www.PalmHelp.cz

Megarecenze Z22 (1. část)
Publikováno: 28.12.2005
Téma: Hardware a příslušenství


Recenzi na nový Palm T|X jsme dokončili teprve nedávno, je proto logické, že nyní je před námi seriál o druhém z nejnovějších palmů: Z22. Jako obvykle začneme technickými parametry a vybalením.



Stejně jako v případě Palm T|X začněme upozorněním, že neexistuje žádný Palm Zire 22. Správné označení je pouze Palm Z22. Vyplývá to z nové strategie Palmu, kdy své produkty rozdělil na handheldy (sem patří i Z22 a T|X), smartphony (Treo 650) a mobilní manažery (LifeDrive). S rozlišováním na modely Zire a Tungsten je tedy konec.

Nyní již k samotnému přístroji. Přestože technické parametry nejsou tím, kvůli čemu si uživatelé tento model budou pořizovat, jejich prozkoumání se vyhnout nemůžeme:


Procesor:
Samsung ARM 200 MHz

Operační systém:
Palm OS Garnet 5.4.9

Displej:
Dotykový, 160 x 160 transmissive 12bitový (tisíce barev) CSTN pasivní matrice, úhlopříčka 60 mm

Paměť:
RAM 32 MB (24,6 MB uživatelsky dostupných), ROM 32 MB Flash

Velikost a hmotnost:
68,6 x 103,1 x 15,2 mm; 96,4 gramů

Rozšiřitelnost:
žádná

Docking:
mini USB (4 PIN USB typ A)

Komunikace:
IrDA (infraport)

Audio:
zadní zcela zakrytovaný speaker

Baterie:
nevyjímatelné Lithium Ion, napájení AC 32/108 V, 60 Hz

Ovládání:
2 tlačítka s možností svobodného přemapování ; 5cestné navigační tlačítko; zapínací/vypínací (stand-by režim) tlačítko, dotykový displej, resetovací otvor


Přehled technických specifikací by v případě Z22 bylo možná užitečnější pojmout nikoliv výčtem toho, co umí, ale naopak vypočítat chybějící vlastnosti. To si probereme podrobněji v dalších částech recenze, ale aby bylo hned zpočátku jasno, od "zet-dvaadvacítky" nečekejte žádné bezdráty, připravte se na méně kvalitní displej, smiřte se s omezeným počtem hardwarových tlačítek, nehledejte zvukový vstup, zapomeňte na jakékoliv komunikační schopnosti ve spojení s mobilem, pro nepřítomnost výstupu pro sluchátka a neschopnost práce s paměťovými kartami zapomeňte na MP3... Tristní bilance co říkáte? Nicméně je zapotřebí se oprostit od tradičního porovnávání parametrů. Z22 je o něčem jiném a "to něco jiného" zvládá na výsost dobře.
V rozporu s zavedenými zvyklostmi jsem si dovolil umístit jakési shrnutí i hodnocení hned na začátek recenze a to právě z toho důvodu, abych odboural případné předsudky, které ve své mysli může nejeden čtenář vůči Z22 chovat.





Obsah balení a první dojem

Politika Palmu je taková, že dražší modely prodává zabalené do praktických a hezkých papírových stříbrných krabic, zatímco levné modely nabízí zatavené do průhledných blistrů, jako by se jednalo o hračky z vietnamských tržnic. Ne že by takové balení nebylo přitažlivé a že by postrádalo jasnou vypovídací hodnotu, ale stejně jako u každého originálního Palm příslušenství má toto řešení jednu velkou nevýhodu - nemožnost si na výrobek fyzicky sáhnout před jeho zakoupením. Rozbalení blistru se totiž rovná jeho nenávratnému zničení. Pokud si tedy chcete vyzkoušet, jestli se Z22 vměstná do vaší kožené kapsičky na opasku vedle peněženky, máte prostě smůlu. Content Po rozřezání obalu na vás nečeká nic překvapujícího - dokumentace, dobíjecí a HotSync kabel, CD, samotné PDA a potěší byť laciná vystřihovací ochranná fólie na displej. Co ale překvapí každého, kdo nebyl vycvičen studováním recenzí, je uchopení samotného přístroje. Je nezvykle titěrný a lehoučký, to vše v dobrém slova smyslu. Můžeme se bavit o tom, že běžný palm typu T|X příjemně padne do ruky a je "tak akorát do kapsy u saka" nebo se můžeme ujišťovat v přesvědčení, že poněkud obtloustlý LifeDrive je stále ještě nositelný v téže kapse. Z22 je ale o ničem jiném. Ztratí se i v kapse u košile a papírový bloček tak definitivně ztrácí své poslední body k dobru (no dobrá, ještě tu zůstává rychlost zápisu na klasický papír, ale o tom se mezi PDA uživateli nesluší polemizovat ;-)

Nyní trochu záludná záležitost a to první dojem. Záludná z toho důvodu, že se zde nevyhneme značné subjektivitě. Ačkoliv ani já nejsem příznivcem plastové revoluce, musím konstatovat, že v tomto případě "soudruzi z Číny nikde chybu neudělali". Ano jedná se o trapně laciný designový plagiát iPodu, ale podstatný je přeci výsledek. Čelní bílá je dobrá, zadní černá ještě lepší a to i přesto, že je při svém vysokém lesku značně náchylná k lapání otisků. Barevné provedení se mi prostě velmi líbí. Přestože se má o mrtvých mluvit jen v dobrém, Zire 31 vypadá ve srovnání se svým mladším bráškou jako Trabant vedle VW brouka. Je zvláštní, že Z22 působí svěžím a mladistvým dojmem přístroje, který si na nic nehraje a přesto dává tušit rozumnou užitnou hodnotu. I bez ceníku v ruce na první pohled pochopíte, že se jedná o levný výrobek, to mu ale neubírá na sexapelu. Jen málokterý produkt se může pochlubit něčím podobným (vzpomenutý příměr k VW je zde na místě).

Na závěr přehled obsahu balení:
  • Samotný Z22
  • Napájecí kabel s mezinárodní sadou koncovek
  • Synchronizační USB kabel
  • CD-ROM s průvodcem, základním a bonusovým softwarem
  • Ochranná fólie na displej
  • Nálepka s nápovědou pro Graffiti 2 + zbylá dokumentace



    V dalších částech recenze se zaměříme na vnější provedení, konektivitu, displej, zvuk, provedeme praktické testy výdrže akumulátoru, softwarové vybavení a na závěr zhodnotíme praktické zkušenosti.


    Pokračování článku:
    Megarecenze Z22 (2. část)
    Megarecenze Z22 (3. část)
    Megarecenze Z22 (4. část)
    Megarecenze Z22 (5. část)



  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=491