Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA

Autor: Skorpi - 27.03.2007, 7946 čtenářů


Speciality Skorpi nám napsal(a): Zdá se, že téma Linuxu na palmech je čtenářsky stále atraktivnější. Článek o prvních zkušenostech s tímto systémem na Zire 72 jsme uveřejnili teprve minulý týden a již nyní je mezi třemi nejčtenějšími články za celý duben. Proto jsme se rozhodli převzít další článek na stejné téma ze serveru PalmLinux.cz.

(článek do soutěže o mikinu s logem Palm)
V tomto článku bych vás rád seznámil s tím, jak si zřídit připojení k Internetu přes mobilní telefon vybavený GPRS/EDGE modemem. Budeme k tomu potřebovat vhodný telefon a palm, na kterém funguje infraport. Tento návod zaměřím na nastavení v Opie a to jen pomocí GUI - aby bylo vidět, jak je to snadné a to i pro méně zkušené uživatele.


 • Co do jádra

  V jádře musíme mít podporu jak pro IrDA, tak i pro PPP. Na obrázku je vidět, co vše tam běží mně. Ručně bylo třeba nahrát pouze modul ircomm-tty a ppp_acync; ostatní se poté nahrály samy.
 • Příprava telefonu a palmu

  Na telefonu musíme mít zapnuté GPRS a infraport a samozřejmě také funkční datové přenosy (viz nastavení operátora). Tento článek se konkrétně zabývá nastavením pro Vodafone s paušálním tarifem. V Opii musí být aktivní IrDA applet. Palm a telefon nastavíme infraporty proti sobě.  Aktivováním infraportu a také zapnutím vyhledávání (a SAMOVOLNÉM nalezení telefonu) se ujistíme, zda IrDA pracuje a zda je telefon v dosahu.


 • Vytvoření nového PPP připojení a jeho konfigurace

  Spustíme z launcheru Network a zvolíme [Přidat] nové připojení, vybereme typ PPP.  Toto připojení si nějak pojmenujeme, v mém případě Siemens S75 EDGE/GPRS - na přesném názvu samozřejmě nezáleží.  Co se týče samotné konfigurace, je nutné zadat pouze vytáčené číslo (u mne *99***1#) a inicializační řetězec modemu. U Vodafone tarifu je to AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
  Konfigurace připojení je vidět na následujícím obrázku:  Konfigurace modemu si můžete prohlédnout na dalších obrázcích:  Modem je jako /dev/ircomm0. To je nutné nastavit, jinak rychlost si vyberte, jakou chcete a kterou modem umí.  Poslední věcí je nastavení DNS. U Vodafone jej raději vždy nastavuji natvrdo. Tato konfigurace připojení stejně jako v KDE vytvoří dočasně záznam v /etc/resolv.conf s nameserverem uvedeným v tabulce.
 • Připojení

  Samotné připojení se k Internetu lze kdykoliv realizovat tlačítkem [Start]/[Stop] a [Připojit]. Z mých dosavadních zkušeností je připojení stabilní, připojuje se vždy napoprvé a funguje bez sebemenších problémů, což jsem bohužel o Palm OS nemohl vždy říci.


 • Závěr

  A co závěrem? Prostě paráda... Cool Konečně jsem i s Linuxem na palmu mobilní. Teď už jen vyřešit podporu Bluetooth...


 •  
     Související odkazy
  · Více o tématu Speciality
  · Další články od autora Badel


  Nejčtenější článek na téma Speciality:
  Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


     Hodnocení článku
  Průměrné hodnocení: 5
  Účastníků: 10

  Výborný

  Zvolte počet hvězdiček:

  Výborný
  Velmi dobré
  Dobré
  Povedený
  Špatné


     Možnosti

   Vytisknout článek Vytisknout článek


  Související témata

  Speciality

  "Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
  Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: Skorpi (email je skrytý) - 28.03.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
  Mam nyni pujceny Palm TX, za vecer a dopoledne jsem dopsal ovladac pro baterii a suspend a resume. Odstranil stare ovladace zavisle na TX a pouzil nove universalni co mame vsichni. Takze suma sumarum za par hodin je nyni TX na urovni meho Zire72 co se implementace linuxu tyce. Jde tedy: LCD, Backlight, IRDA, Keypad, Zvuk, Touchscreen, Suspend, Resume (zatim jeste ne na power tlacitku), USB, baterie, detekce nabijeni atd atd.. Jeste neni hotovo - tyka se vsech palmu: Wifi Bluetooth Vydam release s Angstrom Opii stejne jako pro Zire72.. uz ji mam zkompilovanou. Nazorne jsem tedy dokazal, ze vyvoj ovladacu je universalni a podpora pro jiny model palmu je otazka par hodin. Takze zaverem, tento navod na pripojeni bude i pro uzivatele PalmuTX! PalmTX budu muset samozrejme vratit, ale snad ten release stihnu... budu rad pak za nejakou zpetnou vazbu jak to chodi, ale opravy budou jen ve velmi omezene mire.
  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: Badel (email je skrytý) - 28.03.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
   
  Teda to je fakt paráda, to se musí nechat :-O
  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: Skorpi (email je skrytý) - 29.03.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
   
  Děkuji, pro zájemce na vyzkoušení je release již na serveru http://www.palmlinux.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=8
  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: v-t (email je skrytý) - 29.05.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  no jeste najit nejakyho dobraka co by to samy udelal pro T3ku a budu spokojenej :-)
  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: Skorpi (email je skrytý) - 29.05.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
   
  Na T3 zatim irda ani bluetooth nejde... tam je to zapeklite.
  Re: Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA (Hodnocení: 1)
  Od: v-t (email je skrytý) - 30.05.2007
  (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
   
  no prave, nekde mam kontakt na cloveka co jse chopen sehnat zakladni desku k T3ce, mozna by z toho slo neco vycist (sezene i jiny zakladovky)

  Reklama / Ceník
  Vstup pro inzerenty
   


  Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů  PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412