O existenci modelu Palm Centro jsme vás již informovali. Oficiálního představení jsme se však dočkali až ve čtvrtek minulý týden. Centro je sice určeno pro americké CDMA sítě a na první pohled nic nového nepřináší, je ale mnoho důvodů, proč by nás mělo zajímat.
Tak a je to oficiální. Palm nejprve trochu své příznivce zmátl, když místo očekávaného Centra nedávno představil smartphone Treo 500v. Nyní je však vše již jasné; Centro bylo představeno ve čtvrtek na tiskové konferenci v New Yorku.
Na první pohled nepřináší Centro nic převratného. Jedná se o komunikátor s dotykovým displejem a integrovanou qwerty klávesnicí pod ním, běží v něm starý známý Palm OS Garnet ve verzi 5.4.9. Svou výbavou se Centro hodně podobá Treu 755p – funguje v rychlých CDMA sítích EV-DO 1xRTT, pohání jej 312MHz procesor Intel XScale, disponuje 128 MB ROM a 64 MB RAM. I další výbava je nápadně podobná ostatním Treím – nechybí Bluetooth 1.2 či vestavěný 1,3 megapixelový fotoaparát.
Co je tedy na Centru nového a zajímavého? Palm se chlubí především jeho rozměry – ty činní 50,8 x 101,6 x 17,8 mm a to je mezi komunikátory opravdu málo. Ostatně, Centro poráží i spoustu smarpthonů bez dotykového displeje. Relativně nízká je i hmotnost – konkrétní hodnota zní 119 gramů. Drobné rozměry se pravděpodobně podepíší na použitelnosti klávesnice, která jistě nebude tak dobrá, jako u „dospělých“ modelů Treo. Menší je pochopitelně i displej – má úhlopříčku 2,2 palce. To ovšem znamená, že zobrazení na něm bude super jemné, protože rozlišení 320 x 320 pixelů zůstalo samozřejmě zachováno.
Palm a operátor Sprint, který má na prodej Centra exkluzivitu, přístroj zaměřují především na ty uživatele, kteří si doposud smartphone nekoupili. Centro tak má konkurovat obyčejným mobilním telefonům a má zákazníky přilákat k chytrým zařízením.
To je také asi jeden z důvodů, proč se Palm rozhodl použít nové jméno a nezařadit Centro do modelové řady Treo. Tak trochu se zdá, že by Centro mohlo být odpovědí na některé symbianové Nokie, které si také kupují prvouživatelé smartphonů a mnohdy vlastně ani netuší, že se o chytrý telefon jedná.
Krom dané hardwarové výbavy a softwarové platformy se Centro bude snažit zaujmout i mnoha dalšími doplňkovými aplikacemi. Jde například o první komunikátor od Palmu, který je standardně vybaven klientem pro Instant Messaging. Ten podporuje protokoly Yahoo, AIM a Windows Messenger, u nás oblíbené ICQ pravděpodobně chybí. Ve výbavě se dále nacházejí Google Maps a aplikace pro prohlížení videí ze serveru YouTube.
Operátor Sprint pak přidává ještě další služby. Vedle zjednodušené práce s e-maily budou moci zákazníci využít různé druhy zpravodajství a informací na vyžádání přes aplikaci On Demand. Typickým příkladem takové služby jsou třeba informace o počasí. Díky slušné kapacitě své sítě může Sprint zákazníkům nabídnout i mobilní televizi, která je streamována právě přes mobilní síť.
Drtivá většina těchto aplikací jasně dokazuje, že Centro je zaměřené především na mladé lidi, ale i starší a serióznější manažeři mohou v Centru najít zalíbení. Chybět jim však pravděpodobně bude aplikace pro práci s dokumenty – Documents To Go podle prvních informací chybí.
Podobný program ovšem jistě nebude problém dokoupit. Obzvláště když Centro v červené nebo černé barvě bude u operátora stát s úvazkem 99 dolarů. Částka je to sice po stodolarovém rabatu, ale i tak je cena asi největším lákadlem. Nutný je samozřejmě úvazek a aktivace datového tarifu za minimálně 25 dolarů.
Tak a teď se na ta čísla výše podívejte ještě jednou. Jistě, Centro není nejmodernějším výstřelkem dnešní doby, ale za ty peníze? U nás solidně vybavený komunikátor s podporou vysokorychlostních dat za dva tisíce korun rozhodně neseženete. Nejlevnějším chytrým telefonem v nabídce našich operátorů je Nokia E50, která má do použitelnosti Centra rozhodně daleko. A přesto je většinou dražší, i když záleží na typu úvazku. Palm tak v USA možná trefil ten správný segment trhu. Jsme opravdu velmi zvědavi, jak se bude Centro prodávat.
Podle informací z Internetu by se Centro mělo dočkat i své GSM verze. V tomto případě ovšem musíme zapomenout na podporu rychlých dat a spokojit se budeme muset pouze s EDGE. Jak je totiž známo, Palm OS si neporadí s UMTS sítěmi. I tak by GSM Centro mohlo být velmi zajímavým kouskem. Pokud by se jednalo o nejlevnější nebo jedno z nejlevnějších chytrých zařízení v nabídkách operátorů, zájem by tu určitě byl.
Dobry den,
zajimalo by me jaky je zdroj (puvodni clanek) tohoto clanku.. opakuje se vam zde stejna chyba jako na palmare.cz, a to ze udavate ROM a RAM ... :-) .. ja myslel ze palm Centro ma byt PalmOS model, a u tech se snad takoveto rozdeleni ROM a RAM nepouziva ne? ...
At je to jakkoli, tak kazde Palmy maji jak ROM (nekdy i flashROM) tak RAM a nikdy tomu nebylo jinak. Jinak Centro se mi mooooooc libi, mozna bych ho vymenil i za telefon, rozmery Trea mi vzdycky vadily a proto jsem si ho nikdy nekoupil. Tohle uz je dostatecne levne a male aby se o to clovek extra nebal a nedelalo bouli v kapse. A design je podle meho na jednicku.
ROM je userovi suma*****, presne tak. Tady na palmHelpu je to spravne, ale treba na svetpda to poradne popletli, maji tam ze ma 64MB ROM a o RAM se nezminuji... jo dneska si kazdy napise na net co chce. Odkaz je zde [www.svetpda.cz]
Jen uvedu na pravou míru to s ROM a RAM. Je to proste tak, že většina dnešních zařízení má jakousi flash pamět, ve které je nahrána ROMka přístroje a její zbytek je k dispozici uživateli. Tato paměť se tak nějak ze setrvačnosti označuje stále jako ROM, i když to již klasická ROM vůbec není. No a RAM paměť je úplně to samé, jako RAM u počítače, je to proste paměť určená k běhu aplikací. Takže proto někdy takové zmatky, označení ROM je vlastně nepřesné, ale jaksi zažité...
Tak proc to nenapises do diskuze na www.svetpda.cz? Na oficialnich strankach je uvedeno: 64MB available user storage. Technicky se jedna o flash pamet, tudis spis ROM nez RAM, presneji tusim EEPROM.
To bychom mohli zachazet do detailu, flash je v centru asi typu NAND flash, coz je v zakladu EEPROM, ale kdyz se nekde napise jen "ROM" tak to je proste Read Only Memory a finito, je to zcela jasne definovano.
Ona "chyba" vysvětlena níže... Jinak na Palmare je stejná (a opakuji, není to chyba) z jednoho jednoduchého důvodu - ten článek jsem psal také já :-)
Zdroj obou článků je tisková zpráva Palmu, oficiální stránky Palmu a tamní prezentace Centra a samotná tisková konference v New Yorku, kterou jsem sledoval online...
Koukal jsem se ted na stranky palmu a maji tam ze obsahuje cituji "Do*****ents to Goo® Professional Edition 10", takze se nelekejte ze je nema. Je docela mozne ze to am pridali prave ted :)))
Také mi přišlo, že DTG tam nebudou schválně - přišlo mi to logické - Centro není primárně business zařízení. V původních materiálech o jejich přítomnosti opravdu nikde nic nebylo a ani na screenshotech nikde nebyla vidět patřičná ikonka. Třeba se opravdu Palm rozmyslel na poslední chvíli.