Tabulky programem Pilot-DB (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Tabulky programem Pilot-DB (1. část)

Autor: Morbid - 28.03.2005, 3568 čtenářů


Software Tento program vytvářený širokou skupinou nezávislých programátorů, umožňuje vytvoření databází s designem dle vlastní potřeby. Podporuje různé matematické operace s jednotlivými položkami, jak v jednom záznamu, tak i mezi jednotlivými záznamy, včetně podmíněných operací. V prvním dílu si projdeme základní vlastnosti programu a vytvoříme si jednoduchou tabulku.



Úvod
Velmi záhy po tom, co jsem s sebou všude začal nosit palma, jsem také začal řešit problém, jak do něho nacpat přehršle informací, kterými jsem bombardován a které potřebuji později zpracovat. Zápis do Memo Padu mi nestačil, hlavně když jsem potřeboval ukládat a vyhodnocovat číselné informace.
Nejdříve jsem používal různé jednoúčelové programy (např. na evidenci CD, DVD nebo knih). Brzy mě napadlo, že použitím jednoho databázového programu bych ušetřil spoustu času, paměti a kafe. A tak jsem objevil Pilot-DB.
Tento program vytvářený širokou skupinou nezávislých programátorů, umožňuje plnění databází, jejichž design si vytvoříme podle potřeby. Podporuje různé matematické operace s jednotlivými položkami - jak v jednom záznamu tak i mezi jednotlivými záznamy, včetně podmíněných operací. Lze si nastavit i různá zobrazení uložených dat a jejich třídění. Díky plug-in´s je toho více. Navíc existuje program pro Win, kterým můžeme databáze vytvářet a upravovat, případně exportovat; např. do XLS souboru. My uživatelé Linuxu oceníme export pomocí pdb-tools do CSV, což je oproti XLS standard. Program Pilot-DB i desktopová aplikace jsou vyvíjeny pod GPL licencí, tudíž jsou snadno dostupné.
V následující sériích článků si přiblížíme práci s tímto programem, který vám může nahradit některé jednoúčelové programy vámi používané a které vám zabírají spoustu volné RAM.

Ze skutečnosti, že je tento program šířen pod GPL licencí mj. vyplývá, že pokud to umíte, můžete se přidat k vývoji na stránkách http://pilot-db.sourceforge.net a nebo si ho zadarmo stáhnout. Samozřejmě je trvale k dispozici i na PalmHelp.cz. Rád bych touto sérií článků nahradil i oficiální manuál v anglickém jazyce, který mi připadá velmi user unfrendly :-).


Vytvoření jednoduché tabulky.
Dnes si vytvoříme jednoduchou databázi pro evidenci knih, CD, DVD, včetně záznamu o zapůjčení a ceně.
Pokud jste poprvé spustili Pilot-DB, jste upozorněni, že nemáte žádnou databázi a je nutno ji vytvořit. My si vytváření ukážeme na databázi knih, DVD a CD. Takže klikněte na New a s chutí do toho!
Nejdříve zvolíme název databáze (např. "Knihovna") a jako první se ukáže návrh designu naší databáze, samozřejmě prázdný.
















Hned za Field (položka) je pořadové číslo. Následuje místo pro název položky, které se bude zobrazovat v hlavičce tabulky. Na konci je možno si vybrat, o jaký typ záznamu se jedná.
Nyní si projdeme jednotlivé typy záznamů, které lze použít.
String - textová hodnota
Nejběžnější typ záznamu - textový řetězec libovolných znaků o maximálním počtu 256, včetně znaku nový řádek.
Note - poznámka
Jedná se o položku podobnou poznámce v Adress Booku. Skládá se z nadpisu o 32 znacích a těla poznámky o maximální délce 3000 znaků. Tato položka se v databázi může vyskytovat pouze jednou.
Integer - celá čísla
Zde se mohou vyskytovat pouze celá čísla (bez desetinné čárky) a to jak v desítkové tak i v osmičkové, nebo šestnáctkové soustavě, u posledně jmenované je tvar následující 0x12A3B.
Float - reálná čísla
Zde budou čísla, která obsahují desetinou čárku, případně i kladné či záporné znaménko.
Calculated - výpočet
Tuto položku nelze přímo editovat, ale je výsledkem výpočtu s jinými položkami stejného nebo jiného záznamu. Tyto scripty budou popsány v příštím článku.
Date - datum
Do této položky bude vyplněno datum, které si vybereme z kalendáře při vytváření záznamu.
Time - čas
Položka podobně jako Date pro časový údaj.
List - výběr ze seznamu
Do této položky si při vytváření záznamu vybereme hodnotu ze seznamu, který si vytvoříme v nastavení designu a který je samozřejmě kdykoli možno doplnit.
Link
Velmi zajímavá položka umožňující propojení na záznam ve stejné nebo jiné databázi. Při vytváření databáze určíme databázi a položku, jejíž hodnota bude zobrazena v této položce. Při vytváření záznamu si pak vybereme záznam z druhé databáze.
Linked
Tato položka slouží jako doplnění předcházející. Lze vybrat další položku z databáze vybrané v Link a je automaticky doplněna při vytváření záznamu po výběru položky Link.


Tak jsme si popsali jednotlivé druhy položek a můžeme vytvořit základní strukturu databáze.


























První dvě položky jsou jasné, ale jakmile u třetí Typ a čtvrté Zařazení zvolíme List, objeví se dialog pro vytvoření seznamu možných hodnot, z kterých si budeme vybírat při vytváření položek v databázi.














Pro Typ si přidáme následující: Kniha, Audio CD, VHS, DVD případně další dle uvážení. Podobně pro Zařazení: Beletrie, Lit. Faktu, Komedie, Pohádka a podobně. Pokud budeme potřebovat později přidat další, stačí zvolit v menu Options - Edit database design a kliknout na List a opět se objeví dialog pro přidání nebo odebrání položek. Po vyplnění všech položek dle obrázku už stačí jen kliknout na Done vlevo dole, pak na New a zadat první záznam.
Zobrazení je trošku nepřehledné a proto si ho trošku pozměníme. Vpravo nahoře klikneme na All Fields a po rozbalení vybereme Edit List View a objeví se dialog pro vytváření a editaci pohledů. Když ťukneme na New, vytvoří se položka All Fields, kterou po jejím výběru a po kliknutí na Edit můžeme upravit. Nejdříve upravíme název zobrazení v položce Name:. Např.: Přehled a pak si upravíme u jednotlivých položek šířku sloupce, která je pro všechny nastavena na výchozí hodnotu 80 pixelů. U Názvu necháme 80 a u ostatních dáme 40. Pokud nechceme některou položku v tomto zobrazení zobrazit, ťukneme na výběr (trojúhelník) úplně vlevo od názvu položky a v menu, které se zobrazí vybereme Remove, Insert before a Insert after slouží k přidání položky do zobrazení (before před, after za položku). Tak a teď ťukneme vlevo dole na Done a vpravo nahoře si už můžeme vybrat kromě All Fields i nově vytvořené zobrazení a už by to mělo být přehlednější.
Nyní trochu předběhneme a pro přehlednější zobrazení si vytvoříme skript, který nám provede seřazení databáze podle jména v položce Zapůjčeno. Nejdříve musíme vytvořit tzv. globální skript. Ten vytvoříme v Options - Global scripts. Ťukneme na New a vytvoří se nám skript s názvem Global Script, po jehož označení ťukneme na Edit a podobně jako v zobrazení změníme název skriptu na zápůjčky a pod tím napíšeme skript (sort 4 0). Tento jednoduchý skript provede seřazení záznamů podle položky č. 4 (ne čtvrté, protože číslování probíhá od nuly) a to sestupně (descending). Tento skript už je jen frajeřinka, protože seřazení záznamů můžete kdykoli provést ťuknutím na název položky, podle které chcete seřadit databázi a vybrat řazení vzestupně nebo sestupně.















Díky tomu budeme mít zapůjčené tituly vždy nahoře. Aby se seřazení provedlo vždy když vybereme zobrazení, je nutno tento script vybrat v položce Script ve vlastnostech zobrazení viz obrázek.















Co se nastavení zobrazení týče, ještě se zmíním o zaškrtávací volbě Use this view to edit a record. Touto volbou máte možnost si vybrat zobrazení, které bude použito při přidávání nových záznamů. Jednotlivé databáze je samozřejmě možno - podobně jako poznámky v Memo Padu - třídit do kategorií. Bohužel každá nová databáze je zařazena do kategorie unfield a ne do aktuálně vybrané. Vzhledem k rychlému vývoji se to snad brzy změní.



Pokračování článku: Tabulky programem Pilot-DB (2. část)
Tabulky programem Pilot-DB (3. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Morbid


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Tabulky programem Pilot-DB (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412