Srovnání synchronizačních kabelů a nabíječek - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Srovnání synchronizačních kabelů a nabíječek

Autor: nexus6 - 05.10.2006, 2772 čtenářů


Hardware a příslušenství Nabíječky a synchronizační kabely jsou drobným příslušenství, u kterého se zdá, že snad ani nemůže být jiné, než jednoduché. Přesto jsou mezi jednotlivými výrobky značné rozdíly a ne každé řešení musí být vyhovující. Sháníte nový synchronizační kabel nebo jen nabíječku pro váš palm? Nechte si při výběru poradit - pomůže vám naše srovnání.Kabely a nabíječky patří k příslušenství, na které mnohdy nedbáme, vždyť je to "jen obyčejný kus drátu". Podle toho to také mnohdy dopadá. Kabely často ztrácíme, rozbíjíme a ničíme (nejeden kabel jsem již přeťal třeba nohou židle). Kabelů a nabíječek také zpravidla potřebujeme několik, protože jsme samozřejmě líní neustále lézt kamsi pod stůl a vytahovat ten jediný ze zásuvky/konektoru a nosit jej jinam. Jeden kabel v kanceláři, jeden doma u počítače, jeden v obýváku u křesla, jeden do auta... i tak to může vypadat. Jaké řešení je pro kterou situaci ideální? Čtěte dál a uvidíte.

Redukce ze zásuvky na USB

Asi nejjednodušším způsobem, jak na cestách a vlastně kdekoli nabíjet palm, je pořízení jednoduché redukce z elektrické zásuvky na USB konektor. Toto řešení ovšem předpokládá, že máte vlastní USB kabel a jste ochotni jej vytáhnout z počítače a odnést ho jinam. V PalmShopu najdete momentálně dvě taková řešení, z nichž jedno se mi dostalo do ruky. Z krabice se vším příslušenstvím na mne vykoukla i druhá taková redukce, která ale mezitím stihla z nabídky PalmShopu zmizet a byla nahrazena úplně jinou, jí nepodobnou redukcí.


Redukce z USB do zásuvky


V zásadě se dá říci, že u těchto redukcí se může zákazník řídit podle ceny. Kvalita zpracování není nijak zásadně odlišná a na estetičnosti v tomto případě asi příliš nezáleží. Svítící dioda, která informuje o nabíjení, také není dvakrát důležitým prvkem, ale mají ji všechny námi nabízené univerzální USB nabíječky. Výhoda podobného řešení samozřejmě spočívá také v tom, že jej nemusíte používat pouze k nabíjení svého palmu, redukci můžete využít i s jakýmkoliv jiným zařízením, které se nabíjí z USB portu.
Poněkud nepříjemným překvapením u podobného řešení ale může být cena. Za bílou univerzální USB nabíječku zaplatíte 279,- Kč. Přitom zhruba o dvě stovky dráž se dají pořídit již kompletní řešení "3 v 1" nebo originální nabíječky, takže si nákup této samotné USB nabíječky dobře rozmyslete. V eShopu momentálně také naleznete levnější řešení za 199,- Kč. V podobném cenovém rozmezí také zakoupíte i redukce pro nabíjení z CL napáječe v automobilu.

+ možnost použití i s jinými zařízeními

- jednoúčelová záležitost

Samostatné nabíječky

Další možností jak na cestách nabíjet palm (ale právě jenom ten), je koupě samotné cestovní nabíječky. Těch je v nabídce PalmShopu dostatek. V zásadě se dělí na dvě kategorie a to na originální přímo od Palmu a na neoriginální. Na výběr je mnoho řešení pro každý typ konektoru. Já jsem měl možnost otestovat originální Palm Travel Charger pro palmy s Multiconnectorem (tedy T5, T|X, LifeDrive, T|E2, Treo 650), Palm Trevel Charger for Mini USB handhelds (Zire 31, Zire 21, Zire 72, Tungsten|E) a neoriginální síťovou nabíječku určenou pro stejné přístroje. Ta se však prodává ve stejném provedení a za stejnou cenu i pro ostatní typy konektorů, takže vše o ní zde řečené, platí i pro ostatní varianty.

Originální Travel Charger pro Multiconnector

Originální Travel Charger pro Multiconnector nijak nepřekvapí. Tradičně v balení nalezneme výměnné nástavce na čtyři různé typy zásuvek, se kterými se můžete setkat v nejrůznějších částech světa. Zpracování je solidní, izolace přívodního kabelu je dostatečně silná a z kvalitního materiálu, což znesnadňuje její poškození. Pro někoho by také mohlo být důležité, že délka kabelu je zhruba 180 centimetrů, zatímco neoriginální řešení mají kabely kratší. Nic víc ale nečekejte, naopak drobnou nevýhodou této cestovní nabíječky může být fakt, že hlavice s trafem je stejných rozměrů, jako ta dodávaná přímo s přístrojem, což znamená, že se rozhodně nejedná o kapesní záležitost a při cestování by to mohlo být na obtíž. Jasným negativem je také vyšší cena - 496,- Kč. Pokud nepotřebujete nástavce pro různé druhy zásuvek, je to asi zbytečně mnoho.


Originální Travel Charger pro Multiconnector


+ kvalitní provedení
+ značkové příslušenství
+ délka kabelu
+ redukce na různé typy zásuvek

- jednoúčelové použití
- vyšší cena

Originální Travel Charger pro Mini USB handheldy

Tato nabíječka je určena pro modely, které k připojení k počítači používají Mini USB konektor, ale pro nabíjení mají samostatnou zdířku. V balení se opět nachází obligátní nástavce pro různé typy zásuvek. Navíc tu však nalezneme praktický zavazovací látkový pytlík, do kterého se schová nabíječka i s nástavci. "Tkanina" je sice poněkud umělá, ale alespoň částečně odolává vlhkosti. Hlavice s trafem je poněkud menší, než u předchozí nabíječky a je tak o něco skladnější. Kabel má délku dva metry, takže zásuvku můžete mít i hodně daleko. Izolace je opět dostatečně silná, materiál je ale tentokrát více plastový, oproti pogumovanému řešení v předchozím případě. I tak by měla být jeho odolnost dostatečná. Jedinou výtku tak mám pouze na adresu ceny tohoto řešení. Za 679,- Kč to opravdu není laciná a výhodná koupě. Toužíte-li však po originálním příslušenství a redukcích pro různé typy zásuvek, budete muset cenu akceptovat.


Originální Travel Charger pro Mini USB handheldyPytlíček pro uložení nabíječky


+ kvalitní provedení
+ značkové příslušenství
+ délka kabelu
+ redukce na různé typy zásuvek
+ praktický vak

- jednoúčelové použití
- vysoká cena

Neoriginální cestovní nabíječka

Neoriginální cestovní nabíječku z nabídky PalmShopu neobdržíte v žádném balení, domů dorazí pouze malá bílá krabička. V ní se skrývá pouze samotná nabíječka v černo-stříbrném provedení s diodou indikující napájení. Víc toho není, ale pokud opravdu hledáte pouze a jen nabíječku na cesty, jedná se o ideální řešení. Navíc ji máme v nabídce pro kterýkoli typ konektoru. Celá nabíječka je docela malá a skladná, což na cestách zajisté oceníte. Musíte ale mít na paměti, že napájecí kabel je pouze asi 130 centimetrů dlouhý, zásadní problém to ale není. Zpracování je na docela solidní úrovni, izolace je stejně silná jako u originálních nabíječek a je z odolnějšího pogumovaného materiálu, což snižuje riziko poškození. Nejpříjemnějším aspektem je cena. Za 279,- Kč dostanete produkt, který dělá přesně to, k čemu je určen a svému účelu bude sloužit jistě spolehlivě. Pokud opravdu nepotřebujete redukce na různé druhy zásuvek, ani netoužíte po značkovém zboží, je tato neoriginální cestovní nabíječka nejlepší volbou. Obzvláště v případě, když uvážíte, že např. pro Treo 600 stojí originální nabíječka 849,- Kč.


Neoriginální cestovní nabíječka


+ kvalitní provedení
+ příjemná cena

- jednoúčelové použití

Univerzální "3 v 1" řešení

Pokud toužíte po univerzálnějším řešení, které by umožňovalo širší použití zakoupených komponent, jsou v nabídce PalmShopu připraveny neoriginální nabíjecí sady "3 v 1". V balení vždy naleznete synchronizační a dobíjecí USB kabel, redukci do zásuvky a redukci do cigaretového napáječe v automobilu.

Synchronizační a nabíjecí USB kabel 3 v 1

Tento nabíjecí a synchronizační kabel má stejnou šedo-černou hlavici, jako neoriginální cestovní nabíječka. USB kabel má opět kvalitní izolaci a jeho délka zhruba 130 centimetrů by měla být pro běžné použití dostatečná. S podobným kabelem, ale pravděpodobně od jiného výrobce, mám jednu nemilou zkušenost. Začaly se u něj totiž ulamovat plastové pacičky zapadající do konektoru v palmu. U tohoto kabelu se ale zdá, že použitý materiál je kvalitnější; pomalé odlamování by se nemělo objevit. Za 490,- Kč to je poměrně výhodné univerzální řešení, které vám dovolí bezproblémové nabíjení palmu i v automobilu. Zauvažujte nad ním i v případě, že plánujete koupi pouhé USB nabíječky. Tu v tomto případě totiž dostanete také a investice navíc se může v budoucnu vyplatit.


Baleni s univerzálním řešením "3 v 1"

+ univerzální použití
+ solidní zpracování
+ dobrá cena

- chybí HotSync tlačítko

Synchronizační a nabíjecí USB kabel 3 v 1 - navíjecí

Tento univerzální kabel má stejnou funkčnost jako předchozí, zpracování jednotlivých komponent ale nepůsobí tak dobrým dojmem. Jeho hlavní devizou je něco jiného. Samotný USB kabel je totiž samonavíjecí a tak ve složeném stavu zabere minimum místa. Délka roztaženého kabelu (nutno zatáhnout za oba konce současně) je pouhých 80 centimetrů, což zatraktivňuje pro ty, kteří netouží po kilometrech kabeláže. Pro smotání kabelu stačí opět jen lehce potáhnout za oba konce a kabel se již samočinně navine. Pro klasické použití jako stolní synchronizační kabel s připojením do zadního USB portu počítače to ale rozhodně není. Na cesty a do automobilu se však hodí výborně. Při používání u počítače by také mohl vadit jen tenoučký přívodní kabel, který se může snadno poškodit. Stejně jako u předchozího řešení je nemilá i absence tlačítka pro spuštění synchronizace. Samotný konektor se zdá být stejný jako u předchozího balení "3 v 1". Cena je stejná; tedy 490,- Kč, stejné jsou i další výhody a doporučení uvedené o odstavec výše. Záleží jen na vás, zda preferujete bytelnější řešení nebo lepší mobilitu.


Balení "3 v 1" s navíjecím kabelem

+ univerzální použití
+ kompaktní rozměry
+ dobrá cena

- nejistá trvanlivost kabelu a navíjecího mechanismu
- chybí HotSync tlačítko
- krátký kabel (v autě +)

Závěrem jen dodám, že pokud uvažujete o koupit univerzálního řešení "3 v 1", vezměte také v úvahu o trochu dražší, ale rozhodně zajímavou variantu. Tou je koupě originální synchronizační kolébky. Pokud jste si totiž jisti, že palm nebudete potřebovat nabíjet v autě, kolébka vám nabídne stejné možnosti jako tato univerzální řešení, přitom bude váš palm mít na stole svoje pevné místo a práce s ním bude daleko pohodlnější. Nabíječku a synchronizační kabel přitom dostanete spolu s kolébkou v balení, takže na cesty je stačí pouze odpojit a sbalit s sebou.

Srovnání synchronizačních kolébek pro vás máme nachystáno na příští týden.


 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Srovnání synchronizačních kabelů a nabíječek" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412