PalmPDF: Mohamed přišel k hoře - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 PalmPDF: Mohamed přišel k hoře

Autor: morbid - 12.01.2006, 7079 čtenářů


Software Po těch letech co používám Palm OS zařízení, jsem se již smířil s tím, že nativní PDF si na palmu asi neprohlédnu. A najednou mě překvapila aplikace PalmPDF od programátora Henka Jonase...Prohlížení dokumentů ve formátu PDF se již stává naprostou nutností a v podstatě standardem a to kupodivu i ve styku se státní správou. Z tohoto důvodu je již několik let jednou z velkých nevýhod Palm OS právě nepřítomnost prohlížeče tohoto formátu. Je sice k dispozici Adobe Reader pro Palm OS, ten ale neumožňuje prohlížení přímo PDF souboru, jen jeho upravené verze převedené desktopovou aplikací, která navíc skomolí české znaky. Naštěstí se ale ukázalo, že situace se zdála neúnosná i některým velmi schopným programátorům, kteří vzali řešení do vlastních rukou a vytvořili velmi použitelný produkt a to dokonce bez nároku na finanční odměnu. Domovské stránky najdete zde a poslední verze je ke stažení tady.


PalmPDF je založen na Open Source projektu Xpdf. Tato jeho portace na Palm OS skutečně umožnuje otevření nativního PDF dokumentu a jeho prohlížení. Jelikož vykreslení PDF je pamětově dost náročné, máte možnost prohlížení dokumetů jen v odstínech šedi či dokonce černobíle, což je na spotřebu paměti podstatně šetrnější. Informace o volné paměti a doporučeném nastavení zobrazení je vždy po ruce nahoře na hlavní liště. Pokud máte nedostatek heap paměti, je možno použít například program UDMH, který jsem s úspěchem odskoušel na mém T|T5.
Velmi zajímavou možností je převedení do formátu PalmDOC, bohužel při mých pokusech došlo ke zkomolení diakritiky a ne každý text byl čitelný. Ale rychlý vývoj aplikace dává naději i na vyřešení tohoto nedostatku.

Vzhled programu je vcelku strohý, ale nic jiného skutečně není potřeba.

Ani možnosti nastavní nejsou nijak obsáhlé, pro kýžený účel jsou však dostačující. Lze nastavit velikost zobrazení a to bud v procentech nebo na šířku stránky, případně přes celou stránku. Jsou zde i některé další volby, u kterých si ale nejsem úplně jist jejich funkcí.


Co se týče rychlosti vykreslení, ani ta není nijak závratná, nicméně s každou novější verzí se lepší. Na závěr si snad mohu jen povzdechnout, proč tato aplikace nebyla napsána již dávno a to přímo společností PalmSource...

Hodnocení nebude tudíž nijak přehnané a doufám, že s příští verzí již budeme mít k dispozici plnohodnotný produkt s pěti hvezdičkami.


 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora morbid


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.85
Účastníků: 7

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"PalmPDF: Mohamed přišel k hoře" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Nativní podpora není (Hodnocení: 1)
Od: Jaroslav26 - 11.03.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Príma aplikace, ale zcela nesdílím nadšení autora příspěvku ani těch co reagovali přede mnou.

Rozdělme používání tohoto softíku na tyto 2 účely:

1. čtení několika málo stránkových dokumentů (třeba přijatých mailem a tudíž bez možnosti přechroustat je na PC), kde třeba i na Palmu TX těch pár stránek přetrpím a při čtení budu neustále muset šoupat stylusem sem a tam.

2. čtení delších dokumentů (manuály, ebooks v pdf) - ty přece nemůžeme číst tak, že budeme mít čitelně zobrazeno cca 50 procent šířky dokumentu a zbytek řádku bude někde za rohem...

Můj závěr: pokud jakýkoliv PDF reader nebude dostatečně inteligentní a na daném zvětšení (stanoveném čtenářem) nedokáže operativně zalomit řádky tak, aby se vešli na šířku obrazovky, bude potřeba desktopové chroustání. Jinak se z toho jako čtenáři zblázníme.

Proto to s tím Adobe softíkem nevidím tak špatně :-)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajůPalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412