GPS navigace podle TomTom Navigator 6 - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 GPS navigace podle TomTom Navigator 6

Autor: František Buráň - 26.09.2006, 11238 čtenářů


Software
Všude kolem sebe o “tom“ slyšíte a báli jste se zeptat? Zajímalo by vás jak “to“ funguje? Jaké jsou nejnovější softwarové trendy v GPS navigaci pro Palm OS? To vše a ještě mnoho dalšího se dozvíte v našem článku…

Aktualizace: produkt je již dostupný v PalmShopu!


Co to je a jak to funguje, ta navigace?

Původně latinský výraz “navi-gare“ znamená “plavit se“ nebo “kormidlovat“. “Navis“ je “loď“ a “agere“ znamená “řídit“. Za počátky navigace lze označit období kolem roku 3500 před naším letopočtem, kdy začínají námořníci převážet zboží za účelem obchodu. V pozdějších dobách, kdy úspěch ekonomiky závisel na schopnostech obchodovat na co nejvyšší vzdálenost, začalo být nutné přesně změřit zeměpisnou šířku a délku a zakreslit ji co nejlépe do mapy.

Od 17. století nové objevy a neustálé zdokonalování techniky umožňovaly určovat polohu s čím dál vyšší spolehlivostí a přesností. Považovat ale navigaci za skutečně moderní, je možné až od zavedené pozemních rádiových signálů (přibližně kolem roku 1920). Rádiová navigace ale rozhodně nebyla bez chyb a teoretická přesnost začínala až od 250 metrů. Později s rozvojem družic ale došlo k opravdovému boomu. Nejdříve, tak jak už to u mnoha technických novinek bývá, u americké armády. Postupně se tato technologie dostala i do civilní sféry a vznikl The Global Positioning System nebo-li GPS, tak jak jej známe dnes. Nedávno jsem dokonce někde četl, že vynálezcem GPS (tak jako mnoha jiných vynálezů, co změnily svět) je český génius Jára Cimrman :o)

Systém GPS se skládá ze tří klíčových prvků:
24 satelitů na oběžné dráze okolo Země
5 kontrolních stanic na povrchu
uživatelé a jeho GPS přijímače


Samotná navigace funguje zhruba na tomto principu:
Soustava 24 satelitů na oběžné dráze (asi 20 000 km) neustále v reálném čase poskytuje velmi přesné informace o své poloze. Přijímač si určí rozdíl vzdálenosti (výpočet funguje na principu přijetí stejného vyslaného signálu ze satelitů, které s různým zpožděním dorazí k přijímači) od 3 až 12 družic, které právě “vidí“, zpracuje data a určí svou aktuální polohu. Bez korekcí lze nyní dosáhnout přesnosti 5 - 12 metrů. V Evropě se navíc v nedávné době začal používat systém EGNOS, díky jehož korelacím lze dosáhnout přesnosti 1 až 5 metrů.

Firma TomTom

Společnost TomTom byla založena v roce 1991 v Amsterdamu a v současné době dodává zboží do celé Evropy, Severní a Střední Ameriky. Jejich zařízení používá v šestnácti zemích téměř milion zákazníků. Na TomTomu je sympatické, že využívá nejnovější technologie.TomTom Navigator 6

TomTom 6 není jen snadné používání, velice jednoduchá instalace a intuitivní uživatelská nabídka v češtině umožňující nejlepší možný zážitek z navigace při řízení. Jsou to také velice podrobné mapy jakéhokoliv regionu, který zrovna potřebujete. Veškerý softwarový balík včetně informací o místech po celé Evropě budete mít kdykoliv k dispozici na své paměťové kartě.


Cesta mezi jakýmikoliv dvěma městy po celé Evropě nikdy nebyla tak snadná. Veškerá navigace probíhá jak vizuálně přímo v 2D nebo 3D mapě na displeji vašeho PDA, tak i naprosto zřetelnými mluvenými pokyny. Stačí si vybrat jak cestujete - autem, na kole nebo pěšky. Díky důmyslnému systému je velice snadné přijmout na vašem komunikátoru příchozí hovor nebo textovou zprávu.


Nejnovějším a nejkompletnější mapy umožňují navigaci mezi dvěma adresami (včetně čísla domu) ve vašem městě, kraji nebo dokonce státě. Vše bezproblémově funguje pro jakékoliv město v Evropě. Výběr naplánované trasy lze upravit přesně na míru tak, aby plně splňovala vaše požadavky. Cesta může být nejrychlejší, nejkratší, lze nastavit aby se inteligentní navigátor vyhnul mýtnému nebo silničním zátarasům.
Mapy TomTom lze velice snadno použít i jako klasickou mapu. Obraz lze libovolně přibližovat a manipulovat s ním. Není problém najít jakýkoliv bod zájmu v oblasti, kde se zrovna nacházíte. Ať už je to adresa nebo poloha firmy, kavárny, parkoviště, kina, benzínové pumpy nebo mnoha dalších.


Software s vámi může komunikovat ve 22 jazycích a navigovat vás může více než 50 různými hlasy. Pokud máte v adresáři nebo poznámkovém bloku kontakt na nějakou osobu, stačí na záznam kliknout a TomTom sám adresu najde na mapě, popřípadě vyhledá z vaší aktuální polohy nejkratší trasu. Systém vás také upozorní na případné překročení povolené rychlosti.


Díky TomTom PLUS můžete používat množství dalších služeb. Například jsou to dopravní informace, upozornění na dopravní zácpy, stav silnic nebo aktuální počasí. Služba je k vyzkoušení na jeden měsíc zdarma. Navigátor přijímá záznamy a hlásí o blížících se radarech, ať už mobilních nebo pevných. Pomocí služby TomTom Buddies můžete posílat zprávy, udržovat kontakt a používat další služby s vámi určenou skupinou lidí. Stejně tak jako mít přehled o jejich aktuálních polohách (ideální pro nejrůznější spediční a dopravdní firmy)!

TomTom 5 vs TomTom 6

+
Oproti starší verzi došlo k několika příjemným změnám a vylepšením. Nejvíce mě potěšila líbivější a svižnější grafika, která sice stále nevypadá tak hezky jako na iGo, je ale stejně svižná. Autoři upravili zobrazování “horizontu“, kde se nyní neplete nahromaděné velké množství textu. Vše je přehlednější a přirozenější. Aplikace oproti starší verzi mnohem rychleji nabíhá. Vylepšenou navigaci na adresu "vycucnutou" z kontaktů v PDA jsem už zmiňoval výše. Další drobností, která potěší, je např. hlídání času příjezdu do cíle trasy. Probíhá to tak, že před odjezdem nastavíte v kolik chcete dorazit a systém vás průběžně informuje v jakém jste časovém rozdílu. Za významnou novinku lze považovat i možnost vzájemného sledování pohybu více osob vybavených TomTomem.


-
Trochu mě mrzí, že stále není možné v systému nastavit nejnižší třídu silnic, přes kterou trasa povede. Pokud tedy zadáte nejkratší trasu, můžete se spolehnout, že vás systém povede těmi nejšílenějšími uličkami. V tomto ohledu je napřed i postarší Perfect Passenger.

Závěrem

TomTom 6 bude oficiálně v nabídce od 4. čtvrtletí 2006 stejně jako nová verze českých map. Nyní jsou pro verzi 6 k dispozici kompletní detailní mapy Severní Ameriky, Beneluxu, Francie, Andorry, Velké Británie, Německa, Rakouska, Švýcarska, Monaka, Lichtenštejnska, Španělska, Portugalska, Itálie, San Marina, Vatikánu, Finska, Dánska, Švédska a Norska.
Další budou postupně v krátké době následovat. Moje TomTom 6 screenshoty české mapy pocházejí z pětkových CZ map.


Mít k dispozici navigaci je rozhodně přínos. TomTom 6 považuji i přes některé mouchy za špičkový produkt a rozhodně bych jej každému zájemci o GPS navigaci doporučil vyzkoušet! 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora František Buráň


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"GPS navigace podle TomTom Navigator 6" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: GPS navigace podle TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: eLzyx (email je skrytý) - 26.09.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zajímalo by mě proč je při výběru typu navigování dvakrát uvedeno "pěší trasa" ... když by jedno z toho (to první) mělo být "nejkratší trasa"

Re: GPS navigace podle TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: Steve (email je skrytý) - 26.09.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Petkove mapy funguji i ve verzi 6? Super!
Re: GPS navigace podle TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: PETR123 (email je skrytý) - 26.09.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ano, fungují a ode dneška se prodává i TomTom Navigator 6 s mapou CZ/SL/PL/HU !
Re: GPS navigace podle TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: Steve (email je skrytý) - 27.09.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nemuzu to najit, dej, prosim, odkaz na mapu CZ/SL/PL/HU pro TT6. Nebo to je jen komplet s TT6?

TomTom Navigator 5 vs. TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: Steve (email je skrytý) - 01.10.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tedy koukal jsem na rozdil cen TT5 a TT6. TT6 je o moc levnejsi. Proc tomu tak je? Horsi pokryti? Konkurencni prostredi?

Re: GPS navigace podle TomTom Navigator 6 (Hodnocení: 1)
Od: Pigicz (email je skrytý) - 21.11.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Včem se liší tom tom plus a kolik to bude stát ?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412