iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje

Autor: nexus6 - 16.04.2008, 8688 čtenářů


Speciality Když jsem asi před půl rokem psal první dojmy z Apple iPhone a srovnával jej s Treem 680, byl jsem z placičky od Applu doslova nadšen. Od té doby uplynulo hodně vody v řekách a já se s iPhonem setkal ještě několikrát. A s odstupem času mé nadšení trochu vyprchalo. To ovšem není tak důležité. Zajímavé je, že iPhone trpí mnoha neduhy, které jsou kritizovány i u Palm OS produktů. Pojďme se podívat na to, jaké jsou a ukázat si, že Palm OS rozhodně nepatří do starého železa.Asi před půl rokem se mi Apple iPhone dostal do rukou poprvé. Byl jsem nadšen a opěvoval jsem jeho dokonalý design, špičkové zpracování a geniálně jednoduché ovládání. iPhone jsem nikdy nepoužíval dlouhodobě, ale během toho půlroku se mi do rukou dostal ještě mnohokrát kvůli různým testům a zkouškám. A v současné chvíli na mém stole leží zase. A vedle něj nejnovější Palm – Centro. To se nijak zásadně neliší od Trea 680, se kterým jsem iPhone při svých prvních dojmech porovnával, jen je menší, elegantnější a má krapet lepší fotoaparát. Nebudu teď rozebírat, se kterým přístrojem se mi lépe pracuje nebo na které klávesnici se lépe píše (Centro vítězí), chci se tentokrát soustředit na dva zajímavé faktory. Ačkoliv jsou totiž Cento a iPhone prakticky neporovnatelnými produkty absolutně jiných kategorií, jejich funkční výbava si je mnohdy velmi podobná. A podobné jsou i chyby, které mají jejich operační systémy. Jenže zatímco Palm a Palm OS jsou dnes zatracováni, Apple a jeho iPhone naopak velebeni.

Následujícími řádky si jistě u nejednoho příznivce iPhonu vysloužím hromady nadávek, budu posílán do pekel a nebo rovnou nazýván samotným satanem, nebo alespoň jím posedlým. Políček asi dostanu i od některých palmistů. Vězte však, že za poslední rok mi rukama prošlo obrovské množství mobilních telefonů a tak si mohu dovolit srovnávat a mé poznatky se zakládají na čistě objektivních pozorováních, nikoliv na subjektivních dohadech a preferencích. Ostatně, ač kdysi zarytý palmista, dnes Palm OS přístroj dlouhodobě nepoužívám a ani bych jej nepoužíval. Mnohdy ze stejných důvodů, proč bych nepoužíval iPhone.

Začněme u hardwarové výbavy. iPhonu a stejně tak jakémukoliv Palm OS přístroji chybí podpora 3G. Inu, berme to jako fakt, ale je to škoda. Palm OS 3G ani nikdy umět nebude, zato 3G iPhonu bychom se měli dočkat co nevidět. Hezké, ale současný iPhone prostě 3G nemá. Pravda, praktické testy ukázaly, že v načítání internetových stránek se iPhone svou rychlostí i přes pouhé EDGE mnohdy vyrovná i telefonům s HSDPA, jenže o tom to tak úplně není. Je mi jedno, jestli se mi stránka www.PalmHelp.cz bude otevírat 25 sekund, nebo 32 sekund. Jde o datovou podporu jako takovou.

A zde je druhý kámen úrazu iPhonu a opět i Palm OS – donutit tato zařízení fungovat jako modem pro připojení počítače k Internetu je úkol hodný odborníka. Jistě, na Palm OS to s několika prográmky, půl hodinou volného času a pevnými nervy zvládnete, ale jaksi to není ono. Jsem zvyklý na systém: vezmu telefon, připojím kabel do počítače, ke kabelu telefon a pak zmáčknu jedno tlačítko a jsem připojen. U iPhonu jsme na tom podobně – stačí si sehnat správný hack (aaa, slovo, které každému palmistovi bude v uších znít na věky) a dá li Bůh, jako modem jej také použijete. Inu, hezké, ale na nic.

Co se připojování týče, můžeme ve výčtu nevýhod a problémů pokračovat. Už jenom přítomnost nestandardních systémových konektorů věští další problémy (Sony Ericsson by také zasloužil nafackovat, ale to sem nepatří). To, že iPhone ale nejde i se svou obří vnitřní pamětí normálně připojit jako USB disk, se bere jako samozřejmost (je to přece Apple), u Palm OS přístrojů je ale tato „vlastnost“ často kritizována. Opět lze v obou případech zjednat nápravu – u Palm OS si můžete dokoupit komerční produkty, které naprosto samozřejmou funkcionalitu zprostředkují, u iPhonu si opět zahrajete na kutila a možná budete moci do svého telefonu kopírovat data.

Když už máte data v telefonu, tak jak u iPhonu tak u palmu zjistíte, že jaksi nemáte čím s těmi daty zacházet. Rozumný správce souborů prostě chybí, na Palm OS se dá opět sehnat, u iPhonu ale máte opravdu smůlu. Dokonce si ani nemůžete roztřídit ikony v jeho launcheru do různých kategorií, tak jak je tomu u Palm OS, takže po instalaci několika programů (pssst, ono to jde už teď, ale chce to zase trochu toho kutilství) budete muset listovat mezi několika obrazovkami ikon. A jejich velikost si opět nezvolíte, což je opět podobnost s Palm OS a jeho základním launcherem. Jenže u Palm OS opět alespoň existují nápravy v podobě launcherů propracovanějších – a samozřejmě za peníze.

Na iPhonu je neustále velebeno jeho jednoduché ovládání. Pravda, je opravdu geniální a jednoduché. Ale jen do chvíle, než vám dojde, že některé úkony jsou kvůli němu dost komplikované. Občas se totiž stane, že i v některých vestavěných aplikacích byste se rádi vrátili o krok zpět, ale jaksi to nejde, protože na displeji zrovna chybí patřičné tlačítko a jediná hardwarová klávesa vás vrátí zpět na úvodní obrazovku. To Palm OS je na tom o výrazně lépe, ale i zde se občas dostaneme do podobných situací. Některé funkce a nastavení jsou pak kvůli přímočarosti a jednoduchosti menu ukryty poměrně daleko od zraku uživatele. Opět jen připomenu, že se bavíme o přístroji se základním launcherem bez jakýchkoli hacků nebo doinstalovaných vylepšujících aplikací.

A když už jsme u těch aplikací. Palm OS bývá často kritizován za to, že nepodporuje plnohodnotný multitasking. A ejhle – iPhone je na tom stejně – více než jednu aplikaci na něm prostě v daný moment nepustíte. Jenže zatímco Palm OS je kvůli tomu zastaralý a nepoužitelný, u iPhonu sice chvíli veřejnost laická i odborná brblala, ale nakonec dala Stevovi za pravdu - „Však se podívejte na ta pomalá Windows Mobile s milionem programů na pozadí,“ zní světem v odpovědi na to, proč iPhone multitasking nepodporuje.

Inu, zdá se tedy, že iPhone je problémů opravdu plný, tak jak je možné, že je tak úspěšný? On i ten samotný úspěch je diskutabilní – Apple prodal od začátku prodeje cca 4 miliony iPhonů, což je v dané cenové kategorii jistě zajímavé, ale nikoliv neobvyklé. HTC prodalo miliony svého zázraku Touch a taková Nokia N95 se prodejním číslům iPhonu jen směje. Ale objektivně uznejme, že se iPhone opravdu neprodává špatně.

Rozdíl je v tom, pro koho je iPhone určen a pro koho jsou určena Palm OS zařízení. Palm OS produkty byly vždy mířeny do řad pokročilých uživatelů, lidí, kteří věděli, co chtějí a potřebují a kteří byli ochotni své přístroje vylepšovat a trávit tím dost času. To iPhone míří zcela jinam – k masám, k obyčejným uživatelům, které žádné doinstalovávané programy nezajímají a ani zajímat nebudou. Současný humbuk kolem iPhonu a všech jeho hacků obstarává poměrně úzká komunita hračičků. Průměrný uživatel iPhonu prostě jen telefonuje, píše, prohlíží web a poslouchá hudbu nebo kouká na video. A kochá se jeho vzhledem a kvalitním zpracováním. Pro tyto kvality uznávám iPhone i já a naprosto chápu ty miliony uživatelů, kteří si jej zakoupili.

Jenže i Palm měl tímto směrem také našlápnuto a nikdo mi nevymluví, že se inženýři Applu před započetím návrhu iPhonu pořádně nepodívali na zoubek handheldu LifeDrive. Ten opravdu až příliš předběhl svou dobu a navíc jej sužovaly problémy s pomalým náběhem harddisku. Palm také zapomněl přizpůsobit uživatelské prostředí tak, aby bylo možno snadněji využívat právě multimediálních schopností přístroje. To bychom mu ale v té době odpustili, co se ovšem odpustit nedá, je skutečnost, že Palm nechal LifeDrive kvůli neúspěchu s harddiskem umřít a nepřipravil jeho další generaci. Pak by totiž iPhone nebo třeba iPod Touch rozhodně nevypadaly tak revolučně, jak se dnes tváří.

Palm OS je letitý operační systém, který nemůže dostačovat současným nejvyšším nárokům na špičková pracovní zařízení, ale jak dokazuje úspěch Centra, pro běžného uživatele je jednoduchost a přímočarost Palm OS solidním lákadlem. A jeho stáří a dnes již nevyhovující vnitřní architektura v tomto případě nejsou žádnou překážkou.

Inu, chod věcí už nezměníme a tak nám v případě Palmu nezbývá než čekat na nový moderní operační systém. Na něm potom možná firma připraví svého konkurenta pro iPhone, protože nový systém k tomu bude dostatečně vhodný. Přitom možná stačil jen facelift uživatelského prostředí současného Palm OS a konkurent iPhonu tu mohl být vlastně dříve, než iPhone samotný...

 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.37
Účastníků: 8

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje" | Přihlásit/Registrovat | 22 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
V zásadě je to tak, jak píšeš, ale v případě Palm OS jsi chvílemi možná až moc přísnej. Např. kvalitní file manager, kterej je zdarma, je iSpin a mass storage lze taky řešit zdarma:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownloaddetails&lid=2155
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: teret (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jeste by me zajimalo, jaky pristroj pouziva autor clanku, jen tak pro inspiraci, protoze ted tak trosku resim co misto PalmOS, zkusebne mam FS N560, do Symbianu se mi moc nechce, protoze mi chybi nektere programy a pak uz toho moc nezbyva, mozna Nokia N810.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: zdenytreo (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Mně to přijde jako pěkné nesmysly. Nevím, na co bych používal nějakého správce souborů. Zdá se mi, že uživatel win si bez toho a bez tlačítka Start neumí nic představit. A jaký multitasking? Stisknu dolní tlačítko a jsem na základní úrovni a na nic nečekám! Vše je hned! Také opakuje některé zbytečnosti o 3G sítích a pod. Co bych s tím tady dělal? Dále nevím, proč bych měl iPhone užívat jako disk nebo modem. Všude je wi-fi, takže se připojuji takto, a srovnávat internet na wi-fi třeba na LifeDrive a na iPhone je jako srovnávat trabant s mercedesem. Podívat se na internet na iPhone je velmi příjemné a není nutné tahat s sebou notebook. Synchronizace iPhone je pohodlná, žádné problémy s diakritikou nejsou. Využití je široké, nejen telefon, ale i poznámky a diář, což je každodenní záležitost. Systém je zcela stabilní, žádnými resety se nezabývám, ale to je asi pro pisatele bezvýznamné. Jistě palm jako PDA má spousty skvělých aplikací ? mám to rád a užívat to budu dál. Ale PalmOS se rozvíjí už pár let, HW i systém iPhonu je nový. - Čekám, že přijdou další vylepšení. Jistě je co vylepšovat, to určitě.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - 16.04.2008
 
:-) no flame :-) Jistě, to je přesně to, co jsem čekal. Zarytý Palmista/Applista (to je jedno) prostě Mass Storage nepotřebuje, 3G je cizí sprosté slovo a proto také nepotřebuje/neumí používat svůj telefon jako modem. Velebí wi-fi (které je leda v KFC) a poukazuje na to, že má vše jistý potenciál. No, jako bych viděl sebe před pár lety. Tehdy by mi iPhone jistě stačil, byl by geniální a já bych hackoval o sto šest, abych ho měl nejlepší a nejvyšperkovanější :-). Jenže dneska jsem už prostě jinde a telefon potřebuju především používat. A tak se občas stane, že se mi hodí že krom několika GB hudby si do telefonu občas mohu nahrát data, která si potřebuju odnést z práce domů nebo naopak, na cestách běžně používám telefon jako modem pro připojení notebooku k internetu prostě proto, že jaksi potřebuji pracovat :-). A ano, 3G má u nás význam asi jen v Praze, ale v zahraničí je poměrně běžným standardem.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: Uni (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
no flame, ale: 3G je mi jako Pražákovi k prdu, T-Mobile nenabízí. Takže není podmínka jen Praha, ale ještě vyvolená SIM, co z toho plyne? 3G v telefonu je opravdu na ho...třivěci to už je skutečně užitečnější wifi. Jako modem nepotřebuje, pevný net mám jak doma, tak v práci, a na tu chvilku "mezi" si s EDGE v zařízení vystačím. Na přenos dat mám flash USB, která je několikanásobně rychlejší a je s ní pohodlnější manipulace. Zato iPhone nabídne bezkonkurenční displej (např. ebook na něm musí být radost), kapacitu 16GB atd. Kde je proti tomu nějaký Symbian?
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Odpověď na otázku, co používám, je dost složitá :-) Ale pokud zrovna nemám spoustu telefonů na recenze (teď asi 4), tak se dlouhodobě vracím k Nokii N82. A to prosím Nokii jako značku bytostně nenávidím a Symbian považuji za pseudooperační systém. Jenže na té Nokii prostě všechno funguje, bez problémů a rychle a doby, kdy jsem musel mít v telefonu milion aplikací jsou dávno pryč.

Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No mně připadá že se na to autor dívá z opačného konce :-) iPhon má s Palmem společného dost hodně. Pravda jinak vypadá, technologicky je taky docela jinde, ale podobností co se týče uživatele je víc než odlišností, řekl bych. Například to, že iPhone je v základu vybavený jen tím nejnutnějším a ostatní co kdo potřebuje si každý musí řešit svépomocí, doinstalováním dalších aplikací a různými úpravami, no palmista jako by našel :-) Navíc není pravda že iPhone je zaměřen na úplně jinou klientelu, to rozhodně ne, aspoň u nás a tam kde se iPhone ofiko neprodává. Je toho mnohem víc co bych k tomu mohl napsat, v něčem souhlasit, jindy odporovat, ale na to komentář nestačí, to by vydalo na celý článek. Takže jednou větou: Taky jsem hledal k čemu bych se od skomírajícího Palmu uchýlil, Windowsy nechci, Nokiacký Symbian mně lezl na nervy (pro palmistu šíleeněee pooomalýýý - ale kdo neměl palm si toho třeba ani nevšimne :-) ) přešel jsem na iPhone a nestěžuju si, právě naopak.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: mh (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zdá se, že s pomalostí Symbianu to není už zdaleka zlé. Minimálně to platí pro S60, který jsem měl nedavno možnost vidět na Nokii E90. Bylo to velmi svižné a příjemné. Docela mě to "nalomilo". Možná bych i překousl, že ta E90 nemá dotykový displej. Také přemýšlím, čím nahradit Palma (Treo). Nevěřím, že se ještě něco použitelného od Palmu objeví a neustále variace na Treo650 (aktuálně Centro) mě už nechávají chladným - hlavně pro chybějící podporu Unicodu. WM nechci. Měl jsem možnost i vyzkoušet Iphone. Bohužel to není přístroj pro mě. Je to velmi omezující a o to horší, že vlastně uměle. Mohl to být zajímavý přístroj, ale jeho cílová skupina je zřejmě jiná - lidé, kteří chtejí být tzv. IN, netechničtí uživatelé, uživatelé obyčejných "hloupých" telefonů.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nevím jak E90ka, měl jsem k dispozici N9300 a docela mě to otravovalo. Ono asi jak kdo, já rozhodně nemám potřebu být IN :-) ale prostě mně iPhone vyhovuje zatím nejlíp ze všeho. Mně nejde o exkluzivní design nebo "revoluční" ovládání, ale spíš o celkovou použitelnost. Omezení na straně iPhone jsou fakt hloupé, ale čistě prakticky vzato, Palm na tom není o moc líp. Sice se nemusí odblokovávat (Treo) , to ostatně dneska už u iPhonu není žádný zvláštní problém, ale co se týče dalších věcí je to dost podobné. Rozdíl je akorát v tom, že Apple to omezil schválně a Palm na inovace a potřeby uživatelů zkrátka kašle. Ve výsledku to vyjde nastejno. Jistě, Palm mohl vyrobit podobné zařízení, aspoň co se týče funkcionality, v podstatě Treo kombinované s TXkem, dokopat někoho aby napsal použitelný web browser a začít konečně používat unicode. (otázka nějakého multitasku mě fakt nikdy netrápila, ale tohleto mě štvalo) Jenže neudělal nic. To je totiž o použitelnosti, ne o tom být IN. Potřebuješ na Palmu telefonovat? Treo. Chceš vidět film? Vytáhni z kapsy TXko/LifeDrive protože je displej Trea malý a ještě čtvercový. Ne že by to nešlo, ale není to ono. Mejl? Treo. Chceš poslouchat hudbu? Radši TXko, protože pokud by Ti přišel hovor, Treo to možná rozchodí, možná ne. SMSku? Pryč s TXkem, kde je Treo? Chceš zobrazit nějaký složitější web? Máš smůlu úplně. A tak pořád dokola. Navíc se tím vším táhne absence unicode (web, mail, knihy) Na Palmu sice všecko (skoro) nějak jde, ale... A to je to o co tu jde. iPhone umí pro MOJE potřeby to co používám a narozdíl od Palmu to umí i pořádně, tedy s výjimkou toho čtení, čtečka e-knih je fakt na slabé úrovni oproti palmu, ale číst se dá a o moc víc od čtečky nepožaduju. Dřív jsem sebou tahal TXko a Treo. Teď mi stačí, iPhone, Treo ještě nosím, ale jen pro to že tam mám ještě nějaké věci které jsem byl líný si přetáhnout, prakticky ho už nepoužívám. Navíc se iPhone pohodlně vejde do kapsy u košile, což sice Treo víceméně taky, ale nemám pocit že mi tu kapsu utrhne. O Nokii radši ani nemluvím, (a co jsem o tom četl, jsou ty Nkové modely docela žravé, výdrž nic moc). Je určitě fakt, že spousta lidí, hlavně v počátku, si pořídila iPhone páč to bylo "trendy" a IN. A je taky jasné že pokud máš potřebu vyspělých PIM aplikací např. není v současnosti asi lepší volba než Treo(+Agendus) a iPhone pro Tebe není. Ale pokud se rozhlížíš kudy kam od Palmu je iPhone rozhodně varianta která stojí za úvahu. Není jediná, ani nevyhovuje každému, ale rozhodně to není žádná "snobárna" může to být hodně praktické řešení.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: mh (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Vtip je prave v tom, ze v E90 je pouzita snad uz konecne modifikace Symbianu, ktera je dobre vyladena a pro kterou existuje spousta softwaru. N9300 byla z tohoto pohledu uplne jina.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, a to ta E90 zdaleka není kdovíjak rychlým Symbianovým telefonem... A navíc má i dost dalších problémů, upřímně E90 bych se opravdu vyhl. Slušnou volbou by mohla být E61i (ošklivá :-) ) a nebo je řešením počkat si na jejího nástupce. Také připravovaný telefon s S60 Touch UI by nemusel být špatný, otázkou ale je, jak Symbian ustojí ztrátu klávesnice...
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
E61i by mohla být dobrou volbou pro (moje) pracovní nasazení (pokud teda není pomalá). Kompaktní řešení, klávesnice přímo v těle, dost velká na pohodlné psaní v terénu (treo kláveska je už moc malá, aspoň pro mně) a hlavně žádné rozevírací řešení na které je zapotřebí dvě a více rukou :-) Já dodneška pro pracovní nasazení používám starý Palm W, protože zkrátka jsem doteď nic stejně použitelného nenašel čím bych ho mohl nahradit. (a to přitom ani moc nepotřebuju aby to zařízení mělo telefon, důležitá je ta kláveska, velká, dobře použitelná a nerozevírací) Naštěstí zatím pracuje pořád dobře. Zlaté staré palmy :-)
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: mh (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ty problémy s E90 by mě zajímaly. Je to pro mě jedna z mála možností, takže každou informaci uvítám. Ryhlé to tedy ale bylo. Ale měl jsem ji v ruca cca jen hodinu.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, nevím jak současné kusy, ty prošly lehkým faceliftem (změna klávesnice, aby se neobtiskávala do displeje), ale původní kus, který jsem měl já například padal při používání jako modem - telefon se vždy po pár hodinách připojení k internetu prostě restartoval a pár minut nešlo připojení nahodit - důvod - přehřívá se tam údajně ten šváb, co to celé řídí :-)
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - 16.04.2008
 
iPhone opravdu není špatný a je pravda, že pro typického Palmistu - hračičku je docela zajímavou možností, protože zde existuje spousta omezení a vlastností, na které je zvyklý. Takže všechno hackovat není pro takového uživatele problém. Jenže takových uživatelů celkově mnoho není a jde právě především o ty, kteří si iPhone koupili mimo země, kde se prodává. Jinak je ale iPhone mířen opravdu na obyčejného uživatele. Jinak ad ten Symbian. Jistě, některé starší modely jsou na tom dost příšerně, ale současné kousky s S60 3rd edition FP2 rozhodně pomalé nejsou. Mám tu iPhone, S60 i Palm OS vedle sebe, tak vím, o čem mluvím. Rozdíl v rychlosti je prakticky nulový. A ono s tou rychlostí u iPhonu to totiž také není kdoví jak slavné - prodlevy tu jsou, ale jsou krásně zamaskované animacemi a jsou stabilní, tzn. že vždy trvají déle, iPhone se prostě z ničeho nic nezasekne.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Ach jo, oba anonymové jsem já, jen jsem se nějak nepřihlásil :-)
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No ono to "hackování" není taky žádný extra problém u iPhonu. Dneska "klikačka", navíc není problém koupit to už odblokované a dohrávání aplikací je úplně v pohodě. Kdo zná z linuxu repozitáře, ví o čem je řeč. Jediné v čem může být trochu problém je komunikace přes FTP, resp. SSH pro nahrávání knih a dalších "neschválených" :-) dat. Nové Nokie neznám, je možné že moje zažitá představa nokiáckého "chytrého" mobilu jako cihly s neustále vybitou baterkou je překonaná :-) nehádám se. Mně prostě Symbian asi nějak moc nepřirostl k srdci :-) narozdíl tedy od starého Epocu ze kterého původně vycházel. Ten se mi líbil. U iPhonu mi vyhovuje že to co dělá, dělá dobře a je přitom stabilní. I když ledacos mohlo být udělané lépe, kolem a kolem je to taky takový "polotovar" a "nedodělek" jako palm, jediné co mi chybí je skvělá aplikace MHD na jízdní řády (jeden z důvodů proč ještě s sebou tahám to Treo)

Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: zdenytreo (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Milý anonyme, nemusíš mi nadávat, zarytý nejsem, jen jsem spokojený. Co nepotřebuji, to nepoužívám. Pokud bych potřeboval, určitě bych si poradil. Wi-fi není jen v KFC, tam jsem byl v životě jednou, zde v Brně je v kdejaké kavárně, v jiných veřejných prostorách a nakonec i doma. Takže jsi schopen to pochopit? Já ti nic neberu, hudruj si nad čím chceš.

Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: Ronoath (email je skrytý) - 16.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tento článek je vážně perfektní! Myslím si, že problém je právě v tom, že to, co vyrobí Apple je "trendy" a přehlíží se všechny neduhy. A Palm? Ten systém z doby dinosaurů? Jak to dnes může někdo používat? Není umění dobrý výrobek vyrobit, ale jakýkoli prodat. Je škoda, že LifeDrive dopadl jak dopadl. Dokáži si představit kombinaci s Treem, vysouvací klávesnicí (jako u Nokie 6280, Siemensu SLxx) a Bluetooth A2DP profilem. Co už. A grafické facelifty? Jestliže to dokázaly aplikace třetích stran, tak by samotný výrobce mohl taky:-)
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: Fockewulfik (email je skrytý) - 17.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Přesně tak.....zrovna včera jsem se byl na něco zeptat v prodejně Apple....myslím, že se jmenuje iStyle(Shopingpark v OV)...A tak jsem se dozvěděl , že Mac OS X je nejlepší(a jako výhoda bylo řečeno, že jde rozjet jen na HW od Apple xD a že člověk musí být opravdu třída aby napsal aplikaci pro tento systém).... Na něco podobného jsem se dozvěděl, když jsem se tázal na i(dumb)Phone tj.: Vůbec nevadí, že neumí multitasking a že to je vlastně i výhoda...je na něj taky spousta aplikací a to že nejde připojit jako flashka tak to je vlastně super...prostě Apple a jeho i(dumb)Phone je nejlepší a všichni ostatní jsou sračky....btw a co ta "podoba" s LD??? Náhoda??? Škoda, že Palm Apple tak nahrál a že LD nevymakal líp, tedy raději neudělal LD 2 s vychytanýma mouchama(pořádné masařky:-( ).....Btw pár příspěvků přede mnou zde bylo napsáno, že prohlížení netu na i(dumb)Phone je jedna radost a na LD je to bída-na to můžu jen dodat-->Pokrok jde strašně dopředu a dva roky je nyní strašně dlouhá doba......
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 18.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No tak to byl tak trošku výlet do bájí, že jo :-) trochu reality do toho. Apple iPhone pochopitelně multitasking umí, jenom je pro většinu aplikací vypnutý. Palm "nějak" multitasking taky umí, pokud to je extra zapotřebí. A tady jsme u toho. U telefonu je podle mně multitasking aplikací nesmysl. Z různých důvodů. Je potřeba aby v multitasku běhaly služby a (jen a pouze) aplikace kde to je nezbytné. Tedy komunikační služby, případně nějaký ten hudební přehrávač a tak podobně. Jinde to přináší víc problémů než výhod. U palmu jsem nikdy nepovažoval neexistenci multitasku pro běh aplikací jako nějaký problém. Celé to s multitaskingem (a jaký to je strašlivý nedostatek) do problematiky mobilních zařízení jako jsou PDA a mobily zatáhli uživatelé WM, jejichž multitasking byl v podstatě dlouhou dobu to jediné, čím se mohli předvést :-) Už z povahy a použití těchto zařízení vyplývá, že většina aplikací žádný mulititask nepotřebuje a jeho implementace vede spíš k problémům než aby měla nějaký reálný přínos. Prostě je rozdíl jestli dělám na "velkém" počítači s velkým monitorem, nebo zařízením co držím v ruce a pididisplejem. Takže pokud Apple u svého telefonu aplikacím multitask zakázal vidím jako rozumné rozhodnuti. Ale to je jen můj názor, nikomu to nevnucuju, ať si každý myslí co chce. Co se týče té prodejny - no tady to je obzvlášť úsměvné. A co byste tak od nich očekával, pane kolego? :-) Apple je živí, tudíž musí být pochopitelně nej. Kdyby tam prodávali Visty, bude nej Vista a Microsoft, je na tom něco překvapivého? :-) Co se týče programování, nejsem programátor, tak to berte z rezervou, ale řekl bych že na Apple se programuje spíše rychleji a lépe, už jenom pro to že se nepoužívá C nebo C++ ale Objective C, takže by to mělo být jednodušší nebo alespoň rychlejší. Jestli jsou Apple programátoři nějaká elita fakt nevím, spíš bych řekl že prostě uvažují trochu jinak oproti Win programátorům a uživatelům. Mně se zdají prostě aplikace na Applu takové nějaké uživatelsky přívětivější než u Win, ale klidně to může být jen můj osobní dojem. Zkrátka, neklikat 2x tam kde stačí jednou a zároveň bez té otravné "chytrosti" kdy systém nebo program "sám nejlíp ví co je správné" a co potažmo uživatel chce, čímž jsou třeba MS produkty proslulé. A ano, prohlížení internetu na iPhonu je nejlepší ze všech mobilních řešení co jsem kdy viděl, ale to se musí zkrátka zkusit. To ale není iPhonem, ale prohlížečem Safari a tím jak umí pracovat s obsahem stránky, jak umí zoomovat a připravit text pro čtení na malém displeji. Něco podobého jako u mobilní Opery, ale tady to je zkrátka udělané líp. Konečně, kdo máte možnost, zkuste si třeba lupa.cz na iPhonu a čemkoli jiném. Já to třeba můžu porovnat s Nokií N800, která má displej 800x400 oproti 480x320 u iPhonu a nedá se to srovnat. Bez scrolování bokem je třeba ta zmíněná lupa.cz na N800 nečitelná. Taky fungují bezproblémově třeba Aukro nebo bankovnictví, to taky není u mobilů úplně ve 100%, že ano. (O Palmech radši pomlčím v tomto ohledu úplně) A závěrem - taky jsem říkal že Palm mohl klidně už dávno udělat něco podobného. Základy v podstatě měl. Jenže zkrátka neudělal a těžko z toho vinit Apple.
Re: iPhone má stejné chyby jako Palm OS, jen je nikdo nekritizuje (Hodnocení: 1)
Od: petr (email je skrytý) - 18.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Pozn. Bankovnictví - myslel jsem mBanku, jak je to jinde nevím. Je dost možné že některé banky dodneška netuší že existuje něco jiného než IE.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412