www.PalmHelp.cz

Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
Publikováno: 21.07.2009
Téma: Hardware a příslušenství


Před nedávnem jsme vám slíbili závěrečnou část recenze Palmu Pre. Tentokrát ale nejde o překlad recenze z Palminfocenter, ale o sebrané zkušenosti uživatelů z Internetu. Půjde především o seznam negativ Pre s komentářem.





Palm Pre je vynikající a můžeme říci i svým způsobem revoluční přístroj. Na tom se prakticky všechny recenze shodují. Ale jako každý nový produkt není ani Pre zcela bez chyb. Naopak, přístroj s novým operačním systémem jich má docela dost. A právě negativní ohlasy jsou nejčastěji slyšet. Pojďme se na některé z nich podívat a zkusme si říci, co by s nimi měl Palm dělat.

Spousta problémů jednoduše souvisí s tím, že Palm Pre a webOS jsou mladé produkty zcela nové generace. Sáhodlouze tak nebudeme rozebírat to, že velmi pomalý rozjezd zatím zažívá například obchod s aplikacemi. Má to jednoduchý důvod – vývojářský kit (SDK) totiž zatím Palm uvolnil jen pro vybrané programátory. A ačkoliv jejich řady neustále rozšiřuje, ten pravý boom s programy nastane až ve chvíli, kdy Palm uvolní veřejné SDK.

Palmu Pre se ale především nemohly vyhnout všelijaké dětské nemoci. Některé z nich jsou způsobeny softwarovou chybou, jiné třeba problémy s hardwarem. A některé jsou kombinací obou. Důležité je, že Palm se snaží problémy řešit a vypadá to, že na reklamace reaguje vcelku rychle.

Mnoho uživatelů tak mohlo být zklamáno kvůli tomu, že se jim jejich Pre rozbilo velmi rychle po zakoupení, ale relativně vysoké riziko problémového kusu bývá u prvních sérii spotřební elektroniky naprosto běžnou záležitostí. Kdo tedy pro Pre běžel hned v prvních dnech, mohl očekávat potíže.



Někteří uživatelé tak hlásí různé potíže. Objevily se problémy s displejem, který nevykazoval na všech místech stejný jas, jiní uživatelé hlásí, že se jim telefon vypíná po vysunutí nebo zasunutí klávesnice. To se prý stává proto, že baterie má trochu vůli a při zavření nebo jiném otřesu telefonem jednoduše na moment ztratí kontakt. Uživatelé radí vyplnit mezeru mezi baterií a stěnou kouskem papírku, aby se baterie nehýbala. Pak se již Pre nevypíná. Je to trochu podivné řešení, které ale jistě není nutné u všech kusů. Jde o jednu z řady výrobních vad, kterou jistě výrobce napraví v dalších sériích. Uživatelé telefonů z prvních sérií se budou muset spokojit s vypodložením baterie papírkem nebo zkusit reklamaci.

Často uživatelé hlásí rychlé vybíjení telefonu – přístroj prý vydrží asi 3 hodiny, zadní kryt se přitom nadměrně zahřívá. Za tento problém nejspíš může některá z aplikací, hardwarová chyba je méně pravděpodobná. Největší hardwarová výtka směrem k Pre se ale týká ostré spodní hrany klávesnice. Na Internetu dokonce kolují poměrně vtipná videa, jak touto hranou kdosi krájí sýr či jiné pochutiny. My jsme samozřejmě Pre ještě neměli možnost detailně otestovat, při krátkém seznámení na jaře v Barceloně jsme ale zrovna hraně plochy klávesnice nevěnovali příliš velkou pozornost. Nezdá se nám ale, že by mělo jít o kdovíjak zásadní problém, spíš jde o takový ten problém typu „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“.



Co by ale nemusela být kritika úplně mimo, jsou ohlasy ohledně použitých materiálů. Některým uživatelům přijdou laciné a především prý klávesnice „je taková levná“. Inu, i tady bychom si dovolili oponovat. Alespoň prototypy v Barceloně byly sestaveny z odpovídajících materiálů, klávesnice nám rozhodně nevadila a celkové zpracování bylo na velmi dobré úrovni. Pokud bychom měli Pre z těchto hledisek hodnotit v celkovém kontextu světa mobilních telefonů, pak bude ve všech případech patřit k lepšímu nadprůměru. Je ale pravda, že lesklé plasty na Pre jednoduše nemusí vyhovovat každému a tak se opět najdou tací, kteří budou na Pre žehrat. Ano, otisků prstů se nezbavíte, to je dnes nějaká speciální móda.

Častější než nářky kvůli hardwaru jsou ale stížnosti na softwarové nedodělky. Ty se daly samozřejmě očekávat spíše než hardwarové potíže. Pre prostě a jednoduše některé věci neumí, některé nedělá tak, jak by mělo.

V překladu recenze jsme zmiňovali třeba zpomalování systému nebo podivné chování aplikace pro prohlížení fotografií. Uživatelé ale hlásí i další potíže. Mezi nimi je několik zajímavých chyb. Někteří tak hlásí problémy třeba s funkčností Exchange Active Sync.



Potíže jsou i při práci s textem. WebOS prozatím nenabízí možnost kopírování a vkládání textu tam, kde normálně text nezadáváme. To znamená, že text nemůžeme vykopírovat třeba z webové stránky a vložit jej do poznámek. Z otevřené poznámky ale text zkopírovat lze. Samotné zadávání textu má také jednu zajímavou chybu – při vkládání internetové adresy nelze nijak zadat znaky, které nejsou na klávesnici přímo přítomné a pro jejich zadání je nutné nejprve stisknout klávesu [Sym]. Fotoaparát zatím neumí nahrávat video a třeba adresář z telefonu se nenačte do handsfree sady v automobilu. Jinde zase uživatelé hlásí problémy při otevírání větších PDF souborů.

Uživatelé si také stěžují, že třeba po úpravě kontaktů na Facebooku nebo v rámci jiné služby, která je dostupná pomocí Synergy, trvá update v telefonu i několik dlouhých hodin. Jinde zase najdeme zmínky o zamrzajícím fotoaparátu. Tyto chyby můžeme připsat nedodělkům a problémům v systému. Nemožnost přeposílání SMS zpráv je ale spíše vlastnost než chyba. Doufejme, že tuto vlastnost Palm zaregistruje a zjedná nápravu.

Palm Pre má hodně chyb, většina z nich by měla ale být snadno napravitelná. Hardwarové problémy se vyřeší po plném odladění výrobního postupu a software zase bude zdokonalovat Palm samotný.

Zajímavé je ale sledovat, jak někteří uživatelé nebo nezaujatí pozorovatelé chyby Pre přijímají. Některé nedostatky telefonu jsou totiž naprosto stejné, jakými trpěl i Apple iPhone. Podivné copy-paste, nemožnost nahrávání videa nebo nemožnost přeposílat SMS, to jsou jen některé z příkladů.

I v případě Pre dělí tyto chyby a nedostatky veřejnost na dva tábory. Jedni jsou schopni Pre vše odpustit, jiní tyto problémy nejsou schopni překousnout. Oba tábory jsou asi stejné, jako v případě iPhonu. Milovníci Pre mu sem tam něco odpustí, jeho odpůrci (třeba právě milovníci iPhonu) naopak nadávají, co mohou. Ale celkově se zdá, že jsou hlasy proti nedostatkům v systému trochu méně slyšet, než tomu bylo v případě iPhonu. Možná to bude tím, že Apple tak zavedl novou módu a když se teď objeví další telefon, bez některých jinak samozřejmých funkcí, už to veřejnost bere trochu méně dramaticky.





Předchozí části článku:
Recenze Palm Pre (5. část)
Recenze Palm Pre (4. část)
Recenze Palm Pre (3. část)
Recenze Palm Pre (2. část)
Recenze Palm Pre (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2208