www.PalmHelp.cz

Megarecenze LifeDrive (3. část)
Publikováno: 16.06.2005
Téma: Hardware a příslušenství


V dnešním pokračování našeho seriálu o nové vlajkové lodi palmOne se podíváme na kvalitu displeje, zvukového výstupu, propereme interní microdrive a zmíníme se v této souvislosti o chování systému.



Displej

Někteří recenzenti vyslovují doměnku, že je zde použit shodný typ displeje jako u Tungstenu|T5. Je to sice pravděpodobné, nicméně z mého laického srovnání jsem měl subjektivní dojem, že displej LD má lepší podání bílé barvy. Jelikož mám k dispozici 2 různé kusy, výrobní odchylka na straně LD je vyloučena (i když je pravda, že i tyto dva kousky se v podání bílé malinko lišily). T|T5 měl bílou ve srovnání s LD trochu do šeda. Bez přímého srovnání bych si toho ale zřejmě nevšiml. Srovnání s ostatními palmy je zbytečné, protože LD všechny kvalitativně hravě předčí. Čest patří vyjímce; Treo 650 je v kvalitě displeje nepřekonatelné. Takový displej T|T3, který byl ještě do nedávna všemi vychvalován, však vedle LD vypadá dost uboze (viz obrázek vpravo). Kvalita displeje ale ztrácí svůj glanc ve chvíli, kdy opustíte šero svého domova/kanceláře. Na přímém slunci je viditelnost velmi špatná a zde jej trumfne mnohý symbianový telefon. Nicméně vestavěný HDD LD přímo předurčuje k prohlížení digitálních fotografií nebo sledování filmů a pro tyto účely je použitý typ displeje ideální (na druhém obrázku zvleva zachyceno přehrávání propagačního klipu uloženého defaultně výrobcem na HDD - pro zvětšení klikněte přímo na fotografii).



Zvuk

Hodnotit zvuk u palmů obvykle nebývá zvykem. Tentokrát to ale pokládám za nutné, protože LD je výrobcem propagován i jako kapesní videopřehrávač (nativně zvládá přehrávat i DivX 3.11). Žel musím konstatovat, že LD v tomto směru zklamává. Ne že by byl horší než kterýkoliv jiný palm, je prostě jen stejně špatný... Kvalita vestavěného reproduktorku je tradičně mizerná. Doba jednoúčelového využití PDA pro organizaci času je již opravdu pryč a palmOne by měl dostát svým marketingovým heslům a dodávat skutečně multimediální přístroj se vším všudy. Již před lety jsem záviděl svým kolegům s Pocket PC a netroufal si v jejich přítomnosti spustit v jednu chvíli stejnou hru jako oni. Rozdíl by byl ihned slyšet... To ale není konec špatným zprávám. Zatímco např. T|T3 má reproduktorek situován na čelní straně vpravo nahoře, v případě LD se zvuk line ze zadní části. Důsledky jsou zřejmé: ve chvíli, kdy LD položíte na stůl, jeho slyšitelnost se výrazně zhorší. Pokud tedy nejste v úplně tiché místnosti, na příjemné sledování filmů zapoměňte. Je to v pořadí již několikátý ústupek designu na úkor funkčnosti, který v této recenci zmiňuji. palmOne se snad snaží zaujmout pozici designového leadera na poli PDA, jakým je Apple v počítačích a MP3 přehrávačích. Rozdíl je však v tom, že produkty Apple jsou vždy nejen revolučně krásné, ale vždy i vysoce uživatelsky přívětivé a ergonomické.
Samozřejmě, že řešením jsou sluchátka, pochvalu však LD v tomto ohledu sklidit rozhodně nemůže.



Pevný disk

Pevný disk je tím benefitem, který LD momentálně staví na výsluní. Má v tomto směru prvenství a to mu již nikdo nevezme, ať už k němu máme jakékoliv výhrady. Myslím, že by to měl každý ocenit a uvědomit si, že právě přítomnost HDD bude pro mnohé důvodem, proč si LD pořídit. Většina prvních reakcí, které jsem měl možnost číst, se ale k přítomnosti HDD staví spíše jako k přítěži. Je mu dávána za vinu slabá výdrž akumulátorů a zpomalení chodu celého systému. Obě výtky jsou pravdivé, nicméně je to ze strany recenzentů nefér daň za odvahu, kterou výrobce projevil. Čeká-li někdo, že je možné žádat PDA s HDD při zachování vlastností dosavadních přístrojů, měl by si koupit letenku do vzdálené budoucnosti. Osobně způsob implementace HDD chválím. Je mimořádně tichý, pracuje uspokojivě rychle a prodlevy jsou při jeho rozbíhání rozhodně menší než u mého notebooku. Zdržování, které disk při běžném používání způsobuje, vás zpočátku opravdu nepříjemně zarazí (např. zobrazení info panelu po kliknutí na hodiny v dolním liště trvá asi sekundu), ale za čas si na to zvyknete a ani vám to nepřijde. Osobně mi více vadí zdržování při psaní Graffiti způsobené novým typem flash paměti.
Když jsem se teď ohradil proti všeobecné kritice na adresu implementace HDD, neznamená to, že jí není co vytknout. Odsouzení si však nezaslouží chování disku, ale systému. Ten totiž rozbíhá disk prakticky nepřetržitě i ve chvílích, kdy k tomu zdánlivě není žádný důvod. Zdá se tedy, že systém pro svůj vlastní běh používá vedle již tak dost pomalé NVFS paměti i pevný disk, což je přístup více než zavrženíhodný. Za zbytečné zpomalování chodu celého systému, ale i za zbytečné plýtvání jinak úsporným palmovským power managementem nemůže ani tak disk, jako systém. Pro úplnost ještě dodejme, že se již objevila utilita SharkCache 1.1, která se tento problém snaží řešit a běh systému dokáže v praxi urychlovat až ve stovkách procent (aplikaci je možné zakoupit i u nás za české koruny). Dokud se však neobjeví bezplatný patch přímo od výrobce, je tato placená aplikace jen slabou útěchou.
Na konec si dovolím trochu kacířskou myšlenku. Je super, že zde máme PDA s HDD. Je ale 4GB dost? Vím, že dosud jsme mohli být palmu vděční za každý MB navíc, který se objevoval v novějších modelech. Když už se ale musíme smiřovat se zpomalením systému a s vyššími nároky na kapacitu akumulátorů, abychom si mohli dopřát trochu toho prostoru pro svá data, proč nechtít víc? Ano vím, že už se notoricky opakuji, ale co mám dělat, když není jiného srovnání: menší a lehčí Apple iPod (a s větší výdrží) je nabízen až s 60GB diskem a to je příliš velký rozdíl na to, než abych tuto otázku nevyslovil. Nakonec v průběhu tohoto roku se objeví mnohagigabytové vysokorychlostní paměťové karty, takže pokrokovost LD může vzít rázem za své...
Jinak uvidíme, jak bude disk odolný co se týče nárazů, žádné testy jsem v tomto směru neprováděl :-).



V příštím týdnu recenzi dokončíme testy výdrží akumulátorů za nejrůznějších způsobů používání a zhodnotím LD také po softwarové stránce. Rád bych také ověřil funkčnost LD v kombinaci s nejnovější GPS navigací PerfectPassenger, na což se mě již nyní několik lidí dotazovalo.



Za zapůjčení LD děkujeme společnosti RRC-CZ, oficiálnímu distributorovi palmOne v České republice a na Slovensku.



Následující části článku:
Megarecenze LifeDrive (4. část)
Megarecenze LifeDrive (5. část)

Předchozí části článku:
Megarecenze LifeDrive (2. část)
Megarecenze LifeDrive (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=218