízení to některé značky zkouší a pak nesmyslně v dalším modelu tento koncept opustí. Palm tedy v tomto případě nepřichází s něčím novým pod sluncem, ale zaslouží si obrovskou pochvalu za to, jakým způsobem je funkce do systému integrována. Tohle by totiž měl umět každý mobil.

Zprávy

Praktická zkušenost z práce s e-maily a zprávami je dobrá, ale přeci jenom trochu základní. Způsob, jakým jsou zprávy integrovány do systému, je obdivuhodný. E-maily se synchronizují se serverem, i když není otevřena potřebná aplikace. Systém upozornění dá o příchozí zprávě vědět decentním způsobem a vestavěný klient umí zkombinovat více e-mailových schránek do jedné. Klient v současnosti podporuje technologie PO3, IMAP a Microsoft Exchange Active Sync. Je tu také podpora IMAP IDLE pro téměř reálný push-email. Tato technologie funguje jen s kompatibilními schránkami.



I SMS a Instant Messaging jsou integrovány stejně dokonalým způsobem, jako e-mail. Programy kombinují zprávy od jednoho kontaktu do konverzace. Aplikace pro messaging také kombinuje SMS a IM konverzace a u každého kontaktu vás upozorní na to, jaký je jeho momentální status.

Náš komentář: Způsob, jakým Pre propojuje různé druhy komunikace s uživateli je prozatím nevídaný. Ale jen čas ukáže, jestli bude takové zjednodušení uživatelům vyhovovat. Záleží na tom, jak moc si budou moci chování jednotlivých aplikací nastavit. Odstrašující je například zkušenost z přístrojů s operačním systémem Android. Ty jsou neustále připojené k účtu na Google a uživatel nemá na první pohled možnost rozumně nastavit třeba svou přítomnost v rámci aplikace Google Chat. A tak se stane, že vám na chat píší uživatelé v domnění, že sedíte za počítačem.

Multimédia

Další část, které Palm naštěstí věnoval dost pozornosti, jsou multimédia. Jemný displej Pre a jeho schopnost multitaskingu mu přidávají na atraktivitě jakožto mediálnímu přehrávači. Všechny obvyklé funkce jsou zde přítomny a najdeme i několik aplikací navíc, které zajišťují přístup k on-line obsahu.

Hudební přehrávač Pre je přímočarý a jednoduchý na používání. Dokonce i jeho ovládání při běhu na pozadí je dobře vymyšleno – přehrávače můžete ovládat pomocí prvků které se nachází v oblasti pro upozornění. V této oblasti se například objevuje i jméno aktuální skladby. Hudební aplikace umí přehrát tradiční MP3, nechráněné AAC, AAC+, AMR, QCELP a WAV soubory. Přítomnost 3,5mm Jack konektoru znamená, že můžeme využít libovolná sluchátka. Konektor je dobře umístěn na vrchu zařízení.



Videopřehrávač je také tak použitelný a nabízí podporu řady formátů, včetně MPEG-4, H.263 a H.264. Rádi bychom viděli podporu DivX/Xvid, ale nemůžeme mít vše, že? Pro další možnosti přehrávání videa je zde přítomna jednoduchá YouTube aplikace, která nám dovolí procházet, vyhledávat a prohlížet klipy z tohoto populárního portálu. Telefon také disponuje aplikací Sprint TV, která zařídí přístup k placenému video obsahu. Sluší se poznamenat, že všechny zmíněné aplikace přehrávají video v landscape zobrazení – tedy naležato. Pre je také vybaveno on-line obchodem Amazon a tak lze kupovat hudbu doslova za pochodu.



Pro synchronizaci vašich mediálních souborů vymyslel Palm speciální synchronizační mód. Volbou tohoto módu se Pre při připojení kabelem k počítači přepne do speciálního režimu kompatibility s iTunes. Ty pak rozeznají Pre jako iPod zařízení a můžete tak synchronizovat vaši hudební knihovnu nebo specifické playlisty. Tato funkce prozatím podporuje pouze synchronizaci hudby a videa, nelze synchronizovat fotografie nebo PIM data.

Náš komentář: Multimédia jsou oblastí, kde doposud palmy nijak nevynikaly. Firma nyní spíše dohnala konkurenci, než aby představila něco revolučního a nového, ale i tak bude Pre jako multimediální zařízení více než vyhovující. Je dobré, že Palm vsadil na řadu standardních řešení. V tomto světle snad naštve jen nepřítomnost slotu pro paměťové karty.



Další díl recenze bude následovat s podstatně kratším odstupem.





Pokračování článku:
Recenze Palm Pre (5. část)
Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
Předchozí části článku:
Recenze Palm Pre (3. část)
Recenze Palm Pre (2. část)
Recenze Palm Pre (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Palm Pre (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze Palm Pre (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 24.06.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Neumi DivX, Xvid? to je teda skoda... ale lepsi bude tam mit mplayer, to se nebojim.. bude to urcite jedna z prvnich aplikaci ke stazeni.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412