Megarecenze Palm T|X (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm T|X (5. část)

Autor: Badel - 07.12.2005, 4517 čtenářů


Hardware a příslušenství V předposlední části recenze nejnovějšího top modelu od Palmu se seznámíme s dodávaným softwarem a na chvilku se ještě vrátíme k výdrži akumulátorů.





Ještě jednou akumulátory...

Nejprve splním slib z minula a oznámím výsledky testů výdrže akumulátorů při jejich reálné zátěži bezdrátovými přenosy. Pokusy otestovat výdrž T|X při permanentním stahování dat z Internetu jsem vzdal poté, co jsem zjistitl, že po několika stažených MB se stav akumulátoru ani nepohnul, takže při dlouhodobém testování bych se nedoplatil. Aktivní Wi-Fi zatížení jsem také zavrhnul, protože bych musel strávit příliš dlouhou dobu v nedaleké restauraci, kde je Wi-Fi dostupné. Rozhodl jsem se proto pro testování přenosu dat mezi Treem 650 a T|X přes Bluetooth. Přenosy probíhali střídavě tam a zpět. Po celou dobu jsem palmu nedal ani na chvilku vydechnout a podsvícení disleje jsem nechal na maximum. Oznámení o nedostatku energie pro uskutečnění dalšího Bluetooth přenosu se objevil zhruba po 4,5 hodinách. Stav akumulátoru byl přitom na 15% kapacity. To je překvapivě dobrý výsledek, čekal jsem, že to dopadne mnohem hůř.



Dodávané softwarové vybavení

Software v ROM

Takže ke staronovým aplikacím jen letem světem:
Quick Tour je dnes již standardní výbavou nabízející začínajícím uživatelům možnost projít si krok za krok základní vlastnosti Palmu. Lepší alternativou je podobný názorný průvodce na CD (viz níže) a já jsem na tento prográmek jako na první v řadě aplikoval Delete, abych si uvolnil drahocenné místo v paměti.
Podobný osud stihl i Palmem hodně prosazovanou technologii Addit, která se snaží skloubit aplikace poskytující on-line/off-line informační servis (jako kdysi AvantGo) a aplikaci pro on-line/off-line stahování a nakupování softwaru. Provedeno to není zle a celkově se nejedná o špatný nápad. Sám nic takového ale nevyužiji, protože ne tak integrovaná řešení třetích stran považuji za mnohem lepší řešení, aktulizace dat probíhající při každém HotSyncu navíc podstatně zdržuje synchronizační proces. To nemluvím o faktu, že Addit je tak trochu "trojským koněm" pro vetření nevyžádaných reklam na displeje našich palmů. Pro začínající nebo méně náročné uživatele se ale zpočátku může jednat o zajímavou hračku.
U aplikací Calc, Card Info, Contacts, Dialer, Expense, Favorites, Media, Memos, Note Pad, SMS, Solitaire, Tasks, VersaMail a WorldClock nečekejte kromě výměny Palm loga a odstranění několika bugů nic nového.
V ROM je také přítomný nejcennější z dodávaného softwaru; office-like balík DocumentsToGo ve verzi 7.006 (955). Zmíním se o něm znovu ještě níže.
Významnou i když zprvu nenápadnou změnu prodělala aplikace HotSync a to i přesto, že se např. oproti LifeDrivu nezvýšilo číslování verze (5.4.8P). Přibyly položky Network Setup... a VPN Setup.... Obě hovoří samy za sebe - palm nyní můžete synchronizovat vzdáleně již ne jen přes obstarožní modem, ale i přes síť. V kombinaci s přítomným Wi-Fi se jedná o mocnou zbraň. Nastavení je navíc zpracováno velmi intuitivně díky průvodci, který je skryt pod tlačítkem [Network], kde byste jej dříve určitě nenašli.
V recenzi na Tungsten|E2 jsem si povzdechl, že by neškodilo, kdyby Palm bundloval Pocket Tunes a nyní mohu se zadostiučiněním konstatovat, že mě marketingové oddělení Palmu konečně vyslechlo :-). Nejedná se sice o plnou verzi tohoto skvělého audiopřehrávače (chybí přehrávání WMA, Ogg Vorbis, ekvalizér, Bass Boost, Crossfade, ...), ale i tak je to úlitba PDA bohům.
Webový prohlížeč Blazer byl povýšen na verzi 4.3. Z letmého prostudování jsem zjistil několik drobných rozdílů: přibyla funkce vyhledávání textu na zobrazených stránkách, byla zrušena ikonka pro přepínání mezi "Wide" a "Optimized" módem, přičemž tyto funkce zůstaly zachovány a místo ní najdete ikonku pro přepínání mezi tzv. "Fast" a "Normal" modem. Chování Fast modu lze definovat v preferencích (potlačení obrázků a kaskádových stylů). Toto lze hodnotit vcelku neutrálně, protože část uživatelů může změnu uvítat, zatímco druzí by raději zachovali původní stav. Ideální by bylo nabídnout definici vlastní nástrojové lišty, ale Palm verze Firefoxe se holt asi nikdy nedočkáme...

Velkým a pro mě nepochopitelným krokem zpět je chybějící podpora Mass Storage, tedy možnost využít Palm jako čtečku paměťových karet v PC. O možnosti přímého přístupu do RAM si ani netroufám snít... Jsme již téměř v roce 2006 - podobné problémy bych chápal snad ještě koncem minulého tisíciletí.



Software na přibaleném CD


Jak je patrné z obrázku, obsah bundlovaného CD byl zpřehledněn a rebrandován do nového Palm designu. Hlavní přínos spatřuji v tom, že některé funkce, které byly před uživateli dříve poněkud skrývané, jsou nyní pěkně po ruce (nastavení mailové synchronizace, přepínání synchronizace mezi palmem a Outlookem/Palm Desktopem). Navíc ale zůstávají i tam, kde jste na ně zvyklí - tzn. je zachována také instalace do PC tak, abyste nebyli nuceni vždy znovu hledat CD a vše je ihned dostupné ze Start -> Všechny programy -> Palm.



Velmi profesionálně je zpracován interaktivní multimediální průvodce schopnostmi nového palmu. Ten je pojat nejen velmi vkusně, ale také dostatečně názorně a polopaticky i pro začínající uživatele. Vše je sice jen v angličtině, ale názorné animace jsou dostatečně internacionální. Plusem je také fakt, že zatímco až přílišná detailnost tohoto průvodce by za normálních okolností zkušenější uživatele spíše odrazovala, možnost přeskakování na jednotlivé kapitoly a podkapitoly tento problém obchází.

Kromě multimediální výuky je k dispozici poměrně rozsáhlá nápověda uspořádaná do standardního "windouvsího" helpu, pochopitelně jen v angličtině. Jedná se o užitečnou pomůcku, ale svým obsahem je určena spíše pro začátečníky. Mimochodem - nazývá se Palm Help :-) Podobně pojatý help si můžete nainstalovat i do svého palmu z menu Additional software z položky Getting Started Guide. V menu Additional software ještě chvíli zůstaneme a prohlídneme si, jaký software "navíc" si do T|X můžete z CD nainstalovat.


Enterprise Software
Jedná se pouze o odkaz na stránku, kde najdete aplikace specializované na sestavení zabezpečené VPN, žel nejedná se o freeware.
WiFile LT
Utilita pro přístup ke sdíleným diskům jak pod Windows, tak i pod MacOS X. Jedná se o překvapivě užitečnou drobnost.
Adobe Reader for Palm OS
Zato tato aplikace pro čtení PDF souborů je tak špatným řešením, že její instalaci vůbec nedoporučuji. Jedná se o zastydlou technologii, která nefunguje tak, jak byste očekávali, je zbytečně velká, vyžaduje předchozí konverzi na stolním PC a vůbec jsou s ní jen problémy. Naštěstí jsou dostupné mnohem lepší alternativy v podobě DocumentsToGo nebo freewarové PalmPDF.
DocumentsToGo
Jedná se o osvědčený a mnohými zároveň i zatracovaný kancelářský balík kompatibilní s nativními formáty MS-Excel, MS-Word a MS-PowerPoint (jen prohlížení). Jeho bundlování je ale z principu nutností, škoda jen, že v době uvedení na trh ještě neexistovala osmičková verze, která již zvládá i nativní PDF.
Handmark Pocket Express
Užitečná aplikace pro bezdrátové načítání aktuálních informací o počasí, zprávy, finance, mapy, sport ad. Nepropadejte ale předčasnému nadšení - jedná se jen o 30denní trial.
Rhapsody
Manažer hudby ve Windows. Tuto bonusovku považuji za zbytečnost, osobně bych preferoval jiná freewarová řešení jako je Apple iTunes.
Windows Media Player
Standardní WMP je tu patrně jen pro jistotu, aby v případě jeho absence mohla být využita i následující instalace...
Pocket Tunes Windows Media Player Integration
Název hovoří sám za sebe. Jedná se jistě o užitečný počin, osobně nicméně dávám přednost ručnímu řízení obsahu audia ve svém palmu. Audible.com
Jedná se pouze o link na portál se streamovanými audio knihami, veškerý obsah je navíc pouze v angličtině.
eReader
Dnes již klasický palmovský prohlížeč elektronických knih.




Zhodnocení

Dohromady tedy moc bonusového softwaru na CD nenajdete, se zvětšující se paměťovou výbavou je ale zřejmé, že mnohé aplikace dříve instalované dodatečně, jsou nyní již přítomny v ROM.


Celkově bych softwarovou výbavu T|X hodnotil spíše mírně kriticky. Jediným opravdovým přínosem je Pocket Tunes, i když i ty jsou očesané a horší software typu Real Player by už dnes skutečně neobstál. Zastavení vývoje nejpoužívanějších programů - tedy PIM aplikací - považuji za stále větší problém. Např. aplikace pro správu úkolů slouží sice stále dobře, ale alespoň několik znaků z outlineru typu Bonsai by jí určitě slušelo. Totéž lze říci o Datebooku a především o aplikaci pro správu kontaktů. Poznámky se svými omezeními ve velikosti jednotl. záznamů a počtu kategorií jsou doslova tragické. Nějaké ty formátovací funkce a hierarchické třídění by také neškodily. A tak bychom mohli pokračovat, přičemž se raději ani nezmiňuji o samotném systému a nejisté situaci ohledně jeho dalšího vývoje (jakožto nenapravitelný optimista ale přiznávám, že stále věřím v jeho světlé zítřky). Mrzí také zatím neexistující čeština, i když mohu prozradit, že momentálně mám tu čest testovat betaverzi Locale od RedGrepu. Dosud bylo možno problém s českou diakritikou řešit alespoň instalací "malého PiLocu".

Ať už má slova vyznívají sebekritičtěji, vězte, že i přes uvedené mínusy může být Palm v této oblasti stále poměrně jistý v kramflecích. Prakticky všechny zmíněné i nevzpomenuté problémy lze snadno řešit vlastními silami za pomoci přebohaté nabídky freeware.







Pokračování článku:
Megarecenze Palm T|X (6. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Palm T|X (4. část)
Megarecenze Palm T|X (3. část)
Megarecenze Palm T|X (2. část)
Megarecenze Palm T|X (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.37
Účastníků: 8

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm T|X (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Palm T|X (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox - 07.12.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Nez byva nez doufat, ze palm v nasledujicim roce vylepsi software stejne dobre, jako hardware v roce letosnim.
Re: Megarecenze Palm T|X (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel - 07.12.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
No je otázkou, jestli to tak úplně závisí na Palmu nebo na Accessu. Palm bude teď těžko investovat do aplikací pro systém, který je již odepsaný.
Re: Megarecenze Palm T|X (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox - 07.12.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Tak tak, myslim ze pristi rok se rozhodne o byti a nebyti palmů. Doufejme ze to dobre dopadne. Nechci zit ve svete, kde vse ovlada jedna nejmenovana firma.

Re: Megarecenze Palm T|X (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pepicek - 08.12.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
v té nedaleké restauraci je pripojeni WIFI zdarma
Re: Megarecenze Palm T|X (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel - 08.12.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
To ani, ale čas zdarma není :-) Zdravím Arizonu!

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412