SuperNames: opravdu super správce kontaktů! - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 SuperNames: opravdu super správce kontaktů!

Autor: Badel - 15.05.2006, 5162 čtenářů


Software Je jen málo aplikací, které by ve mne vzbuzovaly tak nekritické nadšení jako právě SuperNames. Přestože tento skvělý správce kontaktů již více než tři roky prakticky vůbec není vyvíjen, stále má navrh před ostatními konkurenty a prozatím se nezdá, že by se na tom mělo něco změnit...

Zmínku o SuperNames jste na našem portálu mohli zaznamenat docela nedávno v článku Nejpodceňovanější aplikace pro Palm OS. A skutečně! Ukážu-li komukoliv SuperNames, obvykle se ošklíbá s odkazem na Agendus nebo celou řadu jiných aplikací. První dojem opravdu není nejlepší; po grafické stránce aplikace nezapře trochu starší datum vydání, i když ostudu vám v tomto ohledu rozhodně neudělá. Kratší diskuze o přednostech tohoto řešení ovšem často způsobí, že SuperNames se ocitne na dalším palmu, kde dostane šanci předvést, jestli si tolik chvály opravdu zaslouží. Má zkušenost říká, že poté již jen málokdy nového hostitele opustí...

Přejděme ale k faktům... Proč tolik povyku kolem "obyčejného" správce kontaktů? Prvně bych rád poznamenal, že správce kontaktů spolu s diářem, úkoly a poznámkami vůbec nepovažuji za něco obyčejného. Právě naopak! Mám sice také rád různé multimediální hračky jako je PocketTunes nebo specialitky ve stylu WorldMate Pro, ale coby pragmatik si velmi dobře uvědomuji, že reálná využitelnost těchto vychytávek je oproti zákládním a trochu nudným aplikacím pro organizaci času jen minimální. To ostatně zcela jednoznačně dokazují i výsledky naší ankety K čemu nejvíce využíváte palm?

Původně jsem používal jen vestavěný Address Book, po určité době jsem ale začal neblaze pociťovat značná omezení této jednoduché aplikace. Chvíli jsem zkoušel různá řešení, na jejichž názvy si dnes již ani nevzpomenu. Předem jsem vyřadil všechny programy, které nebyly nadstavbou systémového správce kontaktů v obavě před budoucí nekompatibilitou se systémovým formátem. Jednoho dne jsem konečně narazil na SuperNames a od té doby je z toho "láska na celý život" :-). Nejprve mě sice trochu zaskočila jistá nadmíra funkcí, kterými program oplýval, ale čím déle jsem jej používal, tím více jsem se naučil většinu z nich docenit. To první, čím si mě SuperNames získala, byla neomezenost co do počtu vkládaných záznamů ke každému jednotlivému kontaktu. U každého z nich tak můžete mít libovolný počet telefonních čísel, e-mailů nebo adres, to vše při slušném zachování kompatibility s Palm Desktopem (tzn., že nadstandardní záznamy se spolu se speciálními řídícími znaky v Palm Desktopu a systémovém Address Booku zobrazují poměrně přehledně v poznámkách). Také možnosti předdefinování zákaznických (Custom) polí jsou bohatší než v základu. To je ale jen první z mnoha dalších znaků svobody, které tato aplikace uživatelům nabízí. Celé prostředí si totiž můžete předdefinovávat zcela podle vašich konkrétních potřeb a to ať už co se týče velikostí písma, barev, způsobu zobrazení informací, jejich řazení, vyhledávání, vkládání, nemluvě o rozmisťování ovládacích prvků. Z celého tohoto výčtu zmíním např. práci s barvami. Ty zde neslouží jen jako hračka v podobě náhražky skinu, jak to známe z jiných aplikací, ale jsou pojaty pragmatičtěji. Barevně lze rozlišovat jednotlivé kategorie kontaktů a to ať už písmo či podklad. Výsledkem je velmi praktické zpřehlednění jednotlivých kontaktů. V mém případě, kdy mám tisíce kontaktů rozčleněných do bezmála tisícovky záznamů a ty dále do několika kategorií, se jedná o úžasnou pomoc.


Barevná "ouška" nahoře jsou výběrem jen těch kategorií, které používám nejčastěji.


Tím ale možnosti usnadnění orientace v kontaktech zdaleka nekončí. Jednak je zde k dispozici zajímavá funkce skupin do nichž lze jednotlivé karty shromažďovat podle jednotlivých polí a jednak aplikace disponuje mimořádně robustním vyhledávacím enginem. Vedle systémového hledání lze přepnout na původní nástroj Stand Alone, ale především je skvěle dořešen "look-up řádek" používaný defaultním Address Bookem. Jde o to, že zatímco běžně tato funkce vyhledává jen v příjmeních (resp. názvu organizace), SuperNames nabízí jednoduché pull-down menu, kterým si sami určíte libovolné jiné pole, která mají být prohledávána. To je opravdu skvělá funkce, protože když si nemůžete vzpomenout na jméno hledané osoby, ale víte, že žije v ulici "XY", máte vyhráno. Možností využití je ale více. Také zmíněné seskupování do skupin je jedinečným nástrojem, který opravu v mžiku celou databázi přeorganizuje podle vašich potřeb. Příklad: zvolím-li ve svých SuperNames "groupování" podle města, ihned se vytvoří abecedně seřazený seznam 547 obcí a měst (v případě zobrazení všech existujících kategorií). U každého z nich je číslo vyjadřující kolik záznamů se pod ním skrývá. Tapnu-li následně na Brno, zobrazí se mi seznam všech pěti firem z mého Address Booku, které se nacházejí v tomto městě (viz obrázek vlevo).
Další úžasný potenciál skýtá funkce prolinkovávání. Pomíjím nyní úvahy nad možnostmi provázání určitých kontaktů se záznamy v dalších standardních (ale i nestandardních!) PIM aplikací jako je diář, úkoly nebo poznámky. Každopádně prolikovávání mezi jednotl. kontakty uvnitř SuperNames používám velmi často a považuji to za jednu z hlavních ctností této skvělé aplikace. Můžete si tak velmi snadno provázat např. veškeré příbuzné napříč celým seznamem kontaktů nebo obchodní partnery, zaměstnance daných firem atp. Když pak hledáte kontakt na firmu, jejíž název jste již dávno zapomněli, ale víte, že tam pracuje váš kamarád, stačí najít jeho a jediným tapnutím na link se přenesete na hledanou firmu. Tímto způsobem lze také zajímavě obejít nemožnost zařadit jeden kontakt do více kategorií současně, což je problém, na který jste již jistě také narazili...


První možnost editace a vkládání záznamu. Dole je vidět vysunovací náhled na záznam včetně dvou prolinkovaných kontaktů.Druhá možnost editace a vkládání záznamu. Počet přidávaných kontaktních údajů není nijak omezen.


Jednoduchá a přitom doslova famózní funkce je historie naposledy otevřených kontaktů. Alespoň má praxe ukazuje, že je poměrně obvyklé, když během dne na některá čísla volám opakovaně. Vyhledávání v historii dostupné jediným tapnutím je pak nejrychlejším způsobem, jak se k žádanému kontaktu dostat.


Historie naposledy zobrazených kontaktů. V jednoduchosti je síla!


Pochvalných slov již zaznělo mnoho, možnosti aplikace tím ale zdaleka nekončí. Jejich popis by dalece překročil rámec této recenze, v rámci popularizace této jedinečné aplikace proto na našem portálu brzy začne vycházet několikadílný podrobný manuál. Vedle pochvaly má ale i tato aplikace pochopitelně své mušky. Asi nejvíce mi vadí ne úplně dokonalý způsob vzdáleného vytáčení čísel přes Bluetooth. Ten je totiž dostupný jen ze seznamu karet, nikoliv uvnitř ní, což je dost nepraktické. Navíc i ze seznamu není vytáčení dostupné dostatečně pohodlně a vyžaduje více tapnutí. Zcela chybí podpora psaní a odesílání SMS, což také velmi snižuje běžnou využitelnost aplikace. I když to není můj případ, v dnešní době už by někomu mohla vadit i absence podpory vkládání fotografií k jednotl. kontaktům. Zastavení vývoje SuperNames se také negativně podepsalo na faktu, že zde nenajdete dnes tolik chválenou důslednou podporu pěticestného tlačítka. Podobně jako 99% ostatních správců kontaktů, ani SuperNames nepodporuje možnost vkládání diakritiky do vyhledávacího "look-up řádku", ale to je dlouhodobá nepříjemnost platformy Palm OS obecně. Za výhodu i nevýhodu současně lze považovat autonomní systém predikce vkládaných textů, jaký můžeme znát např. z aplikací MS Outlook, MS Excel nebo Internet Explorer. Stačí napsat prvních pár znaků a zbytek se již doplňuje sám. Překvapí, že tato užitečná funkce chybí v systému a SuperNames ji nabízejí "jen tak mimochodem". V tom je ale zároveň trochu potíž. Pokud tento systémový nedostatek budete řešit utilitou TextPlus, uvnitř SuperNames bude její funkčnost potlačena.

O SuperNames by bylo možno napsat ještě mnohé, ale není nad to, vyzkoušet si vše na vlastním palmu.
SuperNames byl teprve nedávno zařazen také do PalmShopu spolu s ostatními Palm OS produkty společnosti Stand Alone, Inc., kde si jej nyní můžete pořídit za zaváděcí cenu 566,- Kč včetně DPH.


 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"SuperNames: opravdu super správce kontaktů!" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412