Megarecenze Palm T|X (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm T|X (2. část)

Autor: Badel - 08.11.2005, 4757 čtenářů


Hardware a příslušenství V druhé části podrobného průzkumu nového Palm T|X se zaměříme na jeho vnější zpracování včetně ovládacích prvků a srovnání s ostatními palmy. Mrkneme se také "pod kapotu" a povíme si něco o jeho komunikačních schopnostech.





Vnější provedení

IN_hand O tom, že T|X je opatřen identickým šasi, jaké bylo použito u T|T5, již byla řeč. To bych hodnotil jako štěstí v neštěstí. Štěstí protože nové Tungsteny téměř dokonale využívají prostor pro displej i tlačítka a design přitom působí vkusně. Neštěstí protože tato koncepce zcela opomíjí LED diodu a prakticky nenabízí prostor pro další užitečná tlačítka, jakými se může pochlubit např. LifeDrive. Top Rightside Levobok je totiž obětován zásuvné šachtě pro uchycení ochranného flipu a pravobok šachtě pro stylus (na obrázcích porovnání s novým Z22). Vršek je obsazen tlačítkem Power, vstupem na sluchátka, SDIO slotem a IrDA portem. Na spodku vedle Multiconnectoru by se sice našlo místa dost, ale umístění tlačítek by zde bylo nepraktické.

Tmavá barva nepůsobí nikterak extravagantně a T|X se tváří snad až příliš "usedle". S postupujícím časem ale tomuto barevnému provedení přeci jen přicházím více na chuť. Nicméně stříbrné Treo nebo LifeDrive na mne působí znatelně luxusnějším dojmem. Tmavá barva navíc - narozdíl od stříbrné - příliš neevokuje kovové provedení a palm až příliš prozrazuje svou plastovost. Povrch je hladký, nikoliv však lesklý, takže otisky prstů takřka nejsou viditelné (přesto se mi trochu nepraktický lesklý černý povrch zadní strany Z22 líbí mnohem více).

S výjimkou pěticestného tlačítka ostatní nevystupují nad povrch, ale prsty jsou dobře rozpoznatelná a stisk je vyhovující, ačkoliv nářky uživatelů, aby byla vybavena prohlubní pro stisk stylusem zůstávají žel nevyslyšeny. 5cestné tlačítko imituje téměř stříbrný kov, což po designové stránce nevypadá zle. Jeho ovládání palcem, k čemuž je primárně určeno, je dobré, i když LifeDrive je v tomto směru dál. Stříbrné provedení základních tlačítek u T|T5 vypadalo lépe. ON/OFF (respektive stand-by) tlačítko je stále stejné od dob prvního Tungstena, což nevím, jestli je úplně dobrá zpráva, protože bývá častým důvodem k reklamaci (obvykle pozáruční, jelikož k opotřebení dochází až po několika letech intenzivního používání). I toto tlačítko je mnohem lépe vyřešeno u LifeDrivu, kde implementovaný posuvník považuji za jednu z nejlepších inovací Palmu poslední doby.

Back Zadní strana je opatřena malými plastovými výstupky, které mají snad zabraňovat poškrábání krytu. Škoda, že nejsou pogumovány jako u LifeDrivu, aby se palm neklouzal po hladké ploše. Také by neškodilo, kdyby byly výstupky vyšší. Vznikl by tak větší prostor mezi palmem a deskou stolu, takže by došlo k odkrytí reproduktoru nešťastně umístěného vzadu (k tomuto neduhu se ještě vrátím). Vzadu také najdete poslední "tlačítko" a to reset. Ten je dobře dostupný stylusem i bez jeho rozšroubování. Doufejme jen, že jeho použití nebude tak časté jako u jmenovaného LifeDrivu...

"Šroubovatelnost" stylusu je u tohoto modelu tedy zcela zbytečné a oceníte jej jedině tehdy, pokud si dokoupíte typ, který se po rozšroubování promění v černou propisku (k zakoupení za pouhých 99,- Kč zde). Co se týče dodávaného stylusu, jedná se o dnes již klasické kovové provedení, kterému lze těžko co vyčítat. Jediné, co mi trochu chybí, je pružinové vyjímání z těla přístroje, jak to známe ze starších Tungstenů, LiveDrivu nebo konkurenčních iPaqů.

Srovnani Celkově je vnější provedení úměrné tomu, co uživatel od PDA tohoto typu očekává - nezklame, ale nenadchne. PDA padne dobře do ruky, je poměrně tenké a lehké. Kdo byl spokojen s T|T5, bude spokojen i nadále, majitelé staších Tungstenů jako T|T3 budou zpočátku možná trochu zklamáni, ale časem patrně pochopí, že minimálně opuštění zavírací koncepce je jasná výhoda. Jinak T|X je oproti Tugstenu|E (E2) o trochu delší, což je dobré si uvědomit, až budete vybírat pouzdro (viz obrázek). Na první pohled se totiž může zdát, že oba modely používají shodné šasi, což ale není pravda.

Sečteno podtrženo, vnější provedení je dobré, drobné inovace ala LiveDrive by ale neškodily.



Konektivita

Kromě Wi-Fi nás žádné novinky nečekají. Palmu trvalo neodpustitelně dlouho, než zvládnul současné zpracování obou bezdrátů (Wi-Fi + Bluetooth), T|X je ale přeci jen zadostiučiněním, poněvadž předchozí "top" modely by beztak nebyly příliš použitelné z hlediska výdrže akumulátoru. Nastavení Wi-Fi preferencí je vyřešeno přímočaře a vše funguje, jak má: Palm si sám vyhledá dostupné sítě, provede autentizaci a hurá na síť! (současné spojení přes Wi-Fi a BT s výhradami funguje). Sám jsem si vyzkoušel on-line čtení iDnes během návštěvy nedaleké restaurace pokryté Wi-Fi signálem a musím říci, že se mi to moc zamlouvalo. Kdyby se jednalo více o restauraci než o hernu, myslím, že by Palm T|X rozhodl za mě, kde se budu denně stravovat :-) Wi-Fi konektivita nám u T|X nadělila jeden malý, ale velmi milý dáreček: namísto synchronizace přes modem lze nyní synchronizovat přes tento moderní bezdrát. Pro domácí Wi-Fi síť ideální řešení...

Rozebírat schopnost komunikace přes infraport je asi zbytečné, jen bych si dovolil poznamenat, že dle prvních zkušeností se objevují trochu potíže s navázáním internetové konektivity s některými novými smartphony Nokia přes Bluetooth a IrDA se tak stává jediným použitelným rozhraním. Řešení by mohlo být nejspíš v novější verzi Phone Linku, osobně na nic takového ale moc nevěřím, protože Palm se nyní tváří, že na vše musí stačit ovladač Universal Phone Driver. Jelikož toto téma patří k nejbolestivějším vůbec, chystáme pro vás významně přepracovanou a obohacou znalostní bázi do sekce tipy&triky zabývající se právě internetovou konektivitou přes Bluetooth.

Odchod Palmu od Universal konektoru jsme již všichni oplakali a na Multiconnector už jsem si docela přivyknul. Doufejme, že se na nás opět nechystá další zrada nutící uživatele nakupovat znovu veškeré příslušentví spolu s novým palmem. Když už je řeč o synchronizačním konektoru, pokárám Palm za uchycení kabelu do PDA. Během synchronizace se mi často stávalo, že ležel-li palm na nerovném povrchu (typicky na pohovce), kabel se mírně zvrátil a synchronizaci se nepodařilo navázat. Stejnou zkušenost mám i s Treem 650 a s LifeDrivem. Co pamatuji, tak kvalita konektorů byla u palmů vždy tak trochu problém a jediné přístroje, kde vždy vše funguje, jak má, jsou ty s mini USB. To dokazuje, že kdyby se Palm za každou cenu nesnažil podmanit uživatele pokukující po konkurenčním příslušenství a podřídil se obecným standardům, byli bychom všichni spokojenější.

Do komunikační výbavy patří také SD/MMC/SDIO slot, který je již dlouhá léta standardem u všech palmů a je dobře, že Palm před lety vsadil právě na tento formát. Velikostně je ideální pro kapesní zařízení a nakonec se ve změnit formátů prosadil jako ten nejpoužívanější, takže ceny paměťových karet jsou dnes opravdu lidové. V ceně přístroje žádná karta není, 128MB RAM by vám ale mělo pro běžné použití zpočátku plně postačovat. Bez karty se ale neobejdete v případě, že budete chtít pohodlně pracovat s multimediálními daty jako je MP3, JPEG, AVI atp., protože operační paměť palmů umí pracovat jen se soubory typu PRC a PDB.

Poslední nezmíněný komunikační port je 3.5 mm stereo jack pro připojení sluchátek nebo aktivních reproduktorů. Zde opět připomenu, že před koupí vyhlédnutých sluchátek doporučuji jejich odzkoušení ještě na prodejně, abyste se vyhnuli případným potížím s nevhodnou impedancí.



V následující části se mrkneme na multimediální výbavu a v této souvislosti si prověříme také displej.


Pokračování článku:
Megarecenze Palm T|X (3. část)
Megarecenze Palm T|X (4. část)
Megarecenze Palm T|X (5. část)
Megarecenze Palm T|X (6. část)
Předchozí část článku:
Megarecenze Palm T|X (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.57
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm T|X (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412