Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Locator? (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Locator? (1. část)

Autor: Badel - 14.07.2009, 3720 čtenářů


Software K dnešnímu dni začíná na vašich oblíbených webech PalmHelp a WM Help seriál týkající se komplexních navigačních produktů řady SmartMaps + přidružených utilit a programů. V příštích dílech se proto budeme postupně věnovat všem jejich schopnostem a funkcím, které nám aplikace této série mohou nabídnout. Tématem úvodní části bude první část základního seznámení s hlavním produktem jménem SmartMaps Locator.

1. SmartMaps se představují

Vše na světě se vyvíjí a výjimkou není ani software. Zatímco ještě před několika lety byly mapy řady SmartMaps snadno ovladatelným a nemnoha funkcemi se honosícím programem, dnes před sebou máme vyzrálý kvalitní produkt, který však nabízí tolik možností a nastavení, že to až může jednoho mást.
Pokud bychom chtěli nějak stručně a jednoznačně specifikovat sérii mapových a navigačních programů SmartMaps, pak by odpovídající definice zněla zřejmě nějak takto: "interaktivní digitální mapové podklady s dalšími přidruženými funkcemi". Právě v dalších funkcích (a jiné doplňkové výbavě typu výběr map či externí software na PC) se jednotlivé edice liší. Je proto určitě na místě se nejprve se všemi důkladně seznámit, abychom ve finále byli s výběrem spokojení.

1.1. SmartMaps Locator

Vlajkovou lodí a hlavním produktem firmy PLANstudio, s. r. o. je aplikace s názvem SmartMaps Locator. Ta je určena zejména osobám, jež vlastnícím nějakou tu externí GPSku (dnes seženeme slušnou bluetoothovou i za méně než tisícovku). Samozřejmě nic nám nebrání ani ve využívání programu pouze coby běžného mapového podkladu (avšak digitální povahy), nicméně tím bychom se zcela zbytečně připravili o některé vynikající funkce.


Základní funkcí SmartMaps Locatoru je ukázat uživateli, kde se právě nachází a to za pomoci běžné mapy (na jakou je zvyklý z hodin zeměpisu či z autoatlasu). Druhou významnou funkcí je možnost rychle vyhledávat v digitálním rejstříku. Do třetice bychom vypíchli práci s trasami. Ale to ještě pořád není ani zdaleka vše, co aplikace dokáže.


Typické nasazení SmartMaps Locatoru vidíme hlavně u všemožných pěších turistů, stopařů, cyklistů a samozřejmě je vynikající volbou i pro motoristy všeho druhu. Použití lze i kombinovat - např. jedeme-li část cesty autem a zbytek pěšmo. Program nám umí nabídnout i turisticky atraktivní místa poblíž námi požadovaného bodu (2 000 turisticky zajímavých objektů s 1 200 fotografiemi ve 30 kategoriích). Nic nám zde dokonce nebrání ani v tom vytvářet si vlastní atraktivní body a trasy a ty poté ukládat.
SmartMaps Locator je poměrně efektivním vstupem do světa digitálních map. Stačí pořídit jen jeho základní balení a poté už jen dokupovat mapy, které nás skutečně zajímají. Má to jistě logiku: nakonec, proč platit za ty, pro něž nemáme využití? Většina map má několik úrovní (existuje v různých měřítcích) a mapy zde obsahují vše, na co jsme zvyklí i z těch papírových: silnice, dálnice, objekty, cesty a lesní i polní komunikace.

Příznivci všelijakých krkolomných aktivit jistě ocení, že aplikace je uzpůsobena i k ovládání prstem, což je fajn - lovit u některých sportů stylus, může být značně nebezpečné nejen pro náš přístroj, ale i pro nás samé. Pověstnou třešničkou na dortu je u SmartMaps 3D zobrazení, které někomu může vyhovovat více než to tradiční 2D. Ještě doplníme, že vzhled a funkčnost aplikace SmartMaps se celkem pochopitelně liší systém od systému, nicméně když se někdo naučí ovládat SmartMaps pod jednou platformou, je takřka jisté, že se neztratí ani pod jinou.
Seznam všech důležitých "features" je pěkně pohromadě k nalezení ve výpisu níže. Co nám tedy SmartMaps Locator nabízí?

 • Digitální turistické mapy, cyklomapy, plány měst a automapy Česka, Slovenska a Evropy.
 • Propojení s GPS s plnou indikací stavových funkcí.
 • Databáze sídel, ulic a dopravních informací, rejstříky topografických a turistických objektů.
 • Vyhledání a zobrazení turistických bodů s podrobnými údaji.
 • Záznam, zobrazení, přehrání a export projetých tras do GPX.
 • Vyhledání, uložení, zobrazení a import vlastních zájmových bodů.
 • Pasivní navigace vytýčením trasy pomocí značek; měření vzdáleností.
 • Směrové a délkové navádění na určený bod nebo souřadnici.
 • Kompas a přesné azimutální navádění nad podkladovou mapou.
 • Přepínání mezi souřadnicovými systémy WGS84, UTM33, S42 a JTSK.
 • Pohodlné intuitivní ovládání prsty + další možnosti nastavení včetně 3D zobrazení.


Tématem příští části bude vše o mapách, které si můžeme pro SmartMaps Locator pořídit: jaká je jejich nabídka, pro koho jsou vhodné, v jakých jsou měřítcích, kolik stojí, kolik zabírají místa + ještě mnoho dalších informací...

Pokračování článku:
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (2. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (3. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (4. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (5. část)
Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Navigator (6. část)
Vše o SmartMaps - co to je SmartMaps Office? (7. část)
Vše o SmartMaps - co to je SmartMaps Home? (8. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Home (9. část)
Vše o SmartMaps - instalujeme a registrujeme (10. část)
Vše o SmartMaps - základy ovládání (11. část)
Vše o SmartMaps - základy ovládání (12. část)
Vše o SmartMaps - nastavení programu (13. část)
Vše o SmartMaps - hlavní obrazovka a záznam tras z GPSky (14. část)
Vše o SmartMaps - plánování tras (15. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Locator? (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Locator? (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: CZTomi (email je skrytý) - 21.08.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mno, koupil jsem si SmartMaps pro PalmOS; a odpověď na dotaz o aktualizaci map očekávám už skoro půl roku. Poslední komentář od výrobce byl ve zdejším foru byl: Mapové podklady máme multiplatformní. Současné mapy jsou pro Symbian, PocketPC/PNA a PC. Palm ale využívá z historických důvodů jiný formát, tedy právě ta použitelnost nového formátu by vyžadovala přepsání aplikace. Obdobná situace je i u routingových dat a POI. Vše již máme v nových formátech a není bohužel myslitelné přepisovat aplikaci, nebo ji dokonce naprogramovat znovu pro platformu, která již není aktuální (noví uživatelé nepřibývají). To téma se jmenuje Smartmaps-nulová podpora. Tak jak je to? Několik měsíců mě nabízeli aktualizaci map - pak tenhle komentář - pak můj dotaz a výsledkem je ticho? Tak kdo tady koho tahá za nos?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412