Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS

Autor: nexus6 - 31.07.2006, 2590 čtenářů


Informace a oznámení Okolo budoucnosti Palm OS a celé platformy je v poslední době dost rušno. Jenže zatím nebyly dostupné žádné oficiální informace od kterékoli ze zúčastněných stran. Až teď v pátek promluvil Palm, když se zmínka o budoucnosti Palm OS objevila ve výroční zprávě společnosti.


Velké společnosti v USA mají za povinnost ve výročních zprávách prezentovat také možná rizika svého podnikání. Tato povinnost má chránit investory, naopak mnohdy může být velmi škodlivá pro firmy. To je i případ Palmu, který se musel ve výroční zprávě vyjádřit k problematickým vztahům se společnostmi PalmSource a Access. Musel se vyjádřit k problému, o kterém nikdo, krom pár zasvěcených, nevěděl. K problému, který mohl klidně zůstat pod pokličkou a vody Palm OS by byly stále klidné. Takhle jsou ale náhle vody velmi rozbouřené .Investoři neví, co dělat, vývojáři aplikací znejistěli. Onen pečlivě tutlaný problém může Palm hodně poškodit.

Co se tedy vlastně stalo? Palm nejprve ve výroční zprávě ujišťuje, že má licenci na stávající Palm OS Garnet až do 2. prosince 2009. To je fakt a nic se na něm nemění, tady není důvod k panice. Mění se ale způsob spolupráce Palmu a PalmSource a také systém platby za onu licenci. Součástí licenční smlouvy totiž byly nejen platby podle počtu prodaných kusů, ale také jakési minimální plnění. To činilo 42 milionu dolarů pro rok 2006, 35 milionů v roce 2007, 20 milionů v roce 2008 a konečně 10 milionů v roce 2009. Tyto poplatky ale Palm počínaje příštím rokem nemusí hradit. To samo o sobě vypadá jako příjemná zpráva. Horší je ale důvod, proč ke změno došlo.

Veřejnosti neznámá licenční dohoda totiž obsahuje zajímavé ustanovení, které dává Palmu podíl na vývoji budoucího operačního systému, známého pod označením Access Linux Platform (ALP). A to dokonce tak veliký, že samotný Access/PalmSource byl podle smlouvy povinen dodržet určité termíny ve vývoji. Jenže je nedodržel a to podle smlouvy zbavuje Palm povinnosti platit paušální licenční poplatky. Stále ještě žádná katastrofa. Ale... Protože PalmSource nedodržel termíny ve vývoji, samotný Palm to pochopitelně vidí jako riziko pro budoucnost. Z tónu oněch řádků výroční zprávy je cítit, že se Palm nyní snaží ze závislosti (případně spolupráce) na PalmSource vymanit. A snaží se o to poměrně zajímavým způsobem. Výroční zpráva totiž říká: "Momentálně s PalmSource vyjednáváme možnost rozšíření vývojových a distribučních práv na aktuální verzi Palm OS. Pokud nebudou tato jednání úspěšná, může to následně ovlivnit naši schopnost vyvíjet a prodávat nové produkty založené na příští generaci Palm OS."

Ano, čtete správně, že vyjednává o rozšíření práv k současnému systému, nezajímá jej ten budoucí. Různé zahraniční servery tak spekulují nad tím, že Palm chce od PalmSource/Accessu vlastně vykoupit zpět svůj starý OS a stát se na budoucí ALP platformě nezávislý. To sice může být jedna z možností řešení situace, ale osobně se domnívám, že tomu tak není. Opět zdůrazním, že Palm podle výroční zprávy spolupracuje s PalmSource na vývoji ALP a tak tedy (nejspíše) nepřipravoval vlastní operační systém. Dle mého názoru si tak rozšířením práv na Garnet chce Palm pouze zajistit kontinuitu do příchodu nové platformy. Současná práva k Palm OS dávají Palmu jakousi možnost jeho drobných úprav, ale zásadní zásahy do systému dělat nemůže. To je pro něj problém, protože samotný PalmSource s vývojem Garnetu již nepokračuje. On by to vlastně problém nebyl, jenže protože se vývoj ALP poněkud pozdržel, potřebuje Palm rozšířit možnosti úprav v současném systému, aby jej tak ještě třeba rok udržel konkurenceschopným.

A kde se vlastně celý problém vzal? Inu, dovolím si další menší spekulaci. Accessu se asi znelíbilo, jak moc velký podíl má na vývoji budoucího systému Palm a tak se rozhodl jej v tomto vyšachovat ze hry a postavit jej do role řadového zájemce o licenci. Obětoval proto 65 milionů dolarů na paušálních poplatcích, ale získal svobodu při vývoji systému. To je velmi důležité ve vztahu k ostatním případným zájemcům o licenci, kteří jsou si tak s Palmem rovni a mohou si tak být jisti, že nebudou nijak diskriminováni nebo přehlíženi. Požadavky všech zájemců o budoucí operační systém tak mají stejnou váhu - systém nebude šitý na míru Palmu. Tohle se pochopitelně Palmu nelíbí. Zdržuje to vývoj celé platformy a Palm ztrácí kontrolu nad svým OS. Ono prohlášení v tiskové zprávě je pak spíše takovým malým strašákem pro Access, mocenská hra, ve které se Palm snaží Accesu naznačit, že by novou platformu nemusel licencovat.

Jenže právě tato mocenská hra má momentálně pro Palm neblahý dopad. Investoři jsou nejistí a neví, co se bude dít dál. Ještě horší je, že jistou budoucnost tu nevidí ani vývojáři aplikací. Ti by se tak mohli od Palm OS platformy (ať již v její současné nebo budoucí podobě) odklonit. A to je teprve ten pravý problém, který by mohl celou platformu nenávratně poškodit. Jenže Palm momentálně nemá na výběr, celou pravdu o budoucnosti Palm OS možná neznají ani ti nejpovolanější. Palm se snaží momentálně tlačit na Access, je to asi jeho poslední šance, jak uspět.

V zásadě bych tu viděl tři schémata budoucího vývoje situace:

a) Palm neuspěje v jednání s PalmSource a nerozšíří svoji licenci na Garnet v potřebném rozsahu. Pak by současná licence na Garnet doběhla do konce roku 2009. Jenže již příští rok nebude Garnet konkurenceschopný a Palm tak přesune svoje aktivity k Microsoftu, zatímco započne vývoj svého nového operačního systému. Toho bychom se pak reálně mohli dočkat v roce 2009.

b) Palm uspěje v jednání s PalmSource a odkoupí od něj Palm OS Garnet s tím, že jej podrobí důkladnému vývoji a vznikne z něj jeho vlastní konkurenceschopný operační systém. Palm se tak zbaví závislosti na PalmSource a ALP licencovat nebude. Tedy alespoň do doby, dokud se mu nebude nový systém zdát dostatečně výhodný.

c) Palm uspěje v jednání s PalmSource a rozšíří svá práva na zásahy do Garnetu. Tím udrží systém ještě rok, možná trochu déle, jakž takž konkurenceschopný a přežije tak období do nástupu ALP, s jehož uvedením původně počítal dříve.

Co si myslíte vy? Která možnost je nejpravděpodobnější? Nebo vidíte nějakou jinou? Sdělte nám svůj názor v diskusi pod článkem.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Informace a oznámení
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
Vyhlášení vítěze bezdrátové klávesnice


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Ekonomické informace

"Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS" | Přihlásit/Registrovat | 43 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
No abych pravdu řekl, už delší dobu jsem si přál, aby si Palm vykoupil svůj systém zpět. Jen se bojím toho neustálého oddalování nového systému :-(
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jen aby nová verze nevyšla moc "rychle" a nedopadlo to jako ona kultovní verze Windows Vista (nebo jak se to bude jmenovat).. Radši bych si počkal a měl dobrý OS a ne nějakej bazmek. A hlavně by se mohli zbavit té kraviny typu Heap a podobných.. Nevím nakolik kdo sleduje dění ve velkých společnostech vyrábějících telefony, ale v Japonsku se šušká o korejském Samsungu že si dělá zálusk na PALM, čemuž by odpovídalo i nové koncorcium Samsungu a několika jiných výrobců kteří chtějí udělat nějaký nový OS. Tím chci říct že by PALM asi měla koupit nějaká velká společnost a pak by se možná začalo něco dít. Dost dobře si dokážu představit Samsung :) Prostě moje srdcová záležitost :D
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Samsung by nebyl špatnej kupec, ale já bych raději Motorolu nebo Apple. Pokud to nekoupí Američani, myslím, že to bude problém. Software a zvlášť systém nikdo jinej dělat neumí.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Právě že Samsung operační systémy dělat umí. Nedělá je totiž sám, ale najme si většinou nějakou firmu. A jak známo, telefony Samsung mají nejmenší poruchovost co se softwaru týče (pády, bugy, zamrzání,..). Jinak jestli se nepletu, nedělá náhodou pro Motorolu systémy na mobil ta samá společnost co pro Samsung? Teď si nevzpomenu na jméno té společnosti..... Akorát si pamatuju že onehdy zažalovala kohosi že upirátil firmware na SGH E600..
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
No to nevim, ale skutečný systémy se dělaj jen v Americe. Navíc s najímáním externí firmy na vývoj systému už má Palm svou čerstvou zkušenost, že? :-/
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: V7s (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To je pekna blbost, vyvojova centra sou po celem SVETE! Kde vzniknul puvodni Linux? A kde vznika ted, v jednom state? Asi ne, co...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Blbost to neni. Nejsem malý dítě, abych nevěděl, že třeba i Mrkvosoft má většinu vývojářů v Indii, ale pořád je to americká firma a o to tady jde. Korejci ani nikdo jinej software dělat prostě neumí. Je to stejný jako s filmovým průmyslem - nikoho nezajímá, že amíci dnes točí spoustu věcí třeba v Praze, podstatný je, že filmy umí vyrobit a prodat jen v Holywoodu (o kvalitě tady samozřejmě nemluvim).
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Neumí.. Spíš jde o kapitál. Nejvíce schopných vývojářů je právě z Indie.. Jenže sami nemají kapitál rozjet nějakej monstr projekt. A zrovna Korejci dělají většinu softu pro GPS (nevím jak to nazvat.. Třeba firmware?). A s tim Holywoodem - to je podobné jako s tou krabičkou od zápalek v Pelíškách. Jde o to že to je Holywood a tak to lidé berou víc než film odněkud ze Zimbabwe, byť ten film ze Zimbabwe může být skutečně lepší. A takhle to je se vším, nejenom se softwarem, OS a podobným. Peníze, peníze, peníze.. Jinak k Motorola - víte kdo dělá firmware pro Motorola? Divize společnosti Sewon :)
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Jojo, přesně tak to je. A právě proto vidim černě budoucnost jakýhokoliv systemu, pokud za tim nebude stát velká americká firma.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Obecně co do techniky, Korea a Japonsko (ne nadarmo technicky nejvyspělejší země světa) do techniky každoročně investují daleko více peněz než třeba Německo. USA ještě méně. A jak znám Korejce a Japonce, nenechaj si do svýho zařízení dát nic cizího. Ale to oba již spekulujeme a dost :D
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
No je to uz hodne OT, ale je otazka, co to znamena vyspelost. Jsem posledni, koho by bylo mozno oznacit za fandu USA, ale jedno je fakt - Spojeny staty jsou daleko pred zbytkem sveta - viz napr. mnozstvi prihlasenych patentu nebo nejdrazsi obchodni znamky sveta atp.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Myslel jsem pouze technickou vyspělost, což v případě Koreji a Japonska je holý fakt, asi jako jaké město je největší na světě. Technické novinky jsou vždy a jenom z Japonska či Koreji.. Rozhodně se tímto nestavím na stranu kohokoliv, pouze konstatuji.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Jojo, pochopil jsem, ale technicka vyspelost prave neni zdaleka vse. Dokonce to pro uspech neni ani to nejpodstatnejsi. Myslim, ze skutecna vyspelost zeme se projevi mimo jine i podle toho, ze uz se neklade takovy duraz na samotnou technologii, ale i na jine faktory, jako je poprodejni pece, marketing, pravni zajisteni, duraz na zivotni styl atp. A v tomhle je Amerika na mile daleko pred Asiaty. I kdyz oni maji pochopitelne uplne jinou mentalitu, beztak budou Ameriku s urcitym zpozdenim v tomhle vsem nasledovat.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Hm, tak to je otázka názoru. Já jsem měl právě vždy za to že v tomto případě je USA pozadu, hlavně co se poprodejní péče a marketingu týče, nemluvě důrazem na životní styl. Neznám nikoho kdo by kladl důraz jen na jednu část čehosi, v našem případě techniku. Mohu mluvit zrovna za Korejce, ti se do něčeho vrhnout a musí to prostě být perfektní stůj co stůj, protože polovičaté věci "neznají". Znám osobně případ že jedna rodina v Koreji si pořídila CD mechaniku LG jenže ta nešla. Zašli tedy do prodejny LG s tím že to nejde. Oni zjistili že to opravdu nejde, obratem tedy dostali nový kus a peníze zpět jako "škody které jim byly způsobeny vadným kusem". Největší důraz tam kladou právě na *****nčnost výrobku, což je spojené s oním marketingem, nepřímo poprodejní péči a zpětnou odezvou. Osobně tedy opravdu vidím budoucnost PALMu v Asii, hlavně díky možnostem investovat a prakticky neomezeným technickým možnostem
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Totální OT - nevím proč systém filtruje slovo "fun kčnost".. :/
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Tak když OT, tak teda pořádně :-))) Já v Koreji nikdy nebyl, to je fakt, ale kámoš, co strávil nějakou dobu v Japonsku, řikal, že tam USA žerou nechutným způsobem a všechno od nich přebíraj. V Evropě je to zas tak, že se furt tváříme, jaký jsou amíci pitomci a přitom se je jenom marně snažíme dohnat. USA jsou prostě velmoc č. 1, to my nikdo nevymluví.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 01.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No, ja v Japonsku byl a to s tim, ze japonci zerou vse z USA neni tak uplne pravda. To, ze je vsude McDonalds a jine svetozname americke znacky je fakt, ale kde nejsou, ze?. Na druhou stranu nevidel jsem tam snad jedine americke auto, pocita*****, resp. notebokum tam rozhodne nevladne HP nebo IBM, ale japonske firmy - SONY, Toshiba.... V japonskych obchodech jsem nevidel jediny PALM! A o vztahu k USA jasne hovori i to, ze je temer nemozne se domluvit anglicky. Anglictinou vladnou maximalne na vlak. nadrazich a letistich! Jinak ani ranu, spise naopak - suverenne na vas hovori japonsky jako byste meli sikme oci a divi se, ze jim nerozumite! Japonci maji k USA velmi chladny vztah - to vychazi zejmena z historie (2. svetova valka) Pokud se ale bavime o zivotnim stylu, tak je samozrejme hodne "americky". Proste lidi na svete jsou stejni - spotrebni spolecnost je dozene vsude, nejen v Japonsku, ale i v Cesku.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Jarda (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Troufnu si trochu nesouhlasit. Moje žena má Véčko Samsung SGH-X200 - musí tlačítem ukončit spojení nebo počkat až spojení ukončí ten druhý. Pokud mobil zaklapne při probíhajícím spojení, mobil zatuhne a pomůže jen vyndat baterku. Berte tuhle informaci jen na okraj, třeba že i mistr tesař se může utnout.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Bude se jednat pravděpodobně o závadu hardwaru, jelikož tento problém byl často probírán v diskuzích. Zkuste se podívat na sériové číslo v mobilu přes servisní kód. Pokud to ukazuje samé nuly, máte vadný telefon a je dobré ho reklamovat. Novější SGH-X200 již tuto chybu nemají, jelikož moje přítelkyně problém nemá
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: kinter (email je skrytý) - 26.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Samsung = http://www.palmzone.net/article.php?sid=255

Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Je to hrozný... všichni se perou o všechno a koncový uživatel opět utře nos... A co řešení financovat HacknDev? Kdyby na každém Palmu fungovala buď Opie, nebo GPE se vším všudy... jenže to pro společnost Palm není výhodné... takže jsem zase u toho, že user utře nos :)
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tomu nevěřím a nebo to bude ještě hodně dlouho trvat než uživatel dostane nějakou verzi Linuxu na PDA co by byla plně funkční a uměla to co zatím PALM. Na E2 jsem předevčírem zkoušel Linux jen tak z nudy a musím říct že sice "Ty jo, vono to běhá", ale na druhou stranu to bootování odradí a pak taky ta aplikace. A nevěřím že PALM by do svých strojů začal dávat Linux (ne ve velkém měřitku na každý nový kus). Linux místo PALM OS je zatím utopie a věřím že bude navždy. Jediným řešením je dle mého udělat přímo PDA které bude na Linux odladěné (a taková PDA už jsou déle). A financovat Hackndev? Kolik lidí jim přispěje za rok? Tuším že před rokem dostali nějakou směšnou částku. Uživatel prostě chce mít vše zdarma, rychle a mít jistotu (nebo dobrý pocit). Mimo to, ne vše co hackndev dělá je zrovna košer....

Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mno já bych si s tím zas nedělal takovou hlavu, neboť DOS se používá do dneška. Výhoda takového operačního systému je právě to, že se nevyvíjí a tudíž se postupně všichni vývojáři naučí s např. PALM OS pracovat, veškerý softvér bude naladěn na tu poslední etalonovou verzi PALM OS. Já již první pozitivní výsledky vidím teď - moje treo je absolutně stabilní, všechny programy si dokonale rozumí s OS - prostě super. Jen problém asi bude do budoucna se šifrováním.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, tak to jste holt spokojeny uzivatel. To muj T|X predvede nekolik resetu denne a to s nim nevyvadim zadne kejkle...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 01.08.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Moje TX a Treo 650 reset snad ani neznaji! Mas proste nainstalovany soft, co je spatne naprogramovany...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak to asi bude otázka dlouhých týdnů testování a testování. Neznám snad nikoho kdo by za den alespoň jednou neresetoval a nebo mu PALM nešel sám do resetu. S PILOC je to klasika. Sám používám PILOC v kombinaci se SLOVOED a občas to je masakr. A když chci spusit nějakou náročnější hru (například Skyforce), reset prostě udělat musím jinak to nespustím
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Já mám tedy T|X nabušenej aplikacema a reset zažiju tak maximálně 1x za týden. Občas ho způsobí RepliGo, což je v případě NVFS aplikace na draka a občas nějaká hra, ale ty skoro vůbec nespouštím. Používám samozřejmě malou lokalizaci Locale.

Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Holt "genialni" napad rozdelit firmu nese sve ovoce. Take fakt, ze od modelu m515 neni smysluplny operacni system mluvi sam za sebe. Bohuzel v dnesni zvrhle dobe to nema moc vliv na zisky firmy. Kdyby se timhle stylem vyrabeli napr. potraviny, byly bysme vsichni davno mrtvi hladem. Skoda ze se nenajde nejaky uplne novy vyrobce, ktery by do pda a smartphone sel. Soucasti stejne dodavaji jine firmy (intel, samsung, ...) tak by slo jen o to dat dohromady funkcni modely, smysluplny OS a pote nejakou distribucni sit, ve ktere by se to prodavalo (to by byl nejvetsi problem).
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, tenhle novy vyrobce tu dle meho nazoru je, zel ne na plaforme Palm OS. Dokonce si uvedomili, ze uz pro ne neni vyhodne byt OEM/ODM dodavatelem pro ostatni firmy a zacinaji to pekne rozjizdet pod vlastni znackou. Ano, mluvim o HTC...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Vazne? A jaky novy operacni system pouziva HTC?
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Ehm, nebavili jsme se o novem OS, nebo? Ano, ctu tam smysluplny... A v pripade produktu HTC to vypada, ze ta mizerna kapesni Wokna jsou funkcnejsi a stabilnejsi, nez soucasna Palm OS zarizeni...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Smysluplny OS - tim nemyslim neco od firmy s pochybnymi praktikami. Chci neco nezavisleho jako je palm, proste koupim - pouzivam a ne ze se stanu otrokem nekompatibility.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, nechci byt jizlivy, ale ono "otrokem nekompatibility" mi prave spis posledni dobou pripomina Palm, nez cokoli jineho (pokud tedy samozrejme vynecham novou verzi symbianu a UIQ, ktere nejsou zpetne kompatibilni se starymi aplikacemi...)
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
A jaka dulezita stara aplikace pro Palm OS ti na TX konkretne nechodi?

Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: mhejpetr (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No, je to smutne, kam to panove z Palmu dovedli... Nejvice me desi, ze az me Treo doslouzi, jineho Palma uz tady u nas ani nesezenu a budu muset skoncit u nejakeho Symbianu. Vidim jedinou zachranu: Pokud by to koupila firma Apple, mohli bychom se dockat neceho kvalitniho. Rekl bych, ze je to jedina moznost. Jinak si budeme muset zvyknout na zivot bez Palmu.
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
U symbianu hrozne zalezi na tom, jestli vyzadujete dotykovy displej, nebo ne. Dotykove displeje nabizi pouze UIQ platforma, kterou v soucasnosti pouziva jenom Sony Ericsson. Bohuzel soucasna UIQ 3 neni zpetne kompatibilni s predchozi generaci... Uvidime, jestli SE uvede dostatecne mnozstvi modelu a UIQ vyrazneji prosadi, protoze jinak je tu zasadni problem s dostupnosti aplikaci. Jinak mel sem moznost si hrat i s M600i i s P990i a dovolim si tvrdit, ze M600i by mohl soucasnym uzivatelum Trea vyhovovat. P990i si me vubec neziskal. A uprimne, ani jeden z nich bych si ja nekoupil... To uz bude mozna lepsi Treo na Windows Mobile...
Re: Nejasná zpráva o budoucnosti Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: mhejpetr (email je skrytý) - 31.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Samozrejme mam na mysli UIQ. Pardon, ale Microsoft ode me osobne nikdy neuvidi ani cent. Vas pocit ale jinak sdilim. PalmOS mne osobne take sedi lepe nez Symbian. Ale jde, myslim, o vec zvyku. Kdysi davno jsem pouzival Psiony s Epocem, coz je vlastne prapredek dnesnich Symbianu, takze by to byl takovy navrat ke korenum :-) Ale porad muzeme optimisticky predpokladat, ze se k nam dostane neco s ALP ci ze se Palm vzpamatuje.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412