Strčili jsme tučňáka do kapsy - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Strčili jsme tučňáka do kapsy

Autor: morbid - 22.03.2007, 7635 čtenářů


Speciality Ač se to zdá neuvěřitelné, OS GNU/Linux lze zprovoznit i na zařízeních od společnosti Palm. Běžné uživatelské použití sice zatím není možné, ale i na splnění tohoto cíle se pracuje velmi rychlým tempem.




Vývoj jádra Linuxu na architektuře ARM použité již v Tungstenu|T probíhá zdařile již několik let a s úspěchem je používán na různých Wi-Fi zařízeních a levných routerech. Proto nepřekvapí snaha některých programátorů o spuštění jádra tohoto systému i na zařízeních Palm vybavených CPU ARM.
Jenže zatímco u takového Wi-Fi AP nebudete potřebovat např. dotykový displej, u PDA jde o dost podstatný detail. Na druhou stranu můžete oželet např. paketový filtr. Takže vše nebude tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

Vše původně začalo ne na palmu, ale na legendárním iPAQu dnes již neexistující firmy Compaq. Pro tento model vznikly tři základní kameny linuxového operačního systému: zavaděč systému, jádro systému a kompletní systém včetně grafického pracovního rozhraní (GUI).

Zavaděč systému je program, který má za úkol ze záznamového média načíst do paměti jádro systému a po té jej spustit.

V systému Linux na PC představovaný klasickým lilo nebo novějším grub, u MS like OS je to ntloader.exe. U iPAQu jde o software nahraný do flash paměti a u zařízení Palm o aplikaci garux.prc nebo nějakou podobnou, která je spouštěna jako každá jiná aplikace. Podle všeho lze již u některých modelů nahradit originální ROM a využít výhody některého bootloaderu, který nám umožní si po startu vybrat ten který operační systém.

Jádro OS:
Program starající se o komunikaci s hardware a ten skutečný Linux. V Linuxu pro palm je součástí zavaděče, podobně jako je lilo s jádrem v MBR spouštěcího disku.
Jádro je právě ten software, který před okolním světem schová rozdíly v hardware. A zde je samozřejmě momentálně nejvíce práce, kdy je potřeba doprogramovat ovladače pro různé periferie. Naštěstí je možné většinu ovladačů vytvořit jako univerzální a použít je i u ostatních modelů. Portace na každý další model je tudíž snažší a je v podstatě jen potřeba zjistit, jaký má ten určitý model hardware a zakompilovat pro něj ty správné ovladače do jádra.
Jádro systému se navíc musí starat i o správu napájení, včetně uspání a probuzení zařízení. V této pro PDA tak důležité oblasti je vše snad již hotovo.

Bohužel je zatím nutné se obejít bez Bluetooth a Wi-Fi, i když v případě prvně jmenovaného se zablýsklo na lepší časy a brzy se dočkáme řešení.

Vlastní OS s příslušnými knihovnami, případně s grafickým rozhraním (GUI):
Každé jádro OS musí nějak komunikovat s programy a k tomu obvykle slouží tzv. knihovny (ve woknech DLL). Programy musí komunikovat s člověkem a k tomu slouží GUI. A programátor viděl, že je to dobré a nechal to tak Cool.
Pokud někdo dá tohle všechno dohromady do funkčního celku, tak se to obvykle nazývá distribuce.


Vývoj GUI se rozdělil na dvě hlavní větve.

První z nich Opie je postavena na jednoduchosti a rychlosti. Nevyužívá žádný grafický server, jak je v unixových systémech obvyklé, ale tzv. framebuffer a knihovny QT. Jde sice o značně svižný systém, ale horší je to již s přípravou aplikací, tak aby pod Opie fungovaly. Na druhou stranu je pravda, že spousta aplikací je již připravena v tzv. repozitářích a lze je jednoduše doinstalovat po připojení na Internet.

Druhou možnost představuje projekt GPE. Ten je již postaven na GNU xserveru xorg, který se stará o zobrazení vlastního správce oken Matchbox (na PC gnome nebo KDE) a základní sady tzv. PIM aplikací. Tato konfigurace již více méně odpovídá konfiguraci GNU/Linux na PC a příprava aplikací (kompilace ze zdrojových kódů) není již tak komplikovaná. Je to ale vyváženo větší hardwarovou náročností a srovnávat rychlost s rychlostí běhu Palm OS v podstatě nelze a provoz je možný jen na modelech s dostatečně velkou kapacitou paměti.

Obě varianty nabízejí téměř stejný komfort práce a upřednostnění toho kterého řešení je již jen otázkou osobního vkusu a výkonu vašeho PDA.
Velmi důležitá je i možnost kompilace dalších aplikací dostupných pro operační systémy GNU, čímž se možnosti značně rozšiřují.

Tento stav samozřejmě komplikuje orientaci uživatelů a zbytečně tříští síly programátorů. Proto se do budoucna uvažuje o tom, že až budou vyřešeny základní problémy s obsluhou hardware, mělo by dojít ke sjednocení vývoje pod jednou distribucí a to Ångström Distribution.
První vlaštovky jsou vidět již nyní na zařízení Zire72. Podle všeho by zde mohlo být jednoduché si vybrat OPIE nebo GPE a instalace na to které PDA by měla být otázkou řady kliknutí myší.


K čemu by to vše ale bylo, kdyby náhrada za Palm OS nepřinesla nějakou konkrétní výhodu... A zde se ukazují velké možnosti GNU/Linuxu.

Určitě mi dá za pravdu každý, kdo se např. pokusil o práci s PDF dokumenty na palmu. Pokud pochybujete, prohlédněte si přiložené video. Úžasná rychlost zobrazení a prohlížení dokumentu je stejná jako prohlížení webových stránek prohlížečem konqueror nebo importu XLS souboru a jeho následné úpravě. To vše jsou věci, které v Palm OS buď vůbec nenajdete v základní výbavě a nebo jen velmi omezeným způsobem. Linuxové řešení to vše díky obětavé práci programátorů bez nároku na odměnu nabízí zcela zdarma.


Pokud vás toto téma zaujalo, neváhejte navštívit letošní LinuxExpo, kde budou k vidění výsledky celého snažení. Pokud byste se chtěli připojit, určitě navštivte webové stránky Hack&Dev, kde se lze dozvědět více.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora morbid


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.87
Účastníků: 8

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

SoftwareSpeciality

"Strčili jsme tučňáka do kapsy" | Přihlásit/Registrovat | 11 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

České stránky (Hodnocení: 1)
Od: Morbid (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=21
Pokud nejste příliš zběhlý v angličtině, určitě vás potěší, že většina vývojářů pochází z české kotliny. Tudíž lze nalézt i česky psané stránky na www.palmlinux.cz :-) Další místo na internetu, kde lze potkat vývojáře Liunuxu pro palm je i IRC kanál #cz na freenode.net.
Re: České stránky (Hodnocení: 1)
Od: SleepWalker (email je skrytý) - 10.04.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Rad bych rekl, ze i kdyz je mozne najit vyvojare Linuxu pro palm na #cz, kanal, ktery je na toto tema urceny je #hackndev a vyvojari, ktery by pripadne byli na #cz se jiste budou vyskytovat i na #hackndev.
Re: České stránky (Hodnocení: 1)
Od: Marex (email je skrytý) - 11.04.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Rad bych taky podotknul, ze tento clanek obsahuje docela dost velke mnozstvi nepresnosti a mylnych informaci a celkem jednoznacne rika, ze linux jede jenom na Z72. Nebyt snahy kolegy z72ky by linux pro Z72 kysnul dal na mrtvem bode jako do doby asi pred mesicem.
- O nejuspesnejsim portu linuxu na palm - Palm TT3 - tu neni ani zminka :-E
- O LifeDrivu taky ani slovo.
- Matersky projekt PalmTE ktery to cele odstartoval a kteremu za vsechno vdecime? nic ...
- TT, TT2, Z71 (OMAP) ktere z nej pozdeji vzesly ... taky nic.

ad. bluetooth ... nic se tak zhaveho nedeje
ad. wifi ... nemuzu moc prozrazovat ... mozna bude driv nez bt

s pozdravem - Marex - aktualne vyvojar portu pro PalmLD, kdysi PalmTT, PalmTT2 a PalmZ71

Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 2, Interesting)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Děkuji Morbidovi za článek, jen bych chtěl podoknout, že já už Linux na palmu skutečně používám a to již i na PIM a síťové aplikace - web, jabber, IRC, FTP, ntp. Či přehrávání mp3, protože v linuxu ze sluchátek nejde šum jako v PalmOS. Dále u Z72 je příjemné, že vydrží déle s baterií jak v pohotovosti, tak v suspendu - má to důvod, PalmOS má vysokou hranici napětí, aby udržel data, v linuxu jsou na kartě, čili po vybití se nic nesmaže (jako NVFS). Další věci jako system v UTF-8 a nativní podpora češtiny, lokalizace, či antialiasing jsou samozřejmostí, o tom nemá cenu se zmiňovat :) Morbid také opomněl možnosti synchronizace, včera jsem si zesynchronizoval Opii s Evolution, pro MS Windows je tu Qtopia Desktop s napojením na Outlook. Ja používám OpenSync - možnost synchronizace 2xEvolution (ntb + desktop, PalmOS - PalmVx a Z72 s Opie) to vše najednou. Závěrem.. vše se vyvíjí velmi rychle, nyní je na řadě implementace foťáku a vypadá to nadějně... ale nepředbíhejme.
Skorpi alias 72ka alias z72ka
P.S. shanim Palm TX, protoze by si zaslouzil vyvoj... ten ted nejak ustrnul, kdyby nekdo mel nejaky ktery nejakym zpusobem bezi za malo ci darem, velmi vyznamne podpori vyvoj

Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: vecernik (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
uz at je slusna distribuce i pro treo 650 :-D ..
Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: Morbid (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=21
 
Nezbývá než souhlasit. Na Treu dělá jeden člověk z Austrálie a bohužel nějak málo :-(
Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 22.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
 
Všechno bude.. :) jinak z článku trochu vyplývá že to běží jen na Zire72, není tomu tak. Linux jde spustit téměř na každém Palmu, aktuálně ale jasně vede T3, LD a Z72. Ostatní nemají maintainery nebo nemají čas, ale to hlavní již většinou hotovo je.
Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: vecernik (email je skrytý) - 23.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
ja vim.. casem prijde vsecko.. jenze zatim jsem pro treo nevidel nic nez cocoboot a initdr... :( ... je to skoda, pac treo je bezva pristroj a urcite ma spoustu nevyuzitejch moznosti..
Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 23.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
 
Ja Treo nemam, tak to neovlivnim... nicmene Cocoboot je univerzalni, initrd taky, to je jedno, zalezi na tom co ma vevnitr za skript, kernel se zkompiluje ze SVN a image se da pouzit klidne moje pro Z72 na zkousku.. nicmene ted to jeste nepujde, nevim jak je to na Treu s touchcreenem.. neni tezke to udelat, ale nikdo kdo ma Treo se tomu ted nevenuje... ale Alex az bude mit cas tak s tim pohne.. vyvoj jako celkovy jde ted velmi rychle kupredu.

Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: black (email je skrytý) - 23.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.couvej.cz
Vydel jsem to na vlastni okycka, Morbid mi to na chvilku v hospode pucil a faaakt neeekecal. Je to naprosto super zalezitost hlavne ty PDF-ka. Dik
Re: Strčili jsme tučňáka do kapsy (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 25.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Jo jo, taky mi to Morbid ukazoval a ty PDFka běhaj parádně.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412