Recenze Palm Pre (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Palm Pre (3. část)

Autor: nexus6 - 12.06.2009, 5980 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnešní třetí část recenze Palmu Pre, převzatá ze serveru PalmInfocenter.com se věnuje výdrži baterie a hodnotí nový operační systém. Postupně se dostaneme již k některým konkrétním softwarovým funkcím. Ty jsou velmi nápadité, ale zároveň vzbuzují otázky. Právě na tyto otázky se dnes soustředí naše komentáře.





Výdrž baterie

Palm Pre je vybaven vyměnitelnou li-ion baterií s kapacitou 1150 mAh. To je tedy stejná baterie, kterou používají přístroje Palm Centro a Treo 800w. Na smartphone je to vcelku malá kapacita, ale alespoň máte možnost mít sebou náhradní baterii. Výhodou toho, že Pre sdílí baterii se staršími modely, je také fakt, že se dají snadno najít a zakoupit náhradní baterie od jiných výrobců. Lze si tak pořídit třeba baterii od výrobce Seido s původní velikostí ale kapacitou 1350 mAh.

Vzhledem k tomu, že Palm Pre má baterii s menší než požadovanou kapacitou, její výdrž je pravděpodobně největším nedostatkem Pre. Ti kdo používají svůj přístroj na plno, by ale i tak měli mít energie dost na jeden den fungování. To, jak moc Pre uživatel zatěžuje, značně ovlivní výdrž baterie. Pokročilé funkce Pre a především datová spojení budou největšími žrouty.



Je baterie tím, co opravdu odradí? No, řekněme, že to není Achillova pata, ale jde opravdu o nejvýraznější nevýhodu. Pre má určitě jiné atraktivnější aspekty, které dovedou tuto nevýhodu vyvážit. Nicméně Pre stále odvádí chvalitebný výkon, když uvážíme, co zvládne. Úzkostlivější uživatelé mohou zařízení nastavit tak, aby vydrželo déle. Baterie s vyšší kapacitou nebo náhradní baterie také mohou pomoci vyřešit problém.

Náš komentář: Výdrž baterie je problémem prakticky každého výkonného smartphonu v poslední době. Samozřejmě najde výjimky, jako třeba komunikátory BlackBerry nebo některé symbianové Nokie, ale výrobci všeobecně této oblasti nepřikládají příliš velkou důležitost. Inu, je škoda, že se Palm v poslední době do této skupiny přidal. Neočekávali bychom, že při běžném používání bude mít Pre výdrž výrazně nižší, než třeba Treo Pro.

Audio

Palm Pre má kvalitní audio systém. Kvalita hovoru je přijatelná a sluchátko bylo dostatečně hlasité. Při maximální hlasitosti se objevuje lehké zkreslení zvuku. Pre také podporuje Bluetooth 2.1 s technologií EDR a také s podporou A2DP stereo profilu pro použití s bezdrátovým handsfree, sluchátky nebo reproduktory. Přítomnost 3,5mm Jack konektoru je také chvályhodná, ale dnes je to vlastně zcela nutný požadavek. Dodávaná sluchátka jsou dobrá pro hovory, na poslouchání hudby stejně pravděpodobně vlastníte lepší kousky.

webOS software

S přehledem hardwaru za námi se nyní můžeme věnovat té opravdové a hlavní hvězdě, kterou je, pochopitelně a zcela bez jakýchkoliv pochyb, softvér. Nový operační systém Palmu, webOS, zde zažívá svou premiéru. Jde o systém postavený zcela od nuly a od začátku je zamýšlen jako mobilní operační systém nové generace. Podle představitelů Palmu bude tento systém pohánět řadu budoucích produktů Palmu, které přijdou v následujících letech. Dokonce ve své premiérové verzi (na testovaném zařízení byla verze 1.02) je webOS opravdu připraven na působivý start.

To, co webOS odlišuje od ostatních operačních systémů, je rozsah detailů a snadnost zacházení, která bývá často přehlížena. Systém opravdu dosahuje neuvěřitelné uživatelské přívětivosti a při tom všem poskytuje plynulé animované uživatelské prostředí. Tým, který stojí za webOS, prokázal opravdu smysl pro detail, důvtip, velkou důmyslnost a smysl pro inovace a dovedl to vše do systému promítnout, což se ukazuje doslova na každém kroku. Od gest, přes minimalistické a pozornost neodpoutávající uživatelské prostředí, až po absenci jakýchkoliv tlačítek pro uložení. webOS přináší opravdu svěží přístup k interakci mezi uživatelem a přístrojem.



webOS kombinuje elegantně vyvedené uživatelské prostředí, které je ještě vylepšeno řadou dynamických animací a speciálních efektů. Je postaven na linuxovém jádře, což ale naštěstí nikdo nemusí ani tušit. Palm na základě linuxového jádra vyvinul kompletně webově založené prostředí optimalizované pro ovládání prstem. Systém disponuje schopností spuštění několika aplikací najednou a Pre nabízí elegantní způsoby, jak s nimi zacházet bez toho, aby uživatel byl obtěžován vtíravými ovládacími prvky nebo upozorněními.

Systém mutitaskingu je celý soustředěn okolo takzvaných aplikačních karet. Každá karta reprezentuje jednu aplikaci nebo její okno, jako je tomu třeba v případě prohlížeče. Karty se zvolna vynoří na displej a mohou být doslova zahozeny uspokojujícím gestem.

Navigace po internetových stránkách nebo v dokumentech je tak jednoduchá, jako je zvednutí prstu. Zoomování se děje pomocí dvojitého poklepání nebo pomocí gesta dvěma prsty, kurzor na obrazovce může být posunován prstem při současném držení určité klávesy. Dotyk na displeji vyvolá efekt jakéhosi vlnobití, což je jednoduchá kontrola toho, kde systém dotyk zaregistroval. Systém reaguje rychle na změny orientace díky vestavěnému pohybovému senzoru.

Ačkoliv se občas nelze zbavit pocitu produktu první generace, který vyvolávají především některé zcela základní vestavěné aplikace, webOS se snadno svou architekturou a svými schopnostmi vyrovná, nebo dokonce předčí, současné zavedené operační systémy. Některé vestavěné aplikace jsou opravdu jen základní, jiné, jako třeba prohlížeč, jsou ve svém měřítku zcela výjimečné. Očekáváme, že se aplikace budou časem vyvíjet a vylepšovat a ve chvíli, kdy se dočkáme veřejného SDK, se také objeví spousta náhrad a vylepšení od třetích stran.



I s tím, co jsme o webOS již delší dobu věděli, nás stále některé vlastnosti překvapují. Jsou tu například některé věci, které Pre dělá neustále na pozadí. Například pokud si nastavíte e-mailový účet, webOS bude automaticky na pozadí kontrolovat vaše maily bez toho, aby musel být spuštěn e-mailový klient. To samé platí pro instant messaging. Jakmile si nastavíte svůj účet u AOL, Google Talk nebo na Jabberu, seznam přátel se objeví v kontaktech i s aktuálním statusem každého z nich. Ke službě zůstane uživatel připojen neustále i bez toho, aby byl IM klient spuštěn.

Náš komentář: eebOS je opravdu úžasný počin a je přesně tím, co Pre prodává. Ruku na srdce, kdyby bylo Pre jen dalším Palm OS přístrojem, byť s úchvatným designem, těžko by mohlo znamenat nějaký pozitivní obrat v hospodaření firmy. Naše letmé postřehy z Barcelony říkají, že plynulost a uživatelská přívětivost Pre jsou opravdu obdivuhodné. Samozřejmě ale musíme na konečné soudy počkat až na praktické zkušenosti. Někteří uživatelé na Internetu se již ozývají, že práce s pamětí a její uvolňování není dotažena zcela k dokonalosti a některé náročné programy dovedou Pre v důsledku zpomalit. Tady se jistě dočkáme vylepšení jak ze strany systému, tak od programátorů aplikací, kteří se teprve s novým systémem učí pracovat.

Classic Palm OS

Pro ty, kdo nemohou vydržet bez některé oblíbené Palm OS aplikace, stále ještě existuje naděje. Dlouhodobí vývojáři Palm OS aplikací, MotionApps, vyvinuli emulátor Palm OS, který nese název Classic. Classic dovolí spuštění řady Palm OS programů na Pre. Aplikace by měla být k dispozici při startu prodeje v App Catalogu a měla by nabídnout určitou dobu pro vyzkoušení zdarma. Rádi bychom viděli tuto funkcionalitu vestavěnou rovnou do webOS, ale je samozřejmě dobré mít alespoň nějakou možnost pro případ, že bude potřeba.



Náš komentář: Emulátor Palm OS je přesně tou funkcí, v kterou řada původních fanoušků firmy doufala. Výsledné řešení je tak trochu polovičaté, ale buďme za něj rádi. Jistě, mnoho aplikací, které využívají pro své fungování systémové zdroje, prostě k užitku nebude, ale jiné jednoduše odvedou svou práci dobře. Pre je tlustou čarou za Palm OS a placenou aplikací Classic dává Palm šanci svým původním fanouškům trochu ulehčit přestup na novou platformu. Mobilní aplikace a trh s nimi jsou v současnosti zcela jiným byznysem, než tomu bylo v dobách největší slávy Palm OS a tak se nebojíme o to, že do pověstného roka a dne nebude k dispozici dostatek programů pro nový operační systém. Jen se trochu obáváme posunu směrem k velkému množství zbytečných aplikací, tak jako se to děje u iPhonu a ostatně třeba i Google Android. Snad se věrní Palm OS vývojáři pokusí tento trend trochu zvrátit.

Synergy

Jendou ze zcela nově vyvinutých funkcí, kterou Palm propaguje, je systém Synergy a mnohanásobná připojení k takzvaným cloudům. V běžné řeči to znamená, že Pre je jedním z prvních zařízení, které je schopné se připojit k on-line účtu uživatele a automaticky synchronizovat kontakty a kalendář s několika místy na Internetu. Například pokud uživatel zadá přihlašovací údaje k účtu na Gmailu, Pre automaticky nastaví e-mail, naimportuje kontakty a sesynchronizuje se s Google Calendar. To samé platí pro Facebook nebo účet Microsoft ActiveSync.

Palm také nabízí desktopový program pro Windows i pro MacOS. Program dovolí dostat data z počítače do Pre. Software s názvem Palm Data Transfer Assistant je ale vlastně jednorázovou importovací aplikací, která do Pre umí dostat kontakty, kalendář nebo úkoly z Palm Desktopu, Outlooku nebo iCal. K dispozici budou také aplikace od společností Chapura a CompanionLink, které dovolí Pre klasicky synchronizovat s některými počítačovými programy.

Náš komentář: Jistě, Synergy je úžasná funkce, ale má řadu chyb. Již dnes víme, že Pre například sesynchronizuje z Google účtu veškeré kontakty. A to třeba i ty, se kterými jste si jednou v životě vyměnili e-mail. Přitom Google samotný kontakty rozlišuje do dvou kategorií – na všechny kontakty a na vaše osobní, které jsou k dispozici nejen v Gmailu, ale také v rámci Google Contacts. Takové kontakty lze synchronizovat i s počítačem a u Palmu by měli zapracovat na tom, aby měl uživatel nad kontakty plnou kontrolu. Jinak se může seznam kontaktů zvrhnout v nepřehlednou změť e-mailových adres. To vzhledem k inteligentnímu vyhledávání nemusí být zas takový problém, ale zatím přesně nevíme, jak může uživatel s nalezeným kontaktem zacházet.


Na další díl recenze se opět můžete těšit brzy.



Pokračování článku:
Recenze Palm Pre (4. část)
Recenze Palm Pre (5. část)
Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
Předchozí části článku:
Recenze Palm Pre (2. část)
Recenze Palm Pre (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Palm Pre (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: (Hodnocení: 1)
Od: meadc (email je skrytý) - 14.06.2017
me adc6.14

prada online [www.prada-bags.org]

nike running [www.nike-outlet.us]

coach handbags sale [www.coach-handbags.us]

Nike Air Max 2017 [www.alahwazalarabi.com]

moncler outlet [www.moncler-outlet.us]

michael kors outlet [www.michael-kors.net]

Hermes Outlet [www.hermes-outlet.org]

coach outlet online [www.coach-outlet.net.co]

tracking ups [www.ups-tracking.us]

mens sunglasses [www.menssunglassess.com]

michael kors watches [www.michael-kors.uk]

coach outlet online [www.coach-outlet.net.co]

kate spade outlet store [www.kate-spadeoutlet.org]

pandora rings uk [www.pandora-rings.com]

louis vuitton bags [www.louisvuittonaustralia.com.au]

Oakley Sunglasses [www.oakley-australia.com.au]

moncler jacket [www.moncler-jacket.org]

Nike Air Max [www.difag.fr]

michael kors [www.michael-kors.org.au]

pandora deutschland [www.pandoracharms.co]

nike jordan shoes [www.jordanshoes.co]

yeezy boost 350 white [www.yeezyboost-350.co]

nflshop com [www.nfl-shop.co]


Přečíst zbytek komentáře...


Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412