Megarecenze Palm Treo 750v (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 750v (2. část)

Autor: nexus6 - 05.02.2007, 11056 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní části recenze Trea 750v se podíváme především na jeho uživatelské prostředí. Už vidím, jak pravověrní fanoušci Palmu přechází tento článek bez povšimnutí, protože jim z Windows Mobile naskakuje husí kůže. Ovšem pozor, Palm si s Windows trochu pohrál a výsledkem je několik zajímavých funkcí, které mohou uživatelé Palm OS Trea jen závidět...







Displej – ach to rozlišení

Displej Trea 750 je naprosto poplatný použitému operačnímu systému. Rozlišení 240 x 240 bodů nepůsobí dnes kdovíjak špičkově, ovšem pro Windows je to jeden ze standardů. Většina konkurenčních zařízení používá displej s rozlišením 240 x 320 pixelů, orientovaný na šířku. To ovšem z těchto přístrojů dělá až nepříjemně široké placky, které se špatně drží v ruce.



Přitom displej na šířku neřeší zásadní problém Windows Mobile – tím jsou stavové lišty. Ty totiž ubírají dost prostoru a pro samotné údaje zbývá někdy až nepříjemně úzký pruh. Přístroje s nějakými těmi pixely na šířku navíc jsou na tom vlastně úplně stejně jako Treo. Že se na displej vejde více informací, prakticky využijete jen někdy. Jediným konkurenčním zařízením, které tak získává oproti Treu 750 výrazné body navíc, je Sony Ericsson M600i. Nečtvercové displeje však přeci jenom jednu výraznější výhodu mají – lépe se na nich sledují filmy.



A jak si jinak stojí displej Trea 750 ve srovnání s konkurencí? Kromě trochu netradičního rozlišení se řadí k běžnému standardu své třídy. To znamená, že proti displeji Trea 680 nemá žádnou šanci. Když pominu samotné rozlišení, displej nestíhá ani v ostatních parametrech. Treo 680 nabízí lepší kontrast, lepší barevné podání, nebo třeba možnost daleko intenzivnějšího podsvícení.

Malinkato předběhnu další kapitolu, když prozradím něco o vizáži samotného uživatelského prostředí. Windows Mobile totiž již dnes nenabízí zdaleka nejmodernější look. Předběhl ho Symbian ve své poslední verzi a to jak v podobě S60, tak i UIQ. Tento fakt se neprojevuje ani tak moc na úvodní Today obrazovce, jako spíše dále v menu přístroje.

Ovládání – Palm se nezapře

Hlavním trumfem kteréhokoli Trea je jeho ovládání. Teprve poté, co Palm přišel se svým revolučním konceptem jednoruční ovladatelnosti, se tímto fenoménem začala zabývat i konkurence s Windows Mobile. Mnozí dnes Palm a jeho Palm OS v této oblasti dotáhli, Palm si ale stále ponechává mírný náskok.

Kvalitní jednoruční navigací se pochopitelně pyšní především přístroje bez dotykového displeje. Je to logické, žádným jiným způsobem se tato zařízení ovládat nedají. Naopak zařízení s Windows Mobile for Pocket PC Phone Edition, ale i třeba Symbian UIQ3 mnohdy doplácejí na to, že příliš spoléhají na svůj dotykový displej.



Zářným přikladem je Sony Ericsson M600i, u kterého je interakce s displejem mnohdy nezbytná. U Windows Mobile zase občas ovládání skřípe v podání E-Tenu. HTC je na tom poněkud lépe, někdy to ovšem přehání. HTC TyTN je například tak schizofrenní, že existují zároveň asi 4 způsoby jak jej ovládat. Nebo MDA Compact III - to přináší revoluční trackball, který ovšem vyžaduje trochu zvyku a cviku.

To Palm na to šel v případě Windows Mobile jinak. Řekl si, že zachová maximální jednoduchost a intuitivnost ovládání. Takže, žádných x způsobů jak Treo ovládat, žádné „revoluční“ ovládací prvky. Pěkně si vystačí s pětisměrnou navigační klávesou, kontextovými tlačítky a klávesami [Start] a [OK].



Ačkoli je tak koncept ovládání Windows Mobile jiný, než u Palm OS, při procházení nabídky je vše téměř při starém. Na displej Trea nemusíte téměř vůbec sáhnout. Pro jistotu si ale probereme ovládání Trea 750v krok po kroku.

Windows Mobile a Palm OS se od sebe jistě hodně liší, ale na ovládání Trea 750 si zvyknete docela rychle. Podobně jako Treo 680 i Treo 750 probudíte z letargie stiskem červené klávesy. Jen musíte mít na paměti, že ta se nachází o kousek níže (tam kde má Treo 680 [Home] klávesu). Pokud máte nastavený zámek klávesnice, stejně jako u Palm OS její odemknutí potvrdíte stiskem středu D-Padu.



Po probuzení Trea 750 se ocitnete na úvodní Today obrazovce. A to vždy v případě, že jste přístroj předtím vypnuli sami. Pokud necháte Treo chvíli nečinně ležet s nějako spuštěnou aplikací, za chvíli se displej vypne. Po probuzení budete stále v této aplikaci. Je tu tedy drobný rozdíl oproti Palm OS, kde červenou klávesou můžete Treo vypnout kdykoliv, v jakékoli aplikaci. U Windows Mobile Trea nejdříve červenou klávesou vyskáčete z otevřené aplikace a menu na Today obrazovku a pak teprve se přístroj při dalším stisku červeného tlačítka vypne. K okamžitému skoku na Today můžete zmáčknout zelené tlačítko.



Ke vstupu do nabídky slouží klávesa [Start], která se nachází nalevo od navigační klávesy. Jejím stiskem se otevře nabídka Start v podobném provedení, jaké známe ze stolních počítačů. Položky, které se v ní mají objevovat, si můžete libovolně nastavit. Defaultně je zde v jednom řádku drobný ikonový seznam naposledy spuštěných aplikací, následují právě zvolené programy, které si sem zařadíte. Pod tím na konci najdeme položku Programy a Nastavení.

Těmito položkami se přeneseme do klasického ikonového menu. To je podobné, jako běžný launcher na Palm OS. V Settings se nachází položky týkající se nastavení různých funkcí a služeb, ale i třeba správce programů a aplikace pro odstraňování programů. Celé toto menu je o něco rozsáhlejší než Settings u Palm OS a má tři záložky.



To menu programů záložky nemá a bohužel je nelze ani vytvářet. To je velká nevýhoda oproti Palm OS, kde lze programy pěkně třídit do kategorií. Kterékoliv otevřené menu, aplikaci, nebo jakýkoli dialog uzavřete nebo potvrdíte stiskem tlačítka [OK]. Někdy to působí nezvykle; například když zadáte kompletně nový kontakt a nikde vlastně nevidíte nějaké potvrzovací tlačítko pro jeho uložení. Nebojte se, stiskněte klávesu [OK], okno zadávání kontaktu se uzavře a kontakt se uloží.

Pokud chcete kdykoliv přejít do jiné aplikace, [OK] klávesou tu předchozí spuštěnou uzavírat nemusíte. Stačí opět stisknout klávesu [Start] a vybrat si patřičnou položku. Předchozí aplikace se minimalizuje na pozadí (klávesa [OK] ostatně nedělá nic jiného) a spustí se nově zvolená. Pomocí správce úkolů nebo prvního řádku nabídky Start se pak můžete mezi běžícími programy přepínat, ve správci programů můžete programy definitivně uzavřít.



Běh programů na pozadí někdy u Windows Mobile zařízení způsobuje dva problémy. Jednak se s rostoucím počtem aplikací na pozadí zpomaluje systém, za druhé roste spotřeba elektrické energie. Podle prvních zkušeností se zdá, že Treo 750v netrpí ani jedním z těchto neduhů a že správa aplikací je vyřešena velmi dobře. Ostatně Treo 750 je zdaleka nejrychlejším Windows Mobile zařízením, se kterým jsem kdy měl tu čest.

Ovládání samotných aplikací se provádí prostřednictvím kontextových kláves pod displejem. Jedná se o podobný koncept, jaký známe z běžných mobilních telefonů. Jedna z kontextových kláves většinou obstarává menu dané aplikace, druhá mívá nějaký funkční význam.



Základní koncept ovládání tedy máme probraný, ale Palm posunul Windows Mobile ještě trochu dále. Pojďme se podívat, jak to funguje v praxi...

Uživatelské prostředí – geniální vylepšení

Téměř všechna vylepšení se týkají samotné Today obrazovky a interakce s ní. Palm tak poměrně jednoduše zaručuje, že do samotného menu přístroje nebudete muset chodit tak často. Ty nejdůležitější funkce zvládnete ovládat přímo z Today obrazovky.

Prvním velikým vylepšením je možnost vyhledávat kontakty přímo z Today obrazovky. Stačí jen začít psát na klávesnici a v příslušném políčku (které může být do té doby skryté) se začnou objevovat kontakty, které zadanému řetězci znaků vyhovují. Na vybraný kontakt se také dá jednoduše odeslat zpráva nebo e-mail. Více o tom ale až v dalších částech recenze.



Druhé vylepšení opět souvisí s kontakty. Přímo z Today obrazovky máte možnost rychlého vytáčení kontaktů. Ty můžete mít na Today i zobrazené a to buď v podobě jmenovek nebo fotografií. V obou případech je ovšem možné ještě kontaktu přiřadit klávesu, jejímž delším podržením se daný kontakt začne ihned vytáčet.



Pokud stisknete na Today obrazovce zelené tlačítko, vyjede z levého dolního rohu seznam posledně volaných kontaktů. Nad kontakty se zde nachází možnost přejít do kompletního seznamu hovorů. Posledním podstatným vylepšením Today obrazovky je integrované vyhledávací políčko. Do něj zadáte požadované heslo a Palm otevře internetový prohlížeč a heslo vyhledá.



Pro dnešek by to stačilo. Rozloučím se s konstatováním, že Palm dokázal Windows Mobile posunout v ovladatelnosti podstatně dále než konkurence. Výsledkem je fakt, že Palm má ve svém portfoliu snad nejlépe ovladatelné komunikátory na světě. A použitý operační systém na tom nic nemění.





V další části recenze se již budu věnovat samotným funkcím přístroje. Zkusíme si zavolat a napsat nějakou tu zprávu, probereme i organizační schopnosti Trea s Windows.






Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (3. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (4. část)
Předchozí část článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Treo 750v (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Vlastnosti vyhledávání kontaktů má WM Smartphone od narození (Hodnocení: 1)
Od: Tito (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jsem rád, že Tréo tak elegantně vyhledává kontakty. Dovoluji si připomenout, že WM Smarthoni tyto vlastnosti mají od narození (snad kromě přímého vyhledávání řetězce na webu, ale jsem si jist, že existuje nějaký plugin). Verze PPC Phone Edition tohle nemají?
Re: Vlastnosti vyhledávání kontaktů má WM Smartphone od narození (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Smartphony to maji to ano. PPC tento zpusob vyhledavani nemaji, Palm tady boduje...

Jak opustit obrazovku bez uložení? (Hodnocení: 1)
Od: Tito (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Autor popisuje uložení nového kontaktu přes tlačítko OK, aniž by uživatel byl k zadání vyzván. Dvojsmyslnost tlačítka OK k zadávání a zároveň minimalizaci aplikace je trochu matoucí. Pro sebe budu řešit asi vždy minimalizaci stávající aplikace spuštěním nové aplikace přes tlačítko Start. Osobně mi asi nejvíc bude chybět pořádné tlačítko Backspace. Předpokládám, že všude tam, kde se vkládá text, tak se jedno kontextové tlačítko změní v Backspace (přimlouval bych se za PRAVÉ).

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412