Access Linux Platform je stále v nedohlednu - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Access Linux Platform je stále v nedohlednu

Autor: nexus6 - 16.03.2009, 2528 čtenářů


Speciality Na výstavišti v Barceloně nechyběl ani stánek japonské společnosti ACCESS. Přesně před rokem firma na stejném místě představila první podobu Access Linux Platform, nástupce někdejšího Palm OS. Letos se však firma prakticky s ničím nevytáhla a tak je na místě otázka, jaká je vůbec budoucnost tohoto operačního systému.

ALP se měla stát nástupcem současného Palm OS a uživatelé na ni netrpělivě čekali již před lety. Když se vloni konečně ukázala reálná podoba systému, mnozí doufali, že se brzy dočkáme řady zařízení na něm postavených. Dalo se předpokládat, že některý z výrobců se bude chtít pro sebe získat vcelku rozsáhlou skupinu uživatelů Palm OS a přetáhne je do svého tábora. Již delší dobu se totiž vědělo, že Palm dal ALP vale.

Jenže nakonec je realita úplně jiná. O rok později má Palm prakticky hotový zcela nový a revoluční operační systém webOS, zatímco ALP je stále takříkajíc „vaporware“. Nic než hromadu slov, pár screenshotů a letmé živé demonstrace jsme se totiž v případě tohoto systému stále nedočkali.

A změnou nebyla ani letošní Barcelona. Stánek ACCESSu byl sice honosný a stejně rozměrný, jako ten Palmu, rušno tu bylo ale podstatně méně. Důvod byl jednoduchý – ačkoliv ACCESS nabízí hned několik zajímavých technologií (třeba browser Net Front, platformu pro Widgety – Net Front Widgets a další záležitosti), zájem poutal především nový webOS. Díky tomu to mohlo místy vypadat, že se ACCESS za svůj stánek vedle Palmu trochu stydí.Zaměstnanci společnosti se s námi byli ochotně vesele bavit téměř o čemkoliv, kromě ALP. Když došla slova na ní, jistota v hlase se trochu vytratila. Dostalo se nám jen kraťounké demonstrace toho, co ALP umí. A že toho zas tak moc není. Systém je stále nedodělaný a chybí třeba taková podstatná drobnost, jako tlačítko pro zavření aplikace. V porovnání s ostatními operačními systémy, které jsme měli možnosti vidět, včetně nových Windows Mobile 6.5, nevypadá ALP kdovíjak moderně. Vidět je velká inspirace původním Palm OS a jeho strukturou (což není na škodu), moderní zkratky a zjednodušené uživatelské prostředí jsou ale ALP cizí.

ACCESS si je možná všech nedostatků své linuxové platformy vědom. Proto nikoho nenechával prototypy ALP zařízení ani systém samotný fotit. Mimochodem, stejné referenční přístroje jsme v daleko funkčnější podobě později potkali na stánku LiMo Foundation, jíž je ACCESS členem. Místo ALP ale na přístrojích běželo několik různých systémů od malých firem, které se budou snažit v oboru prosadit. A upřímně řečeno, mnohé z nich vypadaly daleko lépe.ACCESS ale tvrdí, že ALP nakonec v praxi světlo světa spatří. Firma se holedbá, že licenční dohody s některými firmami existují. Pokud vynecháme operátora NTT DoCoMo, který na základech linuxového systému ACCESSu chce stavět některé své telefony, nějak nás nenapadá, s kým by mohl ACCESS spolupracovat. DoCoMo navíc nepoužije vrstvu pro kompatibilitu s Palm OS. Jména dalších případných spolupracujících firem ACCESS tají. Prý je takové oznámení pouze na nich.

Zatím to tedy vypadá, že žádný z výrobců nemá o ALP příliš velký zájem. Jistě, nějaké licenční dohody asi existují, s největší pravděpodobností je má ACCESS uzavřeny s korejskými výrobci Samsung a LG. Jenže ti se spíše rozhodli prozatím experimentovat s Androidem, který je zdarma, a licencovanou ALP uložili k ledu. Samsung tak například zrušil projekt APL smartphonu pro operátora Orange. Zatím je ticho i okolo chystaného komunikátoru Edelweiss od izraelské firmy Emblaze. Ta dokonce stáhla speciální stránku, která byla tomuto přístroji věnována. Jsme velmi zvědavi, jestli se opravdu někdy dočkáme. Zatím to pro Access Linux Platform v podobě nástupnického systému Palm OS vypadá hodně špatně.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.25
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"Access Linux Platform je stále v nedohlednu" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412