www.PalmHelp.cz

Vše o SmartMaps - práce s body zájmu (16. část)
Publikováno: 10.11.2009
Téma: Software


Seriál o komplexních navigačních produktech SmartMaps + přidružených utilitách přichází již ve své šestnácté části, jejímž námětem bude tentokrát vše kolem bodů zájmu (POI). Povíme si, jak v nich vyhledávat, importovat je, pracovat s nimi, i jak zadávat své vlastní.8. Body zájmu (POI)

Aplikace z rodiny SmartMaps rozumí pod pojmem "bod zájmu" všechny objekty nacházející se v databázích - nemusí tedy jít nutně o zajímavé turistické objekty, ale jsou tím myšleny také pumpy, úřady atd.
8.1. Co bychom měli vědět o bodech zájmu?

Veškeré objekty v aplikaci jsou děleny do databází, jež jsou dále členěny na skupiny a kategorie. Veškeré databáze jsou v zásadě dvojího typu: vestavěné (ty jsou součástí instalace) a uživatelské (ty si pro změnu vytváříme sami). Cílem skupin i kategorií je samozřejmě přehlednější členění tisíců a tisíců záznamů.
Do uživatelských databází lze nové body zájmu ukládat včetně dalších doplňujících informací a to dvojím způsobem: buď přes obrazovkové menu či prostřednictvím importu ze souboru typu GPX či LOC. Vestavěné databáze upravovat nelze, ty aktualizuje výrobce samotný, tedy firma PLANStudio. Vestavěné databáze jsou též členěny podle států.

8.2. Hledání v databázích (menu Vyhledat)

Jednou z nejčastěji používaných z akcí je vyhledávání bodu zájmu (POI). První věcí, kterou je třeba pro vyhledání učinit, je volba země, v níž se zajímáme o konkrétní POI. Výpis je řazen tradičně dle abecedy (lze nastavit i dle vzdálenosti od aktuálního středu mapy) + program nás ve spodní části upozorňuje, kolik ještě zbývá stran (kupříkladu "8/200" značí, že jsme na 8 straně z 200).
Jelikož by nám nalistování v tisíci záznamech trvalo vždy hodiny, rozhodli se tvůrci zabudovat i praktickou prohledávací funkci indikovanou ikonkou lupy. Pokud na ti tapneme, stačí již jen do následného textového řádku zadat to, co hledáme (resp. část) a aplikace provede odpovídající filtraci. Jako solidní "frajeřinku" pak vidíme funkci, která automaticky začne vypínat tlačítka, která již nelze použít. Nalezený objekt lze přímo zobrazit klepnutím na globus či si o něm můžeme nechat vypsat další dostupné informace.

8.3. Zobrazení bodů v mapě (menu Zobrazit)

Bez výjimky všechny dostupné body zájmu si lze kdykoliv nechat zobrazit v mapě. Standardně jsou zvoleny naprosto všechny, ale pokud máme v úmyslu zviditelnit jen třeba čerpací pumpy od jisté firmy, nic nám v tom nebrání. Styl zobrazení vlastního bodu je nastavitelný - smíme si nechat ukázat ikonu vlaječky, textu, nebo obojího (toto nastavení najdeme pod ikonou tužky). Počet najednou vypsatelných výběrů není nijak omezen.
8.4. Další drobnosti...

Jestliže tapneme na ikonu Skrýt, odklidí aplikace veškeré body zájmu pryč z mapy. Při práci s body zájmu je třeba pamatovat také na to, že jsou jich stovky a tisíce, takže je nutno mít mapu dostatečně přiblíženou, jinak se jich vypíše na displeji tolik, že není vidět vlastní mapa. Aplikace na to pamatuje a pokud je oddálení příliš velké, upozorní nás na to hláškou "Příliš mnoho bodů zájmu".
Pokud se rozhodneme uložit právě aktivní střed mapy jako bod zájmu, i to pochopitelně lze: slouží k tomu ikona Uložit (opět se nacházející v hlavním menu pod sekcí Body) - aktuální střed mapy se uvažuje jako nový bod zájmu při zapnuté i vypnuté GPSce. Díky poslední ikoně s názvem Gpx pak můžeme i importovat/exportovat data. Importují se vždy všechna data nalezená v adresáři "/smartmaps/poiimport".

Předchozí části článku:
Vše o SmartMaps - plánování tras (15. část)
Vše o SmartMaps - hlavní obrazovka a záznam tras z GPSky (14. část)
Vše o SmartMaps - nastavení programu (13. část)
Vše o SmartMaps - základy ovládání (12. část)
Vše o SmartMaps - základy ovládání (11. část)
Vše o SmartMaps - instalujeme a registrujeme (10. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Home (9. část)
Vše o SmartMaps - co to je SmartMaps Home? (8. část)
Vše o SmartMaps - co to je SmartMaps Office? (7. část)
Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Navigator (6. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (5. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (4. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (3. část)
Vše o SmartMaps - mapy pro SmartMaps Locator (2. část)
Vše o SmartMaps - co umí SmartMaps Locator? (1. část)Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2296