Tablet od Palmu již brzy! - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Tablet od Palmu již brzy!

Autor: Badel - 23.08.2010, 2587 čtenářů


Informace a oznámení Krátce po převzetí Palmu společností HP se objevily spekulace, že se brzy dočkáme tabletu na bázi webOS. Minulý týden byla tato spekulace potvrzena oficiálně čelným představitelem HP.

Ten kdo tuto zprávu pustil do světa, nebyl nikdo jiný než Todd Bradley, jeden z předchozích šéfů toho času ještě nezávislého Palmu, který byl do HP přetažen v roce 2005 a to na pozici šéfa divize Handheld & PC Unit. Stalo se tak při příležitosti zodpovídání dotazů z řad akcionářů na výroční konferenci za třetí finanční čtvrtletí roku 2010. Tabletu s webOS se dočkáme začátkem roku 2011, tedy v ideálním případě už za půl roku. Že k tomu opravdu dojde, bylo zřejmé již dlouho. Jednak si HP před měsícem nechala zaregistrovat ochrannou známku PalmPad a jednak z vlažných vyjádření CEO HP na adresu dalšího rozvoje smartphonů bylo možno dedukovat, že HP chystá jiný produkt postavený na webOS. Ostatně dle mnohých HP částkou 1,2 mld. dolarů Palm poněkud přeplatila, takže je jisté, že její záměry s touto společností, respektive s jejími produkty, jsou nemalé. Pro budoucnost webOS je to bezpochyby vynikající zpráva. Je totiž evidentní, že HP si po předchozím bezprecedentním "zazdění" produktové řady iPAQ už příliš nevěří v oblasti smartphonů a PDA. Proto ta vlažná vyjádření, která krátkodobě dokonce vyvolal zděšení, že Palm Pre a Pixi nebudou mít následovníky. Avšak v oblasti notebooků, netbooků a potenciálně tedy i tabletů je HP mimořádně silným hráčem. A jestliže se jeden z nejsilnějších hráčů na tomto tržním segmentu rozhodl postavit budoucnost slibně se rozvíjejícího trhu s tablety právě na webOS, je to pro tuto mladou platformu to nejlepší, co se vůbec mohlo stát.


Bude takto vypadat připravovaný PalmPad?


Situace je aktuálně taková, že velkého potenciálu v poptávce po tabletech hodlá využít snad každý. Problém je, že ne každý má co nabídnout. Fakticky pouze Apple momentálně disponuje operačním systémem vhodným pro tuto novou generaci produktů. Ostatní hodlají využít převážně Android, což přinese jistě velké cenové výhody, mnozí však oprávněně pochybují o vyzrálosti platformy právě pro tyto účely. Pak jsou tu samozřejmě ještě Windows 7 od Microsoftu, ale tam platí totéž co u Androidu. Nakonec byla to právě společnost HP, která se svým HP Slate měla stát hlavní protiváhou Apple iPadu, nakonec byl ale celý projekt poslán k ledu. Ukázalo se totiž, že pouhé přebíjení se lepšími technickými parametry zákazníky už dávno nezajímá a že Slate se s Windows 7 ovládal skutečně hrozně.


Šéf Microsoftu Steve Balmer se chlubí tabletem HP Slate s Windows 7. Tehdy ještě netušil, že přístroj se světla světa nikdy nedočká.


IT trh dospěl a zákazníci slyší více na snadnou obsluhu, ucelenost celého řešení včetně navázaných služeb a v neposlední řadě boduje i módnost produktu. Někteří takový přístup odmítají, avšak ruku na srdce, kdo z nás si vybírá např. automobil porovnáváním všech technických parametrů? Mnohem častěji rozhodují aspekty jako dostupnost servisní a poprodejní péče, subjektivní pocit vnitřního pohodlí a nebo design. Nakonec co je špatného na tom vybírat si počítač nikoliv podle hardwarových parametrů, ale třeba podle značky, kterou máme rádi? Vždyť drtivá většina uživatelů pracuje jen s internetovým prohlížečem a Wordem. Jaképak technické parametry jsou pak vlastně důležité? Ale zpět k Palmu. S Palmem jako takovým se v budoucnu již možná ani setkávat nebudeme. Nebylo by nic překvapujícího na tom, kdyby z něj zbyla jen ona značka PalmPad pro tablety. Ale i kdyby HP zachovala Palmu jistou míru nezávislosti, jeho budoucnost bude beztak plně záviset na obchodní politice HP. To může skutečně znamenat postupné vyklízení pozic z trhu smartphonů, ale což, ten Palm přeci již beztak dávno nedobrovolně opouštěl. Na druhou stranu případný úspěch tabletů může dát zpětně nový vítr do plachet smartphonům s webOS. Vždyť u Applu proběhl přesně opačný synergický proces. Pro původní fanoušky značky to asi bude zklamání. Starý Palm OS je samozřejmě nenávratně pohřben, značka Palm dost možná také a i smartphony minimálně na čas ustoupí tabletům. Ale přes to přes všechno lze konstatovat, že Palm dopadl ještě velmi dobře. HP je jedna z nejmocnějších IT firem světa a jestli má někdo šanci Applu konkurovat s tablety, pak je to právě HP. Nikdo jiný není tak silný s notebooky v korporátní sféře, kde se Applu naopak příliš nedaří. A nikdo jiný momentálně nemá lepší operační systém pro tablety. Palm zůstává v Silicon Valley, stojí za ním obrovský kapitál pro jeho další rozvoj a s jeho produkty se do budoucna počítá. To přeci není úplně špatná zpráva...

 
   Související odkazy
· Více o tématu Informace a oznámení
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
Vyhlášení vítěze bezdrátové klávesnice


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenstvíInformace a oznámení

"Tablet od Palmu již brzy!" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Tablet od Palmu již brzy! (Hodnocení: 1)
Od: Czechnology (email je skrytý) - 26.08.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
Já už jsem na palm zanevřel. Dlouhá léta nebyl schopen nic vytvořit a když něco vytvoří, není schopen to distribuovat. Na to nemám náladu. Takže si jako náhradu za PDA (TXko mi bohužel odumřelo) hodlám pořídit MID "Dell Streak", mobil si stále nechávám zvlášť.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412