Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu

Autor: morbid - 16.02.2006, 9393 čtenářů


Speciality Jelikož zde již bylo popsáno připojení palma přes Bluetooth pomocí OS jedné americké gansterské organizace, pokusím se přijít s návodem jak toto zprovoznit i na operačním systému GNU/Linux a to distribuci SuSE.

Ke zprovoznění BT zařízení musíme mít nainstalovány následující aplikace, které jsou k dispozici přímo na instalačních CD a bez problému je nainstalujete pomocí správce programů v YaST. Jsou to kdebluetooth (případně gnome-bluetooth), bluez-libs, bluez-utils a yast2-bluetooth a pokud není nainstalován, tak i ppp. Je ale velmi pravděpodobné, že jsou tyto aplikace nainstalované již v základním systému.

Nyní k samotnému nastavení Bluetooth. Spusťte program Yast2 a v kategorii hardware klikněte na Bluetooth. Zde povolte Bluetooth služby, zadejte jméno, pod kterým bude vaše PC viditelné, vyplňte Identifikační číslo (PIN; mám 1234) a v pokročilé konfiguraci povolte všechny služby. Klikněte na Konec a počkejte na uložení konfigurace a restart služby.Pokud používáte KDE, měla by se vám vpravo dole vedle hodin objevit ikonka ze znakem "BT", pokud ne, stačí spustit kbluetoothd. Teď na tu ikonku klikněte pravým tlačítkem a vyberte Configuration a Configure Services. V Local Services musí být zaškrtnuto kbtobexsrv.

Samozřejmě že toto by samo o sobě nestačilo. Nyní je potřeba vytvořit konfiguraci pro připojení PPP protokolem. Takže v adresáři /etc/ppp vytvoříme soubor options.rfcomm0 s tímto obsahem:

debug
noauth
192.168.10.1:192.168.10.2
proxyarp
ms-dns 192.168.2.1

Zde je vidět, že našemu PDA bude automaticky přiřazena IP adresa 192.168.10.2 a na PC bude rozhraní ppp0 přiřazena adresa 192.168.10.1, což si samozřejmě můžete změnit k obrazu svému. Nastavení ms-dns je nastavení DNS serveru, které bude automaticky předáno vašemu PDA při připojení a je nutno ho nastavit na stejnou hodnotu, jakou máte nastavenu v souboru /etc/resolv.conf. Toto nastavení lze provést i ručně v nastavení připojení ve vašem PDA.

Dále je nutno si nastavit překlad adres na vašem PC (NAT). Jako nejjednodušší cesta se mi jeví použití SuSEfirewall2. V jeho konfiguračním souboru /etc/sysconfig/SuSEfirewall2 je nutno vyplnit následující parametry:

FW_DEV_EXT="eth0"
FW_DEV_INT="ppp0"
FW_MASQUARADE="yes"
FW_MASQ_DEV=$FW_DEV_EXT
FW_MASQ_NETS="0/0"

Nebo použít odpovídající nástroje v programu YaST.
A také samozřejmě nastavit spuštění SuSEfirewallu po připojení PDA. Pokud používáte standardní nastavení SuSE Linuxu, mělo by stačit v souboru /etc/sysconfig/network/config najít parametr FIREWALL a změnit hodnotu na yes. Nebude-li to stačit, je nutná ruční editace souboru /etc/ppp/ip-up, který je spouštěn po přijetí PPP spojení. Pokud má někdo větší skušenosti s iptables, uvítal bych popis ručního nastavení ip-up v diskuzi.

Spárování zařízení je již naprosto triviální, vyvoláte ho z PDA a použijete PIN zadaný při konfiguraci BT, dost podobně jako v předcházejícím článku.
Nastavení připojení v PDA je shodné s nastavením v článku Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP, snad jen že není nutno vyplňovat DNS server a ani skript, je tam jen Konec, tak jak je vidět na obrázcích.

Nejdříve připojení:


A také síť:


 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora morbid


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.85
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu (Hodnocení: 1)
Od: nox - 16.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Jsem rad ze konecne vychazi i navody na mene rozsirene platformy.

Jinak by nas snad ti tucnaci umlatili :D
Re: Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu (Hodnocení: 1)
Od: Morbid - 17.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=21
 
Pro mě osobně to neni zrovna méně rozšířená platforma. V práci mám čtyři PC s Linuxem a doma dva.
Re: Sdílíme Internet přes Bluetooth v SuSE Linuxu (Hodnocení: 1)
Od: mh - 20.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jsem na tom podobne. A to nepocitam servery...
Sice mne konkretne to nijak nepomohlo (jedna se o pomerne samozrejmou vec), ale je dobre, ze i zde jiz zaregistrovali i existenci jinych OS. Nezkusenym uzivatelum to pomoci muze.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412