Společnost ACCESS ve středu 6. prosince oznámila, že od ní Palm získal licenci na zdrojový kód Palm OS Garnet. Společnost ACCESS k tomuto vydala oficiální tiskové prohlášení, ale zároveň i sérii otázek a odpovědí týkajících se momentálního stavu platformy. Pojďte se tedy podívat i na oficiální slova od Palmu, ale i na naše čtení mezi řádky.
Tisková zpráva společnosti ACCESS
ACCESS Systems Americas, Inc., člen skupiny ACCESS Co., LTD. oznámil, že uzavřel licenční dohodu se společností Palm. Tato trvalá licence dává Palmu práva ke zdrojovému kódu Palm OS Garnet. ACCESS a Palm se také dohodly na rozšíření stávající patentové dohody mezi společnostmi. Palm zaplatí ACCESSu celkem 44 milionů dolarů.
V rámci dohody ACCESS poskytl Palmu práva na úpravy základního kódu Palm OS Garnet pro použití v jeho zařízeních; například ve smartphonech řady Palm Treo, ale i v ostatních hanheldech. Dohoda také dává Palmu právo použít Palm OS Garnet jako takový nebo jen jeho části v jakémkoli produtu společnosti Palm a to i ve spojení s jinými systémovými technologiemi. Pro zaručení zpětné kompatibility Palm OS Garnet aplikací se ACCESS a Palm dohodly, že i nadále budou pokračovat v měření kompatibility pomocí metodik používaných vzájemně v obou společnostech.
"ACCESS zůstává nadále zavázán k podpoře vlastníků licence Palm OS a vývojářů. Jsme také zavázáni k zachování a rozšíření průkopnického odkazu našeho operačního systému", řekl Jeanne Seeley, CEO ACCESS Systems Americas, Inc. "Tato dohoda dává Palmu větší volnost při návrhu nového zařízení, ale zároveň umožňuje vývojářům zachovat své investice do aplikací pro zařízení založená na Palm OS Garnet. Jsme potěšeni, že Palm rozšířil svůj závazek k Palm OS platformě a těšíme se na pokračování spolupráce s nimi."
Tiskové prohlášení Palmu
Palm vydal své tiskové prohlášení včera. Není v něm nic překvapivého, nese se ve stejném duchu, jako tisková zpráva od ACCESSu. Proto si dovolím ocitovat pouze krátkou pasáž:
"Tato dohodá dává Palmu daleko větší možnost inovací na základě Palm OS Garnet a umožňuje mu tak do budoucna více odlišit jednotlivé produkty založené na této platformě," říká Mark Bercow, generální ředitel Palmu pro obchodní rozvoj. "Vysoce se ceníme vývojářů pro Palm OS platformu a cítíme se nesmírně zavázáni našim zákazníkům, kteří zůstávají věřní Palm OS platformě. Všichni tito budou ze současné situace v budoucnu profitovat."
Stejně tak jako bude Palm pokračovat ve vylepšování Palm OS Garnet, bude pokračovat ve vylepšování implementace Windows Mobile 5.0 Pocket PC Edition, který licencuje od Microsoftu. Tím, že podporuje oba operační systémy dává Palm svým zákazníkům - od mobilních operátorů a nadnárodních korporací, po drobné živnostníky a spotřebitele - možnost volby pracovního prostředí.
Vysvětlení situace od ACCESSu
ACCESS na svých stránkách zveřejnil i sérii otázek a odpovědí, které nastalou situaci trochu více objasňují. Z těchto otázek se tak dozvídáme, že Palm má kompletní práva k používání a modifikaci Palm OS Garnet, ale vlastníkem systému zůstává pochopitelně společnost ACCESS. Veškeré modifikace, které Palm v systému provede, však zůstávají jeho vlastnictvím. Licence rovněž není exkluzivní a podobnou dohodu může ACCESS klidně uzavřít s jakýmkoliv dalším subjektem. To je však silně nepravděpodobné. ACCESS také upřesňuje, že tato licence nahradila stávající licenci, která dávala Palmu právo používat Palm OS ve svých zařízeních až do roku 2012.
ACCESS také vysvětluje, jak se bude vyvíjet situace ohledně pojmenování samotného systému, případně jeho upravených variant. V současnosti se na zařízeních s Palm OS Garnet objevuje značka Palm OS by ACCESS, která ale v brzké době zmizí a nahradí ji nová značka již plně v režii ACCESSu. Palm však má právo nadále používat i původní značku a pokud by chtěl, může v budoucnu použít i novou značku ACCESSu, která by měla být představena v dohledné době. Dle mého názoru je téměř jisté, že Palm bude používat značku Palm OS by ACCESS.
Ne vždy však Palm bude moci tuto značku použít. Právo na to bude mít pouze v případě, že zařízení s Palmem modifikovaným systémem projde testem kompatibility. Pokud jím neprojde, bude Palm muset takovému systému dát své vlastní obchodní jméno. Pakliže testem naopak projde, bude muset použít značku Palm OS by ACCESS.
ACCESS také upozorňuje na fakt, že aplikace vyvinuté v budoucnu pro Palmem upravené verze Palm OS Garnet nemusí být kompatibilní s ostatními Garnet zařízeními, jelikož mohou využívat právě některých modifikací systému. Test kompatibility se z tohoto hlediska soustředí pouze na to, aby korektně napsané Palm OS 68K aplikace na daném systému fungovaly. Poměrně zajímavou informací je, že Palm například může použít části kódu Palm OS Garnet na zařízeních s Windows Mobile.
A co vyčteme mezi řádky?
Fakt, že si Palm může pro své použití se zdrojovým kódem Palm OS Garnet dělat, co se mu zachce, je nesmírně důležitý a řekl bych i potěšující. Palm tedy může značně vylepšit současný Garnet, do kterého sice zasahovat mohl, ale jen omezeně. Zároveň však může vzít jen kousky tohoto systému a implementovat je do zcela nové platformy, aby tak vytvořil nový operační systém, jež bude poskytovat zpětnou kompatibilitu s Palm OS 68K aplikacemi.
Zajímavé jsou také záležitosti okolo obchodní značky. ACCESS tedy potvrdil, že Palm OS Garnet přejmenuje, ale Palm si bude moci nadále vybrat i staré obchodní označení, samozřejmě s odkazem na ACCESS. Případný nově vzniklý systém však již takto označovat nemusí a může mu dát své vlastní obchodní jméno. A jelikož Palm plně vlastní práva ke své značce, teoreticky by tak mohl nový systém dostat staré jméno, tedy Palm OS. Nastala by tak paradoxní situace, kdy by vedle sebe mohly existovat zařízení založená na Garnetu, ve kterých by běhal Palm OS by ACCESS a zařízení, která by měla nový systém, označovaný již jen Palm OS. Dle indicií od ACCESSu se však zdá, že tato situace je smluvně ošetřena a nenastane, protože ACCESS bude moci i nadále označovat svá softwarová řešení a řešení vývojářů třetích stran jako Palm OS compatible. Nový systém by se pak mohl jmenovat třeba Palm OS II.
Stále nepříliš jasná je situace ohledně vztahu Palmu k ACCESS Linux Platform. Palm v tomto ohledu stále otevřeně neoznámil své záměry. Ve světle událostí poslední doby se však stále více zdá, že Palm alespoň prozatím s ALP nepočítá. Ostatně napovídají tomu i prohlášení ACCESSu, že Palm může zdrojový kód Garnetu použít i v libovolných jiných operačních systémech.
Touto licenční dohodou se tak Palm prakticky navrátil do stavu před oddělením PalmSource a jejím následným prodejem. Získal tak plnou kontrolu nad svým operačním systémem, jediným praktickým rozdílem je, že tento nemůže licencovat dalším výrobcům. To ale Palm určitě nepálí, protože právě problémy s licencováním stály za celým procesem oddělení a prodeje. Palm se tak nyní může soutředit pouze a jen na své vlastní záležitosti, což mu jistě dodá síly do dalšího rozvoje.
Závěrem ještě nesmíme zapomenout na fakt, že Palm se i nadále hodlá poměrně intenzivně věnovat také Windows Mobile. To ale nic nemění na skutečnosti, že v otázce operačních systémů zůstává svobodný a spolupráci s Microsoftem může ukončit kdykoliv by to uznal za výhodné, přičemž nadále může případně rozvíjet pouze "svůj" Palm OS. Tato situace se ale zdá být velmi nepravděpodobnou a Palm bude nejspíše pokračovat s oběma systémy paralelně.
No kdyby Palm z Palm OSu odstranil nejvetsi nedostatky, mel by zatracene dobry OS. Otazka je jestli o to ma zajem a jestli je do toho ochoten vrazit tolik penez.
Jinak kdyz uz delaji Trea s WM, co kdyby delali take PDA s timto systemem? Nektere veci v jejich produktove politice by za to staly. Jmenovite jednotna politika konektoru, jen zakladni vybava s moznosti si dokoupit jen to, co skutecne vyuziji.
Re: Palm kupuje zpět Palm OS! Skoro... (Hodnocení: 1) Od: Martin-N66 (email je skrytý) - 08.12.2006 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No Palm inc. proste ACESSU nechal prava na PalmOS ale zaroven,uz uz to vypadalo ze na nej zanevre uplne a bude pouzivat v TREich a jinych pda vyhradne WM.Je videt ze se tak nestalo a firma pochopila ze PalmOS je i pres sve nedostatky,ktere se tykaji KAZDEHO OSstale oblibeny a kdyby ho "zabila" uplne ztratila by spoustu potencialnich kupcu.
Je dobre ze dava uzivateli ba vybranou,treba v pripade TREA 700.
Bud si koupi TREO700p s Palm OS® 5.4.9 GARNET,anebo TREO700w s WinMobile 5.Ja ve svem treu T650 mam Palm OS® 5.4.7 GARNET coz je trosku starsi verze ale jsem se systemem jako takovym max. spokojen,rychlost,stabilita(pokud si ale system zaneradite vsim tim free "smetim" obcas se taky kousne)a hlavne privetivost a intuitiva uz. rozhrani.
WindowsMobile jsou sice hezky nacancane,hyri barvami,vsemoznymi "hejblatky" 3D slidery apod.,ale diky tomu se prace v nich stava neprehlednou a komplikovanou....kdyz k tomu jeste pripoctete celkem drobny font,neni ovladani prave na vysi.
Jsem zvedavy jestli tato zprava je skutecne pravda a Palm inc. bude pokracovat v projektu PalmOS 6-COBALT,ktery meli snad z 70-procent hotovy a prinese moznost jeho instalace na vsechny modely s procesory Intel XScale,tedy i me TREO 650...uvidime,kazdiopadne DRZIM PALCE.
PalmOS neni mrtvy,kdo tvrdi opak LZE.