Jaké paměťové karty podporuje váš palm? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jaké paměťové karty podporuje váš palm?

Autor: nexus6 - 07.08.2006, 4502 čtenářů


Hardware a příslušenství Poslední dobou se nejen v našem internetovém fóru množí dotazy, jakou že to kapacitu paměťové karty podporují různé modely palmů. Informací v tomto směru není mnoho, ale kdesi v hloubi Internetu lze přeci jen vyčíst oficiální informace. Nejsou příliš bohaté ale v mnoha případech pomohou.


Protože se technologie karet Secure Digital (SD) a MultiMediaCard (MMC) neustále vyvíjí, novější paměťová karty mohou nabízet lepší vlastnosti, jako například větší kapacitu a rychlost přenosu dat, než karty, které bylo možné otestovat během vývoje nových modelů. Ačkoli Palm nemohl otestovat současné moderní karty při vývoji svých modelů, předpokládá, že mnoho z nich bude fungovat i se staršími zařízeními.

Maximální kapacita paměťové karty, kterou můžete použít ve svém zařízení, záleží právě na jeho typu. Palm v zásadě dělí svoje přístroje na dvě skupiny. Ty u nichž je schopen garantovat funkčnost karet s kapacitou 2GB a ty, které se musí spokojit pouze s 1GB rozšířitelné paměti. Pojďme se podívat, která zařízení patří do kterých kategorií.

2GB

Dvougigabajtové karty podporují následující modely: Palm Treo 600, Treo 650, Tungsten|T5, Zire 72, LifeDrive a novější modely, přičemž Palm T|X si díky integrovanému FAT32 poradí i se 4GB kartami.

Palm v těchto zařízeních testoval 2GB MMC a SD karty a prohlašuje, že v nich budou fungovat. Nic ale není stoprocentně jisté, takže ačkoliv bylo testováno množství běžně dostupných karet, nelze vyloučit, že některé méně běžné by nemusely fungovat. Palm rovněž netestoval paměťové karty s kapacitou 4GB, ale je pravděpodobné, že by některé mohly fungovat.

1GB

Jednogigové paměťovky lze použít v těchto modelech: Palm Tungsten|E2, T|T3, T|T2, T, Zire 71, 31, 21 a starší.

Palm tvrdí, že kvůli souborovému systému, který tyto modely používají, mohou karty vyšších kapacit než jeden gigabajt způsobit neočekávané chování přístroje nebo v něm nemusí fungovat.


Důležitá je také poznámka týkající se přístroje LifeDrive. Ten podporuje paměťové karty s kapacitou do dvou gigabajtů, ale s kartami různé kapacity zachází různě při jejich formátování. Karty s kapacitou do 16 MB naformátuje systémem FAT12, kapacita od 16MB do 512 MB znamená formát FAT16 a teprve karty větší než 512 MB se formátují v FAT32. Tento jev není ani tak problémem pro LifeDrive, jako spíše pro ostatní zařízení, ve kterých chcete kartu používat. Pokud například máte 256MB kartu, kterou chcete používat ve fotaparátu a ten ji potřebuje mít naformátovanou ve formátu Fat32, musíte ji naformátovat ve fotoaparátu. Pokud byste tak učinili v LifeDrivu, fotoaparát by kartu nedetekoval. Naformátujete-li ale 256MB kartu ve fotoaparátu v formátu FAT32, LifeDrive s jejím přečtením nebude mít žádný problém.

S funkčností paměťových karet o kapacitách, na než váš palm normálně není připraven, může v některých případech pomoci FAT32 driver od známého Dmitrye Grinberga. Jedná se vlastně o upravený driver, který se původně nachází v LifeDrivu. Není samospásný, ale uživatelé hlásí, že po jeho instalaci fungují třeba i 4GB karty. Jsou tu ale určitá omezení. Některé karty nelze naformátovat, na některé nelze zapisovat. Na kartu ve formátu FAT32 také není radno zálohovat svá data, protože po hard resetu driver není přítomen v ROM a palm tudíž kartu nevidí.

Závěrem jen dodejme, že stoprocentní jistotu, že karta bude ve vašem palmu fungovat, nebudete mít nikdy. Nejlepší je tedy před jejím nákupem tuto vyzkoušet nebo kupovat karty prověřené již ostatními uživateli. Pokud by se přeci jen stalo, že karta fungovat nebude, prodejce vám ji většinou ochotně vymění.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Jaké paměťové karty podporuje váš palm?" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Jaké paměťové karty podporuje váš palm? (Hodnocení: 1)
Od: mha (email je skrytý) - 07.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Bolo by zaujimave uviest aj ake rychlosti kariet su podporovane, mne na zire 72 nesli 1GB karty s oznacenim 50x (Kingston) a 150x(A data).
Re: Jaké paměťové karty podporuje váš palm? (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 07.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Obávám se, že na to neexistuje žádné jednoduché pravidlo, podle kterého by to bylo možné určit.
Re: Jaké paměťové karty podporuje váš palm? (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 07.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Viz Badel. Je to ale také kus od kusu. Když jsem si vybíral Kingston 1GB Ultra Speed, zasunul jsem do PALMa a zaseklo se to. Tak reset a zůstalo to viset. Kartu jsem musel vytáhnout. Ochotný prodejce (v Plzni) mi přinesl teda stejný typ karty (opět 1GB Kingston 1GB), nožem otevřel plastikový obal a já si kartu vyzkoušel. Ta už mi šla v pohodě. Dokonce i ve foťáku a ten je hodně náročnej a vybíravej (je moc starej, jeden z prvních digitálů). Nebo naopak s Panasonic SD 128mb měl kamarád s PPC problém, ale můj foťák to bral nádherně. Takže se to nedá říct které karty jsou podporované tak jak říkáš. Mohlo by se stát že by to tu v eShopu zkusili, seklo by jim to PALM a dál by to holt nezkoušeli. Může to záležet na konkrétním kusu té karty, nebo třeba na tvém kusu zařízení. Souhra více faktorů.. Nejlepší je si to vyzkoušet a vrátit to jde vždy v rámci záruky. A i v případě eShopů - solidní eShop by si nelajznul ti prodat něco a pak to v rámci záruky nevzít (samozřejmě nemluvím teď o porušení záruky např neodborným zacházením). A rozhodně nemám zájem dělat reklamu, ale věřím že PalmHelp shop je solidní, ačkoliv s nimi nemám zkušenost.

Re: Jaké paměťové karty podporuje váš palm? (Hodnocení: 1)
Od: nosferatu135 (email je skrytý) - 17.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Můj T3 v pohodě čte 2GB Transcend 150X! Neumí na ni zapisovat, ale protože tam mám jen multimedia, je to jedno.
Re: Jaké paměťové karty podporuje váš palm? (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 12.04.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Tak jsem testoval 2GB Kingston na Zire 71 a i když by to nemělo fungovat, nezaznamenal jsem sebemenší potíže (čtení, zápis, mazání, přehrávání audia).

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412