Srovnání synchronizačních kolébek (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Srovnání synchronizačních kolébek (2. část)

Autor: nexus6 - 11.10.2006, 2157 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešním srovnání kolébek se zaměříme na ty určené pro smartphony Treo 650. Výběr je tu o něco větší než v případě klasických PDA, konkurence tužší a cenové rozpětí menší. Originální Palm kolébka to tedy tentokrát bude mít podstatně těžší.

Kolébky pro Treo 650

Pro vaše Treo si v PalmShopu můžete vybrat ze tří druhů kolébek. Všechny se poměrně liší svou výbavou a funkčností, rozdíly v cenách ale nejsou tak výrazné. S originálním Cradle Kitem soupeří neoriginální kolébka a také zajímavá hudební kolébka. Začněme právě originální kolébkou.

Originální Palm Cradle Kit

Stejně jako v případě originálního Cradle Kitu pro klasické kapesní počítače je i v tomto případě originální řešení nejuniverzálnější. V balení opět naleznete kolébku, klasický USB synchronizační kabel a síťovou nabíječku, která má rovněž standardní konektor. Vše se opět připojuje do zadní spodní části kolébky. Nechybí samozřejmě ani redukce na různé druhy zásuvek a délka kabeláže je rovněž podstatně větší, než u neoriginálních řešení.


Originální kolébka nemá nikde viditelné logo Palmu


Kolébka je černá a použitý plast zanechává podstatně lepší dojem než u konkurence. Rovněž zpracování je daleko lepší. Design je decentí a elegantní, rozhodně však nijak výrazně nezaujme. Ale v kolébce to Treu rozhodně sluší. Je v ní opět umístěno pod ideální úhlem, takže práce s přístrojem je zcela bezproblémová, tentokrát nemám ani žádné výtky ke stabilitě. Kolébce nechybí synchronizační tlačítko, které má své místo tradičně v prostředku čelní strany.


Sada adaptérů pro různé typy zásuvek


Část, o kterou se Treo v kolébce opírá, je výklopná. Není to kvůli snažšímu vyjmutí smartphonu z kolébky, tato schopnost má zcela jiný účel. Po odklopení krytu se totiž na jeho zadní straně objeví místo s kontakty, kam přesně zapadne baterie Trea. Jedná se tedy o perfektní řešení, jak dobíjet náhradní baterii vašeho přístroje. Opět tedy velká pochvala.


Připojení kabeláže zespodu kolébky


Velká škoda je, že se kolébka nijak neztotožňuje se svým výrobcem. Na jejím povrchu jsem logo Palmu hledal marně. Rovněž bych - stejně jako u kteréhokoliv jiného řešení - ocenil stojan pro stylus. Nerozumím, proč takovou drobnost nepřidal ani jeden výrobce. Nebo jsem snad sám, kdo nerad pátrá po peru ztraceném kdesi v pracovním pořádku stolu? Oproti kolébce pro řadu kapesních počítačů nemá tato určená pro Treo audio výstup. Nepředpokládám ale, že by to bylo nějak zásadně na závadu, i když u Trea s jeho mini-jack konektorem by klasický výstup jistý smysl měl.


Skryté místo pro nabíjení druhé baterie


Obzvláště ve světle absence loga Palmu se zdá být trochu nepříjemným faktem cena kolébky. Cena 992,- Kč není nikterak nízká a mám takový dojem, že nejsem sám, kdo si myslí, že u značkového příslušenství by měla být značka výrobce viditelná. Při srovnání s konkurencí však zjistíme, že se nejedná o kdovíjak špatnou nabídku.

Neoriginální kolébka

Neoriginální kolébka pro Treo 650 má stejný původ, jako ta pro řadu kapesních počítačů. Výrobce na ní ale provedl několik změn, takže se její celková použitelnost podstatně zlepšila. V balení nalezneme opět jen kolébku a napájecí kabel s konektorem podobným Nokiím. Samotná kolébka je tentorát poněkud větší; přibyl tu rozměrný podstavec, který zaručuje dobrou stabilitu kolébky s palmem.


Neoriginální kolébka s rozložitým podstavcem


Design kolébky není nikterak úchvatný, ale celek působí poněkud lépe, než v případě kolébky pro kapesní počítače. Treo zasazené v kolébce ale vypadá docela podivně. Nevalná kvalita použitých materiálů a horší zpracování zůstávají. Změna nastala u chování již známé modré extrémně svítivé LED diody. Ta se nerozsvítí po připojení do USB portu, nýbrž až tehdy, pokud je kolébka připojena do sítě. Její intenzita je ale stejně nepříjemná a na noc je vhodnější kolébku od napájení odpojit.

Pozice Trea v kolébce je rovněž hodně vzpřímená, což trochu komplikuje práci s ním. Výrobce alespoň napravil zásadní chybu v podobě absence HotSync tlačítka - to tentokrát nechybí. Je ale velmi nevzhledné a pro jistotu označené ještě nevzhlednějším nápisem.


Tentokrát najdeme na neoriginální kolébce i HotSync tlačítko


Celkově se dá říci, že neoriginální kolébka pro Treo není tak špatná, jako ta určená pro kapesní počítače. Svoji funkci v podstatě plní bez problémů - Treo v ní stojí (i když až moc rovně), nabíjí se a dá se synchronizovat i pomocí tlačítka. Pokud tedy nutně netrváte na elegantním designu, nepotřebujete další cestovní nabíječku a HotSync kabel (jednu sadu už jste dostali spolu s Treem) a možnost nabíjení druhé baterie nevyužijete, můžete koupí neoriginální kolébky pár stokorun ušetřit. Cena 610,- Kč se zdá být celkem adekvátní, ale beztak doporučuji pouvažovat o originální kolébce.

Hudební kolébka

Tato neoriginální kolébka má poněkud odlišný charakter od všech předchozích řešení. Kromě klasické synchronizační kolébky se totiž snaží být jakýmsi mediálním centrem pro vaše Treo. Upřímně řečeno, spojení "snaží se", je to pravé, co vystihuje vlastnosti této kolébky.

Podlouhlé stříbrné tělo se dvěma reproduktory s odkrytými membránami a zaobleným designem vypadá docela stylově. Ovšem asi jen těžko si lze představit, že si jej na stůl postaví manažer v kanceláři. Použitý materiál je opět obyčejný plast, zpracování je ale lepší, než u ostatních neoriginálních kolébek. Celá kolébka je docela lehká, troufám si tvrdit, že její hmotnost není výrazně větší, než u ostatních kolébek. Tento fakt samotný pak již napovídá, jaká asi bude kvalita zvuku z vestavěných reproduktorů.


Hudební kolébka s propojovacím adiokabelem, USB kabelem a redukcí


Společně s kolébkou se v balení nachází klasický miniUSB kabel, snaha o standardizaci se cení, ale v tomto případě je trochu zbytečná. V krabici dále nalezneme redukci z USB na klasickou síťovou nabíječku, což napovídá, že Treo se v kolébce nabíjí i z USB portu. Posledním kusem příslušenství je prodlužovací audio kabel s konektorem 3,5 mm na každém konci. Ten se připojuje do vstupu na zadní straně zařízení a kolébku tak lze použít i jako reproduktory k počítači, či jinému hudebnímu zařízení.

Zdá se, že anonymní výrobci příslušenství k palmům si oblíbili žhnoucí modrou diodu. Ano, ani hudební kolébka nepostrádá tento naprosto otravný prvek.


Konektory pro připojení kabeláže a nepogumované zadní stojny


Treo zasazené v kolébce se tentokráte nachází v poloze téměř shodné s originální kolébkou, takže práce s ním není nikterak problematická. Zamrzí však špatná stabilita kolébky. Ta se sice s palmem nepřevrací, ale díky pouze dvěma gumovým nožičkám vpředu a dvěma plastovým, o které se opírá vzadu, umí kolébka celkem slušně cestovat po stole.

A jak že je to tedy se zvukovými schopnostmi této kolébky? Tak především: hudební kolébka může sloužit jako hlasité handsfree. Funkce je to sice chvályhodná, ale samotné Treo ji nabízí také. Je nicméně fakt, že kolébka poskytuje o trochu lepší kvalitu zvukového projevu. Jenže o slušné kvalitě se lze bavit jenom v případě hlasového hovoru. Použít totiž tuto kolébku k reprodukci hudby může snad jen masochista. Zvuk, který kolébka vydává, je mírně řečeno nevalné kvality. Alespoň, že má kolébka kolečko k regulaci hlasitosti, kterým onu hrůzu utlumíte. Výrobce zato ale zapomněl na podstatně důležitější prvek a to na synchronizační tlačítko.

Již samotná snaha nabídnout k připojení palmu k počítači kolébku s reproduktory vypadá poněkud pošetile. Většina uživatelů má u svého PC alespoň obyčejné stereo reproduktory a vězte, že i ty nejlevnější z nich poskytují daleko vyšší kvalitu reprodukce, než tato kolébka. Poměrně dobrým vtipem pak je neskutečně nadsazená cena 999,- Kč. Za nepatrně více peněz než u originální kolébky dostanete méně muziky a to i po započtení "hudebních schopností" tohoto výtvoru.

Shrnutí

Originální kolébka:

+ Dobré zpracování
+ skvělá výbava a funkčnost
+ možnost dobíjení druhé baterie

- vyšší cena
- chybí logo Palmu

Neoriginální kolébka:

+ cena
+ dobrá funkčnost

- horší zpracování a použité materiály
- vysoce svítivá LED dioda
- Treo je v příliš vzpřímené poloze

Hudební kolébka:

+ líbivý vzhled
+ solidní zpracování

- příšerná kvalita zvuku
- chybí tlačítko pro spuštění synchronizace
- vysoká cena
- vysoce svítívá LED dioda


Předchozí část článku:
Srovnání synchronizačních kolébek (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Srovnání synchronizačních kolébek (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412