Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Tungsten|E2 (1. část)

Autor: Badel - 20.04.2005, 4959 čtenářů


Hardware a příslušenství Jak jsme slíbili v článku Tungsten|E2 v prodeji!, přinášíme vám jako první v České republice recenzi nejmladšího z rodu Tungstenů. V dnešní první části se zaměříme na hardwarovou část.

Hned v úvodu musím říci, že jsem při psaní tohoto článku byl poněkud pod tlakem všech, kterým jsem neprozřetelně prozradil, že mám T|E2 "k ošahání". To se projevilo zejména na horší kvalitě fotografií (měl jsem po ruce pouze Zire 72) ale i nemožností dostatečně otestovat výdrž akumulátoru. Jinak jsme si ale nové "éčko" proklepli dostatečně a o některé zkušenosti bychom se nyní chtěli podělit.


O Tungstenu|E2 jsme již informovali v článcích Tungsten|E2 v prodeji! a Oficiální tisková zpráva palmOne k uvedení T|E2. Nyní se proto zaměříme spíše na praktické postřehy očima uživatele...


Začněme balením. První dojem může vyvolat smíšené pocity. Slídový obal evokuje levný produkt, což nakonec T|E2 také je. Z prodejního hlediska je to velmi praktické - produkt je dobře viditelný ještě před otevřením a zboží působí přímočaře a nezapře agresivní image palmOne. Na druhou stranu je vše zabaleno natolik nedobytně, že chcete-li si přístroj prohlédnout in natura, musíte balení zničit. To je naopak pro běžný pultový prodej velký problém, zvláště v ČR, kde ještě trh nedozrál k tomu, aby si prodejci mohli dovolit držet skladem demo kusy od každého modelu. Také bych řekl, že displej PDA není v tomto balení dostatečně chráněn před náhodným poškozením během přepravy.

Po rozbalení "krabicoidní" části produktu se budete chvíli probírat z větší části nezbytným papírovým balastem, mezi kterým najdete pěkně zpracovaný vícejazyčný manuál (česká varianta ještě není dokončena), ochrannou fólii na displej a samolepku s mapou Graffiti 2 znaků. Nechybí ani 2x CD-ROM s Palm Desktopem a tzv. "Essential software", tedy bonusovými aplikacemi (žel z větší části nevalné kvality; viz níže). Chválihodné je, že jedno ze jmenovaných CD je pro uživatele MacOS X. Před časem se totiž zdálo, že na ně palmOne zanevře, což vzbudilo značnou vlnu nevole u uživatelů ve Spojených státech, kde má palm nakonec největší podíl na trhu.

Globalizovaný přístup palmOne k zákazníkům se neprojevuje jen ve vícejazyčné dokumentaci nebo garančních podmínkách a servisní logistice, ale tradičně také v univerzalitě dodávaného AC adaptéru. V tomto směru by se od palmu mohli ostatní výrobci učit. Řešení založené na jednoduchém vyměňování koncovek napaječe je snadné, levné a praktické.
Další kabel, který zde najdete, je synchronizační. Tentokrát je na straně pro připojení k palmu zakončen konektorem pro tzv. "Multikonektor". Zdržím se delších úvah na toto téma, již o tom bylo napsáno více než dost. Řeknu jen tolik, že současný stav, kdy palmOne dodává přístroje se čtyřmi různými typy konektorů, je opravdu žalostný. Vzhledem k univerzalitě bych se osobně přikláněl k miniUSB a doufám, že v budoucnu k unifikaci skutečně dojde.
Spojíte-li tímto kabelem palm a počítač, launcher (popř. jiná aplikace) jasně svědčí o skutečnosti, že kabel nemá schopnost dobíjení z USB. Nenechte se však zmást! Přestože k tomu kabel není primárně určen, k dobíjení po jeho zapojení ve skutečnosti dochází, ačkoliv je to velmi pomalé a tudíž jakožto náhrada za 220V neefektivní. Kabel je dostatečně dlouhý, měří cca 180 cm. Možná by stálo za úvahu, jestli by nebylo vhodnější dodávat kablík samonavíjecí a dále tak zvýšit mobilitu přístroje. Na druhou stranu je ale pochopitelné, že výrobce v tomto směru dává přednost vyšší spolehlivosti klasického kabelu. Jinak synchronizační kolébku v balení nenajdete. Osobně to považuji za výhodu. Samostatná kabeláž je praktičtější pro transport a celková cena přístroje díky tomu není zbytečně navyšována. Samostatné kolébky se již prodávají za rozumné ceny a trváte-li na jejich použití, můžete si popř. vybrat z nabídky třetích výrobců.
Mezi manuály najdete také dnes již tradiční kryt-nekryt pro ochranu displeje. Jako nouzové řešení budiž, ale mé zkušenosti jasně říkají, že je záhodno se poohlédnout po nějakém praktičtějším a odolnějším řešení. Tudíž se pro mne osobně jedná o zbytečný doplněk.

Co se týče přístroje samotného, po designové stránce se od svého staršího brášky alespoň při pohledu zpředu vůbec neliší. Jak je patrno z obrázku; nebýt odlišného potisku v horní části kovovo-plastového šasi, nebyly by vůbec k rozeznání (vlevo T|E, vpravo T|E2). Mimochodem skutečnost, že se design nezměnil, považuji spíše za výhodu. Jiný takto zdařile zpracovaný kapesní počítač ve stejné cenové hladině byste hledali těžko. Také stylus je kvalitní a snese srovnání s high-endovými modely. Je kovový, dostatečně těžký a jediné, co bych mu vytknul, je chybějící mechanismus pro snadné vyjímání z těla přístroje. V tomto směru bylo zajímavé řešení u TT/TT2/TT3. Co jsem nepochopil, je šroubovatelnost hrotu stylusu. Plastová jehlice, kterou tímto způsobem získáte, má evidentně sloužit k resetování přístroje. To je však naprosto zbytečné, protože do resetovacího otvoru lze pohodlně zasunout samotný hrot stylusu...
Jak je patrno z dalších obrázků, vzadu se přístroje mírně designově odlišují, po funkční stránce zde ale žádné novinky nehledejte.
Zato vespodu se oba modely liší zásadně a to různými konektory. O problematičnosti obchodní politiky palmOne v tomto směru jsem se již zmínil.


Ani uvnitř přístroje nenajdete žádné překvapení. Je škoda, že palmOne své přístroje technicky trochu poddimenzovává. V případě procesorů i RAM to lze pochopit (výkon pro většinu aplikací u Palm OS bohatě dostačuje a nedostatek paměti lze bez potíží řešit dnes již levnými paměťovými kartami). Co by ale každý uživatel velmi uvítal, by byly silnější akumulátory. Přestože power management byl vylepšen, kapacita originálních akumulátorů pohybující se u většiny palmů shodně pod 1000mAh je tak trochu anachronismem. Že by byly důvodem výrobní náklady, není pravděpodobné... Nakonec diskuze pod článkem Měli byste zájem o výměnu akumulátoru? stejně jako v připojené anketě dokazují, že i uživatelé se snaží v tomto ohledu "brát spravedlnost do vlastních rukou".

Zítra se seznámíme se softwarovou výbavou přítroje a zkušenostmi z praktického používání.Pokračování článku: Megarecenze Tungsten|E2 (2. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.14
Účastníků: 7

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Tungsten|E2 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: jfk - 20.04.2005
Hezký článek akorát by uvítal kvalitnější fotografie a aby bylo možné si obrázky kliknutím zvětšit.:o).Jfk
Re: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro - 20.04.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Příště se určitě polepšíme. Prozatím mohu doporučit galerii [www.palmone.com] na stránkách palmOne.

Re: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: zdenytreo - 20.04.2005
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Už se těším na pokračování. Doufám, že tam bude i podrobný popis aplikaci na přiložených CD, zejména mě zajímá soft pro komunikaci s MAC OS X!!! Také display. Je možno ho užít na denním světle? To mě zajímá víc než baterie, ty si mohu denně dobít.
Re: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: Carlos - 20.04.2005
 
Informace o aplikacích budou, ale moc se netěšte, palmOne se v tomto směru opět moc nevytáhnul. Displej je na denní, světle OK, ale dnes bylo zrovna celý den pod mrakem, takže si počkejme na skutečně slunné počasí. Pak se uvidí! Co se týče MacOS, není moc co řešit. DXTG fungují na Macu stejně dobře jako na PC, konvertor Adobe PDF zabezpečí také, takže Acrobat convertor ani nepotřebujete. Nic jiného speciálně pro Maca tam není.

Re: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: Fibi (email je skrytý) - 12.10.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://lafrance.xf.cz
Chtěl bych se zeptat jestli se může sníži nebo minimalizovat ten prostor jak se píšou grafiti jak je tam to šedé místečko.Protože pokud si budu chtít přehrát film tak to zmenšuje obrazovku.Díky

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412