Megarecenze LifeDrive (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze LifeDrive (1. část)

Autor: Badel - 13.06.2005, 7713 čtenářů


Hardware a příslušenství Stejně jako na mnohých dalších českých serverech, i u nás vyšla řada kusých informací o horké novince palmOne LifeDrive. Počínaje dneškem se na tento zajímavý produkt podíváme podrobněji a systematičtěji.





O LifeDrive (dále již jen LD) jste se na stránkách PalmHelp.cz mohli dosud dočíst konkrétně v těchto článcích:

19. 5. 2005: LifeDrive je tu! - fotogalerie a parametry
19. 5. 2005: Další fotografie LifeDrive ''in natura''
23. 5. 2005: Tisková zpráva: LifeDrive v ČR
23. 5. 2005: Tisková zpráva palmOne: nová produktová řada
30. 5. 2005: Jak je na tom LifeDrive s akumulátory?
2. 6. 2005: Jaká bude cena LifeDrive?
6. 6. 2005: LifeDrive dorazil do ČR
10. 6. 2005: Novinky uváděné společností RRC-CZ na český a slovenský trh



V dnešní první části se zaměříme na prvotní zkušenosti. Nejprve si však zopakujme základní technické parametry:

Procesor:
412 MHz Intel XScale PXA270 s WMMX

Operační systém:
Palm OS Garnet 5.4.0.3.23

Displej:
3.77" 320 x 480 pixelů transmissive/reflective 65k LCD

Paměť a úložný prostor:
65 MB "aplikační paměti" (65.2 MB použitelné); 4 GB Hitachi micro HDD (3809 MB použitelných)

Velikost a hmotnost:
121 x 73 x 19 mm, 193 gramů

Rozšiřitelnost:
1x SDIO slot

Docking:
PalmOne 'Athena' multi-connector; USB kabel

Komunikace:
Integrované 802.11b WiFi; Bluetooth 1.1

Audio:
vnitřní mikrofon; mono speaker; 3.5mm stereo jack na sluchátka

Baterie:
3.7 volt, 1660 mAh (nevyjímatelné) Lithium Ion

Ovládání:
5 tlačítek s možností svobodného přemapování (jedno defaultně přednastaveno na změnu orientace displeje); 5cestné navigační tlačítko; dotykový displej

Nepočítáme-li Apple iPod mezi kapesní počítače, stává se LD průkopníkem především použitím pevného disku. Naskýtá se však otázka, proč mnohem pružnější asijští výrobci již dříve této lákavé možnosti nevyužili ve svých Pocket PC? Byla by to snad v době, kdy na trh přicházejí stále levnější velkokapacitní paměťové karty chyba? Nebo je použití média, které je citlivé na otřesy v případě PDA příliš riskantní? Nebo se to v době dostupných flashových pamětí jednoduše nevyplatí? Snad i vás myšlenka pevného disku v PDA již delší dobu láká stejně jako mě, nicméně možná i vás tyto otázky také napadly a jste tak spolu se mnou tak trochu na rozpacích. Osobně mě ale uklidňuje jeden pozitivní příklad a to již zmiňovaný iPod. Jeho opravdu masový úspěch a dlouhodobý pobyt na výsluní dokazují, že použití HDD v PDA je krok správným směrem. Otázkou, proč byl tentokrát palmOne rychlejší než Číňané, se tedy nemusíme trápit. Je dost dobře možné, že konkurenční platforma Pocket PC je v nasazení HDD limitována mobilními Windows a to ať už po stránce technické či licenční. U palmOne by se tak časem mohla projevit stejná konkurenční výhoda, jaké si dnes užívá Apple Computer coby současný výrobce hardwaru i softwaru. Konec úvahám, pojďme zpátky k technickému vybavení LD! Vedle HDD nový palm vyniká především současnou integrací bezdrátových technologií Bluetooth a Wi-Fi. Musíme smutně konstatovat, že LD je v tomto směru unikátní jen v rámci produktové řady samotného palmOne. Windows Mobile mají tuto vymoženost již dávno za sebou. Argument, že palmOne s touto výbavou zbytečně nespěchal a přišel s ní až v době, kdy to má skutečně smysl, neobstojí. Nedokonalá záplata v podobě SDIO Wi-Fi karty dokazuje, že palmOne si potřebnost kombinovaných bezdrátů dávno uvědomoval. Byl jsem před lety na produktovém školení HP, kde zaznívalo pyšné tvzení, že iPAQ bude prvním PDA s kombinovaným Bluetooth + Wi-Fi a že integrace obou technologií současně je technicky mimořádně náročná záležitost, kterou hned tak někdo nezvládne. Několikaletý náskok dal tomuto tvrzení zřejmě za pravdu. Máme-li tedy nějak hodnotit přítomnost Wi-Fi v LD, jde pochopitelně o skvělou záležitost (na jejíž docenění si většina našinců patrně ještě chvíli počká), avšak vzhledem k výše řečenému bychom to my palmisté neměli vykřikovat s příliš velkou pompou...
Další výbava se již normálu nijak zvlášť nevymyká a k jejímu okomentování se budeme postupně vracet v jednotlivých částech recenze.


Obsah balení

box Balení je asi nejméně podstatnou částí recenze, přesto jej zmíním. Jelikož obal prodává, je tento aspekt konečného produktu poměrně důležitý pro prodejce. Balení je na jedničku (doporučuji rozkliknout zvětšení přiloženého obrázku). Esteticky působí moc pěkně, při rozbalování máte onen příjemný pocit nedočkavosti co ještě pěknějšího bude uvnitř. Po praktické stránce také nelze obalu nic vytknout. Krabice je opatřena ochrannou páskou, jejíž odlepení zanechává stříbřité stopy na papírovém materiálu, takže je zřejmé, jestli byl LD před vámi již někým vybalován. Oceňuji také fakt, že po kompletním vybalení není problém vše stejně úhledně znovu naskládat zpět bez známek poškození krabice (toto jsem kritizoval v případě balení T|E2).


InHand Na samotný LD jsem byl opravdu velmi zvědavý. Prvotní renderingy stejně jako první oficiální fotografie vypadaly skutečně úchvatně a o LD se po právu hovořilo jako designovém šperku. Následně se na Internetu začaly objevovat první neoficiální fotografie a ve mně pomalu sílilo podezření, že celá ta nádhera je jen vyumělkovaná a v reálu se jedná o dost ošklivý kus hardwaru. Realita je ale jiná! První, co na toto téma musím zodpovědně prohlásit, je skutečnost, že LD není fotogenický. Je totiž vytvarován zvláštním způsobem, který lze objektivem fotoaparátu dost obtížně zachytit. Proto se nespoléhejte na žádné fotografie, LD musíte vidět na vlastní oči! A jaký tedy v reálu je? Jak je patrno i z fotografií, jeho design je velmi strohý a do značné míry účelový. To ale není na závadu, spíše naopak. Jedná se o módní trend vytyčený tolikrát vzpomínaným iPodem. Kdo na tento směr dosud nepřivyknul, bude mít s přijetím LD zpočátku trochu potíže. Říkám zpočátku, protože má zkušenost říká, že čím déle na se na takovýto výrobek díváte, tím více mu přicházíte na chuť. Samozřejmě, že vkus je výsostně individuální záležitost, kterou nelze zobecňovat, ale i tak jsem přesvědčen, že design LD je odvážný, moderní a pohledný. Nicméně počítejte s tím, že jeho odvážnost občas způsobí i značně negativně vyhraněné reakce ve vašem okolí. Jinak LD klame tělem. Tváří se, že je oděn do hliníku, ovšem ve skutečnosti se jedná jen o plastovou imitaci. Pokud tento materiál obstojí při hrubším zacházení, není důvod kvuli tomu LD zavrhovat, imitace je totiž takřka dokonalá a od hliníku téměř k nerozeznání.

Accessory Poté, co se pokocháte samotným PDA, najdete v krabici další obvyklé součásti. Překvapit vás může snad jen absence některých doplňků. Velmi často je kritizována chybějící kolébka. Osobně to nevnímám jako problém, obyčejný kabel považuji dokonce za praktičtější, ale záleží pochopitelně na stylu práce s PDA během dne. Co postrádám více, je fólie na displej, u modelů vyšší třídy bych uvítal také nabíječku do auta (zvlášť v případě LD, který velkou výdrží akumulátorů zrovna nevyniká). Naopak pochvala firmě palmOne patří za to, že se stále drží univerzální sady cestovního nabíječe v základním balení. Hanebnou záležitostí je přibalené pouzdro. Evidentně se jedná o laciný šunt naprosto se nehodící k LD, který je cenově i designově zamířen o mnoho tříd výše. Nehledě na fakt, že LD se z něj mimořádně špatně vyjímá, takže jeho praktické použití je spíš k zlosti. Osobně jsem velmi zvědavý, jaké pouzdro bude k LD vhodné. Oblíbený hliníkový Hard Case bych v tomto případě asi nevolil, protože i bez něj je tloušťka LD značná. Snad by byla vhodná obyčejná krytka, jaká se dodává k Tungstenům, zde ji však není jak uchytit...

InHand Český manuál není součástí dodávky, ale jak se již stalo zvykem, časem bude doplněn na CD a pro ty, kteří LD ještě stačí zakoupit bez něj, bude manuál v digitální podobě umístěn k bezplatnému stažení na našem portálu. Po všeobecném zděšení silné Mac komunity v USA upustil palmOne od svého původního záměru nepodporovat Mac OS a v základním balení tak vedle instalačního CD pro Windows najdete i druhé CD pro MacOS. Jen tak na okraj: chvilkové zaváhání palmOne nad podporou MacOS vedlo k vytvoření produktu The Missing Sync od Mark/Space, Inc. pro MacOS, který letos obdržel ocenění Powered Up Award od PalmSource za nejlepší počin na Palm OS scéně.
Poslední, co v krabici najdete, je HotSync kabel, který má mj. i schopnost velmi pomalého dobíjení přes USB (je-li LD ve stadby režimu). Oddělené nabíjení od synchronizace je jistě dobrá věc. Ke konektorům se ale ještě vrátíme v další části této velké recenze.

A co nás čeká v dalších částech? Zaměříme se softwarovou výbavu, povíme si něco o chování pevného disku, změříme reálnou výdrž akumulátorů a zhodnotíme i další praktické zkušenosti. Proto sledujte naše zpravodajství po celý tento týden!




Za zapůjčení LD děkujeme společnosti RRC-CZ, oficiálnímu distributorovi palmOne v České republice a na Slovensku.



Následující části článku:
Megarecenze LifeDrive (2. část)
Megarecenze LifeDrive (3. část)
Megarecenze LifeDrive (4. část)
Megarecenze LifeDrive (5. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.77
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze LifeDrive (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze LifeDrive (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: Knihomol94 (email je skrytý) - 18.07.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
1 dotaz: Jakou ma LD ROM? 128 MB nebo jinou?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412