Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro!

Autor: Badel - 01.04.2010, 4153 čtenářů


Informace a oznámení Palm se pomalu ale jistě stává synonymem neuvěřitelných zvratů. Která jiná společnost prošla již tolika radikálními změnami ve vlastnické struktuře, výrobním programu, i v pozicích na světovém trhu? Ještě minulý týden mnozí analytici predikovali postupný útlum značky pod náporem sílící konkurence, teď je vše ale zcela jinak!

Připomeňme si poslední vývoj - v polovině roku 2007 se společnost potácela na okraji propasti. Dlouhodobě nebyla schopna přijít s novým systémem a i vývoj jeho hardwarového portfólia ostudně stagnoval. V tu chvíli přišel na scénu frontman irské skupiny U2, Bono Vox, a spolu s několika dalšími investory pod hlavičkou Elevation Partners do Palmu investoval 325 mil. amerických dolarů (postupně byli nuceni investici navýšit na 432 mil. USD a upravit tak svůj podíl z 25 % na 30 %), přetáhl několik klíčových lidí z Applu a vyházel dosavadní management. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Už za rok a půl byl představen přístroj Palm Pre, jehož zbrusu nový operační systém webOS pozitivně překvapil i ty největší pesimisty. Čekal se úspěch, který měl Palm vrátit znovu na výslunní. Naděje byly ovšem tak veliké, že Palm patrně poněkud předčasně zlikvidoval slepici, která mu až do té doby snášela zlatá vejce - Palm Centro byl přístroj, který už nevyžadoval žádný vývoj ani investice do marketingu a přesto se prodával lépe než kterýkoliv jiný palm v historii. I tak byla jeho výroba nemilosrdně ukončena. Nastal tak zcela logicky výpadek prodejů v době mezi zavedením nového Palmu Pre do sítě vícero operátorů a skončením výroby Palm OS přístrojů. Žel že nové modely se dosud neprodávají tak, jak se očekávalo. Dílem je na vině dlouhá prodejní exkluzivita v síti ne právě klíčového operátora Sprint a dílem zesilující konkurenční tlak. Očekávalo se totiž, že minimálně v USA existuje stále dost silná zákaznická skupina, která bude hledat alternativu k iPhonu a mohl by je zaujmout právě Palm Pre. Nikdo však nepočítal s Googlem coby dalším silným protivníkem. Jeho nového systému Android se chytila do té doby skomírající Motorola a se svým přístrojem Droid odlákala Palmu většinu potenciálních zákazníků. Tolik k nedávné historii a vývoji, který pro Palm nevěštil nic dobrého. Včera se ale přepisovaly dějiny...

V Cuppertinu, sídle společnosti Apple (mimochodem kousek od sídla Palmu), včera před investory, členy správní rady a několika málo zástupci médií nečekaně vystoupili zástupci Elevation Partners a Applu. V jednu chvíli se na pódiu dokonce objevili Bono Vox a Steve Jobs bok po boku. Společné prohlášení bylo opravdu šokující - Apple a Palm spojí své síly, přičemž si vzájemně poskytnou veškeré patenty v oblasti mobilních operačních systémů. Zároveň Apple investuje do Palmu částku přesahující 800 mil. USD a stane se tak jeho majoritním akcionářem. Steve Jobs tuto událost komentoval slovy: "Nazrál čas, abychom přestali štěpit své síly. Spojení Applu a Palmu představuje spojení toho nejlepšího, co existuje na současném trhu chytrých mobilních zařízení. Příští generace našich produktů ještě více posílí výsadní pozici, kterou již nyní zastáváme." Tato zpráva v sále vzbudila opravdové pozdvižení. Trvalo několik minut, než se publikum ztišilo natolik, aby mohl promluvit i Bono Vox, který se až dosud podobných vystoupení nikdy osobně neúčastnil. Jeho slova to ostatně potvrdila v samém úvodu promluvy: "Mé vystoupení na obchodní konferenci jako je tato, může znamenat jen dvě věci. Buď mě Steve znovu potřebuje jako maskota pro svůj nový iPad a nebo naopak potřebuji něco já od něj." Po této větě sál zahučel smíchy. Bono přítomné ujistil, že správně je ta druhá možnost: "Popravdě, naše investice do Palmu nesplnila očekávání a po několika diskuzích se Stevem jsme dospěli k závěru, že existuje způsob, jak využít potenciál značky Palm a přitom ještě i posílit současné skvělé postavení Applu. Dovolte, abychom vám představili prototyp přístroje Palm Pentro!"


Na snímku vlevo je patrné, že Steve Jobs třímá Palm Pixi, nové Pentro v rukou Bona je ale nezřetelné. Naštěstí se na veřejnost už dostala fotografie pravděpodobné podoby nového palmu (viz vpravo).


Dalším mluvčím byl Josh Dongarra, nový šéf vývoje v Palmu. Ten přiznal, že Palm se dopustil některých chyb, které by chtěl s novým přístrojem napravit. Jeden z prvních přínosů nové aliance je využití zkušeností Applu s provozováním dvou různých operačních systémů na počítačích Mac. Jak je vidět na fotografii výše, přístroj se snaží designově navázat na oblibu přístrojů Centro. Ale nejen to! Pentro bude nabízet spustitelnost Palm OS aplikací v bezešvém módu uvnitř webOS. Nebude tedy už zapotřebí žádných emulátorů, Palm OS aplikace se budou do značné míry chovat jako standardní webOS software. Uživatelé Applů už léta znají něco podobného při spouštění Windows aplikací pod MacOS za pomoci Parallels Desktop. Palm nyní přiznává, že bylo chybou Palm OS definitivně odepsat, zvláště když má zakoupena neomezená práva na Garnet. Vývoj a podpora dvou operačních systémů by byl ale samozřejmě problém, zamaskování Palm OS v bezešvém módu je ovšem tím správným řešením.

Následující řečník, Scott Forstall, šéf týmu, který se má starat o sbližování platforem OS X a webOS, poodhalil něco z budoucí strategie obou společností. OS X i webOS zůstanou prozatím samostatnými platformami, ale neměly by si přímo konkurovat. Zatímco iPhone bude cílen pro co nejširší zákaznické skupiny, webOS by se chtěl zaměřit zvláště na korporátní sféru, několikrát přitom byli zmíněni uživatelé BlackBerry. Co konkrétně to znamená, zatím není jasné. Dotaz z pléna, jestli Apple/Palm chystají nějakou novou push technologii, nebyl zodpovězen s odkazem na pozdější tiskovou konferenci. Scott Forstall dále prozradil, že ke sbližování obou platforem vlastně docházelo už dříve a že konverze aplikací z jedné platformy na druhou je už dnes neobyčejně snadná. V budoucnu bychom se tak měli dočkat takřka úplného splynutí obou systémů.

Zástupci obou společností odmítli specifikovat, kdy se Palm Pentro dostane reálně na trh, ani nevíme nic o jeho technických parametrech. Ještě v tomto měsíci bude ale uspořádána tisková konference, kde se dozvíme více informací.

Nakonec vystoupili znovu Bono Vox se Stevem Jobsem. Steve přítomné ujistil, že značka Palm určitě nezanikne a že s ní má Apple velké záměry. Nový Palm Pentro se bude dokonce prodávat i v síti prodejen Apple Store. Bono Vox vystoupení uzavřel slovy "O Pentru jsme neprozradili zdaleka všechno. Tento přístroj bude opravdovým překvapením nejen pro fanoušky značky a i my sami tomuto produktu velmi věříme. Věříme mu natolik, že do konce příštího roku jsme objednali výrobu pěti milionů kusů!"
Jelikož v sále úplně chyběl Jon Rubinstein, média spekulují o tom, že se chystá podobný scénář, jako v roce 2007 a totiž výměna managementu společnosti. Podobností s rokem 2007 je ale mnohem více. Stejně jako tehdy v kritické situaci na scénu vstupuje Bono Vox a provádí zásadní obrat ve fungování společnosti. Stejně jako tehdy změny přicházejí od lidí z Applu. Spekuluje se také o tom, že Steve Jobs přistoupil na novou strategii jen proto, že se chtěl pomstít Jonu Rubinsteinovi a dalším přeběhlíkům za to, že vykradli koncept iPhonu a na Applu se neustále nějak pokoušeli přiživovat (vzpomeňme např. synchronizaci s iTunes nebo z nedávné doby iniciativu pro konverzi her z iPhonu na webOS). Za tímto krokem ale mohou stát i pragmatičtější důvody. Byl to totiž Palm, který pomocí hrozby vzájemných žalob za porušení patentů bránil Applu uplatňovat nárok na výhradní použití technologie Multitouch. Nyní se tak Applu znovu otevírá cesta k válce s ostatními výrobci, kteří se k multidotekovému ovládání postupně přidávají (zvláště půjde zřejmě o Microsoft a jeho Windows Phone 7).

 
   Související odkazy
· Více o tématu Informace a oznámení
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
Vyhlášení vítěze bezdrátové klávesnice


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Informace a oznámení

"Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro!" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: teret (email je skrytý) - 01.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
no ještě, že je dnes tolikátého kolikátého je :-)

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: Lukas666 (email je skrytý) - 01.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
no jako bych to pred par dny nerikal... tak jsme stejne nakonec skoncili pod nadvladou pestitelu jablek... AAAACHJOOOO :-)

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 01.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Na 1. dubna dobrej článek... fakt jsem tomu dost dlouho věřil :)

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: gamebler01 (email je skrytý) - 01.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.sdhdrnholc.cz
Tk teď ste mě vážně dostali. Aj sem vám na to naletěl.

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: gamebler01 (email je skrytý) - 01.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.sdhdrnholc.cz
Tk teď ste mě vážně dostali. Aj sem vám na to naletěl.

Re: Bono Vox objednal 5 milionů kusů nového modelu Palm Pentro! (Hodnocení: 1)
Od: jurajv (email je skrytý) - 06.04.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Toto je dobrý vtip. Blahoželam :-)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412