www.PalmHelp.cz

Megarecenze Z22 (2. část)
Publikováno: 29.12.2005
Téma: Hardware a příslušenství


Po předchozím popisu balení a prvních dojmů patří druhá část této recenze zkoumání vnějšího provedení, dostupné konektivity a zmíníme se také o možnostech rozšiřitelnosti.



Vnější provedení


Z hlediska designu jsme přístroj "proprali" již včera. Back Při této příležitosti jsem zmínil jedno negativum a to zanechávání otisků prstů na vysoce lesklé zadní části těla přístroje. Přední strana tímto neduhem sice trpí také, ale na bílé barvě nejsou otisky přímo viditelné. Z mého pohledu se ale nejedná o nijak vážný problém, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že záď přístroje není tolik na očích. Přestože je Z22 "plasťák" každým coulem, jeho zpracování je pevné a relativně odolné. I při nošení v kapse spolu s klíči se Z22 ani trochu nepoškrábala. Silicon_cases Nicméně plast je plast a tak Palm připravil docela vtipná pouzdra - viz obrázek vlevo (po dvou různě barevných kusech a za solidní peníze k zakoupení zde).

Jednoduchost je heslem Z22 a tak pod displejem najdete jen 2 aplikační tlačítka, 5cestné tlačítko a tlačítko pro přepnutí do úsporného režimu. Zkráceně: i oproti jednodušším modelům budete postrádat 2 aplikační tlačítka. Z22 ale není cílen na tzv. "heavy-users", takže na dvě základní PIM aplikace to postačí. Nikdo neříká, že alespoň ještě jedno by se nehodilo, ale umím si docela dobře představit, že mnozí uživatelé s víceméně jednostranným využitím tohoto palmu dají přednost právě co největší jednoduchosti. Z22 je právě taková - sáhnete pro ní do kapsičky u košile, prvním stiskem palce zjistíte, v kolik že měla být plánovaná schůzka a druhým tlačítkem spustíte aplikaci s kontakty, abyste mohli telefonicky omluvit své zpoždění. Další ovládací prvek by spíše překážel... Obě aplikační tlačítka jsou mírně prohloubena, takže je velmi dobře najdete po hmatu. Pro ovládání stylusem se ale nehodí. Stisk je spolehlivý a tuhý "tak akorát", vše v rámci možností plastového provedení. Středové pěticestné tlačítko je také provedeno kvalitně a ergonomicky. Zato zapínací/vypínací tlačítko je trochu hůře "nahmátnutelné", ale především se obtížněji tiskne. Je tomu tak proto, že tvoří jednu plochu s tělem přístroje. Na druhou stranu je lépe po ruce (dostupné pro palec) než u většiny ostatních palmů, takže ve výsledku nelze hovořit o nevýhodě.

Jak už je u bývalé řady Zire zvykem, sychronizační + dobíjecí konektor nenajdete dole pod tlačítky, ale nahoře spolu s IrDA portem. Takové umístění je praktičtější při manipulaci s přístrojem během jeho připojení k počítači.

Stylus je umístěn standardně vpravo nahoře. Je poměrně krátký, na vrchu opatřený drážkou pro snadné vyjmuté nehtem. Ze všech součástí Z22 mi u stylusu nejvíce vadilo použití plastového materiálu. Je až příliš lehoučký a ruce se docela ztratí. Bude-li existovat kovová alternativa, neváhal bych nad jeho záměnou.

Na zadní části najdete jen resetovací otvor stisknutelný i dodávaným stylusem a sporé výsupky chránící povrch přístroje před poškrábání při manipulaci na umístěném podkladu.

Top Rightside Jak je patrné z obrázků vpravo, Z22 je trochu silnější oproti palmům používajícím klasické šasi jaké má např. T|X. Rozdíl je to ale nepatrný a v ostatních mírách se jedná o trpaslíka mezi všemi palmy. Srovnani

S tloušťkou je ale trochu jiný problém. Plastové zarámování do něhož je utopen displej, je až příliš hluboké, takže vysoké vertikální hranaté okraje překáží stylusu při tapání při okrajích (vzhledem k přirozenému sklonu stylusu pravákům na pravé straně a levákům na levé). Na výšku je delší jen ve srovnání se zavřeným Tungstenem|T, ale jen o chlup. To je dobrá zpráva, protože se nejedná o multimediálně zaměřený model, takže před větším displejem je upřednostněníhodná právě skromnější velikost.

Z hlediska hmotnosti Z22 vítězí zcela suverénně, např. i oproti lehoučkému Zire 31 je lehčí o 10 gramů.



Konektivita a rozšiřitelnost

Tento oddíl umisťuji jen pro pořádek, Z22 se v tomto směru nemá čím pochlubit. Konektivita a rozšiřitelnost jsou nejslabší stránkou přístroje, nicméně úplně na holičkách nás výrobce přeci jen nenechal. Očekávat Wi-Fi nebo Bluetooth by při ceně něco málo přes 3 000,- Kč bylo čiré šílenství, takže buďme vděční alespoň za přítomný infraport, který dle všech našich testů funguje zcela uspokojivě. Problém je v této souvislosti ale jinde. Systém neobsahuje odpovídající knihovny pro telefonní komunikaci, takže infraport nelze použít pro vzdálené vytáčení, posílání SMS a žel ani pro internetovou konektivitu. Prohlížet webové stránky na miniaturním displeji s rozlišením 160 x 160 bodů by beztak neposloužilo ani jako nouzovka, mailový klient by ale uplatnění našel. Nemusím jistě dodávat, že z povahy tohoto omezení také vyplývá způsob, jakým jej lze obejít, nečekejte ale, že tuto informaci bude kterýkoliv seriózní server dále rozvádět nad rámec takovéhoto konstatování ...

Co ale opravdu zamrzí, je absence SD/MMC slotu. Přístroj je tímto definitivně limitován k účelům, které mu dali do vínku marketingoví bohové. Je to škoda, ale nikdo nemůže očekávat, že Palm bude tímto ultralevným přístrojem kanibalizovat o třídu vyšší Tungsten|E2...

Top Dobíjení a synchronizace jsou realizovány společným konektorem. To je jistá nevýhoda, nicméně Mini USB je krok správným směrem a je škoda, že se Palm ve výrobě příslušenství natolik bojí konkurence, že nám u dražších modelů vnucuje vlastní standard v podobě Multiconnectoru, který je navíc méně spolehlivý z hlediska uchycení kabelu a také zbytečně velký.



V následující části se mrkneme na multimediální výbavu a v této souvislosti si prověříme také displej.


Pokračování článku:
Megarecenze Z22 (3. část)
Megarecenze Z22 (4. část)
Megarecenze Z22 (5. část)
Předchozí část článku:
Megarecenze Z22 (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=493