Tipy - www.PalmHelp.cz
www.PalmHelp.cz Tipy a triky
Naše zkušenosti vám k dispoziciKategorie: Hlavní -> Graffiti

Otázky
·  Graffiti na Treu
·  Jak poznám, jestli mám Graffiti 1 nebo 2?
·  Jak psát pomocí Graffiti?
·  Lze psát pomocí Graffiti po celé ploše displeje?
·  Mapa znaků pro Graffiti 1
·  Mapa znaků pro Graffiti 2
·  Trénink psaní pomocí Graffiti 1
·  Trénink psaní pomocí Graffiti 2

Odpovědi
·  Graffiti na Treu

Smartphony řady Treo standardně nepodporují systém vkládání znaků pomocí Graffiti, neboť je předpokládáno efektivnější využití klávesnice. Pokud Graffiti přesto z nějakého důvodu preferujete, lze jej zprovoznit pomocí bezplatně dostupné aplikace Graffiti Anywhere.

[ Zpět nahoru ]

·  Jak poznám, jestli mám Graffiti 1 nebo 2?

1. Pomocí ikony home () se přepněte do základního systémového launcheru (pokud první tapnutí spustí Favorites (Oblíbené), musíte tapnout ještě jednou. Používáte-li nějaký nestandardní launcher, budete jej muset opustit (např. v ZLauncheru volba App -> Exit).
2. Tapněte na ikonu menu ()
3. Nyní ze zobrazeného menu zvolte App -> Info...
4. Ve spodní části displeje přepněte na volbu Version.
5. Najděte aplikaci Graffiti. Pokud u této položky přímo v názvu není žádné číslo, je váš přístroj vybaven technologií Graffiti 1. Pokud je celý název "Graffiti 2", je váš přístroj vybaven technologií Graffiti 2.

[ Zpět nahoru ]

·  Jak psát pomocí Graffiti?

Psaní pomocí Graffiti 1 a Graffiti 2 je mírně odlišné, doporučujeme prostudovat mapu znaků pro Graffiti 1 a mapu znaků pro Graffiti 2. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že Graffiti 2 je více podobný klasickému psaní na papír. Mapu Graffiti znaků je možné také standardně vyvolat přímo v palmu svislým tahem od spodního okraje displeje k hornímu, popř. ji lze u některých (nejen) systémových aplikací vyvolat z menu volbou Graffiti.
Systém Graffiti se vůbec snaží zachovat takový způsob vkládání písmen a znaků do kapesního počítače, který by do značné míry imitoval klasické psaní na papír. Přitom ale současně vychází ze specifik daných rozměry a chováním kapesních počítačů a proto některá písmena zjednodušuje nebo i modifikuje, přičemž výsledný znak zobrazený na displeji je ale nezměněn. Způsob vkládání znaků je zobrazen na následujícím obrázku:Zesílený bod přitom u každého z písmen symbolizuje počátek, odkud má být při vkládání daného znaku započat tah stylusem. V červených polích jsou znaky, které vyžadují dva tahy s různými počátky; tzn., že stylus musí být v průběhu psaní znaku zvednut a přesunut na druhý výchozí bod.

Určitým specifikem jsou velká písmena (tzv. "verzálky" nebo-li "kapitálky"). Jejich způsob vkládání je totožný jako výše, pouze je nutné je vkládat na rozhraní plošky pro písmena a plošky pro čísla. Dobře to vystihuje následující animace:Vkládání velkých písmen u Graffiti 1 je odlišné - před jeho napsáním musíte udělat nejprve vodorovný tah od dolního okraje Graffiti plošky nahoru (aktivujete tak funkci SHIFT) a pak napsat požadované písmeno (na displeji vpravo dole se objeví šipka nahoru). Pokud tento svislý tah provedete provedete dvakrát za sebou, aktivujete funkci CAPS LOCK, takže budete psát velkými písmeny stále. Třetí svislý tah funkci CAPS LOCK deaktivuje.
Z výše uvedeného tedy také vyplývá, že písmena se vkládají v levé části Graffiti plošky, zatímco čísla v pravé. Speciální znaky jako je tzv. "zavináč" (@), vykřičník nebo otazník je nutno zadávat v levé části. Jedná-li se ale o matematická znaménka, jako je plus (+), mínus (-) nebo lomítko (/), tyto se naopak zadávají v pravé části. Některé je možné zadat po celé plošce (např. tečka nebo čárka).
Vkládání některých specifických znaků vyžaduje provedení speciálního úkonu:

 • V případě Graffiti 1 je pro některé znaky nejprve nutno jednoduše tapnout na displej jako byste chtěli napsat tečku (.). Pro jiné je nutno nejprve provést tah připomínající zpětné lomítko.
 • V případě Graffiti 2 je pro některé znaky nejprve nutno aktivovat funkci SHIFT - tzn. tah od dolního okraje Graffiti plošky k hornímu.

  [ Zpět nahoru ]

 • ·  Lze psát pomocí Graffiti po celé ploše displeje?

  Ano, je to možné. Jsou dva odlišné přístupy:

 • Přístroje s Graffiti 2 toto nabízejí standardně. Aktivovat/deaktivovat tuto funkci je možné prostým tapnutím na odpovídající ikonku na status bar liště, která se nachází úplně v nejspodnější části displeje. Ikonka má charakter vlnky ve tvaru písmene "m" a jedná se obvykle o třetí ikonku zprava (v případě přístroje LifeDrive o druhou zprava). Ne všechny přístroje ale mají status bar lištu - to je případ přístrojů s displejem o rozlišení nižším než 320 x 480 bodů (má pevnou, nikoliv virtuální - vysouvací Graffiti plošku). Tak tomu je např. u přístrojů Zire 31, Zire 72, Z22, Tungsten|E nebo Tungsten|E2. U jmenovaných přístrojů je nutné funkci aktivovat/deaktivovat v Nastavení (Preferences), položka Writing Area.
 • Přístroje s Graffiti 1 standardně předpokládají vkládání znaků pomocí Graffiti jen na pevné Graffiti plošce. Rozšíření této plochy na celý displej je ale možné dosáhnout za pomoci bezplatně dostupné aplikací GrafAuto nebo Graffiti Anywhere.

  [ Zpět nahoru ]

 • ·  Mapa znaků pro Graffiti 1

  Kompletní sada znaků pro Graffiti 1 je k dispozici zde ve formátu Adobe PDF: graffiti.pdf. Soubor je jen v angličtině, ale samotná mapa je i tak pro každého plně použitelná.

  [ Zpět nahoru ]

  ·  Mapa znaků pro Graffiti 2

  Kompletní sada znaků pro Graffiti 1 je k dispozici zde ve formátu Adobe PDF: graffiti2_alphabet.pdf. Soubor je jen v angličtině, ale samotná mapa je i tak pro každého plně použitelná.
  Další užitečnou pomůckou jsou tipy&triky pro použití Graffiti 2, které si rovněž ve formátu Adobe PDF můžete stáhnout zde: graffiti2_tips_tricks.pdf

  [ Zpět nahoru ]

  ·  Trénink psaní pomocí Graffiti 1

  Chcete-li, můžete si psaní pomocí Graffiti 1 vyzkoušet hned teď na svém stolním počítači. Místo stylusu použijte myš, kterou pohybujte stejně jako stylusem. Dotek nebo zvednutí stylusu simulujte stisknutím nebo uvolněním levého tlačítka myši. Výsledky svého psaní můžete ihned sledovat v horní části obrazovky. Je možné, že před spuštěním tréninku budete muset do svého internetového prohlížeče nainstalovat některé komponenty - stačí následovat instrukce zobrazené na monitoru. Trénink spustíte kliknutím na tento odkaz.

  [ Zpět nahoru ]

  ·  Trénink psaní pomocí Graffiti 2

  Chcete-li, můžete si psaní pomocí Graffiti 2 vyzkoušet hned teď na svém stolním počítači. Místo stylusu použijte myš, kterou pohybujte stejně jako stylusem. Dotek nebo zvednutí stylusu simulujte stisknutím nebo uvolněním levého tlačítka myši. Výsledky svého psaní můžete ihned sledovat v horní části obrazovky. Je možné, že před spuštěním tréninku budete muset do svého internetového prohlížeče nainstalovat některé komponenty - stačí následovat instrukce zobrazené na monitoru. Trénink spustíte kliknutím na tento odkaz.

  [ Zpět nahoru ]
  Reklama / Ceník
  Vstup pro inzerenty
   


  Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů  PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412