Access Linux Platform - nové verze, nová zařízení a nejasná budoucnost - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Access Linux Platform - nové verze, nová zařízení a nejasná budoucnost

Autor: nexus6 - 10.11.2008, 3471 čtenářů


Software Japonský Access měl se svou linuxovou platformou velké plány – ostatně, měla se stát výkonným nástupcem kdysi nejpopulárnějšího kapesního operačního systému – Palm OS. Jenže po letech vývoje jsou výsledky dost pofidérní – Access představil odlehčenou verzi platformy, která nemá s Palm OS nic společného a na trh se konečně dostane první zařízení s plnohodnotnou ALP – od neznámého výrobce a bude se prodávat pouze v Rusku. Kráčí Access Linux Platform do pekel?



Vezměme to popořádku. Access Linux Platform je na světě již nějaký ten pátek, ale zatím se jaksi neprosadila. Výrobce před několika týdny dokonce oznámil verzi 3.0 tohoto operačního systému, který nabízí tři aplikační vrstvy – Javu, nativní ALP linuxové aplikace a také zpětnou kompatibilitu s Palm OS 68k aplikacemi. Access si ale za nezájem o jeho linuxovou platformu může sám – ostatně ani u verze 3.0 se nijak výrazně nesnaží vysvětlit, jaké novinky tato přináší a proč by si výrobci mobilních telefonů měli zrovna ALP zvolit. Jedinou známou novinkou verze 3.0 tak je fakt, že ALP je od teď kompatibilní s požadavky LiMo Foundation. Jenže i samotná LiMo Foundation je po našem řečeno Kocourkov. Ani toto samotné společenství nedokázalo prozatím uživatelům vysvětlit, proč by si měli kupovat právě telefony, které splňují dané specifikace.



Zoufalost LiMo Foundation mimochodem dokazuje i krok Motoroly, která je zakládajícím členem LiMo a dodnes jedním z mála výrobců, který vyrábí LiMo kompatibilní mobily. Motorola totiž nedávno prakticky hodila LiMo přes palubu a s ním i Symbian a další operační systémy. Soustředit se bude pouze na svou platformu pro levné telefony (a ta nemá s LiMo nic společného), Windows Mobile zařízení pro byznysové zákazníky si pravděpodobně nechá navrhovat a stavět některým z OEM/ODM výrobců a pro telefony střední a vyšší třídy bude používat platformu Andorid od Googlu. Není třeba dodávat, že Google se LiMo a její iniciativě pouze směje.



Ale zpět k Accessu. Ten tedy připravil platformu, která splňuje specifikace něčeho, o čem nikdo neví, k čemu je to vlastně dobré. Již před delší dobou se firma alespoň dohodla s japonským operátorem NTT DoCoMo (opět zakládající člen LiMo), že pro něj připraví speciální operátorský balíček, jakousi novou vrstvu, která poběží na Access Linux Platform. Takže ALP se nakonec do mobilů dostane, ale prozatím hlavně do těch Japonských. Uživatelské prostředí ALP nejspíš zůstane skryto a telefony pro síť FOMA budou využívat vrstvu MOAP, která v současnosti běží na telefonech s operačním systémem Symbian. Není asi nutné připomínat, že Symbian je v tomto případě prostě jen systémem, na kterém běží relativně uzavřené prostředí, které má s otevřeností S60 nebo UIQ pramálo společného. Prostě japonské symbianové telefony nelze považovat v pravém slova smyslu za smartphony. A stejně tomu bude s ALP přístroji, které bude DoCoMo prodávat. Na kompatibilitu s Palm OS zapomeňte. Inu, Access alespoň licencuje svou platformu a možná se na ní úplně nevykašle.



Zároveň s verzí 3.0 představil Access i verzi ALP s přídomkem mini. Nová Access Linux Platform mini je jakousi odlehčenou verzí, která přišla především o kompatibilitu s Palm OS aplikacemi. Počítá se u ní primárně pouze s podporou Java programů, ale v jistém případě by se mohly dát vyvíjet aplikace i v nativním kódu ALP. Otázkou je, jestli to Access povolí. ALP mini by měla být určena pro telefony střední třídy a řadu přístrojů jako jsou GPS navigace, osobní multimediální přehrávače, MID zařízení nebo třeba settopboxy. Je otázkou, koho Access dovede přesvědčit, aby si tuto platformu licencoval. Žádný z velkých výrobců mobilních telefonů to pravděpodobně nebude, protože ti pro „nechytré“ telefony používají své zavedené platformy. Přitom kam jinam, než do masově prodávaných přístrojů by měla ALP mini mířit? Jedinou šancí je snad čínské ZTE, které poslední dobou vystrkuje růžky.



Možná ale není realita tak černá, jak se zdá. Access Linux Platform se totiž přeci jenom dostane minimálně do jednoho komerčního přístroje ve své čisté a původně zamýšlené podobě. Tento stroj se jmenu Edelweiss a má jej na svědomí izraelská firma Emblaze. Přístroj jsme vám představili v novinkách zhruba před čtrnácti dny.Pokud vše půjde dobře, mohl by komunikátor zanedlouho dostat i bratříčka – Emblaze prý pracuje na dalším přístroji s prozatímním označením Monolith. Výrobce opět slibuje ALP, špičkovou výbavu a již po několikáté se doslýcháme cosi o revoluci v mobilním světě. Prý v prvním pololetí roku 2009. A dočkat bychom se měli i na globálních trzích. Nechme se tedy překvapit.



Access Linux Platform se tak do komerčního přístroje dostane. Jenže je otázkou, jestli to vůbec k něčemu bude. ALP se totiž svým poměrně liknavým přístupem podařilo platformu minimálně přizabít. Nějaká izraelská firmička není zrovna tím, kdo by měl mít ambice prodávat největší množství telefonů s touto platformou. Access hodně zaspal dobu – měl šanci získat mnoho uživatelů Palm OS platformy, kteří již před lety hledali modernější náhradu oblíbeného operačního systému. Jenže za dobu, než Access ALP doladil do použitelného stavu, překreslil několikrát ikonky kvůli iPhonu a domluvil se s nějakým výrobcem, se již základna těch pravověrných příznivců Palm OS povážlivě zmenšila. Mnoho uživatelů přešlo jinam, mnozí i k dříve nenáviděnému Windows Mobile. Jiní vyměnili kult Palm OS za kult Apple a další to vzali jakousi střední cestou a zvolili Symbian. A ti, co změnu ještě neprovedli, momentálně pokukují po telefonech s Androidem. A další doufají, že Palm nakonec uvede svůj systém s označením Nova. Jenže ten je v současnosti asi již stejně bezvýznamný a zbytečný, jako APL. Jenže Palm má na rozdíl od Accessu šanci ještě svůj nový systém marketingově prosadit.



Svět operačních systémů pro chytré telefony se za posledních pár let hodně změnil. Souboje Palm OS a Windows Mobile o dominanci jsou zapomenuty a platformy jsou ještě roztříštěnější, než tomu kdy bylo. Však posuďte sami. Zhruba před pěti lety existovaly pouze systémy Windows Mobile, Palm OS a Symbian a růžky vystrkoval RIM se svým BlackBerry OS. V současnosti je vše úplně jinak. Symbian je vládcem trhu, ale aby byl vůbec schopen čelit tlaku konkurence, stane se z něj během několika let open source. RIM je stále úspěšnější a svůj proprietární operační systém nikomu nepůjčí, což zdá se přináší své ovoce. Microsoft s Windows Mobile tvrdě bojuje jak s BlackBerry tak s OS X na iPhonu a zezadu se řítí další nováček – Android od Googlu. A ten má potenciál parního válce. Palm OS se krčí prakticky jen v modelu Centro a nový systém je neustále odkládán. Dnešní vývojáři softwaru tak mají velmi těžkou úlohu – místo pro dva, tři systémy musí vyvíjet pro šest systémů. Mnoho z nich tak samozřejmě nečiní a upřednostňuje ty nejoblíbenější nebo nejperspektivnější platformy. A jak by v tomto systému chtěl Access přesvědčit vývojáře, že mají vyvíjet aplikace zrovna pro ALP, to opravdu netušíme.









 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Access Linux Platform - nové verze, nová zařízení a nejasná budoucnost" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412